Exilové periodikum (9788024639284)

Produkt Exilové periodikum (9788024639284) sme našli 50+x, pokiaľ to nie je to čo hľadáte, skúste frázu Exilové periodikum (9788024639284) upraviť a produkt hľadať znova.

Exilové periodikum (9788024639284)

Exilové periodikum (9788024639284)
Detail

Elektronická kniha - autor Marie Benáková, 132 stran, česky Jádrem publikace Exilové periodikum Nový život (1949–2001) je bibliografický soupis padesáti tří ročníků exilového periodika, které vycházelo nejprve jako Věstník Cyrilometodějské ligy [akademické] a od roku 1950 jako Nový život v Londýně (1949–1953). V roce 1954 převzala jeho vydávání Křesťanská akademie v Římě. Bibliografický soupis čítající 11 312 položek (pro uživatelsky výhodnou formu fulltextového vyhledávání je umístěn na webu nakladatelství) je doplněn o úvodní studii (vychází tiskem), která shrnuje dosavadní stav bádání, zpřesňuje identifikaci Nového života, představuje jeho obsah (strukturu, proměnlivé i stálé rubriky) a tvůrce (institucionální zázemí, redaktory, pracovníky administrace a autory). Kapitola o institucionálním zázemí zachycuje první roky existence Cyrilometodějské ligy na základě článků z Nového života s údaji zpřesňujícími dosavadní... (alza.cz)

Podobné produkty ako Exilové periodikum (9788024639284) , Exilové periodikum (9788024639284)

Exilové periodikum Nový život (1949-2001) - Marie Benáková

Detail

Jádrem publikace Exilové periodikum Nový život (1949–2001) je bibliografický soupis padesáti tří ročníků exilového periodika, které vycházelo nejprve jako Věstník Cyrilometodějské ligy [akademické] a od roku 1950 jako Nový život v Londýně (1949–1953). V roce 1954 převzala jeho vydávání Křesťanská akademie v Římě. Bibliografický soupis čítající 11 312 položek (pro uživatelsky výhodnou formu fulltextového vyhledávání je umístěn na webu nakladatelství) je doplněn o úvodní studii (vychází tiskem), která shrnuje dosavadní stav bádání, zpřesňuje identifikaci Nového života, představuje jeho obsah (strukturu, proměnlivé i stálé rubriky) a tvůrce (institucionální zázemí, redaktory, pracovníky administrace a autory). Kapitola o institucionálním zázemí zachycuje první roky existence Cyrilometodějské ligy na základě článků z Nového života s údaji zpřesňujícími dosavadní existující práce. Klíčové osoby a instituce jsou opatřeny životopisnými medailony s odkazy na další literaturu. Přílohu ke stažení najdete na záložce Ke stažení. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Exilové periodikum Nový život (1949-2001) - Marie Benáková

Exilové periodikum Nový život (1949–2001) - Marie Benáková - e-kniha

Exilové periodikum Nový život (1949–2001) - Marie Benáková - e-kniha
Detail

eBook:,Jádrem publikace Exilové periodikum Nový život (1949–2001) je bibliografický soupis padesáti tří ročníků exilového periodika, které vycházelo nejprve jako Věstník Cyrilometodějské ligy [akademické] a od roku 1950 jako Nový život v Londýně (1949–1953). V roce 1954 převzala jeho vydávání Křesťanská akademie v Římě. Bibliografický soupis čítající 11 312 položek (pro uživatelsky výhodnou formu fulltextového vyhledávání je umístěn na webu nakladatelství) je doplněn o úvodní studii (vychází tiskem), která shrnuje dosavadní stav bádání, zpřesňuje identifikaci Nového života, představuje jeho obsah (strukturu, proměnlivé i stálé rubriky) a tvůrce (institucionální zázemí, redaktory, pracovníky administrace a autory). Kapitola o institucionálním zázemí zachycuje první roky existence Cyrilometodějské ligy na základě článků z Nového života s údaji zpřesňujícími dosavadní existující práce. Klíčové osoby a instituce jsou opatřeny životopisnými medailony s odkazy na další literaturu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Exilové periodikum Nový život (1949–2001) - Marie Benáková - e-kniha

Čechoamerická periodika - Alena Jaklová

Detail

Autorka přináší komplexní pohled na téma, které bylo dosud zpracováno pouze formou bibliografických soupisů, z hlediska několika vědních oborů - kulturní historie, etnologie a lingvistiky. Podává charakteristiku života českých imigrantů v USA v 19. a 20. století a vymezuje úlohu, jakou hrál český tisk. Celé období se přitom dělí do několika period, protože funkce a především význam čechoamerického tisku byl v různých dobách velmi rozdílný. Dále autorka podává podrobný výklad o nejdůležitějších periodikách a jejich texty analyzuje z hlediska literárního i jazykového, což jí umožňuje sledovat také postupnou amerikanizaci českého jazyka. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Čechoamerická periodika - Alena Jaklová

Periodika a sborníky 1939–1945 - Jiří Brabec

Detail

Noviny, časopisy a knižní publikace, které vycházely v letech 1939-1945 za tzv. Protektorátu a česky v zahraničí, charakterizuje literární historik Jiří Brabec v jejich základním směřování, okruhu spolupracovníků a na příkladech profilujících příspěvků. Knihu tvoří abecedně řazená monografická hesla. Duchovní klima válečné doby skládají denní listy, periodika zaměřená k politice, zábavě, vědecké nebo náboženské osvětě či časopisy věnující se různým druhům umění. Vedle sborníků, antologií a almanachů domácích a exilových vydavatelů jsou představeny i počiny kolaborantské, oslavující okupační správu a šířící antisemitismus. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Periodika a sborníky 1939–1945 - Jiří Brabec

Česká a slovenská periodika v Argentině - Vendula Hingarová

Česká a slovenská periodika v Argentině - Vendula Hingarová
Detail

Publikace představuje dějiny českého a slovenského tisku v Argentině a seznamuje s 45 tituly česky a slovensky psaných periodik vydávaných převážně v Buenos Aires. První část knihy přibližuje v pěti kapitolách vývoj krajanského a exilového tisku v chronologickém pořadí. Zařazuje tisk do dobového kontextu argentinských i československých dějin, včetně světových konfliktů, které výrazně ovlivňovaly podobu a rozsah českého a slovenského tisku v zahraničí. Kapitoly reflektují i vývoj českého a slovenského přistěhovalectví do Argentiny, formování a proměny krajanské komunity, které se bytostně odrážely právě v tiskové produkci. Kapitola o slovenském separatistickém tisku přináší nové informace o dosud přehlížených souvislostech českého a slovenského soužití Argentině. Druhou část publikace tvoří soupis českých a slovenských krajanských a exilových periodik vydávaných v Argentině. Jedná se o encyklopedický výklad ke každému titulu, který rámcově nastiňuje jeho historii. Předkládaná publikace je ve výzkumu českého a slovenského tisku v Jižní Americe v celosvětovém kontextu prozatím nejucelenější, čerpá z několikaletého výzkumu v knihovnách a archivech v ČR, na Slovensku, v Argentině, USA a Německu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Česká a slovenská periodika v Argentině - Vendula Hingarová

