Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz

Boje na finském nebi 2 - Sovětsko-finská válka 1939-1940 - Miroslav Šnajdr

Od 30. listopadu 1939 do 13. března 1940 zuřily na severovýchodě Evropy boje mezi Finskem a Stalinovým SSSR. Do historických análů vstoupily pod označením zimní válka. Finská republika, stát rozkládající se na 383 000 km2 a mající pouhých 3,8 milionů obyvatel, v ní čelila drtivé přesile sovětských invazních sil. Rudá armáda zahájila útok bez vyhlášení války a prováděla ofenzivní operace po celé délce 1600 kilometrů dlouhé společné hranice, začínající na pobřeží Finského zálivu a končící u Barentsova moře na dálném severu, hluboko za polárním kruhem. Krvavé střetnutí nakonec trvalo plných 105 dnů. Finové dokázali po dlouhé týdny zadržovat nápor mnohonásobně silnějšího nepřítele. Sovětský diktátor J. V. Stalin byl posléze nucen souhlasit se svého druhu kompromisním mírem, vzdáleným od původních válečných záměrů vymazat Finsko z mapy a učinit z něj součást Sovětského svazu.Zimní válka se neodehrávala pouze na zemi, ale také ve vzduchu. Rovněž zde čelili obránci obrovské početní převaze útočníkových vzdušných sil. Finové využívali pestrou směsici leteckých typů, z nichž některé tvořily původní výzbroj Suomen Ilmavoimat a jiné dorazily ze zahraničí až po vypuknutí nepřátelství (či po jeho skončení). Do první skupiny náležely ze stíhaček jednoplošné Fokkery D.XXI a velmi zastaralé dvouplošníky Bristol Bulldog IVA. V druhé skupině letadel byly stíhací stroje zastoupeny řadou konstrukcí rozdílné bojové hodnoty. V prvním dílu této práce jsme si z nich představili letouny Brewster Model 239, Fiat G.50, Gloster Gauntlet a Hawker Hurricane Mk.I. V druhé části si přiblížíme typy Gloster Gladiator (i jeho švédské provedení J 8A), Bristol Bulldog (J 7), Svenska J 6, Morane-Saulnier MS.406 a Caudron-Renault C.714. První ze zahraničních stíhaček se ve Finsku objevily již v prosinci 1939, poslední dorazily až na jaře 1940, v době, kdy již bylo dobojováno. Největší přínos pro bojeschopnost Suomen Ilmavoimat představovaly Gladiatory (včetně švédských J8A) a Morane-Saulniery MS.406. Naopak letadla J 6 a J 7 posloužila pouze při výcviku. Stroje C.714 pak dorazily příliš pozdě na to, aby je Finové mohli během zimní války využít.

Podívejte se také tricko valka

cena 670.0 Kč
Detail

Boje na finském nebi 1 - Sovětsko-finská válka 1939-1940 - Miroslav Šnajdr

Kniha je věnována účasti vybraných stíhacích letadel na jedné z důležitých kapitol druhé světové války, v tzv. zimní válce. Zuřila mezi Finskem a Stalinovým Sovětským svazem od 30. listopadu 1939 do 13. března 1940. Během 105 dní jejího trvání došlo k množství vzdušných bojů, které jsou někdy interpretovány jako zápas finského Davida proti sovětskému Goliáši. V publikaci se pozorný čtenář seznámí se čtveřicí typů z výzbrojové palety finského vojenského letectva, které do země dorazily v průběhu konfliktu v rámci zahraničních dodávek: s Brewsterem Model 239, Fiatem G.50, Hawker Hurricanem a Gloster Gauntletem. A také se obeznámí s osudy finských a zahraničních pilotů, kteří usedali do jejich kabin. Jedná se o fascinující kapitolu letecké historie, v níž se v jedné rovině proplétají osudy stíhačů za extrémních podmínek války s mnohonásobně početnějším nepřítelem a v další úrovni jsou pak konfrontována různá technická řešení, konstrukční záměry a vojenské koncepce, které spatřily světlo světa během neklidných 30. let minulého století

Podívejte se také Stíhači RAF a jejich protivníci: Francie 1939 - 1940 (80-7336-212-0)

cena 626.0 Kč
Detail

Stíhači RAF a jejich protivníci - Francie 1939-1940 - Miroslav Šnajdr

Tato publikace se zabývá úplným začátkem měření sil mezi stíhacími piloty RAF a jejich protivníky z řad Luftwaffe. Z pohledu pilotů britských stíhacích squadron se zde vedl boj na život a na smrt a odehrávala se skutečná dramata.

Podívejte se také Miroslav Horníček na obrazovce

cena 267.0 Kč
Detail

V zaměřovači Rata - Kapitoly z letecké války ve Španělsku - Miroslav Šnajdr

Kniha se zabývá vybranými epizodami leteckých bojů občanské války ve Španělsku, zejména těmi, které se odehrávaly roku 1936 nad Madridem a v roce 1938 během bitvy na Ebru. Přibližuje reálie krutého občanského konfliktu i angažmá zahraničních interventů a představuje letouny nejrůznějších typů, od strojů zcela zastaralých či raritních, přítomných na Iberském poloostrově pouze v několika exemplářích, až po tehdy nejmodernější typy, které zde prošly bojovým křtem a staly se skutečnými legendami (Messerschmitt Bf 109, Heinkel He 111, Dornier Do 17, Polikarpov I-16, Tupolev SB). Pozornost věnuje také pestré směsici mužů usedajících za jejich řízení: Španělům z obou stran barikády, Sovětům, Němcům, Italům, Francouzům, Britům, Američanům, Čechoslovákům i pilotům jiných národností. Publikace obsahuje fotopřílohu, mapy, mnoho tabulek věnovaných jednotlivým leteckým typům i bohatý poznámkový aparát.

Objev podobné jako V zaměřovači Rata - Kapitoly z letecké války ve Španělsku - Miroslav Šnajdr

cena 223.0 Kč
Detail

AEROspeciál 18 Letecká válka 22.června 1941, 1. část Předehra - Miroslav Šnajdr

V neděli 22. června 1941 zahájil Wehrmacht pod krycím označením Barbarossa útok na SSSR. Střet nemá v novodobých dějinách vojenství obdoby rozsahem bojových operací, mírou ničení či množstvím obětí. Pozemní boje provázela mohutná aktivita ve vzduchu. Došlo k mimořádnému množství střetů, v nichž sovětské vojenské letectvo čelilo od rána úderům německých a rumunských vzdušných sil.Tato úvodní část série publikací přibližuje nasazení sovětského vojenského letectva v období mezi zářím 1939 a létem 1940, během cesty Stalinova Sovětského svazu k fatálnímu 22. červnu 1941. Seznámíme se s angažmá sovětských letců a jejich letadel v průběhu útoku na Polsko, v čase tzv. zimní války proti Finsku, při okupaci Pobaltí a východní části Rumunského království. Tyto často opomíjené kampaně výrazně ovlivnily rozvoj sovětského vojenského letectva bezprostředně před německým útokem a rovněž připravily geografické kulisy pro gigantický střet z léta 1941.Letecké boje 22. června totiž reálně probíhaly z významné části právě nad územími, která ještě před velmi krátkou dobou neměl Stalin pod kontrolou: jednalo se o teritoria před vypuknutím války náležící Druhé Polské republice, Estonsku. Lotyšsku, Litevsku a Rumunskému království. Součástí SSSR se staly v důsledku uzavření paktu v srpnu 1939 a spolupráce nacistického Německa a Sovětského svazu v úvodním válečném období. Na dlouhé dekády v SSSR i Rusku heroizovanou obranu sovětské vlasti lze tedy do určité míry pohlížet také jako na obranu kořisti nabyté za spolupráce s bývalým partnerem – a nyní nepřítelem na život a na smrt, Hitlerovým Německem.

Objev podobné jako AEROspeciál 18 Letecká válka 22.června 1941, 1. část Předehra - Miroslav Šnajdr

cena 178.0 Kč
Detail

Spitfire Mk.IX - 2.díl - Miroslav Šnajdr

Během roku 1943 postupně rostla zprvu nedostačující produkce Spitfirů Mk.IX a původně přechodová verze se stávala základem výzbroje Fighter Command. Do řadové služby přicházely nové subverze činící z „devítky“ ještě dokonalejší válečný stroj. Publikace navazuje na 1. Díl v Aeru č.29 a věnuje se i použití tohoto stroje u československých perutí ve Velké Británii.

Objev podobné jako Spitfire Mk.IX - 2.díl - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

Soumrak stíhacích dvouplošníků 2 - Miroslav Šnajdr

Druhá část práce věnované nasazení stíhacích dvouplošníků během občanské války ve Španělsku se zabývá především obdobím od dubna do října 1937.

