Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Základy neurověd - Jaromír Mysliveček
Třetí vydání přehledné a snadno srozumitelné monografie, která je charakteristická logickou stavbou výkladu a hojným užitím názorných příkladů a obrázků, což usnadňuje pochopení problematiky. Schematické členění, zvýrazněný text a rozšířený rejstřík zase ulehčují orientaci a vedou čtenáře nejkratší cestou k hledané informaci. Odpadá tak zdlouhavé listování dalšími publikacemi. To ocení zejména studenti připravující se na zkoušku z fyziologie, anatomie, neurologie či psychiatrie. Úspěch monografie potvrzuje, že publikování pouze prověřených poznatků je správnou cestou. Nově byla kniha doplněna o barevné ilustrace, což zvyšuje její názornost.
Objev podobné jako Základy neurověd - Jaromír Mysliveček
Základy neurověd: 3. aktualizované vydání (978-80-7684-007-2)
Kniha - autor Jaromír Mysliveček, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Třetí vydání přehledné a snadno srozumitelné monografie, která je charakteristická logickou stavbou výkladu a hojným užitím názorných příkladů a obrázků, což usnadňuje pochopení problematiky. Schematické členění, zvýrazněný text a rozšířený rejstřík zase ulehčují orientaci a vedou čtenáře nejkratší cestou k hledané informaci. Odpadá tak zdlouhavé listování dalšími publikacemi. To ocení zejména studenti připravující se na zkoušku z fyziologie, anatomie, neurologie či psychiatrie. Úspěch monografie potvrzuje, že publikování pouze prověřených poznatků je správnou cestou. Nově byla kniha doplněna o barevné ilustrace, což zvyšuje její názornost.
Objev podobné jako Základy neurověd: 3. aktualizované vydání (978-80-7684-007-2)
Josef Mysliveček - Daniel Freeman
Josef Mysliveček (1737–1781), syn mlynáře, se stal jedním z nejvyhledávanějších skladatelů vážné opery druhé poloviny 18. století. Dosáhl úspěchu v Itálii a ovlivnil mladého W. A. Mozarta, s nímž se několik let přátelil. Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana je první moderní vědeckou monografií o Myslivečkovi, která seznamuje čtenáře s fakty o skladatelově životě a podrobně se zabývá rozborem jeho hudby. Součástí knihy je poznámkový aparát včetně katalogů Myslivečkových děl a jejich nahrávek.
Objev podobné jako Josef Mysliveček - Daniel Freeman
Josef Mysliveček - Daniel Freeman - e-kniha
eBook: Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejvyhledávanějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v italských operních domech včetně prestižního neapolského divadla San Carlo, jeho opery se uváděly u příležitosti královských oslav a spolupracoval s mnoha proslulými pěvci své doby, jako byli Caterina Gabrielli, Anton Raaff a Luigi Marchesi. Tato kniha z pera amerického muzikologa Daniela E. Freemana představuje dosud jedinou moderní vědeckou monografii věnovanou Myslivečkovu životu a dílu. První část rekonstruuje na základě dochovaných dokumentů Myslivečkův život a zkoumá pozdější vnímání jeho osudu a tvorby. Druhá část přináší podrobné rozbory jeho oper, oratorií a instrumentální hudby včetně hudebních ukázek. Zahrnuje rovněž zcela nové objevy, týkající se mimo jiné Myslivečkových kontaktů s Antoniem Salierim. Zvláštní kapitola je pak věnována Myslivečkově vztahu s W. A. Mozartem, jejich blízkému přátelství, které trvalo několik let, a Myslivečkovu vlivu na Mozartovu vlastní hudbu, včetně jeho první velké italské opery Mitridate, re di Ponto. Kniha také objasňuje původ Mozartovy slavné skladby „Ridente la calma“, která je úpravou jedné z Myslivečkových operních árií. Součástí knihy je obsáhlý poznámkový aparát a katalogy Myslivečkových vokálních a instrumentálních děl s informacemi o vydání a nahrávkách.
Objev podobné jako Josef Mysliveček - Daniel Freeman - e-kniha
Josef Mysliveček (978-80-760-1716-0)
Elektronická kniha - autor Daniel Freeman, 560 stran, česky Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejvyhledávanějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v italských operních domech včetně prestižního neapolského divadla San Carlo, jeho opery se uváděly u příležitosti královských oslav a spolupracoval s mnoha proslulými pěvci své doby, jako byli Caterina Gabrielli, Anton Raaff a Luigi Marchesi. Tato kniha z pera amerického muzikologa Daniela E. Freemana představuje dosud jedinou moderní vědeckou monografii věnovanou Myslivečkovu životu a dílu. První část rekonstruuje na základě dochovaných dokumentů Myslivečkův život a zkoumá pozdější vnímání jeho osudu a tvorby. Druhá část přináší podrobné rozbory jeho oper, oratorií a instrumentální hudby včetně hudebních ukázek. Zahrnuje rovněž zcela nové objevy, týkající se mimo jiné Myslivečkových...
Objev podobné jako Josef Mysliveček (978-80-760-1716-0)
Josef Mysliveček (978-80-7601-716-0)
Kniha - autor Daniel Freeman, 560 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Josef Mysliveček (1737–1781), syn mlynáře, se stal jedním z nejvyhledávanějších skladatelů vážné opery druhé poloviny 18. století. Dosáhl úspěchu v Itálii a ovlivnil mladého W. A. Mozarta, s nímž se několik let přátelil. Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana je první moderní vědeckou monografií o Myslivečkovi, která seznamuje čtenáře s fakty o skladatelově životě a podrobně se zabývá rozborem jeho hudby. Součástí knihy je poznámkový aparát včetně katalogů Myslivečkových děl a jejich nahrávek.
Objev podobné jako Josef Mysliveček (978-80-7601-716-0)
Shizuka Ishikawa - Mysliveček - Houslové koncerty - komplet (2 CD)
CD album Mysliveček - Houslové koncerty - komplet (2022). Shizuka Ishikawa - housle, Dvořákův komorní orchestr, dirigent Libor Pešek. Krátce poté, co roku 1763 odešel z Prahy do Itálie, vydobyl si zde Josef Mysliveček významné místo a záhy oslavil první velké úspěchy se svými operami. Opera však zdaleka nebyla jediná oblast jeho zájmu. V Padově koncem 60. let ještě zažil houslového virtuosa Giuseppe Tartiniho a nejspíš právě pod vlivem jeho tvorby začal pracovat postupně na šestici vlastních houslových koncertů. O vlivu Tartiniho svědčí i některé archaické prvky, jež v Myslivečkových koncertech nelze přeslechnout. Doba jejich vzniku se kryje s obdobím skladatelových intenzivních kontaktů s mladým Mozartem a je zřejmé, že Mozart se zase v mnoha aspektech svých houslových koncertů nechal inspirovat dílem svého staršího přítele. Nahrávka Shizuky Ishikawa, laureátky prestižních soutěží královny Alžběty v Bruselu (1976) a Fritze Kreislera ve Vídni (1979), představuje patrně jediný komplet houslových koncertů Josefa Myslivečka. Mladá japonská virtuoska jej pro Supraphon v letech 1983 a 1986 natočila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a jejím uměleckým partnerem nebyl nikdo menší než dirigent Libor Pešek.
Objev podobné jako Shizuka Ishikawa - Mysliveček - Houslové koncerty - komplet (2 CD)
Místopisný obrázkový atlas aneb Krasohled český 4. - Milan Mysliveček
Čtvrtý díl obrázkového místopisu je věnován jižním Čechám. Autor popisuje úsek od Písku, Bechyně a Tábora až k Pelhřimovu, dále Vodňany, Týn nad Vltavou, Třeboňsko, Jindřichohradecko, Český Krumlov, Budějovicko, Nové Hrady a kraj až k Rožmberku. Kniha má stejné uspořádání jako předchozí díly - nejdříve barevné schématické mapky jednotlivých oblastí kraje i s vyznačenými památkami a pak již následuje vlatní text doplněný množstvím starých obrázků, nákresů, kreseb, fotografií i vyobrazení městských a šlechtických erbů. Popis je velice podrobný, doplněný ještě různými citáty, místními pověstmi a legendami - což vše dotváří celkový nostalgický půvab knihy.
