Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Mythogramy - Jakub Guziur
Autor je přímo zosobněním pojmu poeta doctus, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Protože je utvářen nejen rozsáhlým vzděláním, ale i vytříbenou invenčností. Sám se považuje za konkretistu, což znamená, že v zárodku jeho tvorby nalezneme vztah k Mallarméovi a jeho Vrhu kostek. Básník rozmisťuje osamělá slova na bílé ploše a vytváří tak mnohočetnou spleť možných, zřejmých i zaujatých významů. To není spekulace, ale originálně promyšlená a invenční básnická tvorba. Tedy - poezie par excelence.
Podívejte se také Smrt: Esej o konečnosti (9788024636795)
Pavěk - Jakub Guziur
Anglista a amerikanista Jakub Guziur (1978) je znám jako autor esejistických studií věnovaných dílu Ezry Pounda a Thomase S. Eliota. S Josefem Jařabem uspořádal monografii George Steiner a myšlenka Evropy (2006). Kompozice drobných lyrických útvarů Pavěk je jeho první básnickou sbírkou. Nese podtitul Eseje, dedikace a výpisky z četby. Již z tohoto faktu vyplývá, že se nejedná o klasickou básnickou kompozici, ani o samoúčelný literární experiment, jakkoli jsou Guziurovy sentence a graficky pojednané texty ovlivněny mimo jiné americkou experimentální poezií epochy post-poundovské. Autor se ve svých textech snaží dostat k samotnému jádru slova a základu jazyka. Posouvá nebo uvádí do pohybu strnulé významy slov, přičemž je v jeho textech dán náležitý prostor tichu, mlčenlivosti, trhlině či průrvě v gejzíru metaforické obraznosti. Básník zbavuje slova jejich dějinných nánosů v zaujetí dopracovat se prvotního smyslu. Akcent jeho výpovědi je položen na mytičnost, na schopnost dorozumět se i na základě náznakovitých fragmentů, k nimž se zpětně prosekáváme skrze někdy neprostupné civilizační a jazykově konvenční vrstvy.
Podívejte se také Palečka - esej o digitální revoluci (9788024643021)
Příliš těžké lyry - Jakub Guziur
Na rozdíl od vůdčích duchů evropských avantgard nereagovali na tuto skutečnost angloameričtí radikální modernisté destruktivně. Modernistická poetika představuje ambiciózní pokus vyrovnat se s moderností světa - s modernitou. T. S. Eliot a Ezra Pound, jejichž dílo modernistickou poetiku utvořilo, si přáli dokázat, že i v moderním světě může jazyk být svébytným lidským smyslem, jímž do ne-lidského světa vnášíme význam, a tím mu dáváme lidský rozměr. Snažili se překlenout rozšiřující se propast mezi etickým a estetickým, a vrátit tak poesii ztracenou kulturní prestiž a básníkům významné místo, které jim dříve ve společnosti náleželo.
Podívejte se také Destrukce myšlení: esej (80-7108-063-2)
Podívejte se také
- Esej Nové besedy Čemu věřit? (978-80-907490-0-9)
- O intelektuálním erótu: Esej o Robertu Musilovi (978-80-7530-325-7)
- Anarchie a evidence: Esej o psaní a vidění (978-80-200-3039-9)
- Minulosť jednej ilúzie: Esej o idei komunizmu v 20. stororčí (80-967210-4-6)
- Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech (978-80-262-1810-4)
- cd jakub dekan srdce
- Jakub a obří broskev
- Jakub Vágner: Austrálie - DVD (N01099)
- Jakub Kohák: Dvojníci - CD (H00094)
- Děkan Jakub: Srdce - CD (9029568020)
- Smolík Jakub: Live Hybernia - CD (9023302213)
- Hübner Jakub: Jsou Vánoce! - CD (MM202112)
- Týdenní diář 2023 Jakub Tora kapesní Pudrová
- Týdenní diář 2023 Jakub Tora kapesní Růžová
- Smolík Jakub: Koncert v kostele - DVD (526525)
- Orlinski Jakub Józef: Anima Aeterna - CD (9029674390)
- Jakub a hvězdy (978-80-204-2999-5)
- Budweiserová Irena, Racek Jakub: Křídla - CD (MAM867-2)
- Týdenní diář 2023 Jakub vivella kapesní světle modrá
- Orlinski Jakub Jozef, Michał Biel: Farewells - CD (9029626971)
Ezra Pound v (post)kultuře - Jakub Guziur