Objev podobné jako Soumrak stíhacích dvouplošníků 2 - Miroslav Šnajdr

cena 231.0 Kč
Detail

Spitfire Mk. V - 2.díl - Miroslav Šnajdr

Na přelomu let 1941 a 1942 stála i padala síla Fighter Command (velitelství stíhacího letectva) se Spitfiry Mk.V. Verze se u squadron RAF na mateřských ostrovech objevila na jaře 1941 a postupně se zde zásadním způsobem rozšířila. Ve službě nahradila starší Spitfiry Mk.I i Mk.II a nesla rozhodující díl ofenzivních operací FC. Britové neměli dosti dlouhou dobu příhodnější alternativu. Publikace navazuje na 1. díl, který vyšel v AERU č. 21

Objev podobné jako Spitfire Mk. V - 2.díl - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

AERO 64 Messerschmitt Bf 109E 2.díl - Miroslav Šnajdr

Messerschmitt Bf 109E-1, Messerschmitt Bf 109E-3 a Messerschmitt Bf 109E-4. Druhý díl navazuje na díl první vydaný v AERU č. 60. V tomto díle je popsána činnost Bf 109E v letech 1939-1940 nad západní frontou.

Objev podobné jako AERO 64 Messerschmitt Bf 109E 2.díl - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

Morane-Saulnier MS.406 C1 (2.díl) - Miroslav Šnajdr

Kniha navazuje na již vydaný 1.díl. Pokračuje obdobím tzv. Bleskové války proti Francii 1940 a účastí čs. pilotů, dále popisuje službu ve Finsku, Vichystické Francii, Výrobu ve Švýcarsku a službu v letectvech některých satelitů Německa a u Luftwaffe. Text česky/anglicky.

Objev podobné jako Morane-Saulnier MS.406 C1 (2.díl) - Miroslav Šnajdr

cena 473.0 Kč
Detail

Létající mariňáci - Miroslav Šnajdr

Dějiny nasazení letectva sboru námořní pěchoty Spojených států (US Marine Corps) během druhé světové války jsou vlastně dějinami tichomořské války proti císařskému Japonsku. Pearl Harbor, Wake, Midway, Guadalcanal, Bougainville, Rabaul na Nové Británii, Gilbertovy ostrovy, Marshallovy ostrovy, Mariany, Karolíny, Filipíny, Iwodžima, Okinawa. Co jméno, to pojem a také místo bojového nasazení mariňáckých letců. Ve vzdušných bojích sestřelili piloti letectva USMC za druhé světové války celkem 2355 japonských letounů při bojových ztrátách 573 strojů. Letectvo USMC je někdy vnímáno jako „druhé“ námořní letectvo. Do jaké míry je tento názor oprávněný, popisuje první část této publikace. Zachycuje zrod a vývoj letectva sboru námořní pěchoty během první světové války a v následujících dvou mírových dekádách. Popisuje také zahraniční intervence na Haiti, v Nikaragui a Číně. Úvodní část publikace pak vrcholí japonským útokem na základnu Pearl Harbor na Havaji a především epickým zápasem hrstky mužů squadrony VMF-211 při obraně atolu Wake.Druhá část je pak věnována roli stíhacích pilotů USMC organizovaných ve stíhací squadroně VMF-221 během přelomového střetnutí války v Pacifiku, bitvy o Midway. Ačkoliv 4. června 1942 skončil boj letadlových lodí zásadním americkým vítězstvím (pod hladinou Tichého oceánu zmizely čtyři japonské letadlové lodě oproti jedinému nosiči US Navy), pro letce USMC tato bitva navždy ponese hořkou pachuť. Stíhací squadrona VMF-221, bránící vlastní atol před ranním náletem japonského palubního letectva, utržila velmi těžké ztráty. Nicméně ani toto vzdušné utkání nad atolem Midway nebylo tak jednoznačnou záležitostí, jak je někdy předkládáno, a stíhací piloti USMC v něm bezesporu obstáli se ctí.

Objev podobné jako Létající mariňáci - Miroslav Šnajdr

cena 268.0 Kč
Detail

Ohnivý most - Miroslav Šnajdr

Letecké operace na pomoc Varšavskému povstání. Jedna z fascinujících epizod 2. světové války.

Objev podobné jako Ohnivý most - Miroslav Šnajdr

cena 241.0 Kč
Detail

PZL P.11 - Miroslav Šnajdr

Polský stíhací letoun PZL P.11 patřil v době svého vzniku mezi nejprogresívnější konstrukce ve své kategorii. V září 1939, v době napadení Polska byl však již zastaralý. Přesto díky své odolnosti a vynikající obratnosti byl pro Luftwaffe velice tvrdým protivníkem a dosáhl mnoho vzdušných vítězství. Publikace popisuje vznik a vývoj od sériového PZL P.7 až po P.11c včetně bojového nasazení v Polsku a Rumunsku.

Objev podobné jako PZL P.11 - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

Bez zpátečního lístku - Miroslav Šnajdr

Tato kniha je věnována jednomu pohledu na působení bombardérů v období 2. světové války. A to operacím končícím těžkými ztrátami nasazených útočných, ke kterým velké množství osádek vzlétlo bez onoho pomyslného "zpátečního lístku". Tyto dramatické epizody spojuje vedle těžkých ztrát zúčastněných aktérů ještě jeden prvek. Všechny se odehrály během roku 1940. První kapitola je věnována jedné z mnoha leteckých bitev během takzvané zimní války, která začala 30. listopadu 1939 nevyhlášeným útokem Stalinova Sovětského svazu na sousední Finsko. Další kapitola popisuje období německého západního tažení, v němž profesionální převaha Wehrmachtu drtila protivníky a zajistila Třetí říši přechodné ovládnutí západní Evropy. Třetí část je věnována krvavé operaci často zapomínaných účastníků velké bitvy, francouzských námořních letců v oblasti Berlaimontu. Protože se boje po vstupu Itálie přenesly také do Afriky, zamíříme ve čtvrté kapitole do východní části černého kontinentu, kde se utkala vojska a letectva koloniálních mocností. Závěrečná část je věnována jedné z epizod známé letecké bitvy o Británii, v které ona pověstná "hrstka" pilotů Královského letectva zajistila ostrovnímu státu přežití.

Objev podobné jako Bez zpátečního lístku - Miroslav Šnajdr

cena 268.0 Kč
Detail

Bringer of Dust - Miroslav Šnajdr

1883. Agrigento, Sicily. A city of spires and now broken hopes and bodies…With the orsine destroyed, Cairndale lies in ruins, and Marlowe has vanished. His only chance of rescue lies in a fabled second orsine – long-hidden, thought lost - which might not even exist.But when a body is discovered in the shadow of Cairndale, Charlie and the Talents realize there is even more at stake than they''d feared. For a new drughr has arisen, ferocious, horned, seemingly able to move in their world at will – and it is not alone. A malevolent figure, known only as the Abbess, desires the dust for her own ends. And deep in the world of the dead, a terrible evil stirs - an evil which the corrupted dust just might hold the secret to reviving, or destroying forever.So the dark journey begun in Ordinary Monsters surges forward, from the sinister underworld of the London exiles, to the roar of the streetmarkets in nineteenth-century Alexandria, to the sunlit silences of the Dalmatian coast. Against bone witches, mud glyphics, and a house of twilight that exists in a netherworld all its own, the Talents must work together - if they are to have any hope of staving off the world of the dead, and saving their long-lost friend.A breathtaking sequel to Ordinary Monsters, delving even deeper into the rich worldbuilding and darkly sparkling tale of The Talents.Praise for Ordinary Monsters (Book One of The Talents Trilogy):‘Terrific… A book that creeps up on you, wearing brass knuckles’ Conn Iggulden‘A dazzling mountain of wild invention, Dickensian eccentrics, supernatural horrors and gripping suspense. Be warned… once you step into this penny dreadful to end all penny dreadfuls, you’ll never want to leave’ Joe Hill‘Haunting, tense, earth-shattering’ Tamora Pierce

Objev podobné jako Bringer of Dust - Miroslav Šnajdr

cena 591.0 Kč
Detail

Junkers Ju 86 - Miroslav Šnajdr

Z trojice moderních dvoumotorových typů, tvořících v druhé polovině třicátých let základ výzbroje bombardovací složky Luftwaffe, se Junkers Ju 86 stal bezesporu nejméně úspěšným. Navzdory svému modernímu vzhledu totiž Ju 86 představoval z konstrukčního hlediska určitý kompromis, rozkročený mezi tradicí a novými směry vývoje letecké techniky. Hlavní příčinou jeho relativního neúspěchu se však stala sázka mateřské firmy Junkers Flugzeugwerke AG na neobvyklý pohon v podobě dvojice dieselových motorů Junkers Jumo 205C. Tyto jednotky žel v řadové vojenské službě nesplnily očekávání a staly se příčinou řady komplikací, které vyústily v předčasné zastavení sériové produkce. Mateřská firma se situaci Ju 86 pokusila zachránit změnou pohonné jednotky na klasické hvězdicové vzduchem chlazené devítiválce BMW 132, ani to však konstrukci v očích špiček Říšského ministerstva letectví nezachránilo.