Objev podobné jako Místopisný obrázkový atlas aneb Krasohled český 4. - Milan Mysliveček
Pohádky Karla Jaromíra Erbena - Karel Jaromír Erben - audiokniha
Audiokniha: Nejznámější pohadky od klasika žánru Karla Jaromíra Erbena. Nechybí Jezinky, Hrnečku vař a další známé příběhy..
Objev podobné jako Pohádky Karla Jaromíra Erbena - Karel Jaromír Erben - audiokniha
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 3 - Milan Mysliveček
Třetí díl "Erbovní mapy" pokrývá území severovýchodně od Kolína a Poděbrad na rozhraní středních a východních Čech. Na východě jsou šlechtická sídla graficky zmapována až k Pardubicím a Hradci Králové, na severu se podíváme do okolí Jičína, Sobotky a Nové Paky. Mapa graficky zobrazuje dosud stojící zámky, hrady a tvrze této oblasti. Sídla, která se nedochovala, jsou většinou zaznamenána pouze příslušnou značkou. Významnější z nich jsou zakreslena nikoliv jako zříceniny, ale v ideální podobě z časů jejich zašlé slávy. Jednotliví stavebníci z řad šlechty či církevních a světských organizací jsou zde představeni pomocí svých erbů. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně vycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 3 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 13 - Milan Mysliveček
Cesta třináctého dílu Erbovní mapy začíná na severním pomezí Čech, kde se zvedá mohutná silueta hradu a zámku Frýdlant. Po mocných pánech z Bibrštejna zde vládli Redernové, kteří se aktivně zapojili do stavovského povstání. Jejich severočeské državy získal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna. Mocný vojevůdce učinil z Frýdlantu středisko svého vévodství. Časem se však z tohoto nejistého a vzdáleného místa přesunul blíž do středu země. S rodem pánů z Valdštejna je spjato mnoho hradů a zámků v podhůří Krkonoš a v horním povodí řeky Jizery. (Návarov, Nístějka, Štěpanice, Vranov, Svijany, Hrubá Skála, Lomnice nad Popelkou, Hostinné, Horní Braná, Fořt a další). Nalezneme zde též i původní rodové sídlo, hrad Valdštejn. Jihovýchodně od města Turnova se rozkládá romantická skalnatá krajina přezdívaná "Český ráj". Symbolem této oblasti je z daleka viditelné skalní dvojvěží, zřícenina hradu Trosky. Ve 14. století jej založili páni z Vartenberka, jejichž sídla jsou roztroušena po celých severovýchodních Čechách. Jedním z nich býval též renesanční zámek Hrubý Rohozec, o který větev Vartenberků přišla po Bílé Hoře. Barokně a pseudoslohově zámek přebudoval francouzský hraběcí rod Desfours. Jiní Francouzi, knížata Rohanové, přestavěli do dnešní novogotické podoby nedaleký zámek Sychrov. Bohaté Frýdlantsko a velkou část Jizerských hor získali po Valdštejnově násilné smrti v Chebu Gallasové. Jejich nástupci, Clam - Gallasové hrad i zámek Frýdlant upravili do dnešní klasicistní a romantické podoby. V tomto dílu Erbovní mapy navštívíme mnoho dalších zajímavých sídel v horním povodí řek Nisy, Jizery, Labe a Úpy. Tak ať se Vám na cestě za jejich poznáváním daří!
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 13 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 11 - Milan Mysliveček
Jedenáctý díl Erbovní mapy hradů, zámků a tvrzí zachycuje kraj na středním toku řeky Ohře lemovaný hradbou Krušných hor. V této oblasti, vlivem povrchové těžby uhlí, zanikla řada obcí a též šlechtických sídel. Dalším "nepřístupným" kusem naší země jsou Doupovské hory. Zde, ve vojenském újezdu, bylo po roce 1950 doslova rozstříleno mnoho obcí, mezi nimi i město Doupov, ve kterém stával v místech hradu Doupovců mohutný zámek, odstřelený v roce 1965. Čeští králové vybudovali při Ohři několik opěrných bodů. Tamní hrady vznikly jako součást opevnění královských měst a časem je pohltila městská zástavba. Kromě Karlových Varů vládl král městem Žatcem. Na troskách tamního městského hradu byl v roce 1802 postaven pivovar. K nejzachovalejším královským hradům v Poohří patří Kadaň. Pustnoucí hrad zachránila císařovna Marie Terezie, která jej v roce 1750 dala přestavět na kasárna. Ze starých českých šlechtických rodů se v této knize setkáme s Pluhy z Rabštejna, kteří své sídlo vybudovali nad řekou Střelou, a kteří nákladně přestavěli hrad Bečov. Panský rod Hrabišiců sídlil na Ostrově, Andělské Hoře, Valči, Bečově a Bochově. Mocný německý rod pánů z Plavna opanoval a přebudoval některá ze zmíněných sídel a ze svých hradů ovládal po Vřesovcích z Vřesovic krajinu v okolí Žlutic a Toužimi. Své majetky měly ve středním Poohří i další významné německé rody - Těmové z Koldic, páni ze Žeberka, z Ilburka, Šlikové nebo Fictumové. Pod Krušnými horami se tyčí zřícenina hradu Hasištejna. Vybudoval jej český král k ochraně zemské stezky a v 15. století se dostal do majetku jedné z větví rodu Lobkoviců. Na ně nás upomíná řada dalších míst zmíněných v této knize. Především mohutný barokní zámek Jezeří, který vystavěli po roce 1713 v místech středověkého hradu. Jejich rod zde sídlil do roku 1948, kdy o své statky díky komunistům přišel. Neobývaný pustnoucí zámek, tyčící se těsně nad hranicí těžebního revíru, měl být v roce 1965 zbořen. Naštěstí bylo od jeho zničení upuštěno a od 90. let 20. století probíhá pomalý proces jeho záchrany. Podobný osud má i mohutný hrad Hauenštejn, přestavěný koncem 19. století rodem Buquoyů na pseudogotický zámek. Po roce 1945 byl zestátněný objekt využíván jako ubytovna jáchymovských rudných dolů a během socialistického hospodaření se proměnil ve zříceninu. Od roku 2000 zde též probíhá pomalá obnova. K barokním klenotům, se kterými se v tomto dílu Erbovní mapy setkáme, patří zámek Krásný Dvůr s rozsáhlým parkem a též nedávno částečně obnovený zámek Valeč.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 11 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 6 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a pokusem graficky zmapovat a pomocí heraldiky zachytit z trochu jiného pohledu nesmírné množství dávných staveb, na které je naše zem značně bohatá. Šestý díl mapy zobrazuje lesnatý kraj brdských vrchů, kde měl své hrady mocný rod erbu kančí hlavy nazývaný staročesky "Buzici". K jeho sídlům patří například Valdek, Rožmitál, Březnice či Třemšín. Území v klínu mezi Berounkou a Vltavou patřilo z velké části též pod královskou korunu. Nalezneme zde proto několik královských hradů, z nichž nejznámější je Karlštejn. K dalším významným královským sídlům zmíněným v tomto dílu patří Žebrák, Točník, Kamýk nad Vltavou či Orlík. Mezi zámeckými stavbami této oblasti vyniká Dobříš či Hořovice.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 6 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 12 - Milan Mysliveček