K současné (post)kultuře lze přistupovat jako k zásobárně obrazů, jež vznikly v průběhu hry s uznávanými kulturními hodnotami zosobněnými umělci a jejich díly. Tato kniha esejů se zabývá obrazy amerického modernistického básníka Ezry Pounda, které se objevily v různých, nejen uměleckých médiích od padesátých let 20. století do dnešních dnů. Text „Obchodované obrazy“ zkoumá takové, jimiž je zdobeno spotřební zboží. Esej „Pound beatový, bitý a obdivovaný“ se soustřeďuje na obrazy Pounda v poválečné americké kontrakultuře, u Allena Ginsberga, Lawrence Ferlinghettiho a Charlese Bukowského. Dalším tématem jsou obrazy Pounda v hudební tvorbě: například v písni „Desolation Row“, kterou Bob Dylan uvedl tuto personu do populární hudby, i v dalších skladbách odlišných žánrů od indie rocku, emo a post-moderního popu ke cool jazzu. Esej „Pound s komiksovou bublinou“ se zabývá básníkovými obrazy v komiksech. Text „Prozaické poundoptikum“ se týká literatury, přičemž Poundovy obrazy se nevyskytují pouze v životopisných a historických prózách, ale rovněž v kriminálních, detektivních a konspiračních příbězích, post-modernistických vyprávěních a vědecké fantastice. Esej „Netvoři a dramatikové“ je o obrazech Pounda v dramatických a scénických dílech a pojednává i o jeho antisemitismu, podpoře Mussoliniho a soudním jednání, jehož výsledkem byla básníkova dlouholetá internace v Nemocnici sv. Alžběty pro choromyslné zločince.
Objev podobné jako Ezra Pound v (post)kultuře - Jakub Guziur
12 esejů ()
Audiokniha MP3 - Výběr dvanácti esejů George Orwella je průřezem vizionářskou tvorbou kultovního britského autora. - autor George Orwell, čte Václav Müller
Objev podobné jako 12 esejů ()
Bob Dylan mezi obrazy - Jakub Guziur - e-kniha
eBook: Původní česká publikace mapuje dráhu jednoho z nejvýznamnějších umělců všech dob především z problematiky obrazu a jeho významovosti. Andrew Kelly v úvodu katalogu k výstavě Dylanových výtvarných prací napsal: „Dylana posuzujeme především jeho hudebním dílem; nevnímáme ho jako umělce v nejširším významu, kterým skutečně je.“ Kniha se proto neomezuje pouze na Dylanovy obrazy básnické, věnuje se rovněž obrazům filmovým a výtvarným. Zamýšlí se nejen nad uměleckým obrazem jako základním prvkem Dylanovy poetiky, ale i nad obrazy jeho persony, které představují důležitou součást umělcova díla.
Objev podobné jako Bob Dylan mezi obrazy - Jakub Guziur - e-kniha
Esej Nové besedy 2 - Co nepotřebujeme - Zbyněk Vybíral, Miroslav Marcelli, Jakub Rákosník, Tereza Hadravová, Ján Markoš
Kniha Esej Nové besedy 2: Co nepotřebujeme nabízí podobně jako 1. díl s podtitulem Čemu věřit pohledy českých a slovenských osobností veřejného života na klíčové otázky současné společnosti.*****Autoři: Tereza Hadravová, Stanislav Mikeš, Miroslav Marcelli, Ján Markoš, Jakub Rákosník a Zbyněk Vybíral.
Objev podobné jako Esej Nové besedy 2 - Co nepotřebujeme - Zbyněk Vybíral, Miroslav Marcelli, Jakub Rákosník, Tereza Hadravová, Ján Markoš
Eseje - Eugenio Montale
Kniha seznamuje českého čtenáře s Montaleho pozoruhodnou a závažnou tvorbou esejistickou a kritickou, kterou autor sám nazýval svým "vedlejším povoláním" (Il secondo mestiere). Soubor Montaleho kritických esejů je širokým výběrem z textů, jež vznikaly v průběhu půl století a v nichž je mimořádně pronikavě analyzována zejména italská, francouzská a anglická poezie a próza. Montale soudí literární díla z velmi koherentní estetické pozice a jeho eseje jsou skutečným gejzírem přesných detailních postřehů. Ač zůstává i ve svých kritických postojích jedním z velkých reprezentantů evropského modernismu, je zároveň pronikavým soudcem slepých uliček avantgardních experimentů. Překladatel a editor knihy Jiří Pelán doplnil knihu doslovem a řadou edičních poznámek a vysvětlivek.
