Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Ariadnino arkanum - František Všetička
František Všetička je literární teoretik, který ve svých pracích analyzuje a vysledovává vývoj české literatury převážně 20. Století. Vývojové tendence nenahlíží tradičním a zafixovaným způsobem, interpretuje je naopak z hlediska poetiky, zejména z hlediska kompoziční poetiky. Svoji pozornost věnuje české poezii i próze. V Ariadnině arkanu analyzuje autor stav české prózy v prvním desetiletí 20. Století. Kniha ta navazuje na jeho dosavadní výzkum, v němž interpretoval vývoj české prózy v desátých až čtyřicátých letech minulého století.
Objev podobné jako Ariadnino arkanum - František Všetička
Ariadnino arkanum: O kompoziční poetice české prózy v prvním desetiletí 20. století (978-80-7336-648-3)
Kniha - autor František Všetička,, česky, brožovaná bez přebalu lesklá František Všetička je literární teoretik, který ve svých pracích analyzuje a vysledovává vývoj české literatury převážně 20. Století. Vývojové tendence nenahlíží tradičním a zafixovaným způsobem, interpretuje je naopak z hlediska poetiky, zejména z hlediska kompoziční poetiky. Svoji pozornost věnuje české poezii i próze. V Ariadnině arkanu analyzuje autor stav české prózy v prvním desetiletí 20. Století. Kniha ta navazuje na jeho dosavadní výzkum, v němž interpretoval vývoj české prózy v desátých až čtyřicátých letech minulého století.
Objev podobné jako Ariadnino arkanum: O kompoziční poetice české prózy v prvním desetiletí 20. století (978-80-7336-648-3)
Slovesné sondy - František Všetička
Soubor literárně historických studií, ve kterých autor podává nástin vývoje slovenské prózy. Důraz klade především na její poetiku. Porovnává rovněž prozaický kontext český a slovenský. Interpretace začíná u jedinečného počinu Jozefa Ignáce Bajzy a končí u příslušníků generace Vincenta Šikuly. Další studie jsou věnovány např. historické novele J. M. Hurbana, románům Terézie Vansové, Martina Kukučína, Márie Topolské, Ivana Hudce, Dobroslava Chrobáka, Ladislava Balleka aj. Knihu doprovází studie slovenských literárních historiků Zoltána Rédeye a Lubomíra Plesníka Tvaroslovné prieniky do slovenskej prózy. Svazek doplňuje Slovník méně známých pojmů, věcný a jmenný rejstřík.
Objev podobné jako Slovesné sondy - František Všetička
Léta legionů - František Všetička
Román pojednává o bratrech Langerových, zejména o dramatiku Františkovi a chasidsky zaměřeném Jiřím. Románové dění vytváří nejen vztahy mezi oběma bratry, ale především dobová atmosféra od sklonku 19. století až po začátek dvacátých let 20. století. V Letech legionů se čtenář setká nejen se známými jmény z kulturního světa, ale také s dobovými událostmi. V románu vedle bratrů Langerových vystupují i Jaroslav Hašek, Viktor Dyk, Josef Váchal, Rudolf Medek, Tomáš Masaryk, Franz Kafka, Max Brod a řada dalších. Z významných společenských a dobových událostí je zachycena činnost Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona, první světová válka a sibiřská anabaze našich legií. František Všetička tímto svým románem navazuje na svá předchozí biografická díla - na román Před branami Omegy, zobrazující životní osudy Jakuba Arbesa, a na Daleký dům, podávající životní příběh Viktora Dyka.
Objev podobné jako Léta legionů - František Všetička
Francie literární - František Všetička
Francie literární je soubor fejetonů o francouzských spisovatelích a jinonárodních slovesných tvůrcích, kteří delší nebo kratší čas ve Francii pobývali a tvořili. Jednotlivé texty jsou výsledkem několikerých pobytů v Balzakově zemi, během nichž autor pořídil také řadu fotografií, jež tyto fejetony a zároveň medailony doprovázejí. Snahou autora bylo, aby slovesný text a fotografický materiál tvořily souvztažný celek. Čtenář prostřednictvím tohoto svazku nahlédne do míst spojených s životem a dílem Balzakovým, Baudelairovým, Daudetovým, Rollandovým, Rimbaudovým, ale také Buninovým, Feuchtwangerovým, Hemingwayovým, Werfelovým nebo českých literátů Karla Čapka, Jana Čepa, Vítězslava Nezvala, Jana Palivce, Jana Vladislava, Karla Zlína a mnohých jiných.
Objev podobné jako Francie literární - František Všetička
Polsko literární - František Všetička
Kniha je soubor fejetonů o polských spisovatelích. Nejen o nich, také o českých literátech, kteří měli určitý vztah k polskému prostředí (J. E. Purkyně, Božena Němcová, Ervín Taussig ad.). Všechny příspěvky jsou doprovázeny autorovými fotografiemi, jež mají konkretizovat a doplňovat to, co bylo v slovesném textu řečeno.
Objev podobné jako Polsko literární - František Všetička
Zvoňte zvony - František Všetička
Súchov je malou vesnicí na moravském Slovácku, kde na konci devatenáctého století založila nepočetná skupina mladých umělců podle vzoru polské tzv. Babinské republiky, již inicioval známý básník Kochanowski, spolek nazývaný Matoušem Béňou, Josefem Hudečkem, Jožou Uprkou a dalšími Súchovskou republikou. "Republika" trvala krátce, vyznačovala se recesními a humornými rysy, aniž by si činila ambice být semknutým uměleckým sdružením nebo kolonií. Přesto se kromě literární a výtvarné tvorby věnovali súchovští též folkloru a upevňování kontaktů s literáty slovenskými, např. s Jozefem Miloslavem Hurbanem. Olomoucký literární teoretik, beletrista a překladatel František Všetička v krátkých vypointovaných kapitolách překládá dobovou mozaiku z tehdy zapomenutého kraje na moravsko-slovenském pomezí.
Objev podobné jako Zvoňte zvony - František Všetička
Celistvost celku - František Všetička
Celistvost celku je kniha o českém dramatu. František Všetička v ní interpretuje díla 19. a 20. století. Pro svůj výklad volí přední texty dramatické literatury počínaje Tylovou Lesní pannou a konče divadelními pokusy Járy Cimrmana. Autor se ve svém rozboru zaměřuje na poetiku dramatických děl, zejména na jejich kompoziční poetiku.
Objev podobné jako Celistvost celku - František Všetička
Německo literární - František Všetička
Německo literární je souborem fejetonů o německých spisovatelích, ale také o jinonárodních slovesných tvůrcích, kteří jistou dobu pobývali v Německu. Vedle německých literátů klade František Všetička důraz rovněž na české spisovatele, kteří se do Německé spolkové republiky uchýlili v čase komunistické totality (L. Koval, M. Nápravník, K. Trinkewitz, K. Kryl aj.) Německé území se zároveň stalo přitažlivým magnetem pro tvůrce z cizích zemí (S. Crane, F. M. Dostojevskij, L. N. Tolstoj aj.). Publikace, která je osobitým literárním průvodcem po místech spjatých s životem a tvorbou pojednávaných autorů, je doprovázena více než stovkou Všetičkových fotografií.
Objev podobné jako Německo literární - František Všetička
Návratnost nóny - František Všetička
V pořadí třetí básnická sbírka olomouckého literárního teoretika, beletristy a překladatele Františka Všetičky (1932) osobitým způsobem oživuje formu básnické nóny, strofy vlastní zejména italské renesanční poezii, složené z devíti veršů v pětistopém jambu. Některé z Všetičkových nón jsou zasvěceny jeho básnickým kolegům Petru Bezručovi, Jiřímu Mahenovi, Františku Halasovi, Josefu Kainarovi aj. Jiné se vztahují k rodné Olomouci, k Brnu, k reflexi krakovského divadla, k tzv. Súchovské republice, ale ve sbírce nechybějí ani básně přírodně impresivní nebo existenciálně laděné. Autor doslovu Jiří Poláček charakterizuje básníka jako typického homo ludens, tvůrce hravého a vynalézavého, s oblibou se vracejícího k polozapomenutým nebo dnes málo frekventovaným básnickým formám.