12. díl Erbovní mapy zobrazuje romantickou krajinu severních Čech plnou kopců a kopečků. Nejeden z nich posloužil jako pevný bod pro vybudování hradu. Zdejšímu kraji vládli Ronovci, erbu dvou zkřížených ostrví (sukovitých větví), z jejichž rozrodu pocházeli páni z Lipé (České Lípy), z Ronova, z Dubé a z Klinštejna. Další významný rod, páni z Vartenberka, zde z řady pevných hradů vládli svým rozsáhlým državám. Jedna z jejich rodových větví opanovala původně královský hrad Děčín, střežící starou vodní cestu po Labi, na níž bylo založeno několik dalších královských měst a hradů. Kromě Ústí nad Labem s mohutnou siluetou hradu Střekova, to byly především Litoměřice s původně přemyslovským knížecím hradem. Renesanční stavby několika významných zámků nás upomínají na vliv saských a německých rodů v této příhraniční oblasti. Ve šluknovském výběžku vládli v 16. století páni ze Šlejnic, krajinu kolem Děčína ozdobili svými stavbami Býnové z Býnu. K renesančním skvostům patří též dva zámky v Benešově nad Ploučnicí, postavené pány ze Salhausenu. Baroko reprezentuje honosný zámek v Ploskovicích, na kterém, podobně jako na zámku v Zákupech, sídlil panovnický rod Habsburků. Výrazným bodem v krajině je dvojvrší Bezdězů, korunované na vyšším z vrcholů královským hradem. Dalo by se tak pokračovat v představování dalších jednotlivých hradů a zámků zmíněných v této knize. Jejím hlavním posláním je pomocí erbů zachytit z trochu jiného pohledu to nepřeberné bohatství starých šlechtických sídel, která tu stála. Některá z nich se jako poslové dávných časů zachovala dodnes.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 12 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 5 - Milan Mysliveček
Cesta pátého dílu "Erbovní mapy" nás zavede do krajiny severozápadně od Prahy. Mapuje území bývalého Slánského kraje připojeného v roce 1714 k Rakovnickému kraji. Na severu projdeme dolní tok řeky Ohře od Postoloprt přes Louny až k Budyni a ještě o kousek dál až k Roudnici nad Labem. Jižní část mapy tvoří Rakovnicko s rozlehlými křivoklátskými lesy, které byly vyhledávaným lovištěm českých panovníků. Zde se nalézá královský hrad Křivoklát i prezidentský zámek Lány. K dalším významným sídlům mapovaným v tomto dílu patří Okoř, Krakovec, na severu pak Most, Házmburk a zámky Libochovice, Nelahozeves a Veltrusy. V knize jsou pomocí erbů představeni stavebníci zdejších hradů, zámků a tvrzí. Další zobrazené erby patří rodům, které z tohoto území pocházejí. Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a zároveň pokusem zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 5 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 2 - Milan Mysliveček
Druhý díl "Erbovní mapy" nás zavádí do kraje horního Posázaví od Zruče až po Přibyslav. Na jihu sahá prostor tohoto dílu mapy k Humpolci a Červené Řečici, na severu graficky mapuje hrady, zámky a tvrze Kutnohorska, Čáslavska a částečně i Chrudimska. Pomocí erbů jsou zde představeni stavebníci z řad šlechty či církevních a světských institucí. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně svycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 2 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 4 - Milan Mysliveček
Ve čtvrtém dílu "Erbovní mapy" navštívíme krajinu hradů, zámků a tvrzí severovýchodně od Prahy. Od Mělníka proti proudu Labe se přes Brandýs a Lysou dostaneme k Nymburku. Přes Benátky a Dražice se údolím Jizery vydáme k Mladé Boleslavi, v jejímž okolí se tyčí mohutné zříceniny Michalovic a Zvířetic. Zvláštní kapitolou tohoto dílu je královská metropole Praha, jejíž plocha, ve 20. století značně zvětšená, zaujímá hned několik políček mapy. Mapa graficky zobrazuje dosud stojící zámky, hrady a tvrze této oblasti. Sídla, která se nedochovala, jsou většinou zaznamenána pouze příslušnou značkou. Významnější z nich jsou zakreslena nikoliv jako zříceniny, ale v ideální podobě z časů jejich zašlé slávy. Jednotliví stavebníci z řad šlechty či církevních a světských organizací jsou zde představeni pomocí svých erbů. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně vycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 4 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 8 - Milan Mysliveček
Osmý díl Erbovní mapy nás zavádí na jihozápad Čech, do podhůří Šumavy. Tudy, přes pásmo hlubokých lesů, procházelo do Čech několik obchodních stezek, střežených pomezními hrady. Jedním z nich byl hrad Rýzmberk, jehož zakladatelé, páni z Rýzmberka stáli u zrodu několika dalších významných hradů této oblasti. Jejich stavební činnost vyvrcholila v 15. století vybudováním mohutné hradní pevnosti - Rabí, a též dodnes zachovaného vodního hradu Švihova, po němž se jedna z rodových větví psala "Švihovští z Rýzmberka". Starobylé erbovní znamení pánů z Rýzmberka (tři polopruhy v polceném štítu) mělo v tomto kraji ve svém erbu několik dalších spřízněných rodů. K nejznámějším z nich patří dosud žijící panský a hraběcí rod Černínů z Chudenic. Na příkaz krále byly na ochranu zemských stezek vystavěny mohutné hrady Kašperk a Vimperk a také strážný hrad Kunžvart. Mezi významné hrady Pošumaví patří též Velhartice s pozoruhodným hradním mostem. Kromě zmíněných hradů nalezneme v této mapované krajině velké množství drobných šlechtických sídel. Jejich stavebníci jsou pomocí svých erbů představeni v této knize. Další zobrazené erby patří rodům, které z tohoto území pocházejí. Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a zároveň pokusem zachytit nesmírné bohatství dávných šlechtických sídel, které zdobily naši zem, i když na některé z nich není zrovna ideální pohled.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 8 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 9 - Milan Mysliveček
Devátý díl erbovní mapy nás zavádí do dolního toku Otavy, až po její soutok s Vltavou a do rybničnaté krajiny mezi těmito řekami, kterou protéká říčka Blanice. Tento kraj od 13. století částečně ovládal mocný rod Bavorů ze Strakonic, který kromě svého rodového hradu ve Strakonicích založil též v okolí Blatnou, Radomyšl a také Bavorov. Dál po proudu Otavy zvedá své věže město Písek. Z tamního královského hradu se však zachovalo jen torzo. Další královská pevnost, Zvíkov, se tyčí na soutoku Otavy s Vltavou. Královskou vládu na jihu Čech značně oslaboval mocný rod Vítkovců, především jeho nejbohatší větev, páni z Rožmberka. Těm se časem podařilo získat některé původně královské državy. Kromě Zvíkova i Hlubokou, Protivín a po Šternbercích také Bechyni. Z hradů Helfenburka a Příběnic, které páni "z růže" v této popisované oblasti vystavěli, se zachovaly už jen zříceniny. Na poslední Rožmberky upomíná hezký renesanční zámek Kratochvíle. Další hojně navštěvovaný zámek je Hluboká, přebudovaná v polovině 19. století v novogotickém slohu kněžnou Eleonorou ze Schwarzenberka. Erbovbí mapa, jejíž díly postupně vycházejí od roku 2014, je pokusem ve zkratce graficky zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se, a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 9 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 15 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a pokusem graficky zmapovat a pomocí heraldiky zachytit z trochu jiného pohledu nesmírné množství hradů, zámků a tvrzí v Čechách. Velkou část území zahrnutého do 15. dílu Erbovní mapy tvoří Chebsko, které společně s Ašskem bylo k Čechám definitivně připojeno až za vlády krále Jana Lucemburského v roce 1322. Správním střediskem této oblasti je starobylé město Cheb, jehož obranu zajišťoval spolu s hradbami mohutný románsko-gotický hrad. Na území Chebska bylo vystavěno několik dalších velmi starých románských a raně gotických hradů: Vildštejn (Skalná), Kinsberg (Starý Hrozňatov), Seeberg (Ostroh) a Hazlov. Jejich stavebníky byli tzv. ministeriálové, členové služebně nižší šlechty, kteří za své správní, hospodářské i vojenské služby získali řadu lén. Ze svých hradů a tvrzí pak kolonizovali zdejší krajinu. Výrazným rodem na tomto území byli Cedvicové (Zedwitzové), kteří zde