Objev podobné jako Eseje - Eugenio Montale
Eseje - Michel Houellebecq
„Vypěstujte v sobě hluboké rozhořčení ze života,“ vyzývá Michel Houellebecq v eseji připomínajícím gnostickou parodii příruček osobního rozvoje. Ve výboru kratších prozaických útvarů potvrzuje pověst jednoho z nejoriginálnějších hlasů dneška, když nás zavádí na plátna němého filmu či před průčelí současné architektury. Prorok žlutých vest zde nahlíží i na průběh globalizace či liberalismus, a hlavně osvětluje, proč vždy mířit k pravdě.
Objev podobné jako Eseje - Michel Houellebecq
Eseje - Menno ter Braak
Menno ter Braak (1902-1940), pôvodným školením historik, je najvýznamnejším predstaviteľom medzivojnovej nizozemskej literárnej kritiky. Ako spoluzakladateľ literárneho časopisu Forum bol obávaným polemikom, no zároveň presvedčeným demokratom a "europeizátorom" provinčných pomerov v holandskej kultúre. Dôsledne presadzoval nové personalistické kritériá posudzovania domácej literárnej tvorby, otváral svojim krajanom obzory smerom k západo- i východoeurópskym literatúram a angažoval sa aj za avantgardné filmové umenie. Počas svojho krátkeho, no mimoriadne plodného života plného bojov napísal niekoľko kníh esejí (Politik bez strany, Rozlúčka s krajinou pastorov, O starých a nových kresťanoch, Karneval mešťanov, Demaskovanie krásy, Cinema militans a i.). Bol jediným nizozemským intelektuálom, ktorý sa v roku 1938 vyslovil proti mníchovskej zrade a rozbitiu ČeskoSlovenska. V deň okupácie Nizozemska hitlerovským Nemeckom odišiel dobrovoľne zo života.
Objev podobné jako Eseje - Menno ter Braak
Kultúrnohistorické eseje - Johan Huizinga
Nizozemský kultúrny historik Johan Huizinga (1872-1945) sa preslávil najmä dvoma knihami, medievistickou prácou Jeseň stredoveku (1919) a kultúrnofilozofickou štúdiou Homo ludens (1938). Okrem toho je však aj autorom mnohých ďalších kníh a esejí z oblasti ranomoderných európskych dejín (napr. Erasmus, Kultúra Nizozemska v 17. storočí), z dejín USA (Človek a dav v Amerike, Amerika ako žije a myslí), z indickej literatúry (Vidušaka) a takisto kritických diel o úpadku modernej západnej civilizácie v 20. storočí (V tieňoch zajtrajška, Zhanobený svet). Vo všetkých týchto dielach sa prejavil nielen ako brilantný mysliteľ, ale aj ako skvelý literát. Súčasný výber jeho esejí približuje túto veľkú osobnosť európskej vzdelanosti prvej polovice minulého storočia ako vnímavého kultúrneho historika, ktorý mal nielen presné predstavy o základoch európskej civilizácie a kultúrnom jestvovaní jednotlivca i spoločnosti, ale aj o poslaní modernej historickej vedy.
Objev podobné jako Kultúrnohistorické eseje - Johan Huizinga
Eseje - Hans Magnus Enzensberger
Básník, prozaik, překladatel, publicista, dramatik a scénárista Hans Magnus Ensensberger patří již po několik desetiletí mezi nejpozoruhodnější a také nejznámější osobnosti německé literatury. Kniha přináší ukázku jeho brilantních a velmi oceňovaných esejů v překladu Jiřího Stromšíka. Svazek obsahuje eseje: Aporie avantgardy; Na obranu normálnosti; Vyhlídky na občanskou válku; Muži hrůzy - Esej o radikálním desperátovi a doslov od Jiřího Stromšíka.
Objev podobné jako Eseje - Hans Magnus Enzensberger
Smrt: Esej o konečnosti (9788024636795)
Elektronická kniha - autor Francoise Dasturová, 196 stran, česky Člověk ví, že musí zemřít, a toto vědomí patří mezi základní charakteristiky lidskosti, náboženství, metafyzika a kultura si však kladou za cíl smrt přemoci. Západní filosofie od Platóna po Hegela tvrdí, že sám výkon myšlení je překonáním smrti a konečnosti. Kniha F. Dasturové nejprve podává analýzu těchto pokusů vyměřit oblast, která se smrti vymyká, a následně ukazuje, že lze ke smrti zaujmout i vztah, který před ní neuhýbá a nesnaží se ji „zneškodnit“: s oporou v Heideggerově rozboru bytí k smrti se autorka snaží ukázat, že lze o smrti hovořit i jinak – a že tento druh rozpravy nutně vyžaduje svobodné přijetí konečnosti lidské existence. Konečnost, která již nestojí v kontrastu vůči nekonečnosti božského bytí mimo smrt a mimo čas, navrací lidské bytí k jeho pozemskosti, časovosti a tělesnosti. Myšlení smrtelnosti jakožto momentu konstitutivního pro naši otevřenost vůči světu je též...