Objev podobné jako Návratnost nóny - František Všetička
Gotický ambit poezie - František Všetička
Gotický ambit poezie je souborem studií o staročeské poezii 14. století. Jeho autor se v něm zaměřuje na poetiku básní a písní, zejména na poetiku kompozice. Předmětem jeho zájmu jsou drobné skladby profánního i sakrálního zaměření. Z profánních skladeb klade důraz na veršovanou produkci milostnou (Závišova píseň, Jižť veselé vzdávám a další). Všetička si ve svých interpretacích vědomě vybral ty básnické texty, jež se spolupodílejí na prvním vyvrcholení české básnické tvorby vůbec. Čtrnácté století představuje vzmach domácí literatury, jenž je v mnohém a podstatném porovnatelný s výkvětem gotické architektury.
Objev podobné jako Gotický ambit poezie - František Všetička
Olomouc literární 3 - František Všetička
Kniha je souborem fejetonů o spisovatelích, kteří byli spjati s tímto městem. Jde o literáty nejen různého času (od Karla staršího ze Žerotína po soudobého Petra Rittera), ale také názorového rozrůznění od tomistických dominikánů až po polemického Mojmíra Grygara. Autor František Všetička do širšího povědomí uvádí nejen tvůrce národnostně rozdílné od Rakušana J. L. Knolla po českého obrozence J. S. Presla, ale rovněž slovesné pracovníky profesně odlišné od Jiřího Wolkera až po příležitostně píšícího sochaře Zdeňka Přikryla. Každý z nich Olomouci cosi přinesl.
Objev podobné jako Olomouc literární 3 - František Všetička
Dílna bratří Čapků - František Všetička
Příspěvek k poetice jejich literární tvorby.
Objev podobné jako Dílna bratří Čapků - František Všetička
Morava a Slezsko literární II - František Všetička
Kniha je souborem fejetonů o spisovatelích těchto území. Vzhledem k tomu, že obě země byly vždy mnohonárodnostní, neomezuje se předkládaná publikace pouze na literáty české. Vedle nich autor upozorňuje rovněž na básníky a prozaiky polského a německého původu. Kniha má číslo dvě, navazuje tak na první svazek, jenž vyšel roku 2009. Autor je doprovází vlastními fotografiemi. Předložené příspěvky jsou fejetony, jenž mají nejen zpřístupnit a objasnit spisovatele a jeho dílo, ale také obnovit a pozvednout opomíjený fejetonový žánr.
Objev podobné jako Morava a Slezsko literární II - František Všetička
Kuděj aneb Krása kuráže - František Všetička, Alena Crhonková
Tato kniha je prozaickou poctou Zdeňku Matěji Kudějovi, spisovateli z bohémského okruhu Jaroslava Haška. Podstatu knihy tvoří spontánní zajímavé příběhy z Kudějova života, kladené vedle sebe podobně, jak to čtenář zná z Boccacciova Decameronu. Autor využil tohoto způsobu vyprávění při líčení Kudějova extravagantního složitého života. Ve vyprávění vystupují i další postavy českého kulturního světa. Vedle Jaroslava Haška to jsou malíř Jaroslav Panuška, polárník Jan Eskymo Welzel, Bob Hurikán a další.
Objev podobné jako Kuděj aneb Krása kuráže - František Všetička, Alena Crhonková
Kuděj aneb Krása kuráže (Defekt) - František Všetička, Alena Crhonková
Tato kniha je prozaickou poctou Zdeňku Matěji Kudějovi, spisovateli z bohémského okruhu Jaroslava Haška. Podstatu knihy tvoří spontánní zajímavé příběhy z Kudějova života, kladené vedle sebe podobně, jak to čtenář zná z Boccacciova Decameronu. Autor využil tohoto způsobu vyprávění při líčení Kudějova extravagantního složitého života. Ve vyprávění vystupují i další postavy českého kulturního světa. Vedle Jaroslava Haška to jsou malíř Jaroslav Panuška, polárník Jan Eskymo Welzel, Bob Hurikán a další.
Objev podobné jako Kuděj aneb Krása kuráže (Defekt) - František Všetička, Alena Crhonková
Rázovité refugium - O kompoziční poetice české prózy 19. století - František Všetička
Olomoucký literární vědec a historik František Všetička (1932) se soustavně věnoval mimo jiné vývoji české prózy v šesti počátečních dekádách 20. století (např. ve svazcích Ariadnino arkánum, Možnosti Meleté, Kroky Kalliopé aj.). V knize studií o kompoziční poetice Rázovité refugium se tentokrát orientuje na vybraná prozaická díla 19. století. Ačkoli jde o autorův první krok do této epochy vývoje české literatury, neboť hodlá zmapovat celek kompoziční poetiky české beletrie 19. století, soubor statí zabývajících se prózami Karla Hynka Máchy, Karla Sabiny, Karolíny Světlé, Jana Nerudy, Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska, Svatopluka Čecha, Julia Zeyera a jiných poskytuje panoramatický a ucelený pohled na prozaickou tvorbu 19. století, k níž přistupuje František Všetička zejména z hlediska její kompoziční výstavby a struktury. Knihu doplňuje obsáhlý Slovník kompoziční poetiky s odkazy na konkrétní literární díla vznikající ve zmíněné historické periodě.
Objev podobné jako Rázovité refugium - O kompoziční poetice české prózy 19. století - František Všetička
Celistvost celku: O kompoziční poetice českého dramatu (978-80-7336-691-9)
Kniha - autor František Všetička, 174 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Celistvost celku je kniha o českém dramatu. František Všetička v ní interpretuje díla 19. a 20. století. Pro svůj výklad volí přední texty dramatické literatury počínaje Tylovou Lesní pannou a konče divadelnímu pokusy Járy Cimrmana. Autor se ve svém rozboru zaměřuje na poetiku dramatických děl, zejména na jejich kompoziční poetiku. Přednost ve svém výkladu dává dílům 20. století, poněvadž jejich tematika a záměr jsou dnešnímu čtenáři bližší. Autor tak navazuje na svou dřívější práci Stavba dramatu, v níž se pokusil ze stejného zorného úhlu analyzovat některá dramatická díla ruská, polská a slovenská. Autor se zabývá zmíněnými literaturami v celém jejich časovém a vývojovém rozsahu. V nakladatelství Fontána vydal loňského roku publikaci Ariadnino arkanum, ve které podává výkladčeské prózy prvního desetiletí 20. století.
Objev podobné jako Celistvost celku: O kompoziční poetice českého dramatu (978-80-7336-691-9)
Nové arkánum numerologie - Anna Šanová
Jak se dozvědět osud z čísel? Každé číslo má svůj význam. Každá osoba nese konkrétní znaky určitého data nebo symbolu. Kniha se zaměřuje především na chybějící nebo naopak vícečetné výskyty jednotlivých číslic v numerologické mřížce.