Tahy 2012 - Petra Soukupová, Kamil Bouška, Miroslav Huptych, Josef Prokeš, Vladimír Novotný, Joanna Czaplinska

Detail

Dvojčíslo 9-10 časopisu Tahy je rámcově zaměřeno na problematiku kreativity literárních institucí. V bloku studií čtnáři naleznou články Vladimíra Novotného: Jiljí Vratislav Jahn z družiny májové, Jany Kantoříkové: Dvě moci - Dekadence jako forma subverze, Petra Posledního: Kazimierz brandys v opozici (Aktualizace edičního plánu), Joanny Czaplińské: Exilové časopisy - osobnost šéfredaktora a její dopad na tvar periodika, Lukáše Vavrečky: Motivu na stopě - Úloha motivické výstavby v tvůrčím procesu či Jiřího Studeného: Paralelní texty v tvůrčím psaní - Inspirace a metodika práce. V dokumentární jsou k dispozici např. Rozhovor s básníkem a výtvarníkem Miroslavem Huptychem, rozhovor s básníkem a překladatelem Kamilem Bouškou či rozhovor se spisovatelkou Petrou Soukupovou, dále stať Andreje Blatnika o tvůrčím psaní: Jak napsat povídku. V literární příloze se čtenář může seznámit s dílem Miroslava Huptycha, Dr. Krejzybera, Kamila Boušky či Josefa Prokeše. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Tahy 2012 - Petra Soukupová, Kamil Bouška, Miroslav Huptych, Josef Prokeš, Vladimír Novotný, Joanna Czaplinska

Ročenka Československého dokumentačního střediska 2003 - Jan Vladislav, Vilém Prečan, Jiří Vančura, Milan Drápala, Xenie Klepikovová

Detail

Poslání Ročenky Československého dokumentačního střediska, která se svazkem za rok 2003 vydává na cestu, těsně souvisí s úkoly, jež si vytyčila obecně prospěšná společnost ČSDS: přispívat ke studiu dějin domácí a exilové antitotalitní rezistence v éře komunistického Československa, shromažďovat a zpřístupňovat svědectví o duchovním vzdoru, o nezávislém myšlení a samizdatovém vydávání, o formování zárodků občanské společnosti, o občanských iniciativách a opozici uvnitř totalitního systému, a ve stejné míře o všestranných aktivitách politického a kulturního exilu. Vydáváním ročenky vytváříme nový publikační prostor, něco málo navíc k dosavadním periodikům, jako jsou například Soudobé dějiny a Revolver revue. Svou specializací a tematickým zaměřením chceme nabídnout současným i potenciálním autorům nové publikační možnosti, a zároveň sami dávat podněty ke zpracování témat a zveřejňování svědectví, jež pomáhají objevovat donedávna ještě skrytou minulost, aby se stala součástí historické paměti celé společnosti. Není sporu o tom, že dějiny disentu a exilu poskytují dost materiálu, z něhož by mohl žít časopis, který by vycházel i několikrát do roka. Zvláště když by zprostředkovával poznání i odjinud, z Polska, Maďarska a z dalších zemí, které procházely srovnatelným, a přitom jedinečným vývojem, v porovnání s nímž lze lépe porozumět reáliím a souvislostem československým. Leč zkušenosti s uváděním do života ročenky, jejíž první koncept, navazující na někdejší čvrtletník Acta exilového dokumentačního střediska, se zrodil před sedmi osmi lety a k jehož realizaci vedla tak dlouhá (a trnitá) cesta, nás varuje, abychom byli realisté a nekladli si neúměrně velké cíle. Vydávání periodika je nesmírně náročné podnikání: personálně i finačně. Budeme proto šťastni, jestliže naše ročenka nebude mít jepičí život, podaří-li se nám ji vydávat natrvalo a pravidelně. To závisí přirozeně i na čtenářském ohlasu. Také zde teprve budoucnost ukáže, zda jsme se nezmýlili ve svém odhadu, že naše specializované periodikum je potřebné, ba svým způsobem nezbytné. Ze své strany uděláme vše, co je v našich silách, aby Ročenka ČSDS měla nejen dobrou odbornou úroveň, ale aby v ní našel zajímavou četbu a poučení široký okruh čtenářů s různými zájmy a životními zkušenostmi. Obracíme se v tomto smyslu na naše budoucí čtenáře i autory, na všechny, kteří nám chtějí a mohou svými podněty, texty, dokumenty, upozorněním na neznámé skutečnosti pomoci spoluvytvářet Ročenku ČSDS jako živou publikaci k dějinám obou sfér antitotalitní rezistence, domácí i exilové. V ročence najdou místo články a studie, soubory korespondence, svědectví memoárového charakteru, jednotlivé dokumenty, pozapomenuté texty z exilových časopisů i ze samizdatové produkce domácí, recenze knih včetně diskusních příspěvků a polemik. V rubrice Minulost a současnost ČSDS bychom rádi informovali o práci našeho střediska, o jeho exilovém předchůdci, na jehož činnost navazujeme, o přírůstcích našich sbírek, o našich současných projektech i budoucích plánech. Život sám, podněty autorů i čtenářů, jistě žánrovou paletu příspěvků postupně dále rozšíří. Sami už teď uvažujeme o tom, že by součástí Ročenky ČSDS 2004 mohl být i CD-ROM s ukázkami z rozsáhlé sbírky zvukových záznamů vysílání Rádia Svobodná Evropa. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Ročenka Československého dokumentačního střediska 2003 - Jan Vladislav, Vilém Prečan, Jiří Vančura, Milan Drápala, Xenie Klepikovová

Ročenka Československého dokumentačního střediska 2004-2007 - Vilém Prečan, Milena Janišová, Tomáš Vrba