Objev podobné jako Smrt: Esej o konečnosti (9788024636795)
Magické eseje I - Sebastián Jahič
Sebastián Jahič (*1990) je pseudonym slovenského autora esoterických a okultních esejí a románů z oblasti transgresivní fikce. Jeho knižním debutem byl okultní román Zapálili jsme onen svět (2016). V nakladatelství Sol Noctis mu v roce 2020 vyšly teoretické práce s názvy Antagonista a Satanismus v 21. století; v roce 2021 vydává rozsáhlou studii s názvem Theléma Aleistera Crowleyho: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu. Živí se překladatelstvím a redigováním sociopolitické, filosofické a náboženské literatury. První svazek jeho sesbíraných Magických esejí obsahuje téměř výhradně nové texty, včetně článků o metafyzicko-prehistorickém pojetí tzv. Zlatého věku, virtuálním světě coby hypotetické jedenácté sefiře (submalchutu), esoterickém výkladu již klasického díla Františka Švantnera s názvem Nevesta hô? (česky Nevěsta hor), planetárních thelémských hexagramových obřadech a obřadě Daatu, vybraných aberacích provázejících hnutí integrálního tradicionalismu, nových thelémských eucharistických obřadech, životním díle Henryho Dargera a v neposlední řadě také o vnitřním významu seriálu Twin Peaks.
Objev podobné jako Magické eseje I - Sebastián Jahič
Eseje o člověku - Václav Smitka
Psychologicko-filosofická zamyšlení o existenciálních rozměrech lidského života - vnitřního i vnějšího. Smitka zkoumá hranice "normálnosti" a "bláznovství", mládí a stáří, času a nesmrtelnosti, života a smrti. Kořeny těchto otázek hledá u antických filosofů, u Erasma Rotterdamského či u Masaryka, ale také u Shakespearova Krále Leara, Cervantesova Dona Quijota či Wildova Doriana Graye. Všechny tyto motivy slouží jako zrcadlo našich každodenních životů. Jiřiny Šiklová v předmluvě říká: "Je to filosofie pro život a vyplývající ze života. Čtěte pomalu a objevíte v těchto textech krásu i hloubku."
Objev podobné jako Eseje o člověku - Václav Smitka
Eseje a kritiky - Milan Nápravník
Svazek Eseje a kritiky přináší výbor z autorových textů vytvořených v období let 1971-2016. Milan Nápravník (1931-2017) byl český surrealistický básník, esejista, dramaturg, autor rozhlasových her, malíř, fotograf a sochař. V roce 1968 odchází do emigrace, kde po přechodném pobytu v Západním Berlíně a Paříži působí jako rozhlasový redaktor v německém Kolíně nad Rýnem. Autor několika knižních titulů - básnických sbírek, próz a souborů esejistických textů. Se svými asamblážemi, malbami, skulpturami a fotografiemi se zúčastňuje řady výstav ve Francii, Velké Británii a Spolkové republice Německo. V roce 1996 vystavuje také v Praze ve výstavní síni Mladé Fronty a po jeho smrti uspořádá retrospektivní výstavu Nápravníkova výtvarného díla pražská Galerie Maldoror (2018). Jako člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se hlavně v sedmdesátých a osmdesátých létech podílí aktivním způsobem na tamním politickém dění. Svazek Eseje a kritiky přináší výbor z autorových textů vytvořených v období let 1971-2016.