Objev podobné jako Nové arkánum numerologie - Anna Šanová
František Skála - František jr. Skála
Kniha František Skála je volným pokračováním monografie, která vyšla k výstavě v Rudolfinu v roce 2004, a také jí začíná, končí v současnosti. Jde o autorskou knihu, promyšlenou koláž textů od autorů z různých oborů, textů Františka Skály a více než čtyř set reprodukcí. Vířivá, typografická kreace s originální obálkou vychází v česko-anglické verzi. František Skála (1956) je vizuální umělec, jehož práce přesahuje hranice výtvarného umění do oblasti architektury, filmu, divadla, performance, hudby, literatury (poezie skrytá obvykle pod pseudonymem, v rámci tajné organizace B. K. S.), komiksu Velké putování Vlase a Brady (1989), fotografický seriál Skutečný příběh Cílka a Lídy (2007), skvělé jsou jeho ilustrace, dnes už desítek knih. Od počátku osmdesátých let se věnuje tvorbě pozoruhodných objektů, soch a instalací, jež představil na více než padesáti samostatných a sto padesáti kolektivních výstavách. Jeho vztah k materiálům, se kterými pracuje, je naprosto svobodný, hobra má u Skály stejnou výrazovou hodnotu jako zlato, umělá hmota jako kararský mramor, železná vata jako lístky dřišťálu. Charakteristická je dokonalá řemeslná zručnost, s níž díla zpracovává. Skála respektuje věci, tvary, vztahy, události, procesy, ne modely, skrze něž jsme si navykli jim rozumět. Pro něho je svět stále nezpracovaný.
Objev podobné jako František Skála - František jr. Skála
Bez frází - František Suchan, František Prachař
Druhé doplněné vydání bestselleru s dějovými dovětky aktualizovanými až do začátku roku 2021 a oproti původnímu vydání i s jedním příběhem navíc. Přepracovaný první díl úspěšné série Bez frází s titulním vyprávěním tenistky Barbory Strýcové, s nímž se svěřila pouze do této knihy, a dvacet dalších osudů výjimečných sportovců vyprávěných jejich vlastními slovy. Tyto příběhy vyšly na webových stránkách Bez frází a zde jsou doplněné texty mapujícími další vývoj jednotlivých osudů a kariér. V knize vystupují Milan Antoš, Radek Brunner, Radim Cepek, Kateřina Elhotová, Marcel Gecov, Marek Hanousek, Tereza Huříková, Jakub Kindl, Daniel Kolář, Petr Kopfstein, Jakub Koreis, Ondřej Kratěna, Marek Kulič, Marek Matějovský, Tomáš Plekanec, Jan Povýšil, Matěj Pulkrab, Barbora Strýcová, Jana Veselá, Radim Vrbata a Barbora Závadová. Bez frází je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti. Sami se nemusíte zrovna pokoušet o vrcholovou kariéru, jednotlivá vyprávění se především dotýkají samotné cesty životem. Hovoří šampioni, kteří ve svém oboru stanuli na světovém vrcholu, ale i ti, kteří skončili v zástupu poražených. Všichni však mohou sloužit jako vzory pro rozhodování, kudy se vydat na zásadních křižovatkách. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace a i ti nejúspěšnější kdysi stáli na úplném začátku a museli si odpovědět, jak dál. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi.
Objev podobné jako Bez frází - František Suchan, František Prachař
To jsem já, Františka - Čížková Františka
Napsala jsem knihu. Jmenuje se: To jsem já, Františka. Stvořila jsem knihu, aniž bych po tom bytostně toužila. Pár nakladatelů, jež mě k tomu vyzvali, jsem v nedávné minulosti s díky odmítla. Nechtěla jsem udělat další výpravnou publikaci o módě, kterou si představovali. Na trhu jich je řada, jsou lahůdkou pro fajnšmekry a jejich autory mají být historici módy. I na výzvy udělat něco jako rukojeť trendů, stylingu, povinné etikety jsem řekla ne. Necítila jsem to tak. Loni na podzim jsem však začala o knize přemýšlet. Životní okolnosti, diagnóza, jež člověka srazí na zem, mimovolná, do vyššího levelu posouvající revize lidských hodnot mě přiměly k pocitu, že nazrál čas na sdělení, neboť má výpověď může jiným pomoci. Do kolen je přece kdekdo sražen. Jen musí zase vstát. To jsem já, Františka, není biografie, i když na dětství, jež mě formovalo, vzpomínám. Vzpomínky náleží i dospívání, pár odžitým módním epochám, polozapomenutým fenoménům doby. Taky současným, nedávno uplynulým, více či méně načechraným Pěnám dní, jež jsou křehkou svodkou dojmů, naplavenin momentů, situací podepisujících se na náladě i biblickým desaterem daném účtování před usnutím.Své třinácté komnaty průběžně a jemně otevírám a je na čtenáři, zda k nim najde klíč. Pochopí. Na módu, showbyznys nezapomínám. Vím, že jsem s nimi spojená, že se ode mě tohle téma očekává.To jsem já, Františka je skládačka. Leporelo. Krasnohled, jehož ornamentální mozaika momentů se pootočením mění. Malé a velké dílky puzzle mého života.
Objev podobné jako To jsem já, Františka - Čížková Františka
Bez frází 2 - František Suchan, František Prachař
Když sportovci mluví bez frází, je co poslouchat… Tato kniha je pokračováním úspěšné první publikace z podzimu 2018. Obsahuje dvacet vybraných příběhů, které vyšly na webovém portálu Bez frází mezi říjnem 2017 a zářím 2018, a jejich dějové dovětky, popisující, co se s autory událo po jejich zveřejnění. Mnohdy totiž tímto krokem měnili životy druhých i své vlastní. Titulní příběh hokejisty Martina Erata pak vznikl pouze pro tuto knihu. Brněnská ikona a kapitán olympijského týmu v něm hovoří o tom, jak se rodila jeho báječná kariéra v NHL, o osudové chybě, která mu pošramotila její konec, i o tom, co se dnes snaží předávat dětem. Předmluvu obstarala tenisová bojovnice Barbora Strýcová, autorka titulního příběhu minulé knihy. U všech příběhů najdete nádherné fotografie Jany Mensatorové. Fotografky, jejíž styl je od počátku stylem Bez frází. Umělkyně, která svým snímkům dokáže vtisknout duši. Bez frází je prostor, kde sportovci vlastními slovy vyprávějí své životních příběhy. Příběhy, které mají ukázat cestu třeba i vám. Ať už taky sportujete a hodláte to někam dotáhnout nebo třeba jen zrovna procházíte nelehkým životním obdobím, nenajdete lepší vzory pro své další kroky, než jsou ti, kteří je zvládli ujít před vámi. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace. Protože i ti nejúspěšnější šampioni kdysi stáli na úplném začátku a museli dělat nelehká rozhodnutí. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. Bez frází vzniklo jako internetový portál na podzim 2016 a u jeho zrodu stáli i hokejisté Radim Vrbata a Jakub Koreis. Během tří let už na Bez frází své myšlenky a vzpomínky sdílelo téměř 200 sportovců a spousta dalších se zapojila i v jiných formátech, které obsahují i televizní dokumenty, autentické pohledy do sportovního zákulisí či besedy. Tahle knížka, stejně jako Bez frází jako takové přináší ohromnou porci inspirace od sportovců - známých a úspěšných i těch řadových - co se sportovní kariéry týká, ale i běžného života a toho, jak se vypořádat s překážkami. Základem je, že v Bez frází mluví otevřeně. Snažíme se tak všichni přispívat ke kultivaci českého sportovního prostředí a vytváření pozitivních vzorů, jakých v naší společnosti není nikdy dost. V knížce nejsou jen přetištěné příběhy z webu ale vedle exkluzivního příběhu Martina Erata, který je jen v knize, je zbylých 20 příběhů z webu doplněných o dovětky ve stylu "co se dělo dál" od zveřejnění příběhu. A věříme - i podle ohlasů lidí na první knížku - že je to díky krásným fotkám a pěkné vazbě hodnotná a krásná kniha nejen obsahem.