Detail

Poslání Ročenky Československého dokumentačního střediska, která se vydala na cestu svazkem za rok 2003, těsně souvisí s úkoly, které si vytýčila obecně prospěšná společnost ČSDS: přispívat ke studiu dějin domácí a exilové antitotalitní rezistence v éře komunistického Československa, shromažďovat a zpřístupňovat svědectví o duchovním vzdoru, o nezávislém myšlení a samizdatovém vydávání, o formování zárodků občanské společnosti, o občanských iniciativách a opozici uvnitř totalitního systému, a ve stejné míře o všestranných aktivitách politického a kulturního exilu. Ročenka ČSDS chce kromě článků a studií uveřejňovat soubory korespondence, svědectví memoárového charakteru, jednotlivé dokumenty k problematice exilu a disentu, polozapomenuté nebo dosud neotištěné texty z někdejší samizdatové produkce. Právě taková je většina příspěvků Ročenky ČSDS 2004–2007. Mezi dokumentárními materiály zaujímá rozsáhlý prostor diskuse z roku 1964 vyvolaná provokativním článkem Jiřího Gruši v Literárních novinách o verších „pro Stalina“ (a nejen pro něho a o něm), nazvaným Verš pro kočku. Soubor textů o rozsahu přes 200 tištěných stran lze právem považovat za jedinečný pramen. Najdeme tu v koncentrované podobě cenný vhled do světa literatury a politiky v Československu roku 1964, do různých společenských a politických (i policejních) sfér, v nichž tehdy bylo literatuře žít, nebo – to také – odkud byla manipulována. Glosa z pera toho, který všechno to vlnobití zavinil, Verš pro kocoura – Grušův dovětek napsaný s odstupem 44 let –, zařazuje diskusi z roku 1964 a její důsledky či následky do širších souvislostí doby i do Grušova vlastního životopisu. Druhým velkým tématem ročenky jsou stále ještě bolavé otázky dějin jednoho proudu exilové politiky let 1948-1989. Cenná materiálová studie Sylvy Šimsové je věnovaná významné epizodě z dějin exilové sociální demokracie, propuštění Blažeje Vilíma z funkce generálního tajemníka v roce 1950. K tomuto tematickému komplexu se váže rovněž polemický příspěvek Radomíra Luži zařazený do rubriky Diskuse. Kritická úvaha Františka Svátka poskytuje interpretační klíč ke složitému vývoji exilové sociální demokracie. Dva dokumenty z pera Jiřiny Šiklové – jeden z roku 1986, druhý z roku 1996 – jsou jedinečným svědectvím o části opozičního hnutí v Československu v desetiletí 1971–1981. Vilém Prečan uveřejňuje v ročence vzpomínku o tom, jak byla v zahraničí rozšiřována spisovatelská samoobsluha - svérázné periodikum Obsah z let 1981-1989, a doplnil ji výňatky z korespondence s Ludvíkem Vaculíkem. V ročence je uveřejněno pokračování vzpomínky Boba Moravce Kanada střídavě oblačno, v němž autor líčí své nelehké kanadské začátky uprchlíka z Československa. Rubrika Horizont obsahuje projev německé státní ministryně pro kulturu Christiny Weissové z roku 2004 na vernisáži lipské výstavy Blízkost a vzdálenost – Němci, Češi a Slováci a českou verzi přednášky Jany Švehlové Dcery nepřítele státu o psychologickém vlivu perzekuce 50. let na děti politických vězňů. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Ročenka Československého dokumentačního střediska 2004-2007 - Vilém Prečan, Milena Janišová, Tomáš Vrba

Republika v exilu - Pavel Horák

Detail

Kniha zkoumá prezentaci československého státu na prostředí civilní administrativy exilové vlády. Sleduje nejen všední den politiků a úřednictva, ale i úlohu ceremonielu a politického marketingu při vytváření československé značky. Exilové vlády za druhé světové války investovaly značné prostředky do své kredibility a také mocenské prostředí kolem Edvarda Beneše přikládalo důraz otázkám reprezentativnosti. Práce sleduje československý exilový "vládnoucí dvůr" jako velké státnické představení. Zajímá ji scéna s kulisami, rekvizitami, kostýmy a touto perspektivou nahlíží také do zákulisí inscenovaného. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Republika v exilu - Pavel Horák

Pohled zpět - Kde básníkům se poroučí - Vilém Bernard, Růžena Volínová-Bernardová

Detail

Vzpomínky jedné z prvních českých komerčních inženýrek, aktivistky levicového studentského hnutí třicátých let i domácího odboje za 2. světové války, poválečné místopředsedkyně ÚRO za KSČ a zároveň manželky předního sociálnědemokratického politika Viléma Bernarda. Od jara 1948 žije v exilu ve Velké Británii, kde působila na anglických školách. Memoáry připomínají i osudy a činnost autorčina manžela, dlouholetého předsedy exilové Československé sociální demokracie, a jsou doplněny českým vydáním jeho exilové publikace Kde básníkům se poroučí (O české literatuře za komunistické nadvlády), vydané ve švédském Lundu roku 1957, v Čechách dosud nevydané a prakticky neznámé. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Pohled zpět - Kde básníkům se poroučí - Vilém Bernard, Růžena Volínová-Bernardová

Čtenáři filmu - diváci časopisu - Markéta Lošťáková

Detail

Monografie Markéty Lošťákové je určena pro ty, kdo se hlouběji zajímá o svět filmu a jeho přesah do oblasti tištěných médií. Kniha se zabývá filmovým divákem v meziválečném období 20. století. K jeho ucelenému obrazu dochází důkladnou analýzou filmových periodik a mapováním situace v tehdy se rozmáhajícím kinematografickém průmyslu. Rozborem jednotlivých metod, jak oslovit masové publikum a udržet v něm další čtenářský i divácký zájem, se autorka dobírá k představě modelového čtenáře filmových periodik. Kniha současně přibližuje úzké propojení dvou spolu zdánlivě nesouvisejících médií - filmu a časopisu. Celkovou situaci tehdejšího časopisecko-filmového pole dokresluje přiblížením dobového kulturního kontextu, který rozmáhající se film i filmová periodika mnohdy přirovnával až k brakové literatuře. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Čtenáři filmu - diváci časopisu - Markéta Lošťáková

Historica. Series Nova 14

Detail

Další číslo periodika Historica. Historical Sciences in the Czech Republic. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Historica. Series Nova 14