Objev podobné jako Junkers Ju 86 - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

Válka začala v Mnichově: Československý boj za svobodu v letech 1938-1939 (978-80-206-1746-0)

Kniha - autor Jiří Dobrylovský, 288 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Jiří Dobrylovský se narodil v roce 1961 v Praze, kde žije dodnes. Vystudoval ekonomii a geografii, v dřívějších dobách působil jako redaktor, nyní již zhruba 20 let vyučuje na vysoké škole. Mezi jeho koníčky patří historie, archeologie a astronomie. Je autorem románů Země a impérium, Nevinný bratrovrah, Válka začala v Mnichově (Naše vojsko) a Omyl kronikáře Kosmy, a spoluautorem vysokoškolských učebnic Makroekonomie.

Objev podobné jako Válka začala v Mnichově: Československý boj za svobodu v letech 1938-1939 (978-80-206-1746-0)

cena 209.0 Kč
Detail

Vzdušné bitvy stíhacích dvouplošníků - Miroslav Šnajdr

Od dějů popisovaných na stránkách této knihy uplynulo osm desetiletí. Tak dlouhá doba nás dělí od vzdušných bojů z roku 1937 odehrávajících se na španělském nebi. Již druhým rokem tehdy zuřila na Iberském poloostrově krvavá občanská válka mezi španělskými levicovými republikány a konzervativními povstalci. Vzplála v červenci 1936. Původně interní konflikt vnitřními rozpory rozvráceného Španělska do sebe vtahoval stále více zahraničních hráčů: armádu levicových dobrovolníků a idealistů různých odstínů i „dobrovolníků“ z totalitních mocností, z nacistického Německa, fašistické Itálie a bolševického Sovětského svazu. Publikace přibližuje letecké boje na hlavním válčišti španělské občanské války. Tedy nad frontovými liniemi, které se na jaře roku 1937 táhly od pobřeží Středozemního moře na jihu dále do vnitrozemí, krajinou Andalusie a Extremadury, procházely přímo okrajem Madridu, vedly přes pohoří Guadarrama, protínaly Aragonii a končily na severu u hranic s Francií. Popis dějů je vymezen měsíci dubnem a listopadem 1937. Zahrnuje vzdušná střetnutí během série neúspěšných republikánských odlehčovacích útoků, majících pomoci odříznutým obráncům Baskicka, Santanderu a Asturie, kteří se 31. března 1937 stali cílem mohutné povstalecké ofenzivy. Tyto útoky, cílené proti Huesce, Teruelu, La Granji, Brunete či Zaragoze, vedly k těžkým vzdušným bojům. Cílem ovšem není psát historii španělské občanské války v celé její šíři, nýbrž přiblížit nasazení vzdušných sil obou zápolících stran se zvláštním důrazem na akce stíhacích dvouplošníků Fiat CR.32, Heinkel He 51 a Polikarpov I-15. A také ozřejmit osudy mužů, kteří usedali do jejich kabin: Španělů z obou stran barikády, Sovětů, Němců, Italů, několika Američanů a pilotů jiných národností. Někteří, jako Morato, Lacalle, Jeremenko, Serov, Botto, Petrovič, Galland a Tinker, se stali ve svých zemích dříve či později legendami. Jiní upadli v zapomnění. Reálie kruté občanské války. Tvrdé vzdušné boje a letouny nejrůznějších typů. Osudy pilotů z různých koutů světa a různých státních zřízení, jejich odvaha, vůle dostát povinnostem či (v případě leteckých žoldáků) naplnit literu smlouvy. Ideály, za které muži umírali. Profesionalita i amatérismus. Skutečné mocenské zájmy interventů i závoj propagandistických lží. To vše promícháno ve španělském kotli vytvářelo jednu z nejbarvitějších kapitol letecké historie.

Objev podobné jako Vzdušné bitvy stíhacích dvouplošníků - Miroslav Šnajdr

cena 268.0 Kč
Detail

Spitfire Mk.IX - 1.díl - Miroslav Šnajdr

Velení Královského letectva původně považovalo Spitfire Mk.IX (ostatně podobně jako zprvu Spitfiry Mk.V) za pouhou nouzovou verzi, určenou k vyplnění mezery před příchodem výrazněji modernizovaných a překonstruovaných strojů varianty Mk.VIII. Očekávalo od „devítek“ zejména okamžité řešení výzbrojové krize Fighter Command, čelící v období 1941 a 1942 výkonnostní převaze Focke-Wulfů Fw 190A. Nakonec však zvítězila kombinace výborných výkonů, zajištěných novými motory Merlin řady „60“ a výrobní jednoduchosti, dané užitím téměř identického draku s již masově produkovanými Spitfiry Mk.VC. Díky tomu dokázal britský letecký průmysl Spitfiry Mk.IX vyrábět v narůstajícím množství a „devítka“ se posléze po Spitfiru Mk.V stala druhou nejpočetnější verzí slavné stíhačky.

Objev podobné jako Spitfire Mk.IX - 1.díl - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

Spitfire Mk.IX - 3.díl - Miroslav Šnajdr

Ještě v průběhu roku 1943 představovaly Spitfiry Mk.IX hlavní stíhací typ, určený u Fighter Command k vybojování vzdušné převahy. Po vytvoření 2nd TAF a se zavedením výkonnějších Spitfirů Mk.XIV a Tempestů Mk.V se role letadel tohoto provedení na jaře roku 1944 změnila. Nyní si „devítky“ přibraly do palety úkolů také stíhací bombardovací akce. Svou účinnost v této funkci ověřovaly během kampaně proti „Noballs“ (odpalovacím základnám německých odvetných zbraní). Nadále představovaly kvalitní typ, ale zejména v rychlosti již v porovnání s absolutní stíhačkovou špičkou lehce zaostávaly. Stále se ovšem těšily díky velmi dobrému sladění výkonů s letovými vlastnostmi velké přízni svých pilotů. A to i těch československých, neboť v lednu a únoru 1944 se 310., 312. a 313. squadrona konečně rozloučily s nevyhovujícími Spitfiry Mk.V a přešly na Mk.IX.

Objev podobné jako Spitfire Mk.IX - 3.díl - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

AEROspeciál 5 - Maraudery útočí - Miroslav Šnajdr

Elegantní Martin B-26 Marauder si udělal jméno jako základní typ taktického bombardéru ve výzbroji 9th Air Force (9. letecké armády) USAAF, která se proslavila podporou 6. června 1944 zahájeného vylodění v Normandii a následného tažení US Army západní Evropou. Maraudery během bojů ve Francii, Belgii, Nizozemsku i vlastním Německu vykonaly velké množství náletů a osvědčily se jako skutečně účinné bojové stroje. Začátky operační kariéry tohoto typu v období 1941 až 1943 nicméně nebyly nijak snadné. B-26 se vyznačoval nejen vysokými výkony, ale rovněž některými spornými vlastnostmi a velení amerického armádního letectva pro něj zprvu dosti obtížně hledalo vhodnou taktiku pro co nejefektivnější nasazení. Do tohoto období spadají dvě kapitoly z pohnuté bojové kariéry, kterým je věnována tato publikce.* Kapitola I. Cíl: letadlová loď Akagi * Kapitola II. Osmapadesát zmizelých

Objev podobné jako AEROspeciál 5 - Maraudery útočí - Miroslav Šnajdr

cena 136.0 Kč
Detail

AEROspeciál č.17 - Protiútok letadlových lodí US Navy, únor 1942 2. část - Miroslav Šnajdr

Publikace přibližuje dramatické kapitoly z nasazení US Navy a zejména amerického palubního letectva v úvodní fázi pacifické války. Úvodní část je věnována úderu TF 17 (17. operačního svazu) vedeného Rear Adm. Frankem J. Fletcherem 1. února 1942 na nejjižnější atoly v Marshallových ostrovech (Jaluit a Mili) a na atol Makin na severu Gilbertových ostrovů. Detailně popisuje dramatické nasazení Dauntlessů, Devastatorů a Wildcatů z letadlové lodě USS Yorktown. Další část práce se zabývá vzdušnou bitvou, která se odehrála u Rabaulu 20. února 1942 mezi americkými palubními letouny bránícími nosič USS Lexington a útočnou formací sedmnácti japonských bombardérů Mitsubishi G4M1 (Betty). Stalo se tak během pokusu amerického operačního svazu Task Force 11 napadnout nedlouho před tím nepřítelem dobytou základnu v Rabaulu. Boj skončil drtivou porážkou Japonci nasazené 4. Kókútai. Jednotka odepsala 15 zcela zničených moderních bombardovacích letounů a 13 kvalitních kompletních osádek. Mezi 88 padlými či nezvěstnými letci na americké straně vynikl osobním vkladem pilot Wildcatu z VF-3, Lt. Edward O´Hare. Bylo mu uznáno sestřelení pěti bombardérů. 21. dubna 1942 obdržel jako první americký stíhací pilot během II. světové války z rukou amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta Kongresovou medaili cti.