Objev podobné jako Bez frází 2 - František Suchan, František Prachař
Nedvěd Jan, Nedvěd František: František - CD (0880883)
Hudební CD - Album bratří Nedvědů z roku 1993 v reedici. Album bratří Nedvědů z roku 1993 v reedici. Seznam stop Proužek / Ještě Ne / Skládanka / Říp / Hopsinky / Křížek / Kyjov / Nad Sázavou / Uličky / Sponky / Vašek / Všechno Nejlepší / Noe / Splav / Čárky / Velký Vůz
Objev podobné jako Nedvěd Jan, Nedvěd František: František - CD (0880883)
Básnický portrét Františka Halase - František Halas - audiokniha
Audiokniha: Z komentáře Ludvíka Kundery k původnímu LP albu DV 15222 "Básnický portrét Františka Halase" vydanému v Supraphonu v roce 1964 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně: Dílo Františka Halase není nepřehledně rozlehlé: dvanáct sbírek - z části velmi útlých; knížka veršů pro děti; básně nezařazené do sbírek a verše z pozůstalosti + svazek statí o malířích + soubor statí o literatuře, ale i projevů a statí kulturně politických a politických; svazek korespondence. To je vše. Ze sevřenosti díla a z nezaměnitelné svéráznosti Halasova jazyka plyne někdy názor, že Halas je básník jednostrunný, že jeho myšlenkový svět se dá zredukovat na "věčný svár" života se smrtí, pesimismu s optimismem, na "trvalý rozpor" starého s novým, světla a stínu, minulosti se zítřkem. Ve skutečnosti je František Halas básník neobvykle širokého rozpětí, mnoha rejstříků, které by svým myšlenkovým bohatstvím vystačily na několik básnických životů. Téměř každá jeho sbírka znamená zmáhání nového myšlenkového horstva a zároveň i nový pokus tvárný. Přitom je každá z jeho knih spjata jemnými, ale vždy zřejmými nitkami s časem a jeho děním, s Evropou i se světem mezi oběma válkami, za druhé světové války i po ní...Halasova poezie zneklidňuje a podněcuje k zaujetí stanoviska, jako by to bylo dílo básníka zcela dnešního. Tato poezie nedovoluje člověku zpohodlnět; neukolébává, ale nutí ke střehu; nechce být pasívně přijímána, nýbrž aktivně domýšlena. Při výběru Halasových básní pro dlouhohrající desku bylo nutno zříci se dvou skladeb, které jsou příliš rozsáhlé a které se nadto přímo nabízejí pro samostatnou desku: Staré ženy a Já se tam vrátím. Výběr se vcelku nepřidržuje chronologie, nechce na populárních ukázkách "zachytit autorův vývoj", nýbrž chce posluchače rovnou vtáhnout do náročného "procesu poezie". Tam pramálo záleží na jepičích mírách, tam velké zoufalství sousedí s velikou nadějí, tam není zapovězených oblastí, tam vládne mnohostrannost a mnohostrunnost.
Objev podobné jako Básnický portrét Františka Halase - František Halas - audiokniha
Bez frází 3 - František Suchan, František Prachař
Další porce inspirace od sportovních osobností. Třetí kniha Bez frází přináší jako exkluzivní titulní příběh vyprávění fotbalové legendy Petra Čecha. Někdejší nejlepší brankář světa nechává nahlédnout do svého maximalistického uvažování, přibližuje svůj přístup k řešení zadaných úkolů a vysvětluje, proč nemá rád přezdívku Mr. Perfect i proč mu nevadí být jiný než ostatní. Bez frází je prostor, kde sportovci předávají své životní zkušenosti pomocí příběhů vyprávěných jejich vlastními slovy. Sami se nemusíte zrovna pokoušet o vrcholovou kariéru, tyto příběhy se především dotýkají samotné cesty životem, jedno v jakých kulisách. Sport je ovšem nekonečná zásobárna inspirace a i ti nejúspěšnější kdysi stáli na úplném začátku a museli si odpovědět, jak dál. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. V knize si přečtete i příběhy (a jejich dovětky mapující, co se s jednotlivými osobnostmi dělo od vydání příběhu na webu Bez frází) těchto sportovců: Michal Broš, Petr Hubáček, Michal Jordán, Pavel Kašný, Joel Kayamba, Petr Korbel, Libor Kozák, Rudolf Kraj, Tereza Martincová, Jan Morávek, Michal Navrátil, Karel Nocar, Pavel Patera, Eva Samková, Martin Semerád, Vojtěch Sommer, Roman Staša, Radomír Šimůnek, Lubor Tesař, Tomáš Vaclík. I tentokrát všechny s nezaměnitelným citem zachytila fotografka Jana Mensatorová, tvůrkyně vizuální identity Bez frází.
Objev podobné jako Bez frází 3 - František Suchan, František Prachař
Vánoce s Františkem Nepilem - František Nepil - audiokniha
Audiokniha: Výběr povídek Františka Nepila s vánoční tematikou (od Adventu až po Silvestr) z knih Dobré a ještě lepší jitro, Dobrou a ještě lepší neděli, Dobrá a ještě lepší jitra a Hledání radosti. Výběr připravil a dramaturgicky sestavil sám autor, a poté se samozřejmě osobně dostavil do studia a ujal se četby s neopakovatelným mistrovstvím prostého vypravěče, jehož slova hladí, dokáží vyloudit na tvářích posluchačů úsměv, ba dokonce vyprovokují i k hlasitému smíchu. František Nepil vystihuje podstatu Vánoc s jejich typickými znaky s neobyčejnou pravdivostí. Vánoční atmosféru této nahrávky umocňují melodie známých koled a zvuk varhan.
Objev podobné jako Vánoce s Františkem Nepilem - František Nepil - audiokniha
František Branislav - Portrét básníka - František Branislav - audiokniha
Audiokniha: Z komentáře Milana Blahynky k původnímu LP albu 1118 2664 "František Branislav - Portrét básníka" vydaného Supraphonem v roce 1980 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně: Dílo líbezné ve své prostotě a jednoduchosti, statečné i tam, kde zní nejjemněji, nejtišeji, nejzpěvněji, přesvědčivě svou cudnou spontánností, nevtíravé, zato zapisující se skoro samo do paměti čtenářů, to je odkaz Františka Branislava, básníka s dávnou českou muzikantskou krví v žilách a tradicí v srdci. Snad právě ona ho vždy chránila před rozmary literárních mód, před směrovými jednostrannostmi a sezónními výkyvy, a do té míry, že se někdy mohlo zdát, jako by tento básník tvořil stranou hlavních vývojových proudů české poezie. Po čase se vždy ukázalo, že ani nestál mimo, ani se neopožďoval za vývojem. Šel pomaleji než jiní, ale v rozhodujících okamžicích národního a literárního vývoje byl vždycky včasný: v tísni protektorátu i v rozběhu budovatelských let…Portrét básníkův, o který se pokouší naše deska, je komponován ze čtyř vět na způsob odpovídající hudební skladby. Větu první skládají básně autorova okouzlení evropským severem. V tom byl Branislav nejnápadněji svůj. Zatímco česká poezie se pravidelně stáčela k slunnému jihu a od Října 1917 k sovětskému východu, Branislav našel krajinu svého srdce v kraji zamrzlých jezer, severních řek, skagerrackých rybářů a modrých očí rybářek na ostrově Kӓringön. Branislav Skandinávii skutečně důkladně poznal, překládal ze švédštiny a dokonce napsal i příručku Švédsky na cesty (1939). Láska k severu mu však nezabránila básnicky ztvárnit „jarní večer v starodávném Tbilisi“, přistání v Moskvě a staronové Řecko. Druhou větu tvoří Branislavova poezie milostná; na její začátek je záměrně vybrána báseň Svatební. Branislavův milostný cit netěká, žije láskou „pro věčnost“. „Láska potrvá“, je základní slovo Branislavova milostného vyznání. Přitom básníkova píseň o ženě (a o ženách tehdy když básník nemluví jen za sebe!) plynule přechází v píseň o matce. Základní motiv Branislavovy milostné poezie je motiv prstenu. Prstenem na cestu básník nazval jednu svou sbírku, ale dala by se tak nazvat jeho milostná poezie celá. Třetí láskou vedle evropského severu a ženy byla básníkovi hudba ve svých nesčíslných podobách; odtud třetí věta našeho portrétu. Možná právě touto větou může být Branislav dnešnímu čtenáři nejbližší. Určitě jí je nejblíž české poezii sedmdesátých let, poezie navracející se ke svému hudebnímu základu, k melodii předtím narychlo odkládané, domněle nezpůsobilé hlubšího myšlenkového ponoru. A konečně věta čtvrtá, v níž se dostává na básníkovu lásku všecky jeho ostatní lásky scelující, doplňující, věta o domově. Nemůže být než v samém závěru, k ní vše směřuje, poznání severu, rodinné štěstí i hudba dávných českých nedělí. Právě díky tomu je Branislavova píseň o domově nezaměnitelná. Ostatně na domov básník myslel, když vzpomínal v Goteborgu na Bedřicha Smetanu; Smetana je ovšem nejen domov, ale i hudba. Byť vepsána do čtyř vět, Branislavova poezie milostného okouzlení životem je nedělitelná.