Mezi domovem a exilem - Otakar Machotka

Detail

Výbor z exilové esejistiky a publicistiky jednoho z nejvýznamnějších českých sociologů 20. století., v níž se projevuje bytostné vlastenectví, humanismus a demokratičnost, pronikavá reflexe údělu českých exulantů i smysl pro každodenní problémy obyčejného člověka. Výbor doplňují výňatky z dosud nepublikovaných vzpomínek Machotkovy choti, dr. Jarmily Machotkové (1910 - 1997). (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Mezi domovem a exilem - Otakar Machotka

Kolik druhů sýra potřebuje člověk? - Jiří Loewy

Detail

Reprezentativní průřez publicistikou posledních pěti let jednoho z laureátů novinářské ceny Ferdinanda Peroutky (2003), s nímž jsme se již rozloučili počátkem roku 2004. Jiří Loewy, vzdálený příbuzný Franze Kafky, prošel v padesátých letech československými uranovými gulagy, po srpnu 1968 odešel do SRN, v letech 1989 až 1995 byl také ústředním tajemníkem exilové ČSSD. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Kolik druhů sýra potřebuje člověk? - Jiří Loewy

Hašiš v Domově bohů - Bohumil "Bob" Krčil

Hašiš v Domově bohů - Bohumil "Bob" Krčil
Detail

Mimořádná, dosud nevydaná kniha fotografií a textů předčasně zesnulého fotografa a vydavatele české exilové literatury Bohumila "Boba" Krčila zachycuje život obyvatel v indickém Malém Himálaji, v končině místně známé jako Domov bohů, což je oblast s nejstarší hašišovou kulturou na světě. Autor nám přibližuje kulturu, ve které je, na rozdíl od západní civilizace, Cannabis indica od pradávných časů přirozenou součástí života. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Hašiš v Domově bohů - Bohumil "Bob" Krčil

Osudové chvíle Československa

Detail

Kniha "Osudové chvíle Československa - obrazový příběh století" je vytvořená z unikátních autorských fotografických kolekcí, která vypráví dramatický příběh našeho státu od první světové přes druhou světovou válku, včetně západního a východního odboje i práce čs. exilové vlády v Londýně, roku 1968, následujícího období normalizace, disentu a undergroundu, až po rok 1989, včetně potlačovaných protestů i německého exodu, formování demokracie a rozdělení státu. Tečka příběhu je věnována třem porevolučním českým prezidentům. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Osudové chvíle Československa

Zapomenutý "nepřítel" Josef Josten - Milada Polišenská

Detail

Obsáhlá historická studie analyzuje činnost exilové informační agentury Free Czechoslovakia information Service, kterou založil a vedl v Londýně v letech 1948-1985 český promasarykovský emigrant Josef Josten. Postoje britského Foreign Office a parlamentu a opatření čs. ministerstva zahraničí, ministerstva vnitra a ÚV KSČ tvoří pozadí aktivit FCI, zaměřených na boj proti komunismu, a to nejen v Československu a sovětském bloku, ale i po celém světě. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Zapomenutý "nepřítel" Josef Josten - Milada Polišenská

Zápisy ze schůzí československé vlády v Londýně I. (1940-1941)

Detail

Kniha vyšla jako součást dlouhodobého projektu Historického ústavu AV ČR, v. v. i., a Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i., řešeného ve spolupráci s Národním archivem v Praze Zápisy ze schůzí československé vlády v Londýně. Cílem projektu je postupně vydat všech 185 zápisů z jednání československé exilové vlády v Londýně za druhé světové války. První svazek Zápisů ze schůzí československé vlády v Londýně (1940-1941), který připravili editoři Jan Němeček, Ivan Šťovíček, Helena Nováčková a Jan Kuklík, přináší na 877 stranách edici dokumentů k 1.- 43. zasedání vlády v letech 1940-1941 a dále obsahuje úvodní historické studie, ediční úvod a rejstříky. Svazek vychází s podporou Grantové agentury ČR. Publikace přibližující činnost vedení československého exilu za druhé světové války je součástí zpracování dějin tohoto období a jeho zapojení do historické paměti obyvatel České republiky. ------------------------------------------------------------------------ V Zápisech ze schůzí československé vlády v Londýně (1940-1941) se podařilo soustředit a vydat záznamy ze schůzí československé exilové vlády v Londýně od jejího prozatímního uznání Velkou Británií v létě 1940 do konce roku 1941. Práce na svazku zahrnovala shromáždění všech zápisů z jednání daného období (s výjimkou jediného z 12. schůze vlády, která nebyla nalezena ani v domácích, ani v relevantních zahraničních archivech) a doplňujících dokumentů, jejich přepis, ediční zpracování, jazykovou revizi a komentování, přípravu k tisku a realizaci vydání. Základem edice jsou zápisy ze zasedání československé exilové vlády v Londýně, dále programy jednotlivých jednání vlády a její usnesení. Součástí edice jsou také přílohy k jednáním vlády, které tvoří většinou zprávy jednotlivých ministrů, přednesené na jednání vlády. Celou edici doprovází úvodní historická studie (rozdělená na dvě části: první, jež je obecným úvodem nejen k tomuto, ale i k následujícím svazkům, druhá se pak zabývá speciálně jen obdobím let 1940-1941), přehled literatury k tématu, ediční úvod včetně příloh, týkajících se biografických medailónů členů vlády, přehledy archivního uložení a dochování pořadů schůzí či adres československých úřadů v Londýně, v závěru jsou dále zeměpisný a jmenný rejstřík a anglické resumé. Jak je konstatováno v jednom z oponentských posudků, "celkové rozpětí otázek diskutovaných při zasedáních ministerské rady zahrnutých v prvním svazku edice pokrývá široké spektrum témat - od záležitostí souvisejících s procesem uznání exilové vlády a intenzivních jednání s polskou exilovou vládou o poválečném /kon/federativním spojení, přes exilovou reflexi situace v protektorátu i celkové situace válečné, dále pomoc československým uprchlíkům na britských ostrovech, organizaci československého vojska, rozličná jednání rozpočtová, až kupříkladu po kontroverzní záležitosti finančně-ekonomické..." Zápisy ze schůzí československé exilové vlády patří k souborům archivních dokumentů, které byly objeveny relativně nedávno, v roce 2002 při inventarizaci Benešova fondu v Archivu Ústavu T. G. Masaryka. Z celkového počtu schůzí bylo do té doby známo jen několik málo záznamů, zachovaných v jiných archivních uloženích. V úplnosti však byly do doby zahájení projektu publikovány pouze 2 zápisy. Vedle strojopisných přepisů dokumentů existují i rukopisné záznamy, zachované ve fondu Předsednictvo ministerské rady - Londýn v Národním archivu v Praze, ty jsou však vzhledem k nečitelnosti jen obtížně využitelné. Edice navazuje na publikaci 60 zápisů ze zasedání Československého národního výboru v Paříži, předchůdce československé vlády, z let 1939-1940, které byly vydány péčí obdobného autorského kolektivu v roce 1999 (Od rozpadu Česko-Slovenska do uznání československé prozatímní vlády. Příloha. Zápisy ze zasedání Československého národního výboru 1939-1940, ed. Jan Kuklík, Jan Němeček, Helena Nováčková, Ivan Šťovíček, Praha 1999, 352 s.). Jednání vlád Republiky československé z let 1918-1938 formou jednak katalogů a rejstříků k protokolům příslušné vlády a jednak edic vybraných pasáží z protokolů schůzí příslušné vlády zpřístupňují na základě fondu Předsednictvo ministerské rady pracovníci Státního ústředního, resp. Národního archivu v Praze. Kniha Zápisy ze schůzí československé vlády v Londýně (1940-1941), přibližující činnost vedení československého exilu, je poctou boji za národní svrchovanost a státní samostatnost během druhé světové války. Edice zpřístupňuje jeden ze základních pramenů k československým dějinám v období druhé světové války a jistě se stane domácí a zahraniční historické obci podkladem pro odpovídající syntetická zpracování daného historického období. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Zápisy ze schůzí československé vlády v Londýně I. (1940-1941)