Objev podobné jako Eseje a kritiky - Milan Nápravník
Eseje, kritiky, dopisy - Jan Franz
Dílo kritika a překladatele Jana Franze (17. dubna 1910-6. dubna 1946) vyniká uceleností a pronikavostí myšlení, ačkoliv není rozsáhlé. Franz publikoval v krátkém časovém období mezi lety 1931 až 1935, kdy přispíval do časopisů Tvar, Akord, Listy pro umění a kritiku, Archy. V roce 1932 se podílel na vzniku revue Řád a polovinu prvního ročníku též spoluredigoval. Svá kritéria si tříbil především na francouzské literatuře, například Paulu Claudelovi nebo Georgesi Bernanosovi, jejichž texty též překládal. Josef Florian, který si pozorně všímal Franzova daru rozlišovat i obhájit vlastní soudy, o něm napsal: "Pan Franz má svůj stylový ideál."Kniha soustřeďuje veškerou původní Franzovu tvorbu - eseje, kritiky, glosy a polemiky. Mezi nimi patří k nejvýznamnějším precizně argumentované texty o dílech Konstantina Biebla, Františka Gellnera, Vítězslava Nezvala, Jana Čepa a Jaroslava Durycha. Odeslaná korespondence zahrnuje dopisy z třicátých let, adresované přátelům Vlastimilu Vokolkovi, Janu Čepovi, Bohuslavu Reynkovi, Janu Zahradníčkovi, Františku Halasovi, Janu Hertlovi, i pozdější dopisy, které psal Franz z totálního nasazení v Lipsku Cyrilu Merhoutovi a rodině. Knihu doprovází doslov Miloše Doležala, bibliografe, komentáře a fotografická příloha.
Objev podobné jako Eseje, kritiky, dopisy - Jan Franz
Studie, eseje, polemiky - František Červinka
Kniha, kterou předkládáme čtenářům, přináší výběr z textů historika politiky a kultury Doc. PhDr. Františka Červinky, CSc. (14. ledna 1923 - 4. března 1981), vědce a myslitele, znalce filozofické, literární, divadelní, výtvarné a hudební kultury s evropským rozhledem. Čtenáři dává nahlédnout do Červinkovy "historické dílny" a sledovat historikovo myšlení v jeho pohybu a vývoji. Historie pro Červinku není skladištěm pozoruhodných, leč mrtvých faktů, ale stále živým pramenem a inspirací pro řešení těch nejaktuálnějších otázek. Kniha "STUDIE ESEJE POLEMIKY" představuje výbor z historické publicistiky vydávané v prestižních periodikách (Divadlo, Literární noviny, Dějiny a současnost atd.) i samostatné studie z let 1947-69. Červinkovo dílo vyrůstá z intelektuální poctivosti, vnitřní svobody a integrity na cestě historického poznání. Překračování tematického a chronologického vymezení dělá ze souboru Červinkových textů celek, jenž je důkazem o neobvyklém rozpětí jeho zájmů a talentu. ( Z obsahu: Svět Boženy Němcové, Historické svědectví Ericha Marie Remarquea, Bertha Suttnerová a pacifismus, Hilsnerova aféra a její literární dozvuk, Spor o smysl českých dějin 1912, Existencialismus a kritika, Komu patří Voskovec a Werich, Svoboda a kázeň v našich dějinách atd.).
Objev podobné jako Studie, eseje, polemiky - František Červinka
12 esejů - George Orwell - audiokniha
Audiokniha: Výběr dvanácti esejů George Orwella je průřezem vizionářskou tvorbou kultovního britského autora. Eseje s širokým tematickýcm záberem vybral a interpretuje novinář a dokumentarista Václav Müller, který se dílem George Orwella dlouhodobě zabývá. Součástí jsou oceňované texty Proč píšu, Svoboda tisku či Úpadek anglické vraždy, ale i méně známé, zábavné úvahy dotýkající se specifik života ve Velké Británii Orwellovy doby, především poloviny 40. let minulého století. Texty jako Šálek dobrého čaje nebo Na obranu anglické kuchyně jsou popisem esence anglické duše, drobnokresbou radostí britské každodennosti. Závěrečný esej, Zamyšlení nad ropuchou obecnou pak oslavuje příchod jara, tedy každoročního znovuzrození přírody a obrody života navzdory všem diktátorům a byrokratům světa.
Objev podobné jako 12 esejů - George Orwell - audiokniha
Eseje (978-80-7215-569-9)
Kniha - autor Jan Vladislav, 1132 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Z esejistického díla Jana Vladislava dosud vyšlo tiskem jen překvapivě málo: Malé morality, Portréty a autoportréty a Pařížský zápisník I. (1981/1989). Jan Vladislav psal své eseje od padesátých let a v sedmdesátých letech je shrnul do čtyř samizdatových svazků Tajného čtenáře. Od roku 1981, v pařížském exilu, psal své eseje dále, Pařížský zápisník I. z nich přinesl podstatný výbor. Autor ovšem pokračoval v psaní i dále, jak o tom svědčí Zápisník 90–99, jenž je vedle čtvrtého dílu Tajného čtenáře a pěti esejistických Čítanek z let 1981–1989 součástí přítomného svazku. Tématem Vladislavových esejů jsou čeští i světoví autoři, často ti, které osobně poznal. Ve svých textech se zabývá evropskou literaturou mnoha staletí, ale i kulturou Orientu a autory americkými. Předmětem jeho zájmu jsou často i výtvarné umění, hudba, filosofie, neopomíná ani otázky společenské a politické. Svazek Eseje...