Objev podobné jako František Branislav - Portrét básníka - František Branislav - audiokniha
František Nepil - Kolekce audioknih - František Nepil - audiokniha
Audiokniha: Originální nahrávky Františka Nepila z devadesátých let Unikátní kolekce pěti titulů mluveného slova pro dospělé doplněných albem pohádek pro vnoučky. Více jak 5 hodin laskavého humoru a skvělé zábavy. Ani čtvrtstoletí, které uplynulo od doby jejich vzniku, neubralo nic na jedinečnosti a nezaměnitelnosti vypravěčského stylu autora. Jméno Františka Nepila je zárukou kvality a jeho literární texty lze považovat za nadčasové. Těší se stálé oblibě u čtenářů i posluchačů. Čtyři tituly načetl autor sám a jeho neopakovatelná interpretace je posluchačskou lahůdkou. Komplet obsahuje audioknihy Dobrou a ještě lepší neděli, Dobré a ještě lepší pondělí, Má stoletá láska Sparta, Malý atlas mého srdce (čte František Nepil), Po Praze chodím (čte Petr Nárožný), Pohádková lampička (vyprávějí Jana Hlaváčová a Luděk Munzar).
Objev podobné jako František Nepil - Kolekce audioknih - František Nepil - audiokniha
Šedesáté vánoce Františka Nepila - František Nepil - audiokniha
Audiokniha: Nahrávka obsahuje rozhlasové vsuvky, fejetony a povídky, jejichž autorem i interpretem je František Nepil, dále účinkují Rudolf Hrušínský, Luděk Munzar a Eduard Cupák.
Objev podobné jako Šedesáté vánoce Františka Nepila - František Nepil - audiokniha
František Bílek - grafika - František Bílek, Pavel Myslín
Publikace představuje 380 grafik Františka Bílka, českého grafika, sochaře, architekta, autora užitého umění a symbolisty období secese.
Objev podobné jako František Bílek - grafika - František Bílek, Pavel Myslín
Bez frází 2 (Defekt) - František Suchan, František Prachař
Když sportovci mluví bez frází, je co poslouchat… Tato kniha je pokračováním úspěšné první publikace z podzimu 2018. Obsahuje dvacet vybraných příběhů, které vyšly na webovém portálu Bez frází mezi říjnem 2017 a zářím 2018, a jejich dějové dovětky, popisující, co se s autory událo po jejich zveřejnění. Mnohdy totiž tímto krokem měnili životy druhých i své vlastní. Titulní příběh hokejisty Martina Erata pak vznikl pouze pro tuto knihu. Brněnská ikona a kapitán olympijského týmu v něm hovoří o tom, jak se rodila jeho báječná kariéra v NHL, o osudové chybě, která mu pošramotila její konec, i o tom, co se dnes snaží předávat dětem. Předmluvu obstarala tenisová bojovnice Barbora Strýcová, autorka titulního příběhu minulé knihy. U všech příběhů najdete nádherné fotografie Jany Mensatorové. Fotografky, jejíž styl je od počátku stylem Bez frází. Umělkyně, která svým snímkům dokáže vtisknout duši. Bez frází je prostor, kde sportovci vlastními slovy vyprávějí své životních příběhy. Příběhy, které mají ukázat cestu třeba i vám. Ať už taky sportujete a hodláte to někam dotáhnout nebo třeba jen zrovna procházíte nelehkým životním obdobím, nenajdete lepší vzory pro své další kroky, než jsou ti, kteří je zvládli ujít před vámi. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace. Protože i ti nejúspěšnější šampioni kdysi stáli na úplném začátku a museli dělat nelehká rozhodnutí. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. Bez frází vzniklo jako internetový portál na podzim 2016 a u jeho zrodu stáli i hokejisté Radim Vrbata a Jakub Koreis. Během tří let už na Bez frází své myšlenky a vzpomínky sdílelo téměř 200 sportovců a spousta dalších se zapojila i v jiných formátech, které obsahují i televizní dokumenty, autentické pohledy do sportovního zákulisí či besedy. Tahle knížka, stejně jako Bez frází jako takové přináší ohromnou porci inspirace od sportovců - známých a úspěšných i těch řadových - co se sportovní kariéry týká, ale i běžného života a toho, jak se vypořádat s překážkami. Základem je, že v Bez frází mluví otevřeně. Snažíme se tak všichni přispívat ke kultivaci českého sportovního prostředí a vytváření pozitivních vzorů, jakých v naší společnosti není nikdy dost. V knížce nejsou jen přetištěné příběhy z webu ale vedle exkluzivního příběhu Martina Erata, který je jen v knize, je zbylých 20 příběhů z webu doplněných o dovětky ve stylu "co se dělo dál" od zveřejnění příběhu. A věříme - i podle ohlasů lidí na první knížku - že je to díky krásným fotkám a pěkné vazbě hodnotná a krásná kniha nejen obsahem.
Objev podobné jako Bez frází 2 (Defekt) - František Suchan, František Prachař
Bez frází 2 (Defekt) - František Suchan, František Prachař
Když sportovci mluví bez frází, je co poslouchat… Tato kniha je pokračováním úspěšné první publikace z podzimu 2018. Obsahuje dvacet vybraných příběhů, které vyšly na webovém portálu Bez frází mezi říjnem 2017 a zářím 2018, a jejich dějové dovětky, popisující, co se s autory událo po jejich zveřejnění. Mnohdy totiž tímto krokem měnili životy druhých i své vlastní. Titulní příběh hokejisty Martina Erata pak vznikl pouze pro tuto knihu. Brněnská ikona a kapitán olympijského týmu v něm hovoří o tom, jak se rodila jeho báječná kariéra v NHL, o osudové chybě, která mu pošramotila její konec, i o tom, co se dnes snaží předávat dětem. Předmluvu obstarala tenisová bojovnice Barbora Strýcová, autorka titulního příběhu minulé knihy. U všech příběhů najdete nádherné fotografie Jany Mensatorové. Fotografky, jejíž styl je od počátku stylem Bez frází. Umělkyně, která svým snímkům dokáže vtisknout duši. Bez frází je prostor, kde sportovci vlastními slovy vyprávějí své životních příběhy. Příběhy, které mají ukázat cestu třeba i vám. Ať už taky sportujete a hodláte to někam dotáhnout nebo třeba jen zrovna procházíte nelehkým životním obdobím, nenajdete lepší vzory pro své další kroky, než jsou ti, kteří je zvládli ujít před vámi. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace. Protože i ti nejúspěšnější šampioni kdysi stáli na úplném začátku a museli dělat nelehká rozhodnutí. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. Bez frází vzniklo jako internetový portál na podzim 2016 a u jeho zrodu stáli i hokejisté Radim Vrbata a Jakub Koreis. Během tří let už na Bez frází své myšlenky a vzpomínky sdílelo téměř 200 sportovců a spousta dalších se zapojila i v jiných formátech, které obsahují i televizní dokumenty, autentické pohledy do sportovního zákulisí či besedy. Tahle knížka, stejně jako Bez frází jako takové přináší ohromnou porci inspirace od sportovců - známých a úspěšných i těch řadových - co se sportovní kariéry týká, ale i běžného života a toho, jak se vypořádat s překážkami. Základem je, že v Bez frází mluví otevřeně. Snažíme se tak všichni přispívat ke kultivaci českého sportovního prostředí a vytváření pozitivních vzorů, jakých v naší společnosti není nikdy dost. V knížce nejsou jen přetištěné příběhy z webu ale vedle exkluzivního příběhu Martina Erata, který je jen v knize, je zbylých 20 příběhů z webu doplněných o dovětky ve stylu "co se dělo dál" od zveřejnění příběhu. A věříme - i podle ohlasů lidí na první knížku - že je to díky krásným fotkám a pěkné vazbě hodnotná a krásná kniha nejen obsahem.