postavili řadu sídel a jejichž rozvětvený rod se zde udržel po několik století až do roku 1945. Další mocný rod, Šlikové, jenž zbohatl těžbou stříbra, olova a cínu, ovládl několik významných míst při řece Ohři. Kromě původně královských hradů, Kynšperka a Lokte, vlastnil jejich rod Hartenberk, Falknov a také Planou u Mariánských Lázní, ve které zřídil mincovnu. Jižně od Tachova se na vysokém zdaleka viditelném kopci zvedá románská věž zříceniny hradu Přimdy. Hrad střežil nedalekou zemskou hranici a plnil též, podobně jako Loket, funkci královského vězení. Později jím vládli páni ze Švamberka, jejichž původní rodové sídlo Skviřín leží nedaleko města Boru. Ratmír ze Skviřína, předek Švamberků, vlastnil rozsáhlé území jižně od Tachova, kde jeho synové vystavěli několik sídel, především raně gotický hrad Bor. Výraznou empírovou památkou je honosný zámek Kynžvart spojený s osudem svého stavebníka, státního kancléře K. W. Metternicha. Téměř celé území zpracované v tomto dílu Erbovní mapy bylo osídleno převážně Němci. Po roce 1945 v souvislosti s jejich odsunem řada zdejších obcí a s nimi i zámeckých staveb podlehla značné devastaci. Mnoho zámků a tvrzí v této pohraniční oblasti proto ve 2. polovině 20. století zcela zaniklo.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 15 - Milan Mysliveček
Pohádky Karla Jaromíra Erbena 2 - Karel Jaromír Erben - audiokniha
Audiokniha: Karel Jaromír Erben (*7. listopadu 1811– 21. listopadu 1870) básník, spisovatel, sběratel českých lidových písní a pohádek, které mu vyprávěli prostí venkované. Na tomto kompletu najdete pohádky dětem velmi blízké, které jim maminky či babičky vypráví mezi prvními (Hrnečku, vař!, O červené Karkulce, O kohoutkovi a slepičce a další), ale i pohádky méně známé (Zlatá jablka a devět pávic, Drak dvanáctihlavý...). Pohádkové skvosty z archivu Supraphonu na našem kompletu vypráví a v dramatizovaných verzích účinkují slavní čeští herci a herečky (Růžena Nasková, Václav Vydra, Bedřich Karen, Petr Haničinec, Jiří Adamíra, Jana Hlaváčová a mnoho dalších).
Objev podobné jako Pohádky Karla Jaromíra Erbena 2 - Karel Jaromír Erben - audiokniha
České pohádky Karla Jaromíra Erbena - Karel Jaromír Erben - audiokniha
Audiokniha: Karel Jaromír Erben, jeden z našich předních pohádkářů a také sběratelů lidové slovesnosti, zaznamenával pohádkové příběhy, které si vyprávěli lidé na venkově. Vyprávěli mu je pastýři, ženy na polích, požádal i své přátele, aby mu pomáhali sbírat lidové příběhy, pohádky a písně ze všech krajů celé země. Chtěl ukázat a hlavně zachovat krásný obraz života českého lidu, jeho krásný jazyk, který poskytují právě lidová vyprávění a písničky. Jedna z prvních pohádek, kterou vyprávějí rodiče svým dětem, je pohádka O kohoutkovi a slepičce. Zde ji mohou naši malí i velcí posluchači naslouchat v podání Karla Högera. Výběr dále pokračuje dramatizací pohádky O žabce královně, ve které účinkují Viola Zinková, Vladimír Švec, Emil Kadeřávek, Dagmar Sedláčková a další. Poslední pohádku Jabloňová panna vypráví Julie Charvátová.
Objev podobné jako České pohádky Karla Jaromíra Erbena - Karel Jaromír Erben - audiokniha
Jaromír 99 & The Bombers: Jaromír 99 & The Bombers - CD (MAM419-2)
Hudební CD - Album Jaromír 99 & The Bombers vychází jako soundtrack ke komiksu Bomber a jde o netradiční hudební záležitost. Album Jaromír 99 & The Bombers vychází jako soundtrack ke komiksu Bomber a jde o netradiční hudební záležitost. Písničkářské folkcountry album říznuté fotbalovým šturmem nahrála Lo-Fi 2D kapela pod vedením Jaromíra 99. CD obsahuje 11 skladem a je baleno v digipacku se speciálním komiksem uvnitř bookletu. Seznam stop Tak jo / Alenka / Praděd / Jedy a protijedy / Strom / Láska / Kája / Deník zmizelého / Black Hole / Bezejmená / Lapač snů
Objev podobné jako Jaromír 99 & The Bombers: Jaromír 99 & The Bombers - CD (MAM419-2)
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 18 - Milan Mysliveček
18. díl Erbovní mapy nás zavede do prosluněného kraje jižní Moravy, kde na nás čeká další várka hradů, zámků a tvrzí. Nad řekou Oslavou se vypíná mohutná silueta náměšťského zámku. Původní gotický hrad upravili renesančně páni ze Žerotína, příznivci Jednoty bratrské, s jejichž podporou byla v nedalekých Kralicích vytištěna Bible Kralická. Znak Náměště nad Oslavou je odvozen z erbu Werdenberků, kteří přebudovali tamní zámek v barokním slohu. Také nedaleké město se zámkem Rosice nese ve svém městském znaku znamení dávné vrchnosti, štiku, z erbu Hechtů z Rosic. Na soutoku Svitavy a Svratky leží moravská metropole Brno. Městu dominuje vrch s pevnostním hradem Špilberkem, sloužícím svého času jako pověstné vězení. Moravská větev pánů z Lipé ovládala ze svých hradů a zámků krajinu mezi řekami Jihlavou a Rokytnou. K nejvýznamnějším jejich sídlům patří zámek a město Moravský Krumlov, o které rod přišel v pobělohorských konfiskacích. Za věrné služby císaři získali tamní panství v roce 1625 Lichtensteinové. Jejich knížecí rod vlastnil do roku 1945 také velkou část jižního moravského pomezí s honosnými zámky Valticemi a Lednicí. Štítek s vinařskými noži z erbu Ditrichsteinů ve znaku Mikulova dokládá vládu tohoto knížecího rodu nad městem, která trvala po několik staletí. Po Bílé hoře díky kardinálu Františkovi z Ditrichsteina se panství rodu na Moravě ještě více rozrostla. Právě knížecí rody Ditrichsteinů a Lichtensteinů zanechaly ve zdejší krajině výrazné stopy v podobě mnoha dalších stavebních památek zachycených v této knize. Jejím hlavním posláním je graficky zmapovat a pomocí erbů zachytit z trochu jiného pohledu to nepřeberné bohatství starých šlechtických či církevních sídel, která tu po staletí stála, a některá z nich se jako poslové dávných časů zachovala dodnes.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 18 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 21 - Milan Mysliveček
Čtyři významné panské moravské rody ovládaly ve středověku ze svých sídel podstatnou část oblasti vytyčené v 21. dílu Erbovní mapy, která nás tentokrát zavádí na moravskou stranu Českomoravské vrchoviny. Na horním povodí řeky Svratky postavili své hrady páni erbu "zubří hlavy". Kromě Auersperka, Zubštejna či Pyšolce, které se časem proměnily ve zříceniny, zde nalezneme majestátný hrad Pernštejn, sídlo nejmocnějšího moravského rodu, pánů z Pernštejna, jenž ovládl česko-moravské pomezí a řadu statků měl též na české straně království. Mezi Svratkou a Svitavou leží městečko a zámek Kunštát, kolébka rodu pánů z Kunštátu. Jeho členové "povýšeni byli na nejdůležitější úřady zemské, získavše sobě slavné paměti v dějinách…". Třetí významný panský moravský rod, páni z Lomnice a Meziříčí, erbu "orlího křídla" vybudovali hrad a městečko Lomnici a také stáli u zrodu jednoho z nejstarších šlechtických sídel na Moravě, hradu proměněném na zámek, jenž se vypíná nad městem Velkým Meziříčím. Orlí křídlo ve svém erbu mělo též několik dalších příbuzných rodů - páni z Bukova, z Tasova, z Ivanče a z Křižanova. Čtvrtým významným rodem v této oblasti jsou páni z Boskovic. Mohutné trosky jejich hradu Boskovic se tyčí nad stejnojmenným městem nad údolím řeky Svitavy. Jedinečnou raně renesanční památkou je zámek v Moravské Třebové, který Ladislav z Boskovic přestavěl z původního hradu. Pozoruhodný je též klasicistní zámek v Rájci nad Svitavou, který v letech 1763 až 1845 vlastnila knížecí rodina Salmů. Sloučením se sousedním Blanskem vytvořil jejich rod jedno z největších panství na Moravě o rozloze přibližně 13 500 hektarů. Erbovní mapa, jejíž díly postupně vycházejí od roku 2014, je pokusem ve zkratce graficky zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v naší zemi stály, rozpadávají se, a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 21 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 19 - Milan Mysliveček