Objev podobné jako AEROspeciál č.17 - Protiútok letadlových lodí US Navy, únor 1942 2. část - Miroslav Šnajdr

cena 178.0 Kč
Detail

Peklo pod španělským nebem: Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936–1939 (978-80-87950-47-0)

Kniha - autor Stanislav Motl, 392 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Velká část světa je obdivuje. U nás se na ně takřka už zapomnělo. Zapomnělo se na stovky Čechoslováků, mužů a žen, kteří v letech 1936-1939 bojovali a umírali ve Španělsku, kde se rozhořela krvavá občanská válka. Válka, v níž po boku vzbouřenců, kteří se pokusili svrhnout legální španělskou vládu Lidové fronty, bojovali i vojáci nacistického Německa a fašistické Itálie. Právě ve Španělsku si Adolf Hitler a Benito Mussolini mohli vyzkoušet, prvně na cizím území, svou připravenost a sílu. Narazili ale na odhodlání tisíců obyčejných Španělů, kteří se postavili na obranu republiky. Pomoci jim přicházeli Francouzi, Belgičané, Jugoslávci, Sověti, Bulhaři, Poláci, Maďaři, Američané, Kanaďané, protinacističtí Němci, protifašističtí Italové a mnozí další - včetně více než dvou tisíc Čechoslováků. Desítky tisíc lidí z více než 50 zemí světa. Příslušníci mezinárodních brigád. Interbrigadisté. Lidé...

Objev podobné jako Peklo pod španělským nebem: Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936–1939 (978-80-87950-47-0)

cena 259.0 Kč
Detail

Válka stínů: Boje na ostrově Nová Guinea 1942–1943 (978-80-7557-952-2)

Kniha - autor Dalibor Vácha, 152 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Když se japonské síly vylodily v lednu 1942 v blízkosti strategického přístavu Rabaul na ostrově Nová Británie, všem zúčastněným bylo jasné, že dalším cílem bude japonská izolace Austrálie, nebo dokonce invaze na tento kontinent. Hlavní bojiště se rozvinulo na Nové Guineji, kde se Japonci pokusili obsadit další strategický prostor u Port Moresby, a pokud by se japonské válečné mašinérii podařilo vyřadit Austrálii z války, pro Spojence by to znamenalo těžko řešitelnou katastrofu ohromného dosahu. Bojovalo se v extrémně náročných klimatických podmínkách, v džunglích, v horách, nelítostně, za použití nejmodernějších zbraní té doby, ale také muž proti muži, bodák proti bodáku…

Objev podobné jako Válka stínů: Boje na ostrově Nová Guinea 1942–1943 (978-80-7557-952-2)

cena 134.0 Kč
Detail

AERO 105 Curtiss F11C-2/BFC-2 Goshawk a Curtiss Hawk II (Evropa, Jižní Amerika) - Miroslav Šnajdr

V druhé polovině dvacátých a v první polovině třicátých let dvacátého století si americká firma Curtiss udělala jméno stíhacími dvouplošníky, prodávanými pod obchodním označením Hawk (Jestřáb). Jednotlivé verze úspěšně sloužily jak u amerického armádního letectva USAAC, tak u námořního letectva US Navy i u řady zahraničních uživatelů. Tyto letouny (zde je na místě uvést, že označení Hawk v žádné podobě nebylo americkým námořním letectvem oficiálně užíváno) se staly velmi populárními nejen v ozbrojených silách, ale protože „dobře vypadaly“, také mezi širokou veřejností a rovněž v zahraničí. Staly se ve své době dokonce jakýmsi synonymem pro americký stíhací dvouplošný letoun. Firma je postupně produkovala v řadě verzí, které sice dostávaly stále silnější motory, postupně se na nich objevovala některá konstrukční i aerodynamická zdokonalení, ale základní konstrukce zůstávala shodná. Tato publikace je věnována palubním stíhačkám schopným střemhlavého bombardování F11C-2 (od 21. března 1934 značeným BFC-2) a jejich exportním protějškům Hawk II, které se rozšířily u mnoha letectev v Jižní Americe, v Asii i v Evropě.

Objev podobné jako AERO 105 Curtiss F11C-2/BFC-2 Goshawk a Curtiss Hawk II (Evropa, Jižní Amerika) - Miroslav Šnajdr

cena 163.0 Kč
Detail

P-39 Airacobra, Mk.I, P-400, P-39D-1 a P-39D-2, 2. část - Miroslav Šnajdr

Další ze série publikací věnovaných známému americkému stíhacímu typu Bell P-39 Airacobra. Letoun se vyznačoval neobvyklou koncepcí: hmotnost v přídi situované silné výzbroje konstruktéři kompenzovali pomocí zástavby pohonné jednotky za pilotní kabinu. Zvolené řešení mělo díky umístění motoru u těžiště letounu zajistit velkou obratnost a pohyblivost. Slabé výškové výkony však zapříčinily, že se P-39 za druhé světové války na většině válčišť (s čestnou výjimkou východní fronty) příliš vysokého hodnocení nedočkal. Druhá část je věnována variantám Airacobra Mk.I, P-400, P-39D-1 a P-39D-2, u kterých s typem obvykle spojovaný 37mm trupový kanon nahradila lehčí zbraň ráže 20 mm. Zahrnuty jsou počáteční zkušenosti s letounem u britského Královského letectva, a to včetně krátké operační služby u 601. squadrony RAF. Právě u této jednotky s Airacobrami Mk.I létali rovněž českoslovenští piloti. Čtenář se také detailněji seznámí s úvodním bojovým vystoupením Airacober v barvách amerického armádního letectva na pacifickém ostrově Nová Guinea. Právě zde Belly P-400 (stejně jako P-39D a P-39F, které byly po technické stránce představeny v první části série) změřily síly s vynikajícím japonským námořním stíhacím letounem Mitsubishi A6M2 (Zero).

Objev podobné jako P-39 Airacobra, Mk.I, P-400, P-39D-1 a P-39D-2, 2. část - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

Spitfire Mk. V - 3.díl - Miroslav Šnajdr

Na přelomu let 1941 a 1942 stála i padala síla Fighter Command (velitelství stíhacího letectva) se Spitfiry Mk.V. Verze se u squadron RAF na mateřských ostrovech objevila na jaře 1941 a postupně se zde zásadním způsobem rozšířila. Třetí, závěrečný díl se zaměřuje převážně na službu v zahraničí a u našich jednotek ve Velké Británii do roku 1944. Publikace navazuje na 1. a 2. díl, který vyšel v AERU č. 21 a 23.

Objev podobné jako Spitfire Mk. V - 3.díl - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

Spitfire Mk. V - 1.díl - Miroslav Šnajdr

Mezi nejdůležitější letadla, za jejichž řízení usedali během těžkých let druhé světové války českoslovenští piloti, patří bezesporu Spitfire Mk.V. Verze vznikla jako nouzové řešení potřeby britského velitelství stíhacího letectva po výkonnějších strojích, než jaké představovaly dosavadní Spitfiry Mk.I a Mk.II. Osvědčila se a posléze byla vyráběna ve větším množství než jiné varianty Spitfiru. Sériovou produkcí i konverzemi strojů starších variant vzniklo přes 6600 exemplářů. Díky tomu původně „přechodová“ Mk.V zaujala na britských ostrovech na dosti dlouhou dobu pozici základní složky výzbroje Fighter Command.

Objev podobné jako Spitfire Mk. V - 1.díl - Miroslav Šnajdr

cena 101.0 Kč
Detail

Polikarpov I-16 ve Španělsku - Miroslav Šnajdr

Mezi doslova legendární letouny španělské občanské války se zařadila sovětská jednoplošná stíhačka Polikarpov I-16. Obecně známou se stala pod hanlivým označením, které jí přisoudili španělští nacionalisté právě během tohoto krvavého konfliktu: Rata (krysa). V letech 1935 a 1936 mohla směle aspirovat na pozici nejmodernějšího sériově vyráběného stíhacího typu světa. Až do zastavení produkce v roce 1942 bylo vyrobeno úctyhodných 10 292 exemplářů všech verzí, včetně cvičných UTI-2 a UTI-4. Zde se budeme věnovat stíhacím variantám sloužících od listopadu 1936 až do března 1939 na Iberském poloostrově v barvách španělského republikánského letectva. Sověti dodali do Španělska během konfliktu celkem 276 Polikarpovů I-16.