Objev podobné jako Bez frází 2 (Defekt) - František Suchan, František Prachař
Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila (komplet) - František Nepil - audiokniha
Audiokniha: Václav Neckář není jen legendární zpěvák, ale také skvělý vypravěč. Po delší době se v reedici vrací legendární album Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila. Ty v sedmdesátých letech kouzelně načetl právě Václav Neckář a byly doplněny také o krátké velmi známé písničky. Nová verze této audioknihy je obohacena o tři bonusy, které vznikly v devadesátých letech, a tak se vrací na CD a digitálně album v rozšířené podobě. Booklet CD je pak plný krásných stylových ilustrací Káji Saudka, zvuková stopa prošla pečlivým remasteringem od Václava Neckáře mladšího ve studiu Chevaliere v Řevnicích.
Objev podobné jako Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila (komplet) - František Nepil - audiokniha
Královo Pole Františka Kressy. Normalizační Brno VII. - František Kressa
Závěrečný 7. díl série Normalizační Brno Františka Kressy přináší fotografie z 3. největší části města Brna - z Králova Pole, v níž sídlila jediná česká veterinární univerzita i vojenská akademie. Před rokem 1989 se ale této části říkalo Brno V. Tento díl završuje nedokončenou sérii o bezčasí husákovské normalizace jedinečného brněnského fotografa Františka Kressy, který v dubnu 2019 náhle zemřel. V době 70. a 80. let ale zachytil unikátní podobu Brna a každodenní život jeho obyvatel v sérii 20 tisíc snímků. Ty jsou nyní uloženy v Moravském zemském muzeu v Brně a ukazují atmosféru jakéhokoliv komunistického města ve východní Evropě. Nejzajímavější z těchto fotografií najdou čtenáři v závěrečném dílu jedinečné série.
Objev podobné jako Královo Pole Františka Kressy. Normalizační Brno VII. - František Kressa
Papež František: O společnosti a politice - Papež František, Dominique Wolton
Unikátní kniha rozhovorů papeže Františka a Dominique Woltona, sociologa a odborníka na komunikaci. Ve vší otevřenosti zde spolu hovoří hlava katolické církve a vědec, který se má za agnostika a je obecně řazen k intelektuální levici. Věnují se velkým tématům naší doby: válce a míru, politice a jednotlivým náboženstvím, globalizaci a kulturní rozmanitosti, fundamentalismu a sekularitě, problematice migrace, ekumenismu a mezináboženského dialogu. Své místo mají též otázky rodiny, individuality, jinakosti, důvěry a radosti. Nechybějí však ani papežova osobní vyznání, vzpomínky na dětství, na lásky z mládí, na židovskou psychoanalytičku, k níž před lety docházel. Mezi oběma aktéry se rozvinul opravdový dialog, v němž mohli nejen vyložit svá stanoviska a myšlenky, ale skutečně komunikovat, to znamená sdílet své ideje, přesvědčení, jakož i radosti a starosti.Papež jde ve všech situacích přímo k věci. Jako typický Latinoameričan mluví s velkou bezprostředností a spontánností. „Nejsem profesor, jsem pastýř,“ říká o sobě. A k této své službě dostal dar říkat věty prosté a krátké, ale s působivostí vpravdě velkou.Kniha O společnosti a politice je toho dokladem.
Objev podobné jako Papež František: O společnosti a politice - Papež František, Dominique Wolton
Štatl Františka Kressy. Normalizační Brno III. / Brno under Communism: The City of František Kressa III. - Pavel Paleček, František Kressa
Kressa reportážním způsobem ukazuje všednodenní realitu husákovské normalizace: jak náročné bylo koupit banány nebo koupit mražený hrášek v 80. letech. Popisuje například, jak se během zásobovací krize v centru Brna prodávali na ulicích i doma vypěstovaní králíci - "museli ale mít nožky nestažené, aby to nebyly náhodou kočky". Bizarnost doby normalizace už je jen historií, stejně jako romanticky zanedbané město Brno, o němž se bez Kressových fotografií nechce ani věřit, že tak někdy vypadalo. Zapomenuté negativy Františka Kressy měl autor do loňského roku schované v banánové krabici pod postelí v ubytovně na Radlasu v brněnském Bronxu, kde dosud žije. Z druhé strany knihy se nachází kniha Československá televize – studio Brno. Normalizační Brno IV. / Czechoslovak TV – Studio Brno. Brno under Communism IV.