Almanach Labyrint 2008

Detail

17. vydání tradiční ročenky. Průvodce českým knižním trhem od roku. Přehled většiny českých nakladatelství včetně profilů, autorizovaný adresář knihkupectví, antikvariátů, distribučních firem, literárních agentur a knihoven. Přehled kulturních periodik. Praktické informatorium - rady pro začínající nakladatele i autory. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Almanach Labyrint 2008

Osudové chvíle Československa

Osudové chvíle Československa
Detail

Kniha "Osudové chvíle Československa - obrazový příběh století" je vytvořená z unikátních autorských fotografických kolekcí, která vypráví dramatický příběh našeho státu od první světové přes druhou světovou válku, včetně západního a východního odboje i práce čs. exilové vlády v Londýně, roku 1968, následujícího období normalizace, disentu a undergroundu, až po rok 1989, včetně potlačovaných protestů i německého exodu, formování demokracie a rozdělení státu. Tečka příběhu je věnována třem porevolučním českým prezidentům. (patro.cz)

Podobné produkty ako Osudové chvíle Československa

Česká literární nakladatelství - Michal Pribáň

Česká literární nakladatelství - Michal Pribáň
Detail

Slovníkově uspořádaná publikace přináší rozsáhlá a podrobně zpracovaná hesla čtyř desítek českých nakladatelství, která se od konce čtyřicátých do konce osmdesátých let soustředila na literární a literárněvědnou produkci, popřípadě vydávala knihy z příbuzných odborných a uměleckých oblastí. Zastoupena jsou nakladatelství s celostátní působností i tzv. krajská nakladatelství, nechybí ani vybraná hesla z oblasti exilové literatury. Jednotlivá hesla přinášejí informace o dějinách příslušné instituce, výklad produkce, přehledně zpracované bibliografické informace a rozsáhlý soupis literatury předmětu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Česká literární nakladatelství - Michal Pribáň

Parrésia 1 (2007)

Detail

Revue pro východní křesťanství. Z obsahu: P. Milko - Prvotní hřích v Athanasiově De Incarnatione; S. P. Broock - Syrský Orient - třetí plíce církve? V. A. Černý - Evangelizace Kavkazu....Cílem tohoto nového periodika je představit křesťanský Východ jako svébytnou entitu a neopomenutelnou součást světového křesťanstva. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Parrésia 1 (2007)

Mně se nestýskalo - Petr Kotyk, Pavel Tigrid

Mně se nestýskalo - Petr Kotyk, Pavel Tigrid
Detail

Pavel Tigrid (1917-2003), český novinář, vydavatel exilového časopisu Svědectví a polistopadový politik v archivním rozhovoru s Petrem Kotykem z roku 1992. Vzpomíná na studia, literární a divadelní začátky, útěk před nacisty do Anglie a práci redaktora rozhlasového programu Benešovy čs. exilové vlády v Londýně. Vyprávění o životě, událostech a přátelích je protkáno zamyšleními nad českými dějinami a osudnými křižovatkami českého národa ve dvacátém století a doplněno rozhovorem s manželkou Ivanou Tigridovou, životopisem, bibliografií a obrazovou přílohou. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Mně se nestýskalo - Petr Kotyk, Pavel Tigrid

Mohlo to být horší: Usmířené vzpomínání na komunistický kriminál - Karel Hrubý

Detail

Sociolog, středoškolský pedagog, poslední předseda exilové sociální demokracie PhDr. Karel Hrubý (*1923) v knize vzpomíná na své věznění v letech 1955–1960. Za údajné snahy o obnovu sociální demokracie byl odsouzen na deset let, trest si odpykával na uhelné šachtě „Tmavý důl“ u Rtyně v Podkrkonoší. Ve vzpomínkách líčí pracovní podmínky, možnosti sebevzdělávání i osudy jednotlivých spoluvězňů. V závěru se pak krátce věnuje dalším životním etapám, zvláště činnosti ve švýcarském exilu (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Mohlo to být horší: Usmířené vzpomínání na komunistický kriminál - Karel Hrubý

Smuténka - Jan Skácel

Detail

Český básník Jan Skácel s bytostným vztahem k Moravě je autorem dvaceti básnických sbírek, dvou děl prozaických a rozmanité tvorby pro děti. Od roku 1969 nesměl publikovat, takže se jeho tvorba objevovala v samizdatu a v exilové literatuře. V jeho díle jsou patrné ozvuky moravského folkloru; některé jeho básně zhudebnil Jiří Pavlica z Hradišťanu. Skácel byl oceňován hlavně v zahraničí, připomeňme Petrarkovu cenu z roku 1989. Jeho básnická sbírka z roku 1965 nazvaná Smuténka je připomínkou díla tohoto ojedinělého autora. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Smuténka - Jan Skácel

Univerzální žena - Olga Šulcová

Detail

Soubor fejetonů, které autorka, novinářka a spisovatelka, publikovala v řadě periodik, v nichž v průběhu let působila, a také, po roce 1968, v samizdatu nebo exilových Listech. "Olga Šulcová je Ludvík Vaculík v sukních, ale poetičtější. Její fejetony jsou zároveň povídkami dávajícími prožitkům napětí příběhu." (Antonín Bajaja) (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Univerzální žena - Olga Šulcová