Jihovýchodní hranice Moravy čelila odnepaměti neustálému ohrožení cizími nájezdníky. V těchto končinách byly proto již od raného středověku budovány strážní stanice, které se v průběhu dalších staletí proměnily v opevněná města s hrady. Příhodné jméno města Strážnice plně vyjadřuje jeho historický vznik. Kromě Tatarů a Turků pamatuje tento kraj také vpády uherské. Podle jihovýchodního souseda dostala své přívlastky známá moravská města Hradiště, Ostroh a Brod. Za svůj vznik vděčí králi Přemyslu Otakarovi II., který ve 2. polovině 13. století systematicky budoval soustavu královských měst s hrady, jež chránily zemskou hranici a přechody obchodních cest přes řeku Moravu. Mezi nejstarší a nejznámější moravské hrady patří Buchlov, jenž se majestátně vypíná na předsunutém kopci pohoří Chřiby. Až do 16. století byl zeměpanským majetkem a jeho zachovalé detaily svědčí o souvislosti s románskou stavbou nedalekého kláštera Velehradu. Nedaleký hrad Cimburk se zachoval pouze jako romantická zřícenina. Renesance je v tomto kraji mimo jiné zastoupena stavbou raně renesančního zámku Nové Zámky se vzácnou střešní atikou. K dalším renesančním skvostům patří zámek v Bučovicích, který ukrývá nejstarší zámecké arkádové nádvoří na Moravě. Barokní sloh v této oblasti reprezentuje monumentální zámek ve Slavkově, který vděčí za svůj vznik moravské větvi rodu Kouniců. K významným barokním zámkům patří též pozoruhodný zámek v Buchlovicích, nebo úhledný zámek Milovice postavený v místech staršího sídla hraběcím uherským rodem Serenyi. Pseudogotický zámek v Novém Světlově byl upraven na luxusní hotel. Horší osud stihl zámecké stavby ve dvou významných moravských městech. Ve starobylé Břeclavi stával přemyslovský hrad, přestavěný pány ze Žerotína na renesanční zámek a upravený Lichtensteiny v 19. století v duchu romantizmu. Konec romantiky nastal po roce 1945, kdy se tu ubytovala čs. armáda. Díky zanedbané údržbě se zámek po několika desetiletích proměnil ve zříceninu. Renesanční zámek v Hodoníně byl v roce 1793 přebudován na tabákovou továrnu. Jeho poslední zbytky zanikly po roce 1814. Dalo by se tak pokračovat v představování dalších jednotlivých hradů a zámků zmíněných v této knize. Erbovní mapa, jejíž díly postupně vycházejí od roku 2014, je pokusem ve zkratce graficky zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se, a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 19 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 23 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa, jejíž díly pokračují Moravou a Slezskem, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v naší zemi stály, rozpadávají se, a z nichž ty šťastnější dosud stojí. Předposlední díl mapy nás zavádí na severovýchodní výspu naší republiky, kterou z větší části tvoří Slezsko. Na území tohoto poněkud opomíjeného kraje se ve středověku rozkládalo několik slezských knížectví. Hlavním historickým centrem této oblasti je Opava. Okolo roku 1269 udělil král Přemysl Otakar II. Opavsko svému nemanželskému synu Mikuláši, který se tituloval Mikuláš I., vévoda Opavský. Jeho potomek Přemek postavil na počátku 15. století v Opavě hrad a přenesl sem správu vévodství z nedalekého Hradce nad Moravicí. Z rezidenčního sídla opavských vévodů vládla téměř dvě století do roku 1456 Opavsku boční větev Přemyslovců. Při rozdělení opavského knížectví mezi syny Mikuláše II. v roce 1377 obdržel kníže Jan Krnovsko a vytvořil z něj samostatné knížectví. Třetím, kdysi samostatným územním celkem, jehož část zasahuje do České republiky, je Těšínsko, zmiňované jako knížectví od roku 1281. Vlivem důlní činosti zanikla na Ostravsku a Karvinsku řada obcí a s nimi též zámků a dalších stavebních památek. Jejich četné vyobrazení v této knize vypovídá o značné devastaci zdejší krajiny, v níž pro slavné časy šlechtických sídel jakoby již nebylo místa.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 23 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 20 - Milan Mysliveček
Ve 20. dílu Erbovní mapy navštívíme hrady, zámky a tvrze, které stojí či stály v rovinaté krajině Hané, protékané řekou Moravou. Pomocí erbů jsou zde představeni jejich stavebníci z řad šlechty či církevních a světských institucí. Značný vliv a význam má v této oblasti olomoucké biskupství a arcibiskupství, do jehož majetku patří několik významných zámků - Kroměříž, Vyškov a další. Ze starých šlechtických rodů, které ze svých sídel vládly v tomto kraji, jsou zde zmíněni především páni z Cimburka, ze Šternberka, z Kravař, z Pernštejna z Ludanic či z Lichtensteina. A pak tu máme celou řadu drobných zemanů a rytířů, jejichž tvrzičky jsou dávno rozpadlé v prach, nebo se při troše štěstí proměnily v zámky. Z množství památných staveb zobrazených v této knize vyniká "starobylý" hrad Bouzov, sídlo řádu německých rytířů přebudované na přelomu 19. a 20. století v pseudogotickém slohu. Pohádkový hrad nás přenáší do časů, kdy rytíři měli své erby, kdy lesk a noblesa panských sídel se po staletí proměňovaly s novými a novými generacemi rodů od slavného vzniku velkolepých staveb, až po jejich úpadek a zkázu. Pestré barvy erbů jejich majitelů prostupují celou touto knihou.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 20 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 24 - Milan Mysliveček
24. díl "Erbovní mapy" uzavírá rozsáhlý grafický projekt, který mapuje hrady, zámky a tvrze na území naší republiky a pomocí erbů představuje jejich majitele a stavebníky. Kromě zachovaných starých památek, zobrazených přímo na mapě, je v naší zemi též značné množství zaniklých či rozpadlých sídel se svojí bohatou historií. Ta jsou v mapě zaznamenána příslušnou grafickou značkou. Významnější z nich, především hrady, jsou zakresleny nikoliv jako zříceniny, ale v ideální podobě s letopočtem z časů jejich zašlé slávy. Tyto stavby jsou v mapě barevně odlišeny, podobně jako zámky a tvrze, které zanikly v době nedávné, a u nichž se dochovala jejich podoba. Vyobrazení těchto památek je doplněno křížkem s letopočtem jejich zániku. 24 dílů mapy obsahuje celkem 586 políček, na kterých je zachyceno 5708 míst a 5694 erbů rodů a dalších majitelů, z nichž mnohé se podle rozsáhlosti majetků a panství třeba i několikrát opakují. 24. díl mapy je doplněn rejstříkem míst a erbů z posledních osmi svazků, které zahrnují historické území Moravy a Slezska v hranicích současné České republiky.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 24 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 22 - Milan Mysliveček