Objev podobné jako Štatl Františka Kressy. Normalizační Brno III. / Brno under Communism: The City of František Kressa III. - Pavel Paleček, František Kressa
Bez frází 5 - František Suchan, František Prachař, Jakub Hlaváč, Adam Sušovský
Tuhle knihu musíte mít. Ať už jste fanoušci sportu, nebo nepoznáte ofsajd od homerunu, pátý díl knižní série Bez frází je v první řadě unikátním souborem návodů na život. Sportovní osobnosti - od světových šampionů po ty, kteří třeba jen překonávají sami sebe - zde vyprávějí tak, jako by nikde jinde nevyprávěly. Nezaměnitelným stylem sdílejí své zkušenosti a ukazují, jak se rozhodovaly na zásadních životních křižovatkách a na čem vystavěly svůj úspěch. Ať už za úspěch považujete zlatou medaili, akceptování nezvratného postižení nebo třeba překonání alkoholismu. Tematicky dosud nejnabitější kniha Bez frází přináší dvacet příběhů z webových stránek projektu, doplněných zde o dějové dovětky, které ukazují, jak se život vypravěčů vyvíjel od chvíle zveřejnění textu. Příběh, který knihu otevírá, si pak přečtete pouze tady a vypráví ho Roman Červenka, kapitán hokejového národního týmu, který v pravý čas prozřel a namísto spoléhání se na talent svoji špičkovou kariéru vystavěl na výjimečné píli. Díky tomu překonal i chvíle nezdarů nebo období, kdy se stal terčem posměchu fanoušků. Pátý díl Bez frází je stejně jako jeho předchůdci hodnotnou ozdobou knihovny, texty zde opět doplňují jedinečné fotografie od Jany Mensatorové, jejíž tvorba provází příběhy Bez frází od samého začátku. Bez frází je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti pomocí příběhů vyprávěných svými vlastními slovy. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace a i ti nejúspěšnější kdysi stáli na úplném začátku a museli si odpovědět, kudy dál. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. Bez frází vzniklo jako webový portál na podzim 2016 a u jeho zrodu stál i Radim Vrbata, hokejový mistr světa a jeden z nejvýraznějších Čechů v historii NHL. Rychle po svém zrodu se prostor Bez frází stal prostředkem pro ucelené sdílení zážitků a postojů, důvěryhodné pro ty, kteří je předávají i přijímají. V pátém knize Bez frází vyprávěni své příběhy tyto osobnosti: Antonín Barák - fotbalista Luboš Bartoň - basketbalista Dája Bedáňová - tenistka Vladimír Coufal - fotbalista Roman Červenka - hokejista Antonín Fantiš - fotbalista Tomáš Horna - hokejista Lukáš Hudeček - baseballista Jan Jeřábek - fotbalista Tereza Kmochová - lyžařka Petr Míka - hokejista Alena Mills - hokejistka Jakub Novotný - volejbalista Radek Philipp - hokejista David Rozehnal - fotbalista Marek Střeštík - fotbalista Ján Svorada - cyklista Ivana Večeřová - basketbalistka Tomáš Verner - krasobruslař Jakub Voráček - hokejista Radek Zelinka - para hokejista
Objev podobné jako Bez frází 5 - František Suchan, František Prachař, Jakub Hlaváč, Adam Sušovský
Bez frází 4 - František Suchan, František Prachař, Jakub Hlaváč, Adam Sušovský
Čtvrtá nálož inspirace od sportovních osobností. Pokračování žádané knižní série Bez frází, tentokrát s exkluzivním příběhem olympijské vítězky Mirky Topinkové Knapkové. Nezdolné ženy a úspěšné veslařky, která ve svém nejdůležitějším závodě překonala nesnesitelné bolesti, ale až teď odkrývá, že krátce předtím prošla v osobním životě daleko náročnější zkouškou. Spolu s jejím vyprávěním najdete v knize dvacet vybraných příběhů, které vyšly na webu Bez frází, a dějové dovětky, přibližující, jak se osudy aktérů jednotlivých vyprávění vyvinuly po zveřejnění textů. Mezi nimi jsou například olympijští medailisté z Tokia Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Alexander Choupenitch a Markéta Vondroušová, nejlepší střelec historie fotbalového národního týmu Jan Koller, někdejší nejlepší házenkář světa Filip Jícha či hokejová legenda Jiří Hrdina. Bez frází je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti pomocí příběhů vyprávěných jejich vlastními slovy. Sami se nemusíte zrovna pokoušet o vrcholovou kariéru, tyto příběhy se především dotýkají samotné cesty životem. Hovoří šampioni, kteří ve svém oboru stanuli na světovém vrcholu, ale i ti, kteří skončili v zástupu poražených. Všichni však mohou sloužit jako vzory pro rozhodování, kudy se vydat na zásadních křižovatkách. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace a i ti nejúspěšnější kdysi stáli na úplném začátku a museli si odpovědět, jak dál. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi. V knize Bez frází 4 vyprávějí své příběhy tito sportovci: Josef Bartoš - žokej Pavel Brendl - hokejový útočník Josef Dressler - cyklista Radko Gudas - hokejový obránce Jiří Hrdina - hokejista Alex Choupenitch - šermíř Michal Jeřábek - fotbalový obránce Filip Jícha - házenkář Marcela Joglová - atletka Jan Koller - fotbalový útočník Lukáš Krpálek - judista Aleš Matějů - fotbalový obránce Filip Nguyen - fotbalový hráč Petra Nová - bojová umění Ondřej Palát - hokejový útočník Roman Polák - hokejový obránce Jiří Prskavec - vodní slalom Dominik Rodinger - fotbalový hráč Blake Schilb - basketbalista Mirka Topinková Knapková - veslařka-skifařka Markéta Vondroušová - tenistka
Objev podobné jako Bez frází 4 - František Suchan, František Prachař, Jakub Hlaváč, Adam Sušovský
Brat František: s myšlienkami pápeža Františka (978-80-8081-105-1)
Kniha - autor Felix Timmermans,, slovensky, brožovaná bez přebalu lesklá "A tak som prišiel na druhý dôvod pre moje meno. František z Assisi nám hovorí: pracujte na budovaní pokoja! Ale neexistuje skutočný pokoj bez pravdy! Nemôže byť skutočný pokoj tam, kde je každý mierou sebe samému, ak sa každý môže dovolávať stále a len svojho práva, bez toho, aby sa staral súčasne o dobro druhých, všetkých, počnúc prírodou, ktorá spája všetkých ľudí na tejto zemi." Pápež František 23. marca 2013
Objev podobné jako Brat František: s myšlienkami pápeža Františka (978-80-8081-105-1)
Václav Havel - František Janouch: Korespondence 1978-2001 - František Janouch, Václav Havel
Vzájemná korespondence Václava Havla a Františka Janoucha představuje dosud ojedinělý pramen k poznání tuzemské protikomunistické opozice let 1977-1989. V tomto období se formovala okolo Václava Havla a dalších představitelů československého disentu činnost Charty 77, kterou ze zahraničí významně podporoval a zajišťoval m.j. i český emigrant - jaderný fyzik František Janouch, jenž v roce 1978 založil Nadaci Charty 77 a od té doby je jejím předsedou. Dopisy, putující nejrůznějšími cestami zpravidla mezi Prahou či Hrádečkem a švédským Stockholmem či Björknäsem, zachycují nejen vznik osobního vztahu mezi oběma pisateli a jejich vzájemnou přátelskou a tvůrčí podporu, ale také praktický rozměr této podpory: administrativní záležitosti, pracovní pokyny, zprostředkovávání kontaktů, nákupy technického vybavení - počítačů, videokamer, magnetofonů, digitálních radií či finančních podpor, jež byly pronásledovaným v socialistické vlasti ze zahraničí poukazovány. Přes 210 shromážděných dokumentů shrnuje všechnu dosud známou korespondenci z let do roku 1989. V příloze pak čtenář nalezne několik ukázek dopisů z období po roce 1989, které dokumentují výrazné společenské ale i osobní změny, k nimž u nás v posledních šestnácti letech došlo. Dokumenty, které jsou malými dějinami Charty 77 a v případě Václava Havla dalším souvislým vydáním jeho dopisů (po Dopisech Olze, 1985), ukazují také technickou proměnu každodenní práce a přístupu k informacím ve druhé polovině 20. století: setkáváme se s celou řadou dokumentů - od ručně psaných, přes strojopisné po dopisy psané na počítačích či posléze zprávy faxové a e-mailové. Základem vydání je archiv (dnes mj. rovněž elektronický) Františka Janoucha, který knihu edičně připravil a opatřil doslovem.
Objev podobné jako Václav Havel - František Janouch: Korespondence 1978-2001 - František Janouch, Václav Havel
Receptář pátera F. Ferdy - Jak léčil páter František Ferda - František Ferda
Receptář fenomenálního českého léčitele a jasnovidce. Šířil se ručním opisováním mezi vděčnými pacienty tohoto legendárního léčitele. Praktická a jednoduchá příručka s abecedním uspořádáním. Mnoho praktických rad a doporučení o stravování a zdravé životosprávě. Množství konkrétních receptů na jednotlivá onemocnění.
Objev podobné jako Receptář pátera F. Ferdy - Jak léčil páter František Ferda - František Ferda
Zlatá brána. Výběr veršů a pohádek Františka Hrubína - František Hrubín - audiokniha
Audiokniha: Odkud ten náš holub letí? Letím z lesa, milé děti....vrkú , vrkú, vrkú.. Cos tam viděl, holoubku? Perníkovou chaloupku u černého smrku..... V překrásném a nestárnoucím výběru veršů a pohádek Františka Hrubína a v laskavém a hravém podání Karla Högera, Františka Smolíka, Julie Charvátové, Václava Vosky a mnoha dalších se mohou děti setkat nejen s Jeníčkem a Mařenkou z veršované pohádky o Perníkové chaloupce, ale také třeba se Smolíčkem, Šípkovou Růženkou či princezničkou na bále, co poztrácela korále...