Objev podobné jako Polikarpov I-16 ve Španělsku - Miroslav Šnajdr

cena 90.0 Kč
Detail

Stíhači RAF a jejich protivníci: Francie 1939 - 1940 (80-7336-212-0)

Kniha - česky Tato publikace se zabývá úplným začátkem měření sil mezi stíhacími piloty RAF a jejich protivníky z řad Luftwaffe. Z pohledu pilotů britských stíhacích squadron se zde vedl boj na život a na smrt a odehrávala se skutečná dramata.

Objev podobné jako Stíhači RAF a jejich protivníci: Francie 1939 - 1940 (80-7336-212-0)

cena 230.0 Kč
Detail

Druhá světová válka 1939-1945

Kniha je ojedinělou publikací, ve které jsou shromážděny desítky svědectví přímých účastníků druhé světové války. Očití svědkové, ať už bojovníci či civilisté, vzpomínají na to, co zažili na vlastní kůži. Jejich svědectví pokrývají veškerá bojiště druhé světové války, od jejích počátků až do konce. Kniha je doplněna chronologickými přehledy událostí a medailonky zachycujícími klíčové momenty a osobnosti i stručná vysvětlení příčin a důsledků největšího konfliktu v dějinách lidstva. Přináší též 470 většinou u nás doposud nepublikovaných fotografií.

Objev podobné jako Druhá světová válka 1939-1945

cena 536.0 Kč
Detail

AEROspeciál 4 - Luftwaffe vs. Královské námořnictvo - Miroslav Šnajdr

Letecká válka ve Středomoří 9. a 10. ledna 1941. Stuky útočí na nejmodernější letadlovou loď britského Královského námořnictva HMS Illustrious. Detailní popis tohoto střetu doplňuje informace o použitých letounech bojujících stran.

Objev podobné jako AEROspeciál 4 - Luftwaffe vs. Královské námořnictvo - Miroslav Šnajdr

cena 136.0 Kč
Detail

Němečtí orli nad Španělskem - Miroslav Šnajdr, Martin Čížek

Kniha Němečtí orli nad Španělskem se věnuje jednotlivým typům německých letadel, které za občanské války ve Španělsku v rámci Legionu Condor prošly bojovým křtem. Čtenáře seznamuje s podmínkami jejich vzniku, vývojem, variantami, podrobnostmi z bojové činnosti a také jejich zbarvením. Do prvního dílu jsou zařazeny konstrukce počínaje Aradem Ar 68 a konče Heinkelem He 111, druhý díl představí typy Heinkel He 112 až Messerschmitt Bf 109. To vše při užití nově dostupných dokumentů, reflexí a článků z dobových tiskovin a zejména nejnovějších publikací zahraniční provenience, které umožňují korigovat mnohé nepřesnosti či omyly, týkající se nejen nasazení daných letadel ve Španělsku, ale také okolností jejich vzniku. Text je doplněn více než čtyřmi sty obrazovými přílohami, včetně 52 jsou barevné kresby letadel.

Objev podobné jako Němečtí orli nad Španělskem - Miroslav Šnajdr, Martin Čížek

cena 1342.0 Kč
Detail

AERO 101 Vickers Wellington Mk. I - Miroslav Šnajdr

AERO 101 popisuje předválečný vývoj britského bombardéru Vickers Wellington Mk.I a následně jeho nasazení ve II. světové válce. Wellington se významně zapsal i do historie našeho válečného letectva v jeho ofenzívě proti Německu za II. světové války. 2. Vydání této publikace.Formát A4, 36 stran, doplněno množstvím kvalitních černobílých a barevných fotografií a barevnými bokorysy.

Objev podobné jako AERO 101 Vickers Wellington Mk. I - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

AEROspeciál 12 - Stíhačky Curtiss P-40E pro Jávu a potopení USS Langley 2. část - Miroslav Šnajdr

Druhý, závěrečný díl publikace věnované americkým snahám posílit obranu japonským postupem na začátku roku 1942 ohrožené Nizozemské východní Indie pomocí dodávek stíhaček Curtiss P-40E popisuje tragické finále námořní operace. V jejím průběhu se na Jávu nebezpečnými vodami Indického oceánu pokoušela prorazit dvě americká plavidla, starý tendr (původně první letadlová loď US Navy) USS Langley a moderní transportní loď SS Sea Witch. Dopravovala úhrnem 59 stíhaček Curtiss P-40E a 33 amerických pilotů. Zatímco Langley skončil po útoku bombardérů císařského námořního letectva na mořském dně i s 32 přepravovanými stíhačkami, Sea Witch sice dokázala svůj drahocenný náklad v podobě 27 P-40E dopravit do jávského přístavu, avšak příliš pozdě na to, aby letouny před nizozemskou kapitulací vůbec zasáhly do bojů. Zvlášť tragický byl rovněž osud 33 amerických stíhacích pilotů doprovázejících stíhačky na tendru Langley. Všichni sice přežili potopení lodi, ale všichni až na dva poté zahynuli při následném potopení torpédoborce USS Edsall 1. března 1942, či v japonském zajetí. Publikace přibližuje osudy stíhacích pilotů amerického armádního letectva i námořníků z lodí US Navy během dramatických únorových dnů roku 1942. Popisuje úspěšné akce císařského námořnictva i námořního letectva a marnou snahu spojeneckých ozbrojených sil zvrátit nepříznivý vývoj válečné situace. Pozornost věnuje rovněž situaci spojeneckého letectva na Jávě během poslední dnů před nizozemskou kapitulací. Seznamuje čtenáře s méně známou kapitolou druhé světové války.

Objev podobné jako AEROspeciál 12 - Stíhačky Curtiss P-40E pro Jávu a potopení USS Langley 2. část - Miroslav Šnajdr

cena 163.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (2. díl) - říjen 1939 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (2. díl) - říjen 1939. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Říjen 1939, druhý měsíc nejkrvavějšího válečného konfliktu dějinách lidstva.Varšavu okupují vojáci Wehrmachtu a odzbrojují zbytky obránců. Polským bojovníků za svobodu se podaří ukořistit dva německé armádní šifrovací stroje Enigma, které se podaří dopravit do Francie, což v budoucnu umožní práci dešifrantům v anglickém Bletchley Parku.Hitler vykoná ve Varšavě přehlídku svých vítězných jednotek a spolu Goebbelsem vyhrožují, že osud zničené a vypálené Varšavy mohou následovat i další velkoměsta, pokud se nepodrobí německé branné moci. Současně Hitler omilostňuje německé vojáky obviněné z válečných zločinů. Ale i na dalších místech se schyluje k válečnému požáru. Roste napětí na západní hranici Německé říše, která horečně připravuje útok na Francii, Belgii, Holandsko a Lucembursko. Na severovýchodě se chystá Sovětský svaz napadnout Finsko, vůči kterému má územní nároky a současně chce rozšířit bezpečnostní zónu kolem Leningradu. Zintenzivňuje se námořní válka mezi Velkou Británií a Německem, kde se obě dvě strany pokoušejí o totéž – znemožnit druhé straně námořní zásobování, zejména pro Spojené království životně důležité. Německo sahá k opatřením porušujícím námořní právo – napadá i lodi neutrálních států.USA stále trvají na své neutralitě, ale přesto se presidentu Rooseveltovi podaří změnit některá ustanovení Zákona o neutralitě, aby mohl britskému spojenci dodávat zbraně. Nemalou měrou k jeho úspěchu napomohou německé útoky na americké lodi. Současně se Spojené státy ještě naposledy snaží vystupovat jako prostředníci mezi nepřátelskými stranami a to jak v západní Evropě, tak mezi SSSR a Finskem. Jejich úsilí je však marné, americké návrhy jsou nepřijatelné jak pro Británii a Francii, tak pro německo a Sovětský svaz.Polsko jako státní útvar dočasně zaniká, stejně jako před tím Rakousko a Československo. Na jádru jeho území vzniká Generální gouvernement, hrůzovládná kolonie Německa pod vedením dvou krutých diktátorů: Hanse Franka, guvernéra, a jeho faktického nadřízeného, Heinricha Himmlera, říšského vedoucího SS.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (2. díl) - říjen 1939 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

AERO 98 Messerschmitt Bf 109E 3.díl - Miroslav Šnajdr

Od července 1940 Messerschmitty Bf 109E německé Luftwaffe zasahovaly do tvrdých bojů nad britskými ostrovy. Poslední výspa svobodné Evropy v letních a podzimních měsících roku 1940 vzdorovala do té doby bezprecedentní letecké ofenzivě ze strany Luftwaffe, v které opět hrály „Emily“ velmi významnou úlohu. Britové (a nešlo pouze o stíhací piloty RAF, nýbrž o celou společnost) nápor dokázali ustát a známá letecká bitva o Británii skončila jejich vítězstvím. Jednalo se o nejdelší a nejintenzivnější tažení, kterého se Bf 109E prozatím zúčastnily. Boje nad britskými ostrovy naplno prověřily kvality typu, a to za nových podmínek strategické letecké války, pro které nebyla „stodevítka“ koncipována. Stejně tak prošli zatěžkávací zkouškou piloti Messerschmittů, kteří se mimochodem ve většině případů (jak vzpomínali veteráni) zpětně rozhodně poraženi necítili – a v rozporu s výsledkem střetnutí až do závěru svých životů (ještě desítky let po skončení bojů) přinášeli argumenty, že na body vlastně zvítězili. Test odolnosti čekal také na německý letecký průmysl. Výrobci Bf 109, kteří nyní ztratili výhodu včasného náběhu produkce, při pokračující výrobě čelili naplno pracujícímu britskému leteckému průmyslu, jehož kapitáni dříve než Němci rozpoznali, že jde o vše.