V 22. dílu Erbovní mapy nás cesta po hradech, zámcích a tvrzích zavede na rozhraní Moravy a Slezska. Za hradbou Jeseníků se nad městem Javorníkem zvedá Jánský vrch s hradem upraveným na zámek, který býval téměř po šest století rezidencí vratislavských biskupů. Vratislavští biskupové vystavěli v hornaté oblasti Jeseníků a Rychlebských hor několik středověkých hradů (Kaltenštejn, Koberštejn, Qinburk, Edelštejn a další). Všechny se časem proměnily ve zříceniny a z některých z nich zůstaly jen nepatrné stopy. Nejlépe dochovaným středověkým objektem v této horské krajině je gotická tvrz Jeseník (dříve Frývaldov), součást stejnojmenného města, které ve 2. polovině 13. století vybudovali vratislavští biskupové na důležité křižovatce zemských cest. V podhůří na jižní straně Jeseníků stával od počátku 13. století jeden z nejstarších severomoravských hradů - Bludov, sídlo Bludovců z Bludova, předků pánů ze Žerotína. Právě Žerotínové vybudovali v jeho okolí několik významných renesančních zámků. Nejkrásnějším z nich jsou Velké Losiny, které se v plné kráse své původní podoby dochovaly dodnes. Také nedaleký zámek Vízmberk (dnes Loučná nad Desnou) byl vybudován Žerotíny v renesančním slohu, který později překryly barokní a pseudoslohové úpravy. Žerotínové podnikli též renesanční přestavbu hradu Kolštejna (Branné). Jejich stavební aktivita se zapsala i do úprav města a hradu Šumperka, který si Petr ze Žerotína, nejvyšší moravský komoří, po roce 1496 zvolil za své hlavní sídlo. Před Žerotíny sídlil na Šumperku rod Tunklů z Brníčka. Jan Tunkl, jenž užíval přídomek po hradu Brníčku stojícím jižně od Šumperka, vytvořil v polovině 15. století poměrně rozsáhlé panství, jehož střediskem byl hrad a město Zábřeh na Moravě. Dále na jih, v povodí řeky Moravy, stojí dvě významné původně hradní stavby. Raně gotický Úsov byl založen v místech slovanského hradiště v polovině 13. století českými králi. Nedaleký hrad Mírov vystavěli olomoučtí biskupové v polovině 13. století. Biskup Karel II. přestavěl po roce 1665 hrad na mohutnou barokní pevnost. Hrad, upravený ve 2. polovině 19. století v novogotickém slohu, se stal jedním z nejtěžších žalářů v republice. Ve výčtu významných hradů této oblasti nelze opomenout Sovinec. Jeho zakladatelé, páni ze Sovince, patřili ke staré moravské šlechtě a na zdejším hradě a v jeho okolí vládli více jak 200 let. Od roku 1650 zde sídlil řád německých rytířů. Rezidenční sídlo si němečtí rytíři pořídili v nedalekém městě Bruntálu, kde v pozdně barokním slohu obnovili třicetiletou válkou poničený zámek. Hornické město Bruntál, založené českými králi, je spjato s rodem pánů z Vrbna, jehož větev, Bruntálští z Vrbna přestavěla městský hrad na reprezentační renesanční zámek.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska 22 - Milan Mysliveček
Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka (978-80-7601-543-2)
Kniha - autor Daniel Freeman, 176 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejpopulárnějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého W. A. Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí. Tato kniha, která vychází u příležitosti premiéry filmu Petra Václava Il Boemo, seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o skladatelově životě a kariéře a nastiňuje vývoj Myslivečkova obrazu a vnímání jeho hudby od osmnáctého století po současnost. Součástí knihy jsou fotografie z natáčení filmu a výběrový seznam nahrávek Myslivečkových děl.
Objev podobné jako Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka (978-80-7601-543-2)
Mimosezóna - Jaromír 99
Výpravně provedená sbírka písňových textů a ilustrací Jaromíra Švejdíka Jaromír 99 je jedna z nejvýraznějších osobností domácí umělecké scény. V devadesátých letech se prosadil jako zpěvák, skladatel a textař kultovní jesenické kapely Priessnitz, která přišla s estetikou temných hor v pohraničí. Neprostupné mlhy plné fantaskních stvoření později ustoupily civilnějšímu pojetí, přesto skladby neztratily nic ze své působivosti. Švejdíkův záběr však hudbou zdaleka nekončí, v posledních dvou desetiletích se stal vyhledávaným ilustrátorem a kreslířem komiksů v čele s trilogií o výpravčím Aloisu Nebelovi. Právě tyto dva světy spojuje kniha Mimosezóna, kde výběr nejlepších textů skupin Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Letní kapela a písně pro Václava Neckáře doplňují charakteristické ilustrace inspirované krajinou a náladou rodného Jesenicka. Součástí knihy je také zasvěcená předmluva Jaroslava Rudiše a velký profilový rozhovor Michala Pařízka, šéfredaktora hudebního časopisu Full Moon, s autorem.
Objev podobné jako Mimosezóna - Jaromír 99
Tutanchamon - Jaromír Málek
Poznejte nejslavnějšího egyptského faraona i všechny ty, kteří se zasloužili o jeho novodobý věhlas! Starověký Egypt fascinuje lidstvo odedávna. Po staletí usilovali vykradači hrobů o dobytí ukrytých pokladů v hrobkách faraonů a v nové době se k nim přidali archeologové. Pak přišel den, kdy Howard Carter s pomocí lorda Carnarvona objevil hrobku krále Tutanchamona, a svět užasl. Ještě nikdy nikdo nespatřil poslední místo posledního odpočinku egyptského panovníka v tak dokonalém stavu a se vším jeho bohatstvím, jež tu leželo nedotčeno! Vzrušující příběh objevování hrobky a mladičkého krále, který v ní nerušeně odpočíval po více než 3 000 let, se stal legendou a dodnes nepřestává podněcovat představivost lidí po celém světě. Tato výpravná, nádherně ilustrovaná kniha přibližuje Tutanchamonův krátký život spolu s událostmi a způsobem života ve starém Egyptě. Představuje práci prvních egyptologů a především líčí podrobnosti Carterovy expedice a slavného objevu na základě autentických materiálů z osobního archivu Howarda Cartera. Autor Jaromír Málek (*1942) je světoznámý egyptolog českého původu. Vedl archiv Griffithova institutu při Ashmoleově muzeu v Oxfordu, jeden z předních egyptologických archivů na světě, místo, kde je uložena pozůstalost archeologa Howarda Cartera, Tutanchamonova objevitele. Vydal na sto šedesát publikací a knih s tematikou starého Egypta.
Objev podobné jako Tutanchamon - Jaromír Málek
Gorolina - Jaromír Šlosar
V lyrickoepické básnické skladbě Gorolina autor vzdává hold Beskydám. Veršem se vyznává ze své lásky k pohoří, kterou v sobě nosí od dětství, a možná ještě daleko dřív. Průvodcem na pouti horami je mu krkavec. Spolu se setkávají s divokou přírodou, legendárními kopci i výletnickými místy, s často tragickými lidskými příběhy z minulosti Beskyd, ale i s lidovou písní a tradicemi
Objev podobné jako Gorolina - Jaromír Šlosar
Nazvučení - Jaromír Komorous
Sbírka poezie "Nazvučení" Jaromíra Komorouse je především erupce pocitů z konkrétní doby v konkrétním prostředí. Osobní výpověď člověka, který, když už surfuje na celoživotní tvůrčí vlně, pevně věří, že jede po té pravé. Můžeme pochybovat, zda se jedná o pokorný návrat k literatuře (když jenom s ní kdysi začínal) z lůna rockové a folkové hudby, či zda o další a zejména nově vyměřenou platformu autora, který si prostě jen - jako sebeznalý prospektor - vykolíkoval parcelu k rýžování jiných zlatinek, jež chtějí do světa samy za sebe a věří, že se bez své druhé nohy, hudby, obejdou. Mezi tvůrci se říká, že druhý projekt, vypuštěný do světa, osvědčí životaschopnost toho prvního. V hudbě to Komorous potvrdil. A ještě několikrát. A v literatuře? "Nazvučení" je druhá sbírka autora, když ta první, "Na rozcestí věků", zabodovala u kritiky i u čtenářů. Šťavnatý slovní rejstřík sbírky druhé jejich mínění potvrzuje a atraktivní tematický okruh básní si své právo na život určitě obhájí.