Objev podobné jako Zlatá brána. Výběr veršů a pohádek Františka Hrubína - František Hrubín - audiokniha
Ze života Františka Turečka ve světové válce - Karel Renc, František Tureček - e-kniha
eBook: Vzpomínky popisují, jak drsný život měl František Tureček v mládí, během začátku a v průběhu 1. světové války. Zahrnují jeho školní léta v obecné škole, následuje měšťanka, kterou ukončil ve čtrnácti letech. Vzhledem k povolávání dospělých mužů do armády, vykonává na vesnici, kde žije, funkci tajemníka a zároveň obecního bubeníka. Následují jeho učednická léta u německy hovořícího zahradníka. Zlom pro něho nastal v lednu 1918. Je odveden do armády. Vzhledem k tomu, že uměl německy, je zařazen do poddůstojnické školy. Po jejím absolvování a vytvoření marškumpanie cestují do Kyjeva, kde je jejich mateřský 119. pluk. V Rusku ale nezůstanou a jsou převeleni do Itálie. Na cestě do Itálie prožil ve vlaku své 18. narozeniny. Při pochodu na stanoviště se dostávají do dělostřeleckého přepadu. Vidí kolem sebe hrůzy války. Podaří se jim schovat se do úkrytů zhotovených ve skalách. Zažijí plynový útok. Je vysílán na hlídky a s velkým štěstím je přežívá. Prvního listopadu se fronta hroutí. Jsou z hor Italy eskortováni do zajateckého tábora. V prosinci 1918 vstupují do československých legií a očekávají brzký návrat z Itálie do vzniklého Československa.
Objev podobné jako Ze života Františka Turečka ve světové válce - Karel Renc, František Tureček - e-kniha
František Nedvěd (9790706509389)
Kniha - autor kolektiv autorů, 98 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Objev podobné jako František Nedvěd (9790706509389)
Jádro - František Koukolík
Vybrané eseje ze stejnojmenného pořadu České televize Jádro. Podkladem jsou současné vědecké práce ze špičkových pramenů.
Objev podobné jako Jádro - František Koukolík
Moudrost - František Koukolík
Kniha je určena širšímu okruhu čtenářů a pokouší se najít odpověď na otázku, co je moudrost. Hned v úvodu najdeme celou řadu definic moudrosti. Všechny se shodují v tom, že to není něco jednotného. Vnímání a pochopení moudrosti ovlivňují věk, zkušenosti, jinak ji vnímají ženy a jinak muži, rozdílné úhly pohledů mají umělci, filozofové nebo ekonomové. Rovněž moudrost jednotlivce se liší od moudrosti davu. Jasnou odpověď nepřináší ani písemnictví, vždyť dějiny zaznamenané moudrosti jsou stejně staré jako dějiny civilizace. Máme sice k dispozici moudré výroky a úvahy Sumeru, Egypta, antického Řecka, Bible, Koránu, Talmudu i výsledky diskusí dnešních dnů. Jistotu máme ale jedinou: studovat tyto prameny znamená práci na celý život. V knize nechybí ani autorův návrh na definici moudrosti, do níž vsunul naději. Považuje moudrost za cestu, která - dokud budou lidé lidmi - neskončí. Ani vrchol ta cesta nemá, protože svět se trvale mění…
Objev podobné jako Moudrost - František Koukolík
SPAD - František Kotleta
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu - možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety.
Objev podobné jako SPAD - František Kotleta
Namaste - František Štorm
Autorův ášrám je ulice, vagon indického rychlíku, upatlaná jídelna, kam chodí rikšové a studenti. Nepopsatelné kouzlo mizerie lze nakreslit: vtisknout do hrotu tužky a rozmazat prstem. Příběhy prostých lidí, ale i dramata, která se odehrávají v mysli poutníka, jenž se marně snaží pochopit smysl toho pestrého hemžení. Exkurze do nejvyšší duchovní úrovně během kličkování mezi výkaly. Život středověkých kmenových vesničanů, společnost bojující s plasty a betonem. Láska a zbožnost farmářů v odloučených údolích pod čajovými plantážemi, skromnost bosonohého sběrače kokosového nektaru, mizející plážová idyla i rozhovory s brahmány v horách. Svérázný obraz hodně vzdálený od idealizovaných cestopisů. Polovinu čtvercové knihy, jež navazuje na titul Stavitelé, tvoří opět ilustrace.
Objev podobné jako Namaste - František Štorm
Srnka - František Kozmon
Uplynul rok od tragických udalostí, ktoré otriasli oddelením bratislavskej kriminálky, no tím pod vedením majora Otčenáša zostáva naďalej nekompletný. V neľahkých časoch sa poručík Lukáš Líška ujme najnovšieho prípadu: v Bratislave vyčíňa vrah, ktorý si vyberá mladé a nezadané ženy. Nič netušiace obete čaká u nich doma, kde ich následne uväzní. Pred brutálnou vraždou ich na mieste, ktoré im malo byť útočiskom, vystaví peklu. Zanecháva po sebe stopy, ktoré napovedajú, že si ctí staré poľovnícke tradície. Považuje zavraždené ženy za korisť? Poručík Líška je v očiach svojho šéfa stále neskúseným zelenáčom. Na prípad má preto dohliadnuť najnovšia posila tímu, kapitán Filip Bernát. Ostrieľaný vyšetrovateľ kedysi na oddelení pracoval, po tragickej manželkinej smrti však dal výpoveď. Po návrate sa začínajú vynárať jeho staré hriechy. Rýchlo stráca dôveru mladého poručíka a spolu s ňou aj pevnú pôdu pod nohami. Zvládnu vyšetrovanie bez Wolfa?
Objev podobné jako Srnka - František Kozmon
Vyzývatel - František Janč
Román Vyzývatel byl sepsán jako osobní výpověď autora podle skutečných událostí, které prožil nebo které mu byly vyprávěny v průběhu povinné základní vojenské služby. Autor se opakovaně zamýšlí nad chováním a měnícími se charaktery mužů, kteří plnili povinnou základní vojenskou službu nebo sloužili jako vojáci z povolání u exponované jednotky Československé lidové armády (ČSLA) začátkem osmdesátých let minulého století. Neexistuje žádný jiný román, který by téměř naturalisticky (přirozeně, nezkresleně) zachytil průběh plnění VÝZVY u tankového pluku ČSLA. Román Vyzývatel je autentický, plný dobových absurdit, nečekaných zvratů, šikanování vojáků všech hodností, nesčetných úsměvných hlášek, humoru a svérázného humoru, který k vojně patřil a který se před vámi po přečtení románu teprve v závěru naplno rozzáří v překvapivých souvislostech. Román Vyzývatel byl sepsán jako osobní výpověď autora podle skutečných událostí, které prožil nebo které mu byly vyprávěny během plnění povinné základní vojenské služby. Autor se opakovaně zamýšlí nad chováním a měnícími se charaktery mužů, kteří plnili povinnou základní vojenskou službu nebo sloužili jako vojáci z povolání u exponované jednotky ČSLA začátkem osmdesátých let minulého století. Vyzývatel je stejně jako tehdejší ČSLA Česko-Slovenský. Ilustrace nakreslil a okomentoval již bývalý příslušník Armády ČR J. J., který svůj výkon služby plnil již po listopadu 1989. Úpravu slovenských a maďarských dialogů provedl J. S. - důstojník ČSLA, který svůj výkon služby plnil v letech 1972-1996.
Objev podobné jako Vyzývatel - František Janč