Sebrané spisy Jana Patočky jako ediční problém - Adéla Petruželková

Detail

Kniha Sebrané spisy Jana Patočky jako ediční problém se zabývá dvojími, samizdatovými a tištěnými sebranými spisy českého filosofa Jana Patočky (1907-1977) a dalšími domácími i zahraničními edicemi jeho díla. Archivní soubor prací Jana Patočky začal vznikat s pořádáním autorovy pozůstalosti krátce po Patočkově smrti. Dvacet sedm svazků této ineditní edice, kterou Patočkovi žáci připravili do roku 1989, představuje plnohodnotný pokus o uspořádání a kritické vydání Patočkových sebraných spisů. Na konci osmdesátých let se pomýšlelo na exilové vydání, které mělo vzejít ze spolupráce domácí, exilové a zahraniční badatelské obce. Porevoluční Sebrané spisy Jana Patočky vycházejí od roku 1996 a oproti předchozí řadě představují přeuspořádanou a doplněnou edici. Kniha sleduje vydavatelskou historii Patočkova díla a to, jak se při pořádání sebraných spisů uplatňují tematická, chronologická a další kritéria, jak se proměňuje podoba a rozsah edičního komentáře, zvláště při zacházení s edičně problematickými oblastmi (cizojazyčné práce či varianty česky psaných textů, neautorizované přednášky, jejichž znění se opírá o magnetofonové záznamy či zápisy posluchačů, fragmenty a náčrty). Na základě této analýzy se pak snaží pojmenovat obecnější zákonitosti ediční praxe a nastínit, jak se ediční řešení odráží ve způsobu zpřístupnění celku autorova díla, jehož vlastní tematicko-chronologický profil vhodnost různých řešení podmiňuje. V závěrečné příloze jsou zpřístupněny ediční rozvahy, komentáře a polemické reakce z období 80.-90. let, jejichž tématem byla otázka zveřejnění celku Patočkova díla (zastoupeni jsou I. Chvatík, F. Karfík, E. Kohák, P. Kouba, J. Němec, M. Petříček, jr., V. Prečan, J. Vladislav). (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Sebrané spisy Jana Patočky jako ediční problém - Adéla Petruželková

Rok havrana - Vladimír Šlechta - e-kniha

Rok havrana - Vladimír Šlechta - e-kniha
Detail

eBook:,Začátek čtyřicátých let jedenadvacátého století. Zatímco západní Evropa prosperuje, Česká republika je zpustošená etnickou válkou. Kusy českého území jsou pronajaty obskurním soukromým společnostem, zbytek ovládají bandy kořistníků.Je zde však příběh o Havranovi, bojovníkovi bez bázně a hany, který v této zemi bez zákona osamoceně válčí proti banditům, ochraňuje bezbranné a násilí oplácí násilím. Je však Havran skutečný, nebo je to jen hoax či virál?Do zpustlé a vylidněné České kotliny se vydává agentka české exilové vlády, aby o Havranovi zjistila pravdu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Rok havrana - Vladimír Šlechta - e-kniha

Ze života české společnosti (spisy - svazek 23) - Josef Škvorecký - e-kniha

Ze života české společnosti (spisy - svazek 23) - Josef Škvorecký - e-kniha
Detail

eBook:,Soubor Ze života české společnosti (poprvé vyšel roku 1985 s ilustracemi Jana Brychty v nakladatelství 68 Publishers) tvoří tři části: Ze života lepší společnosti (vyšlo knižně v roce 1965), Ze života socialistické společnosti a Ze života exilové společnosti, která vznikala až v autorově novém domově v Torontu. Základním rysem tohoto souboru je Škvoreckého schopnost pojmenovat skutečnost se satirickým nadhledem a přitom s laskavě vlídným humorem. Tyto humoristicko-satirické miniatury jsou přímým svědectvím Škvoreckého spisovatelské jedinečnosti a umělecké mimořádnosti. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Ze života české společnosti (spisy - svazek 23) - Josef Škvorecký - e-kniha

Rok Havrana - Vladimír Šlechta

Rok Havrana - Vladimír Šlechta
Detail

Začátek čtyřicátých let jedenadvacátého století. Zatímco západní Evropa prosperuje, Česká republika je zpustošená etnickou válkou. Kusy českého území jsou pronajaty obskurním soukromým společnostem, zbytek ovládají bandy kořistníků. Je zde však příběh o Havranovi, bojovníkovi bez bázně a hany, který v této zemi bez zákona osamoceně válčí proti banditům, ochraňuje bezbranné a násilí oplácí násilím. Je však Havran skutečný, nebo je to jen hoax či virál? Do zpustlé a vylidněné České kotliny se vydává agentka české exilové vlády, aby o Havranovi zjistila pravdu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Rok Havrana - Vladimír Šlechta

Vše rozpadá se, střed se zevnitř hroutí: lomy, vertikály, refrakce - Petr A. Bílek, Ladislav Nagy, David Skalický, kolektiv autorů

Detail

Sborník k šedesátým narozeninám Vladimíra Papouška přináší texty jeho bývalých i současných kolegů, spolupracovníků a někdejších studentů. Je uspořádán tematicky a nabízí eseje ze třech hlavních oblastí, jimž se tento významný literární vědec během své dosavadní profesní dráhy věnoval: období literárního modernismu a literatuře první poloviny dvacátého století, tématu exilové literatury a v neposlední řadě i literární teorie. Kniha je vybavena bohatým obrazovým doprovodem ze sbírek Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Vše rozpadá se, střed se zevnitř hroutí: lomy, vertikály, refrakce - Petr A. Bílek, Ladislav Nagy, David Skalický, kolektiv autorů

Fandom a text - Jakub Macek - e-kniha

Fandom a text - Jakub Macek - e-kniha
Detail

eBook:,Práce mapuje vnímání textu a práci s ním, jak se oboje projevuje v životě českého a slovenského fandomu. Skládá se ze dvou základních částí: Fandom – subkultura textu, Profesionální česká SF a F periodika před rokem 2000 a dodatků Mezi Star Trekem a Dallasem a Muggletonův post-subkulturalismus a postmoderní autenticita (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Fandom a text - Jakub Macek - e-kniha