Objev podobné jako Eseje (978-80-7215-569-9)
Nevýchovné eseje o výchově - Petr Bláha
Kniha nabízí tematicky uspořádané eseje, které se soustřeďují vždy na jeden aspekt výchovného úsilí. Pro vyhodnocování závažnosti těchto aspektů autor vybírá reprezentativní osobnosti, jejichž názory na výchovu vzájemně konfrontuje. Mezi zvolenými tématy se objevuje například otázka, jak souvisí výchova s lidskou přirozeností. Teprve po vyjasňování předpokladů výchovy mohou následovat otázky po úloze učitele či úloze odměn a trestů ve výchově. Autor si všímá rozličných odůvodnění výchovného působení a má očividný sklon zpochybňovat příliš snadné vrůstání do metodicky zajišťovaných předsudků. Přes počáteční hledání archetypálního zakotvení výchovy u Sókrata a Platóna se kniha převážně zaměřuje na novověké klasiky filosofie výchovy (např. Locke, Komenský, Rousseau, Pestalozzi, Herbart, Owen). Své pozorování autor protahuje až do dvacátého století, v němž mimo jiné sleduje různá ideologizující zneužívání výchovných postupů.
Objev podobné jako Nevýchovné eseje o výchově - Petr Bláha
Život... a poezie...? - Eseje - Mirek Kovářík
Život... a poezie...? byl název mnohaleté rubriky Mirka Kováříka, v níž otiskoval své texty o poezii, českých, slovenských i zahraničních básnících, o svých rozhlasových pořadech Zelené peří a Poetické nokturno, o významných okamžicích české poezie, o divadlech poezie i interpretaci básní. To vše naleznou čtenáři i v této knize, doplněno mnoha recenzemi a články z časopisů, doslovy ke knihám, studií o přednesu básní, vzpomínkovými texty a výběrem z rozhovorů. Kniha ve svém celku je skvělým úvodem do četby české poezie, vášnivou obhajobou „básnického principu“ (slovy Ivana Diviše) i nenahraditelným svědectvím o více než padesáti letech života s poezií a pro poezii. Je to kniha živá i čtivá, určená zejména mladým lidem, pro které je poezie neocenitelnou průvodkyní na jejich cestě životem. Texty ve spolupráci s autorem vybral a k vydání připravil Jan Šulc.
Objev podobné jako Život... a poezie...? - Eseje - Mirek Kovářík
Psychologické eseje (z konce kariéry) (9788024635507)
Elektronická kniha - autor Zdeněk Matějček, 212 stran, česky Kniha úvah o lidském a profesním zrání dětského psychologa Zdeňka Matějčka. Eseje lze tematicky rozdělit na dvě části. První se zabývá odbornými otázkami dětské psychologie. Srovnává systém psychologické péče doma a v zahraničí (zejména o děti s poruchami učení). Eseje ve druhé části nesou výmluvné názvy: Dnes je taková doba, Proč nechtějí děti?, Volný svazek – a co děti?, Nepraktické učení, O závisti a komerčním imperativu, Esej o radosti.
Objev podobné jako Psychologické eseje (z konce kariéry) (9788024635507)
Palečka - esej o digitální revoluci (9788024643021)
Elektronická kniha - autor Michel Serres, 52 stran, česky Zkušenost mladé generace, kterou Palečka reprezentuje, se radikálně liší od zkušenosti jejích rodičů a učitelů. Žije v symbióze s novými technologiemi, které jí umožňují nevídaně snadný přístup k informacím, ale zároveň ji činí svobodnou a lhostejnou vůči stávajícím autoritám a současnému pasivnímu modelu vzdělávání. Filozof Michel Serres přirovnává dnešní technologickou revoluci ke vzniku písma a vynálezu knihtisku, které od základu změnily fungování společnosti. Kritizuje lpění dnešní vědy na abstrakci a nastiňuje svou vizi vývoje, který bude založen na algoritmech a kódech. Jeho vášnivá obhajoba mladé generace, pronesená na půdě Francouzské akademie, se ve Francii stala bestselerem.