Objev podobné jako AERO 98 Messerschmitt Bf 109E 3.díl - Miroslav Šnajdr

cena 163.0 Kč
Detail

Fiat CR.30 a CR.32 Freccia - Miroslav Šnajdr

Mezi nejúspěšnější stíhací dvouplošníky 30. let minulého století náleží Fiat CR.32 Freccia (šipka), ve značném množství vyráběný pro italské letectvo i na export. Typ se proslavil zejména svou účastí na bojích občanské války ve Španělsku, zasáhl nicméně také do řady střetnutí druhé světové války. Létal nad čtyřmi kontinenty: nad Evropou, Asií, Afrikou a Amerikou. Fiat CR.32 sehrál svým způsobem důležitou roli také v příběhu československého letectví. První oběti z řad našich letců v rozbíhajícím se boji proti nacismu a fašismu způsobily v druhé polovině 30. let právě Fiaty CR.32. 31. května 1937 Italy ovládané Freccie sestřelily u středomořské Mallorcy bombardér Potez 540 španělského republikánského letectva, v jehož pracovních prostorech padli českoslovenští dobrovolníci, bojující dle tehdejší levicové dikce „u Madridu za Prahu“, Josef Soušek a Zdeněk Talaš. Z osádky přežil pouze zraněný a zajatý pilot Jan Ferák. V napjatých dnech územního ořezávání tehdejšího Československa v důsledku mnichovské dohody sestřelil 25. října 1938 maďarský Fiat CR.32 nad Maďary požadovaným územím jižního Slovenska pozorovací Letov Š 328 letky 10, přičemž padl pozorovatel sv. asp. Jaromír Šotola. Pilot des. Ján Kello vyvázl popálen.

Objev podobné jako Fiat CR.30 a CR.32 Freccia - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

AERO 114 Messerschmitt Bf 109E 6.díl - Miroslav Šnajdr

S tím jak na podzim 1940 odezněla letecká bitva o Británii, skončila rovněž jedna z nejdůležitějších kapitol v mimořádně bohaté historii Messerschmittu Bf 109E. Na „Emily“, nyní zastoupené především variantou Bf 109E-7, ovšem ve výzbroji Luftwaffe čekala ještě dlouhá kariéra. Na začátku roku 1941 se jejich operační činnost rozšířila ze západní a severní Evropy dále na jih. Ačkoliv Středomoří a severní Afrika představovaly z pohledu německého velení, nyní se již připravujícího k útoku na Stalinův Sovětský svaz, vedlejší operační oblast, Bf 109E zde do střetnutí zasáhly s mimořádnými úspěchy.V této části série si přiblížíme nasazení německých stíhačů do bojů nad Maltou a nad severní Afrikou během Rommelova pokusu o ovládnutí obleženého přístavu Tobrúk na jaře roku 1941. O výsledku vzdušných bojů druhé světové války se ovšem nerozhodovalo pouze v kabinách stíhaček, nýbrž také v továrnách leteckého průmyslu. Proto zde shrneme produkci Messerschmittů Bf 109E během roku 1940 a porovnáme ji s výrobou stíhaček ve Spojeném království.

Objev podobné jako AERO 114 Messerschmitt Bf 109E 6.díl - Miroslav Šnajdr

cena 163.0 Kč
Detail

AERO 107 Messerschmitt Bf 109E 5.díl - Miroslav Šnajdr

Němečtí stíhači za sebou měli na sklonku srpna 1940 již několik týdnů trvající ofenzivní kampaň proti Británii, zahrnující Kanalkampf a zejména tzv. „zostřenou leteckou válku proti Anglii“ (verchäferte Luftkrieg gegen England). Tato fáze začala Adlertagem (Dnem orla) 13. 8. a na piloty Jagdwaffe kladla velké nároky, byť vytížení pilotů v jednotlivých dnech významně kolísalo. Jak uvedl Ulrich Steinhilper (během letecké bitvy působil v hodnosti Oblt. u 3./JG 52, do zajetí padl 27. října 1940): „Ačkoliv většina z nás navenek stále nevykazovala žádné velké známky nervozity, koncem srpna byly hádky stále častější, nálada se měnila rychleji... Začalo se projevovat napětí z nepřerušovaného operačního létání.“ Vzdušné bojiště nad britskými ostrovy předkládalo před německé stíhače řadu novinek. Jednu z nich představovala skutečnost, že se protivníkovy vzdušné síly nezhroutily hned po několika koncentrovaných úderech v úvodních dnech bojů. Luftwaffe měla prozatím zkušenosti s krátkodobými intenzivními kampaněmi, prokládanými obdobími pro rekonvalescenci a doplnění výzbroje. Letecká válka nad Británií se však nepříjemně protahovala a dlouho nebyly patrné žádné podstatnější výsledky. Intenzivní nasazení doléhalo také na piloty Fighter Command, které v tomto období posiloval stále větší počet polských a československých stíhačů. Britové považují za nejobtížnější, doslova kritické období letecké bitvy právě konec srpna a začátek září. Vzdušné boje těchto dnů spadaly podle britského členění do třetí etapy Battle of Britain (vypukla 24. srpna a trvala do 6. září).

Objev podobné jako AERO 107 Messerschmitt Bf 109E 5.díl - Miroslav Šnajdr

cena 163.0 Kč
Detail

AEROspeciál 7 - Stalinovi sokoli táhnou na západ - Miroslav Šnajdr

Druhá světová válka v Evropě vypukla 1. září 1939 útokem Hitlerova nacistického Německa na sousední Polsko. Německá armáda, ze vzduchu efektivně podporovaná Luftwaffe, předvedla v následujících dnech první ukázku své bleskové války (Blitzkriegu). Třetího září do zápasu formálně vstoupila Velká Británie a Francie. Obě západoevropské demokracie sice Německu vyhlásily válku, pro záchranu svého východního spojence však jejich ozbrojené síly nepodnikly prakticky nic. Na holičkách ponechaná polská armáda krvácela a ustupovala na východ. Velení doufalo, že se jí na východním břehu Visly podaří zaujmout pevnou obranu, v které se udrží až do toužebně očekávané ofenzivy francouzsko-britských vojsk na západní frontě. Pak však pro Poláky doslova udeřil blesk. Sedmnáctého září se do útoku na Polsko přidal rovněž Sovětský svaz a z představ o možné obraně východně od Visly učinil pouhý cár papíru. Otřesený polský velvyslanec W. Grzybowski byl v Moskvě brzo ráno toho dne povolán na Lidový komisariát zahraničních věcí a zde náměstkem lidového komisaře Potěmkinem informován, že polský stát fakticky přestal existovat, čímž skončila platnost smluv mezi Polskem a SSSR a Rudá armáda vstoupila do východního Polska, „aby chránila bratrské běloruské a ukrajinské obyvatelstvo“. Ač je někdy tažení Rudé armády proti Polsku bagatelizováno, ve skutečnosti se jednalo o mimořádně rozsáhlou vojenskou operaci, která významně změnila situaci na východě Evropy, překreslila státní hranice a zásadním způsobem posunula Stalinovo impérium na západ. Po více než půlstoletí následné existence Sovětského svazu byl fakt agrese proti hroutícímu se Polsku skryt pod pláštíkem utajování a lží. A ještě dnes je významná část Rusů přesvědčena o oprávněnosti tohoto kroku a i v současných publikacích je napadení eufemisticky nazýváno „osvoboditelský pochod“.