Spisovatelé ve stínu - Jaroslav Med - e-kniha

Spisovatelé ve stínu - Jaroslav Med - e-kniha
Detail

eBook:,Vyvážený soubor statí psaných pro různá periodika nebo encyklopedie. Publikace mapuje osudy významných českých básníků a spisovatelů, kteří měli často společný osud: pro svůj důraz na duchovní rozměr člověka a pro své odmítnutí levicové ideologie byli umlčeni a odsouzeni k zapomenutí (Zahradníček, Čep, Florian, Deml, Reynek a další). (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Spisovatelé ve stínu - Jaroslav Med - e-kniha

Maledivský sneh - Ján Mičko

Detail

Vydal dve poviedkové knihy Ako ustrážiť prítomnosť (2011) , Laterna magica (2013) a román Asébia: umenie pamäte (2020). Okrem prozaických diel mu vyšla aj odborná monografia z oblasti medzináboženského dialóga Dejiny židov v Košiciach a ich spolupráca s Ekumenickým spoločenstvom (2014). Je tvorcom rozhlasových hier a pravidelne prispieva do literárnych a kultúrnych periodík. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Maledivský sneh - Ján Mičko

Richter Czech Poštovní schránka BK.932.AG.AM

Detail

Designová poštovní schránka z ocelového materiálu. Zamykací mechanismus na klíč dodávaný po 2 kusech. Přední průhledy z plexiskla pro informaci o plném stavu schránky a příchozích periodik. Lze otevřít z obou směrů. Hmotnost o 3 kg. Součástí je i sada k přichycení na zeď. (mall.cz)

Podobné produkty ako Richter Czech Poštovní schránka BK.932.AG.AM

Richter Czech Poštovní schránka BK.931.G.AM

Detail

Designová poštovní schránka z ocelového materiálu. Zamykací mechanismus na klíč dodávaný po 2 kusech. Přední průhledy z plexiskla pro informaci o plném stavu schránky a příchozích periodik. Lze otevřít z obou směrů. Hmotnost o 2,5 kg. Součástí je i sada k přichycení na zeď. (mall.cz)

Podobné produkty ako Richter Czech Poštovní schránka BK.931.G.AM

Richter Czech Poštovní schránka BK.203.HM

Detail

Robustní poštovní schránka z ocelového materiálu. Zamykací mechanismus na klíč dodávaný po 2 kusech. Přední průhledy z plexiskla pro informaci o plném stavu schránky a příchozích periodik. Tubusovitá dolní část pro novinové výtisky. Hmotnost o 1,93 kg. Součástí je i sada k přichycení na zeď. (mall.cz)

Podobné produkty ako Richter Czech Poštovní schránka BK.203.HM

Finanční stráž v Novohradských horách - Jan Ciglbauer

Detail

Kniha je sondou do života a fungování finanční stráže v letech 1918-1948. Zapomenuté pašerácké aféry z regionu Novohradska a Kaplicka byly dohledány paběrkováním v desítkách kartonů fondů okresních a krajských soudů, okresních úřadů a policejních ředitelství, resortních věstníků a dobových periodik, pamětí bývalých finančníků a mnohých dalších zdrojů. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Finanční stráž v Novohradských horách - Jan Ciglbauer

History of the Czechoslovak, and the Czech and Slovak orthopaedics - Oldřich Čech

Detail

Anglické vydání uceleného přehledu historie naší i slovenské ortopedie za posledních téměř sto let. Obdivuhodný almanach, editorsky připravený prof. MUDr. Oldřichem Čechem, je nejen úctyhodnou procházkou dějinami oboru, ale představuje i významné osobnosti , společnosti i důležitá vědecká setkání. Publikace vychází jako mimořádné číslo periodika Acta Chirurgiae orthopaedicae et Traumatologiae čechoslovaca. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako History of the Czechoslovak, and the Czech and Slovak orthopaedics - Oldřich Čech

Lexikon ruských avantgard 20. století - Tomáš Glanc, Jana Kleňhová

Detail

Náš přední rusista Tomáš Glanc (mj. ředitel Ústavu východoevropských studií na FF UK v Praze) se ujal zpracování průřezové, esejisticky psané encyklopedie, která se tentokrát vedle literatury zabývá i dalšími uměleckými obory, a to divadlem, filmem, ale především výtvarným uměním. Jednotlivé statě jsou věnovány autorům, skupinám, směrům, významným periodikům a podobně. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Lexikon ruských avantgard 20. století - Tomáš Glanc, Jana Kleňhová

Povídky - Čep Jan

Povídky - Čep Jan
Detail

Jan Čep (1902–1974) patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu byla Čepova díla umlčována. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989. Česká knižnice přináší kratší prózy ze všech období Čepovy tvorby, od knižního debutu Dvojí domov z poloviny dvacátých let až po exilové Cikány. Výběr a komentář Tomáš Kubíček, příprava textu Marie Havránková. (patro.cz)

Podobné produkty ako Povídky - Čep Jan

Povídky - Marie Havránková, Jan Čep

Povídky - Marie Havránková, Jan Čep
Detail

Jan Čep (1902-1974) patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu byla Čepova díla umlčována. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989. Česká knižnice přináší kratší prózy ze všech období Čepovy tvorby, od knižního debutu Dvojí domov z poloviny dvacátých let až po exilové Cikány. Výběr a komentář Tomáš Kubíček, příprava textu Marie Havránková. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Povídky - Marie Havránková, Jan Čep

Československá zahraniční politika v roce 1943 - Jan Němeček, Daniela Němečková, Jan Kuklík ml.

Detail

Pokračování válečné řady projektu Dokumenty československé zahraniční politiky zahrnuje období od 1. srpna do 31. prosince 1943 a přináší 160 dokumentů, které dokumentují přelomovou fázi druhé světové války a rozvíjení aktivit československého exilového státního zřízení. Zachycuje široké spektrum problémů zahraničně- i vnitropolitických, hospodářských či sociálních, které souvisely s jednáním se Spojenci o finančních, vojenských, hospodářských či politických otázkách. Zabývá se finišujícím procesem uznání československé exilové vlády a klíčovou otázkou přípravy a uzavření československo-sovětské spojenecké smlouvy a návštěvou prezidenta Edvarda Beneše v Sovětském svazu na sklonku roku 1943. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Československá zahraniční politika v roce 1943 - Jan Němeček, Daniela Němečková, Jan Kuklík ml.