Objev podobné jako Palečka - esej o digitální revoluci (9788024643021)
Eseje (978-80-7601-345-2)
Kniha autor Michel Houellebecq, 208 stran, česky, Brožovaná bez přebalu lesklá - autor Michel Houellebecq, 208 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá „Vypěstujte v sobě hluboké rozhořčení ze života,“ vyzývá Michel Houellebecq v eseji připomínajícím gnostickou parodii příruček osobního rozvoje. Ve výboru kratších prozaických útvarů potvrzuje pověst jednoho z nejoriginálnějších hlasů dneška, když nás zavádí na plátna němého filmu či před průčelí současné architektury. Prorok žlutých vest zde nahlíží i na průběh globalizace či liberalismus, a hlavně osvětluje, proč vždy mířit k pravdě.
Objev podobné jako Eseje (978-80-7601-345-2)
Hudební eseje a morality - Jaroslav Mihule
"Obecné vědomosti mají hlupáci," napsal kdysi William Blake. Spáchat krátký medailon na téma Martinů či Janáček dokáže každý, kdo má internet. Bydlet v hudbě dvacátého století znamená však něco docela jiného. Jaroslav Mihule napsal zakladatelské monografi e o Bohuslavovi Martinů. S jistotou, znalostí a láskou však prochází dílem i dalších skladatelů a instrumentalistů. Osobní poznání těchto velikánů, analýza jejich jednotlivých kompozic, ale i Mihuleho eseje na obecnější témata představují vynikající opozici vůči výše uvedené citaci, neboť přinášejí vědomosti partikulární, detailní. A ty oceňoval nejen William Blake, jelikož jedině ty přinesou skutečné poznání.
Objev podobné jako Hudební eseje a morality - Jaroslav Mihule
Malé eseje o pravdě - Aleister Crowley
Aleister Crowley (1875-1947) byl světoznámý okultista a zakladatel esoterického systému thelémy. Ve svém pozdním díle s názvem Malé eseje o pravdě předkládá své vyzrálé názory na šestnáct koncepcí, jež mají zásadní důležitost pro duchovní život člověka. Názvy těchto kabalistických esejí jsou: Člověk, Paměť, Smutek, Údiv, Blaženost, Smích, Lhostejnost, Mistrovství, Trans, Energie, Poznání, Pochopení, Cudnost, Ticho, Láska a Pravda. České vydání doprovází objasňující komentář překladatele.
Objev podobné jako Malé eseje o pravdě - Aleister Crowley
Unicornus a iné eseje - Béla Hamvas
Kratšie filozofické texty maďarského spisovateľa a filozofa. V humorom okorenených reflexiách sa zameriava na rôzne duchovné, spoločenské a estetické témy. Uvažuje o priateľstve, o význame klauna v umeleckých dielach, ale aj o poetike Williama Wordswortha či významných sakrálnych dielach ľudstva ako je napríklad Stonehenge. Titulný, najrozsiahlejší text možno považovať za akýsi autoportrét či prierez životnou i spirituálnou múdrosťou (a skúsenosťou) tohto na dlhé roky umlčaného autora.
Objev podobné jako Unicornus a iné eseje - Béla Hamvas
Destrukce myšlení: esej (80-7108-063-2)
Kniha – autor Alain Finkielkraut, 110 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Esej francouzského filozofa Alaina Finkielkrauta (1949) promlouvá do našich soudobých českých sporů o kulturu. Postihuje problematiku nacionalismu a etnicity i jevu, který se nazývá postmodernou. Proti pokusu o absolutizaci kultury autor hájí kritický rozum schopný rozlišovat hodnoty.
Objev podobné jako Destrukce myšlení: esej (80-7108-063-2)
Filosofické eseje (978-80-270-2504-6)
Kniha - 230 stran, česky Filosofické eseje jsou souhrnem příležitostných úvah, které vznikaly v průběhu deseti let. Rozličná témata těchto úvah spojuje základní filosofické východisko autora, jež lze postihnout tvrzením, že žijeme v době, jejíž zvláštnost je především v tom, že přestává rozumět sama sobě. Tento náhled je rozhodujícím kritériem nejen pro volbu témat, ale také pro výběr autorů, jimiž se jednotlivé eseje věnují (např. Spengler, Berďajev, Lévinas, Šafařík, Tolstoj).