Objev podobné jako AEROspeciál 7 - Stalinovi sokoli táhnou na západ - Miroslav Šnajdr

cena 154.0 Kč
Detail

Němečtí orli nad Španělskem II - Miroslav Šnajdr, Martin Čížek

Kniha Němečtí orli nad Španělskem 2 se věnuje jednotlivým typům německých letadel, které za občanské války ve Španělsku v rámci Legionu Condor prošly bojovým křtem. Čtenáře seznamuje s podmínkami jejich vzniku, vývojem, variantami, podrobnostmi z bojové činnosti a také jejich zbarvením. Druhý díl představuje typy Heinkel He 112 až Messerschmitt Bf 109 a navazuje tak na první díl, ve kterém jsou zařazeny Arado Ar 68 až Heinkel He 111. To vše při užití nově dostupných dokumentů, reflexí a článků z dobových tiskovin a zejména nejnovějších publikací zahraniční provenience, které umožňují korigovat mnohé nepřesnosti či omyly, týkající se nejen nasazení daných letadel ve Španělsku, ale také okolností jejich vzniku. Text je doplněn více než čtyřmi sty obrazovými přílohami, včetně 48 barevnými kresbami.

Objev podobné jako Němečtí orli nad Španělskem II - Miroslav Šnajdr, Martin Čížek

cena 1700.0 Kč
Detail

AERO 81 Sturzkampfflugzeug - Cesta ke střemhlavému bombardéru - Miroslav Šnajdr

"...Německá fascinace střemhlavými bombardéry v druhé polovině 30. let minulého století a v úvodní polovině II. světové války je obecně známá. V této publikaci si blíže představíme jednotlivé typy střemhlavých bombardérů, které stály u zrodu fenoménu Stuka během úvodních dvou třetin této dekády. Některé časem upadly v zapomnění, jiné jsou známější a jeden z nich, Junkers Ju 87A se zařadil do skutečného hvězdného nebe, když odstartoval kariéru patrně nejznámějšího střemhlavého bombardéru všech dob." (z úvodu) Letadla: Junkers K 47, Curtiss Hawk II (Udetův), Heinkel He 50, Hamburger Flugzeugbau (Blohm & Voss) Ha 137, Henschel Hs 123, Fieseler Fi 98, Heinkel He 118, Arado Ar 81, Junkers Ju 87A

Objev podobné jako AERO 81 Sturzkampfflugzeug - Cesta ke střemhlavému bombardéru - Miroslav Šnajdr

cena 127.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (8. díl) - duben 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (8. díl) - duben 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Po měsících relativního klidu, zvaného „válka konfet“ či „podivná“, nebo též „sedací válka“, kdy se bojovalo pouze na moři, občas ve vzduchu a na zemi se objevovaly pouze sporadické boje, spíše přestřelky na Západním valu a Maginotově linii, vypuká v dubnu válka mezi Spojenci a Německem již i na zemi, v severní Evropě.Spojencům, zejména Winstonu Churchillovi, zastávajícím stále funkci I. lorda Admirality je jasné, že Hitler Skandinávii nenechá na pokoji. Potřebuje si zajistit životně nutné dodávky železné rudy těžené ve Švédsku a dopravované do Německa přes norské a švédské území a poté přes Severní moře. Nejvyšší spojenecká válečná rada proto již nějaký čas zvažuje preventivní vojenské operace, jež by jednak dodávky rudy zastavily, nebo alespoň výrazně omezily, a současně by umožnily chránit, z letišť na pobřeží Norska, lodní trasy v severním Atlantiku před Kriegsmarine. Ale váhání spojeneckého velení i politické reprezentace se nevyplatí.Hitler, kterému je jasné, že bez Norska a Dánska by se dostal v severní Evropě a v severním Atlantiku do svízelné situace, Spojence předejde. Několik dnů před konečným datem zahájení spojeneckých operací na západním pobřeží Norska, zahajuje dne 9. dubna bez vyhlášení války invazi do obou severských zemí.Dánsko obsadí za 24 hodin, Norsko, kde se vyloďují dne 15. dubna kombinované britsko-francouzsko-polské síly, mu trvá déle, ale celkem 45 tisíc vojáků Spojenců počítaje v to i slabě vyzbrojenou a špatně organizovanou norskou armádu, nemá šanci proti perfektně vyzbrojeným oddílům Wehrmachtu a SS čítajícím přes 80 tisíc mužů.Jen na moři, kde Němci nemají k dispozici takové síly, jako britská flotila posílená Francouzi a zbytky polského loďstva, dosahují Spojenci dílčích úspěchů. A Hitler, opojen dalšími válečnými úspěchy, urychluje přípravy k invazi do západní Evropy.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (8. díl) - duben 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (16. díl) - prosinec 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (16. díl) - prosinec 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Z Řecka, napadeného italskými vojsky 28. října, jsou agresoři vytlačováni do Albánie. Řecká obsadila přístavní město Saranda a ve vnitrozemí Gjirokaster a Pogradec. Do konce měsíce je obsazena více jak čtvrtina Albánie. Pokračují útoky Luftwaffe na britská města a odvetné bombardování Německa a vybraných cílů na Německem okupovaných územích a v Itálii britským královským letectvem. 8. prosince začíná operace Kompas, první velká spojenecká ofenzíva ve válce, jejímž cílem je vyhnat italská vojska z Egypta. Proti stopadesátitisícové italské armádě stojí pouhých 36 000 britských, australských, indických a francouzských vojáků. Ale již v prvních dnech operace se Spojencům daří zničit takzvanou Malettiho bojovou skupinu složenou ze tří italských divizí a Itálie ztrácí 40 000 vojáků s veškerou výzbrojí.Hitler vydává direktivu nařizující Vrchnímu velitelství branné moci (OKW ) připravit na jaro roku 1941 invazi do Sovětského svazu. V závěru měsíce Itálie žádá oficiálně Říši o vojenskou pomoc ve válce proti Řecku. Německá Luftwaffe uskutečňuje těžké nálety na Manchester a Londýn. Při bombardování Londýna je vážně poškozena katedrála Svatého Pavla. V Atlantiku pokračuje námořní válka vedená německým ponorkovým loďstvem proti konvojům směřujícím do Velké Británie, válčí se také ve Středozemním moři a pokračují útoky italského letectva na Maltu.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (16. díl) - prosinec 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (7. díl) - březen 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (7. díl) - březen 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Březen 1940. Třetí měsíc druhého roku války. Hitler a jeho operační štáby konají poslední přípravy na dvě velké operace. Hlavní je v tomto roce útok na Francii a obsazení Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Současně však německé Vrchní velitelství branné moci a Hitler osobně, chtějí obsadit Dánsko a Norsko a tím si zajistit zdroj a dopravu, pro Německou říši nezbytné železné rudy ze Švédských nalezišť.Velká Británie, a po výměně ministerského předsedy Daladiera za mnohem realističtějšího Paula Reynauda i Francie, chtějí obsadit norské pobřeží, aby tyto dodávky přerušili a zajistili si severní Atlantik a dokonce uvažují i o útoku na švédské jižní přístavy, ze kterých byly vypravovány lodi s rudou do Německa. Současně spojenecké štáby i britští a francouzští politici stále ještě uvažují, že přes Norsko a Švédsko pošlou posily bojujícímu Finsku, ač oba státy průchod spojeneckých jednotek přes své území do Finska několikrát zamítly.Finsko, které již nemá rezervy výzbroje, ani další vojáky a jehož armáda je zdeptána sovětskou přesilou, přistupuje na sovětské podmínky příměří, aby si zachovalo nezávislost. Ztrácí východní část svého území, zejména Karélii a musí sovětskému svazu na třicet let pronajmout některé své přístavy a základny, zejména přístav Hanko.Na moři pokračuje námořní válka, obě strany se snaží druhou vyhladovět a zbavit dodávek surovin a materiálů. Na francouzsko-německé hranici probíhají drobné šarvátky a přestřelky, včetně leteckých soubojů.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (7. díl) - březen 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (5. díl) - leden 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (5. díl) - leden 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Leden 1940, první měsíc druhého roku II. světové války. Na severu Evropy pokračuje Zimní válka, konflikt mezi agresorem Sovětským svazem a slabě vyzbrojeným, ale statečným Finskem. Přes velkou přesilu sovětských vojsk není sovětská ofenzíva úspěšná. Špatná výstroj sovětských vojáků, nedostatečný výcvik, neschopnost sovětského velení, to vše přináší Rudé armádě katastrofální ztráty. Sovětský diktátor Stalin je nakonec přinucen vyměnit velení, to původní nakonec skončí na popravišti, a Sovětský svaz přichází s nabídkou na mírové jednání.Na mořích kolem britských ostrovů a na lodních trasách do Velké Británie zuří ponorková válka, kterou se Třetí říše pokouší zlomit britský odpor, zbavit Velkou Británii životně důležitých dodávek surovin, materiálů, zbraní a potravin a vyhladovět britské obyvatelstvo.V Polsku pokračuje vraždění polských elit a židovského obyvatelstva. Poláci, ale i české obyvatelstvo má sloužit k otrocké práci pro Říši. Hitler opakovaně odkládá ofenzívu na Západě a invazi do Belgie, Nizozemska a Francie. Důvodem je nepřipravenost říšské branné moci, špatné počasí, ale také prozrazení německých vojenských plánů po zajetí dvou německých důstojníků u Mechelenu. Velká Británie uvažuje o obsazení norského pobřeží, Hitler se rozhodne předejít takovému pokusu rychlou okupací Dánska a Norska.První lord britské admirality, Sir Winston Spencer Churchill burcuje britské veřejné mínění k obraně demokracie v Evropě.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (5. díl) - leden 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (14. díl) - říjen 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (14. díl) - říjen 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Čtvrtý měsíc pokračuje Bitva o Británii – letecká ofenzíva Luftwaffe s cílem získat vzdušnou nadvládu nad RAF, a umožnit německým kombinovaným silám vylodění na britském pobřeží-ale výsledky jsou pro Německo stále neuspokojivější. Ač byla rozbombardována řada britských měst a narušena infrastruktura, Britové jsou stále odhodlanější a ztráty Luftwaffe stále větší. Hitler nakonec 12. října od invaze do Británie ustupuje a formálně ji odloží na jaro roku 1941. Současně však nařídí urychlit přípravy na přepadení Sovětského svazu a jeho generálům je jasné, že plán Seeloewe – Lvoun se již neuskuteční vůbec. Stále intenzivnější jsou boje v severní Africe. Mussolini je pln optimismu a věří, že se mu podaří britská vojska porazit. Současně vydává rozkazy k přepadení Řecka a to přes nesouhlas Hitlera, se kterým se 4. října setkal v Brennerském průsmyku. Hitler se ve francouzském Hendaye setkává s generálem Frankem, španělským diktátorem, který však odmítá Hitlerův požadavek na vstup Španělska do války na straně Osy. Ve snaze zajistit nerušené dodávky rumunské ropy, vstupují Německá vojska se souhlasem rumunské vlády na území Rumunska. 28. října přepadají italská vojska Řecko. Hitler zuří, když mu to téhož dne Mussolini oznamuje na společné schůzce ve Florencii, ale Mussolini je přesvědčen, že Řecko vydrží italský nápor jen několik dnů. Bojuje se také v Asii. Británie znovu otevírá takzvanou „Barmskou cestu“ do Číny, což si vyžádá zuřivé japonské útoky na ni. Současně Japonsko obsazuje další část Francouzské Indočíny včetně Hanoje.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (14. díl) - říjen 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (10. díl) - červen 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (10. díl) - červen 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Válka v Evropě pokračuje. Pokračuje i evakuace vojáků Britského expedičního sboru a francouzských vojáků z pláží poblíž přístavu Dunkirk. Německá vojska se zatím připravují na konečný útok. Francouzská obrana se zcela hroutí, boje jsou již prakticky jen sporadické a jednotky Wehrmachtu a Luftwaff,e posílené vojsky zbraní SS, v podstatě pronásledují prchající francouzská vojska a civilisty. Závěrečný útok začal 5. června a již 14. června vstupují jednotky Německé říče triumfálně do Paříže, kterou Francouzi prohlásili za otevřené město ze strachu před jejím zničením. Hitlerovská vojska postupují ve čtyřech hlavních směrech. Na francouzské přístavy Brest a Cherbourg, na Paříž a dále na jih na La Rochelle a Bordeaux, na střed a jih Francie ve směru na Marseille a do alpských oblastí Francie, kde jim jdou vstříc jednotky italské armády, která chce urvat svůj díl na kořisti. 19. června začíná evakuace francouzských a polských jednotek z přístavu Bayonne do Velké Británie, kde se stanou spolu s vojáky evakuovanými z Dunkirku jádrem francouzských sil Svobodných Francouzů. 21. června začíná jednání o francouzské kapitulaci, která je dovršena podpisem dohody o kapitulaci Francie v Compiegne. Hitler si nenechá ujít velkou příležitost a kapitulace je podepsána ve stejném vagonu, ve kterém podepisovalo kapitulaci Německé císařství v roce 1918. Válka v západní Evropě má malou přestávku a chystá se její další dějiství- útok na Velkou Británii.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (10. díl) - červen 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (9. díl) - květen 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (9. díl) - květen 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Válka v Evropě pokračuje pátým měsícem. Po týdnech odkladů způsobených nejprve nepřipraveností hitlerovské válečné mašinérie a poté špatným počasím, přichází Hitlerův šťastný den. Brzy ráno 10. května 1940 přepadávají vojska Německé říše Holandsko, Belgii, Lucembursko a Francii.Jeden klín obrněných a motorizovaných jednotek míří k přístavům na pobřeží Nizozemska, na Rotterdam a Antverpy, dva útočné proudy směřují přes Belgii k ústí Šeldy a k francouzským přístavům Dunkirk a Calais, jeden proud směřuje obloukem k Boulogne a dva přes Lucembursko míří na Remeš a poté dál na Paříž. Pevnostní Maginotově linii, jež je nejpevnější na hranicích Německa a Francie od společné hranice se Švýcarskem po hranici s Belgií a Lucemburskem se Hitlerova vojska vyhnula. Proč ztrácet čas na dobře bráněné hranici, usoudili správně němečtí stratégové. Mají svůj Blitzkrieg a ten se zdá být bez chyb.Namísto boje proti pevnostem útočí na místech, kde je hranice chráněná hůře a neváhají dokonce projít Ardenským lesem, kde je Spojenci neočekávají vůbec. Spojenecká linie Dyle-Mása–Šelda, jež byla jádrem francouzského obranného plánu se hroutí. Spojenci ustupují, civilní obyvatelstvo prchá před bombardováním a tím ještě zhoršuje logistiku Spojenců.Na konci května je okupováno Holandsko, Belgie i Lucembursko, třistapadesát tisíc Britů a Francouzů obklíčeno u Dunkirku a Francii zbývají do potupné kapitulace tři týdny. V řadách Francouzů, a také i některých Britů, se šíří poraženecká nálada, ale Sir Winston S. Churchill, nyní již nový ministerský předseda Spojeného království svůj lid povzbuzuje a říká- „ My zvítězíme“ a nařizuje evakuaci svých a francouzských obklíčených jednotek z Dunkirku do Británie.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (9. díl) - květen 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Deník 2. světové války (13. díl) - září 1940 (DVD) (papírový obal)