Osudové okamžiky Československa: obrazový příbeh století (978-80-270-4560-0)

Osudové okamžiky Československa: obrazový příbeh století (978-80-270-4560-0)
Detail

Kniha - 255 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Kniha "Osudové chvíle Československa - obrazový příběh století" je vytvořená z unikátních autorských fotografických kolekcí, která vypráví dramatický příběh našeho státu od první světové přes druhou světovou válku, včetně západního a východního odboje i práce čs. exilové vlády v Londýně, roku 1968, následujícího období normalizace, disentu a undergroundu, až po rok 1989, včetně potlačovaných protestů i německého exodu, formování demokracie a rozdělení státu. Tečka příběhu je věnována třem porevolučním českým prezidentům. (alza.cz)

Podobné produkty ako Osudové okamžiky Československa: obrazový příbeh století (978-80-270-4560-0)

Divadlo v České republice 2001-2002

Detail

Ročenka o činnosti českých, moravských a slezských divadel. Přináší kapitoly zaměřené na divadelní festivaly a divadelní ceny, soupis divadelní literatury a divadelních periodik vycházejících v České republice, soupis absolventů českých divadelních škol a kapitoly věnované zahraničnímu divadlu v České republice, českému divadlu v zahraničí, divadlu v televizi a rozhlase a financování divadel. Ročenka je doplněna jmenným a názvovým rejstříkem. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Divadlo v České republice 2001-2002

Exilová kniha mého srdce - Jiří Suk, Jiří Hanuš

Detail

Tato originální publikace představuje autory, kteří nepatří k jedné generaci a nemají stejnou exilovou zkušenost, ale spojuje je inspirativní vzpomínka na texty, na něž v minulosti narazili a které je výrazně ovlivnily. Ba co víc, které se staly průvodci jejich dalšího života, tedy "knihami jejich srdce". Texty, jež jsou předmětem tohoto esejistického vzpomínání, nejsou výhradně exilové v tom smyslu, že by je napsali lidé, kteří většinou nedobrovolně opustili vlast. Jsou to publikace vydané exilovými nakladatelstvími, působícími mimo Československo v období 1948 až 1989, ať již byly napsány autory působícími doma nebo v zahraničí. Vzpomínky na význačné tituly jsou do jisté míry výrazem vděčnosti, neboť exilová nakladatelství a vydavatelství byla sice různá - v době svého trvání, ve svém obsahovém záběru i v kvalitě své produkce - každé z nich však odvedlo práci, jež zůstává obdivuhodná. Tento drobný výbor může být tedy chápán jako výraz poděkování těm, kteří se přičinili o to, aby exilové knihy v češtině vznikaly a aby se dostávaly ke čtenářům. Editoři Jiří Hanuš a Jiří Suk dali autorům (známým spisovatelům, historikům, sociálním a literárním vědcům, filozofům i žurnalistům) toto zadání: měli napsat kratší a čtivý esej, vystihnout přitom obsahový a estetický přínos zvoleného titulu s cílem připomenou současným, zvláště mladým čtenářům autory a jejich díla bez ohledu na omezení ideového charakteru. Naopak, smyslem bylo ukázat mimo jiné pestrost, rozmanitost tvorby publikované v exilu. Eseje neměly být zatěžkány mohutným poznámkovým aparátem ani odkazy na mnoho dalších titulů. Naopak zdůrazněn byl osobní aspekt, jak je to ostatně u tohoto žánru obvyklé, čímž vznikl soubor, který jistě vyvolá čtenářský zájem. AUTOŘI: Stanislav Balík, Adéla Gjuričová, Zdeněk Granát, Jiří Hanuš, Karel Hrubý, Petr Husák, Lenka Karfíková, Karel Komárek, Stanislav Komárek, Jiří Pehe, Jiří Přibáň, Jiří Suk, Milan Uhde (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Exilová kniha mého srdce - Jiří Suk, Jiří Hanuš

Drama jako básnické dílo - Jiří Veltruský

Drama jako básnické dílo - Jiří Veltruský
Detail

Veltruského studie vyšla poprvé již v roce 1942, její tehdejší podoba však byla na mnoha místech cenzurována. Naše vydání představuje jednak návrat k její autentické podobě, jednak - díky komentáři doc. Iva Osolsobě - důležitou rekonstrukci autorových myšlenkových východisek, díky nimž je možné následně pochopit i jeho další, exilové práce. Veltruský na konkrétním materiálu dramatické literatury české a světové aplikuje strukturní postupy svého učitele J. Mukařovského a promýšlí drama už nikoli jako útvar vně jazyka, ale jako součást slovesného umění. Zmíněný komentář Iva Osolsobě představuje nejen zasvěcenou analýzu Veltruského teoretických názorů a přístupů, ale zároveň seznamuje s autorovým životem doma i v exilu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Drama jako básnické dílo - Jiří Veltruský

Československá zahraniční politika v roce 1942 - Jan Kuklík, Jan Němeček, Blanka Jedličková, Daniela Němečková

Detail

Druhý svazek třetího dílu z válečné řady projektu Dokumenty československé zahraniční politiky zahrnuje období od 1. srpna do 31. prosince 1942 a přináší 154 dokumentů, které dokumentují zejména proces od uznání mnichovské dohody ze strany Velké Británie a Francouzského národního výboru, německé masakry v okupovaném Československu a dalších státech a reakce na ně v podobě přípravy potrestání válečných zločinů, uznání československé exilové vlády v Londýně ze strany Brazílie a dalších států a řada jiných otázek. Svazek je doplněn seznamem dokumentů a anglickými regesty dokumentů k oběma svazkům třetího dílu, stejně jako jmenným rejstříkem. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Československá zahraniční politika v roce 1942 - Jan Kuklík, Jan Němeček, Blanka Jedličková, Daniela Němečková

Dva exily politika, učitele a duchovního dr. Františka Uhlíře - Milada Polišenská, Jiří Kašný, František Uhlíř

Detail

Kniha zpřístupňuje život, práci a myšlení Františka Uhlíře (1900–1980), předního politika Československé strany národně socialistické, místopředsedy exilové Státní rady za druhé světové války, v kanadském exilu po únoru 1948 pak profesora sociologie, kněze anglikánské církve a zakladatele misie pro křesťanské vzdělávání dospělých Temple Pastures u Ottawy. Čtenáři se do rukou dostává komentovaná edice dosud neznámých Uhlířových deníků a pamětí z doby druhé světové války a vydání překladu jeho pamětí publikovaných anglicky v Kanadě. Jak druhoválečné paměti a deníky, tak kanadské paměti doplňují odborné studie z per editorů. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Dva exily politika, učitele a duchovního dr. Františka Uhlíře - Milada Polišenská, Jiří Kašný, František Uhlíř
Exilové periodikum (9788024639284)