Objev podobné jako Nazvučení - Jaromír Komorous
Překlady - Jaromír Zelenka
Básnické překlady Jaromíra Zelenky tvoří sice nerozsáhlý, nicméně pozoruhodně soustředěný celek. Vznikaly převážně v 90. letech a jsou pendantem k Zelenkovu vlastnímu básnickému dílu, jehož jedno těžiště leží právě v této době. Edice obsahuje jednačtyřicet básní a uvádí překlady děl Johanna Wolfganga von Goetha, Justina Kernera, Friedricha Rückerta, Georga Trakla, Huga von Hofmannsthala a Rainera Marii Rilka. Těžiště pak tvoří šestadvacet překladů básní Hermanna Hesseho (které původně vyšly v soukromé edici Turské pole, vydávané od počátku 90. let Václavem Vokolkem a Petrem Borkovcem). Uspořádání vychází z relativní chronologie vzniku jednotlivých děl, tj. od nejstaršího (Goethe) po nejmladší (Hesse).Básně vycházejí zrcadlově v originálním znění a převodu.
Objev podobné jako Překlady - Jaromír Zelenka
Procesy - Jaromír Slušný
Originální publikace historika Jaromíra Slušného mapuje ty nejslavnější politické procesy našich dějin. Dílo podobného rozsahu a vhledu do dějin soudnictví na vlně populárně naučné literatury zde ještě nebylo.
Objev podobné jako Procesy - Jaromír Slušný
Séééndvič - Žid Jaromír
Séééndvič je soubor šesti lehce podivných povídek. Dozvíte se v nich například, jak hrají šachy pyrotechnici, co se může přihodit, lezete-li v horách s neznámým spolulezcem, jaké zážitky přináší astrální rande, případně jak se věnovat umění aktu, i když neumíte fotografovat ani malovat. Proč Séééndvič? Protože v knize jsou vážnější povídky prokládány lehce nevážnými. Ne že by ty vážné byly až nějak moc vážné, a ty nevážné byly k popukání. Proč Séééndvič, a ne Sendvič? Jelikož titul by měl spíš vzbuzovat zvědavost a chuť na čtení, než chuť k jídlu.
Objev podobné jako Séééndvič - Žid Jaromír
Jiří John - Jaromír Zemina
Jiří John (1923-1972) se na umělecké scéně začal prosazovat v druhé polovině padesátých let. Navázal na tradice moderní české malby, spřízněnce si našel i v umění evropském, hlavně francouzském a italském, ale každý podnět u něho procházel od počátku filtrem osobitého cítění. Tichý a mužně jemný, patřil k rodu malířů-básníků, jako byli Jan Zrzavý a Josef Šíma, umělci mu ze všech mu nejbližší. Po obsahové stránce předznamenal Johnovu tvorbu láskyplný vztah k přírodě, jen načas zastíněný zaujetím pro moderní velkoměsto. Ve zralém období, k němuž dospěl na počátku šedesátých let, se omezil na několik příznačných témat, jako je předjaří a podzim, rašení, klíčení a přezimování, v jejichž opětovných variacích u něho vykrystalizovala představa "krajin-zátiší”, nový obrazový typ, daleko přesahující rámec tradičního krajinářství. John uplatňoval své básnické a výtvarné cítění nejen v malbě, ale i v grafice v níž byl nezaměnitelným mistrem. Přestože se nedožil padesáti let, zanechal po sobě vyzrálé a celistvé dílo a do dějin umění po 2. světové válce se vřadil jako jeden z jeho nejvýznačnějších představitelů. Kniha představuje poněkud neobvyklý druh monografie: je nejen plodem uměleckohistorického zájmu, ale i hlubokého přátelství a lidského porozumění. Jaromír Zemina v ní volně řadí texty, jež vznikaly v průběhu více než půlstoletí, a pohybuje se v nich na rozhraní erudovaného, na letitých zkušenostech založeného znalectví a literárně bohaté esejistiky, prozrazující, že je psal básník. Dík jeho mimořádné znalosti tématu i osobním prožitkům vyvstává zde před námi Johnova tvůrčí osobnost s plastickou naléhavostí.
Objev podobné jako Jiří John - Jaromír Zemina
Limity lidskosti - Jaromír Mrňka
Kniha zachycuje české země na pomezí druhé světové války jako prostor nekontrolovatelného kolektivního násilí. Celkový pohled propojuje s podrobnými svědectvími a vzpomínkami. Na mnoha příkladech se pokouší vysvětlit jednání, které se dodnes vzpírá pochopení. Prostřednictvím velmi otevřených popisů nabízí čtenářům uvedení do doby, kdy se posouvaly limity lidskosti, tedy hranice tolerovaného násilí. Masakry a projevy krutosti přesto i po ukončení bojů zůstávaly součástí lidského jednání, neboť je vykonávali konkrétní lidé. Nelze je tedy chápat jako nějakou nelidskou, zvířecí brutalitu. Limity lidskosti představují hlavní aktéry kolektivního násilí v letech 1944-1946 a na řadě příkladů poukazují na opakující se situace a v nich působící síly, jež eskalaci násilí umožňovaly či dále podporovaly. Potvrzují, že násilí tehdy nebylo pouhým selháním jednotlivců, ale složitou výslednicí situačních sil, které se mohou kdykoli a kdekoli znovu objevit.
Objev podobné jako Limity lidskosti - Jaromír Mrňka
Kytice - Karel Jaromír Erben
Kytice je nejproslulejším dílem českého spisovatele a básníka Karla Jaromíra Erbena. Poprvé byla vydána v roce 1853 pod nezkráceným názvem Kytice z pověstí národních. Pozoruhodná sbírka třinácti skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazuje na hodnotu mezilidských vztahů. Erben v ní věnuje velkou pozornost ženám, povětšinou matkám, neboť podle jeho názoru je nejzákladnějším lidským vztahem pouto mezi matkou a dítětem.Výjimečně propracovaným, citlivým a jemným stylem doprovodil toto vydání svými ilustracemi výtvarník Martin Augustín. Po předchozí práci na vydání neméně slavného díla, jakým je Máj K. H. Máchy, byl osloven ke spolupráci i na tomto vydání Kytice. Spojení těchto dvou děl osobou výtvarníka je symbolické a stává se trvalou připomínkou obrozenectví obou českých velikánů.
Objev podobné jako Kytice - Karel Jaromír Erben
Šílení střelci - Jaromír Slušný
Hromadná střelba do nevinných obětí je jedním z nejděsivějších zločinů, jaké známe. Tyto střelby na amerických školách jsou obecně známé a lidé po celém světě z nich byli zděšeni. Málokdo už ale ví, kdo byli oni vrazi, jaký byl jejich životní příběh a co je dovedlo až k jejich hrůznému činu. Jaromír Slušný precizně dokumentuje fenomén šílených střelců a nejznámější případy nejen v Americe, ale i po Evropě nebo v Rusku.
Objev podobné jako Šílení střelci - Jaromír Slušný
Jaromír Funke - Antonín Dufek
Další svazek v řadě fotografických monografií FotoTorst. Jaromír Funke (1896-1945) patří mezi světově významné průkopníky moderní fotografie.