DVD film Deník 2. světové války (13. díl) - září 1940. Dokumentární válečný film. Český dabing. Dolby Digital. Papírový obal. Každý den 2. světové války na DVD. Pokračující válka v Evropě nabývá na intenzitě a na ukrutnosti. Pokračuje letecká Bitva o Británii, první výhradně letecká válka v dějinách. Německo se snaží dostat na kolena Velkou Británii, v té době svého jediného protivníka, který s vypětím všech sil odolává pokračující vzdušné ofenzívě i námořní blokádě a současně na obou stranách běží hektické přípravy německé kombinované invaze na anglické břehy. Nemilosrdně jsou bombardovány nejen vojenské cíle, ale od druhé poloviny srpna i britská města včetně Londýna. A RAF na tyto útoky odpovídá nálety na Berlín, i když prioritními cíly jejich bombardovacích misí jsou vojenské cíle související s německou leteckou a ponorkovou ofenzívou.Ačkoliv němečtí vojenští a političtí představitelé na veřejnosti stále hýří optimismem co se invaze do Británie a jejího budoucího pádu týká, situace pro Brity není tak tragická. Německé Luftwaffe prostě pomalu docházejí síly. Invaze je v polovině září odsunuta na konec měsíce, protože německé letectvo nedokázalo získat převahu ve vzduchu, a nakonec je odložena na neurčito a nikdy k ní již nedojde.Nebojuje se ale jen v západní Evropě. V Africe Itálie ukončila okupaci Britského Somálska a 9. září zahajuje invazi do Egypta, jež je rovněž britským protektorátem. Italové ovšem nejsou příliš úspěšní, Britové je zastavili na obranné linii u města Marsa-Matruh. Nezahálejí ani Japonci, kteří se souhlasem francouzské kolaborantské vlády ve Vichy vstupují do Francouzské Indočíny (současného Vietnamu), kde zřizují řadu základen, zatímco koloniální úředníci Francie se stávají pouhými loutkami.Vojenské jednotky Svobodných Francouzů se vyloďují pod ochranou Královského loďstva u Dakaru ve francouzské kolonii Senegal, ale operace není úspěšná a po několika dnech musí být vojska stažena.Ve Spojených státech se zrychluje vyzbrojování armády a námořnictva, končí přípravy na předání 50 torpedoborců Velké Británii a je schválen zákon o povinných odvodech do ozbrojených sil. President Roosevelt se snaží přimět americké zákonodárce k souhlasu se zvýšením pomoci Spojenému království přes nepříznivé prognózy z úst některých amerických diplomatů, kteří nevěří, že Británie německý nápor vydrží.

Objev podobné jako Deník 2. světové války (13. díl) - září 1940 (DVD) (papírový obal)

cena 49.0 Kč
Detail

Podívejte se také