Objev podobné jako Jaromír Funke - Antonín Dufek
Notářský řád - Jaromír Kožiak
Komentář zasvěceně a věcně vykládá ustanovení notářského řádu, přičemž se nevyhýbá problémům, které mohou v praxi nastat, a uvádí i jejich řešení podložená předpisy a četnou judikaturou. Velké množství vzorů notářských zápisů, dovětků, osvědčení o průběhu valné hromady, protestní listiny a různá osvědčení jsou dobrou pomůckou pro praxi. Partie věnované odměně notáře jsou doplněny výpočty odměn i názornými tabulkami. Fundovaný výklad vychází z odborné literatury a praxe, teoretické pasáže jsou zařazeny jen tam, kde je to nezbytně nutné pro objasnění problému a jeho řešení. Komentář zdůrazňuje etickou stránku notářské činnosti i její nepřekročitelné hranice, přičemž cílem je posílení právní jistoty účastníků právních vztahů prostřednictvím asistence notáře při uzavírání právních jednání a zachování dobré pověsti notářské profese. Hlavními přednostmi publikace jsou srozumitelný, hutný a vyčerpávající výklad, ale i přiměřený rozsah publikace a v neposlední řadě také její praktické rozměry umožňující snadnou manipulaci zejména při jednáních mimo kancelář. Komentář je dobrou rukojetí pro notáře a pracovníky notářských kanceláří, ale i advokáty, soudce i studenty. V roce 2018 vyšel komentář notářského řádu z pera Petra Bílka a kolektivu. Zde však platí zásada: Chcete-li mít dobrý komentář, musíte mít komentáře dva
Objev podobné jako Notářský řád - Jaromír Kožiak
Alén Diviš - Jaromír Zemina
Alén Diviš (1990-1956) žil od dvacátých let minulého století v Paříži, kde studoval na École des Beaux-Arts a také navštěvoval přednášky Františka Kupky. Na počátku druhé světové války, za ostře protičeských nálad ve francouzské společnosti, byl zatčen a držen v pařížské věznici La Santé a potom vláčen po internačních táborech Francie, Maroka a Martiniku. V New Yorku, kam se konečně dostal roku 1941, své vězeňské zkušenosti reflektoval malbami inspirovanými tím, co odsouzenci na smrt kreslili a psali na zdi cel, a těmito existenciálními obrazy se osobitě a zcela nezávisle přiblížil k tomu, čím tehdy zasáhli do dějin moderního umění Jean Dubuffet, Jean Fautrier a Wols. Když skončila válka, vrátil se do Československa, usadil se v Praze a roku 1948 tam své newyorské práce vystavil s velkým úspěchem zvláště mezi mladými výtvarníky. Další výstava roku 1949 obsahovala jeho tehdejší malby a kresby na náměty z balad Karla Jaromíra Erbena. Smrt, která v nich hraje podstatnou úlohu, stala se pak jedním z hlavních témat jeho pozdní tvorby. V padesátých letech za komunistické totality se ocitl v úplné izolaci. Ke konci života z nedostatku peněz na barvy jen kreslil, hlavně výjevy z fantastických povídek Edgara Allana Poea a nakonec z Bible. Těmito malířsky pojatými kresbami, v nichž jeho umění šerosvitu a temnosvitu dosáhlo vrcholu, zařadil se mezi nejvýznamnější duchovně zaměřené umělce 20. století. Zemřel 15. 11. 1956 a jeho dílo bylo takřka zapomenuto. Znovuobjevil je a v sedmdesátých letech začal uvádět v obecnou známost Jaromír Zemina. Kniha přinášející desítky reprodukcí více či méně známých Divišových děl je zároveň sumou Zeminových textů na divišovské téma a je doplněna francouzským i anglickým resumé.
Objev podobné jako Alén Diviš - Jaromír Zemina
Kytice - Karel Jaromír Erben
Významný český historik, básník a spisovatel Karel Jaromír Erben zasvětil velkou část života studiu a porovnávání folklórních materiálů posbíraných na českém a moravském venkově.Tak vznikla i překrásná sbírka balad Kytice, která bezpochyby patří mezi nejdůležitější klasická díla naší literatury. Mrazivě hororové, i když zároveň často velmi romantické příběhy jako Vodník, Svatební košile nebo Polednice byly inspirací pro generace umělců a spolu s dalšími básněmi se dočkaly řady zajímavých dramatických zpracování. Na motivy sedmi balad ze sbírky vznikl v roce 2000 jedinečný film Františka A. Brabce.
Objev podobné jako Kytice - Karel Jaromír Erben
Tuhej tulipán - Jaromír Konečný
Napínavý příběh pro starší děti je prvním dílem volné série originálních detektivek pro mládež. Hlavní hrdina, šestnáctiletý Leon, se dostane na šikmou plochu a skončí ve vězení pro mladistvé. Naštěstí je brzy propuštěn na podmínku a získá dokonce i výuční místo v květinářství. Naneštěstí hned první den doslova zakopne o mrtvolu – a pro policii je pochopitelně podezřelým číslo jedna. Naštěstí je tu Laura, dcera jeho šéfa, která mu jako jediná věří. Ti dva se společně rozhodnou vypátrat skutečného vraha a dokázat Leonovu nevinu. Bláznivé dobrodružství může začít… Jaromír Konečný žije od roku 1982 v Německu, kde působí jako spisovatel, publicista a kabaretní performer s „česko-bavorským přízvukem“. Patří k vůdčím osobnostem poetry slamu. Velmi úspěšné jsou jeho knížky pro mládež.
Objev podobné jako Tuhej tulipán - Jaromír Konečný
Kytice - Karel Jaromír Erben
Snad nejznámější česká sbírka balad 19. století je natolik nadčasová, že oslovuje čtenáře již neuvěřitelných 150 let. Verše plné tajemna, mystiky a poučení jdou až do hloubky české duše. Jejich aktuálnost navíc podtrhují křehké a citlivé ilustrace současné známé české malířky a grafičky Míly Fürstové, která se svým smyslem pro detail a jemnou poetikou svých děl dokonale napojila na myšlenkový proud Karla Jaromíra Erbena. V tomto díle se dva umělecké proudy stávají jedním, jedinou Kyticí.
Objev podobné jako Kytice - Karel Jaromír Erben
Pohádky Karla Jaromíra Erbena
Audiokniha MP3 Karel Jaromír Erben, čte Růžena Nasková Nejznámější pohadky od klasika žánru Karla Jaromíra Erbena. Nechybí Jezinky, Hrnečku vař a další známé příběhy..
Objev podobné jako Pohádky Karla Jaromíra Erbena
Doba chemlonová - Jaromír Marek
Dětství v socialistickém Československu bylo krásné — asi jako každé dětství. Jen nebýt té normalizace… Staré Brno, přelom šedesátých a sedmdesátých let. Ve společnosti jsou stále znát poválečné šrámy, oficiálně se normalizují poměry a tuží se vítězství socialismu. Rodiny si při všeobecném nedostatku musejí nějak poradit, ať už jde o bydlení, spotřební zboží, nebo dovolenou v zahraničí. Jedním z mála způsobů, jak tohle každodenní pinožení zvládnout, je brát všechno s humorem. Nebo alespoň s dětskou zvědavostí a naivitou. Novinář Jaromír Marek se ve vzpomínkové knize Doba chemlonová vrací k neuvěřitelným historkám a zážitkům své poněkud ztřeštěné rodiny a s láskou a vtipem vzpomíná na dětství a dospívání v husákovském Brně. Má se však na pozoru, aby se nechytil do známé pasti a nezaměnil vlastní sentiment za sympatie k dobové realitě.
Objev podobné jako Doba chemlonová - Jaromír Marek
Chov koní - Jaromír Dušek
Třetí vydání encyklopedie. Kolektiv předních odborníků se zabývá všemi důležitými otázkami chovu koní, jako jsou fyziologické a morfologické vlastnosti, plemena, organizace chovu, plemenitba a reprodukce, odchov hříbat, etologie a psychologie koní, výživa a technologie chovu, výcvik a výkonnost koní, podkovářství, základy jezdeckého sportu a dostihy.
Objev podobné jako Chov koní - Jaromír Dušek