Objev podobné jako Filosofické eseje (978-80-270-2504-6)
Kniha textů /eseje o umění/ - Milan Pitlach
Kniha textů o umění od architekta a fotografa Milana Pitlacha, jednoho z exulantů, kteří po vpádu sovětských vojsk bloudili rozvráceným světem podobně jako před čtyřmi sty lety čeští vzdělanci po bitvě na Bílé hoře, je jeho posledním odkazem rodné zemi. Texty v knize jsou přirozeně zaměřené na úvahy o architektuře - jeho profesi a povolání, a o fotografii - jeho hobby a prostředku uměleckého vyjádření. Na závěr jsou zařazeny některé jeho reflexe o vlastní práci. Pitlachovy eseje a glosy vynikající češtinou zachycují jeho univerzální, do šíře i hloubky zaostřený rozhled světem umění. Z obsahu: Le Corbusier / Erich Mendelsohn / Alfred Neumann / Karel Prager / Nový romantismus - Jan Kaplický / Dvě architektury Petera Zumthora v Německu / Forum Nová Karolina v Ostravě / Sentimentální procházka Opavou / Alfred Stieglitz / Poezie Robinsona Jefferse a fotografie Minora Whitea / Jan Svoboda / Josef Koudelka - Chaos / Květoslav Přibyl Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.
Objev podobné jako Kniha textů /eseje o umění/ - Milan Pitlach
Eseje o náboženstve a filozofií - Heinrich Heine
Christian Johann Heinrich Heine , vlastným menom Harry Heine, nemecký prozaik, básnik,publicista, predstaviteľ romantizmu, napísal okrem iného aj mnoho lyrickej a melodicky znejúcej poézie. Bol vlastencom, ktorý sa usiloval hájiť slobodu ľudí a voľnosť myslenia. Ako autor bolupriamený hlavne na budúcnosť. Vo svojej tvorbe sa neraz dostával do konfliktu s vtedajšou nemeckou spoločnosťou. Heine nešetril ani na sebairónii. Ako sám písal, že práve v srdci sa spájažart a vážnosť, zlo a posvätnosť, horúčava a chlad tak úžasne, že je ťažké vznášať nad nimi súd.Bol nielen múdry ale aj hlboko predvídavý, jeho dielo, práve máte v rukách, zakončil týmito myšlienkami:,,Kedže ste napriek vašej doterajšej romantike rodení klasici, tak poznáte Olymp. Medzi nahými bohmi a bohyňami, čo sa tam rozveseľujú nektárom a ambróziou, vidíte jednu bohyňu, ktorá – hoci je obklopená samou veselosťou a kratochvíľou, nosí napriek tomu pancier a necháva si helmu na hlave a oštep v ruke. Je to bohyňa múdrosti. Ak chceme porozumieť svetu a zároveň ho pochopiť, nemôžeme ignorovať nič, čo vplýva na vývoj spoločnosti.“
Objev podobné jako Eseje o náboženstve a filozofií - Heinrich Heine
O pravdě a lásce a jiné eseje ()
Audiokniha MP3 - Výběr z knihy Eseje od Francise Bacona, jednoho z předních představitelů kulturního dění na královském dvoře za panování královny Alžběty I. a jejího následovníka Jakuba I. - autor Francis Bacon, čte Vladimír Ráž Výběr z knihy Eseje od Francise BaconaVýběr z knihy Eseje od Francise Bacona, jednoho z předních představitelů kulturního dění na královském dvoře za panování královny Alžběty I. a jejího následovníka Jakuba I. Obsáhle navazuje a doplňuje antické i další filozofy, rozebírá lidskou existenci i život formou, která se týká všech. Bacon v Esejích radí, jak přistupovat k jednotlivým situacím v životě, váží vždy jednotlivá pozitiva i negativa, snaží se přistupovat k problémům pragmaticky. Studiová nahrávka vznikla ve studio Lucerna podle stejnojmenného představení Lyry Pragensis, které mělo premiéru v roce 1992 v Lobkovickém paláci na Pražském hradě.
Objev podobné jako O pravdě a lásce a jiné eseje ()
Prokletá slast a jiné eseje - Milan Nápravník
Monografie zpřístupňuje výbor deseti textů Milana Nápravníka z let 1978 až 2016. Čtenář si tak udělá představu o zaměření esejisticko-kritického díla surrealistického autora, které je českému publiku v úplnosti dosud neznámé. Název knihy postihuje jednu z otázek, které Nápravník učinil předmětem svého zkoumání: Nebyl pud k moci původně pudem ke slasti? Nedošlo k metamorfóze erotické touhy v touhu po ovládání, jež se v rámci soudobé civilizace uskutečňuje prostřednictvím vztahu podřízenosti a nadřízenosti? Autor se ve svých pracích opakovaně vrací k pojmu ideologie a vlivu náboženských nebo politických ideologií na životy velkých lidských kolektivů. Na rozdíl od soudobých tendencí, jež význam faktoru ideologie spíše přehlížejí, chce identifikovat její historické, ale i mytologické podloží. Součástí výboru je rovněž kalendárium autorova života a fotografická příloha. K vydání editorsky připravil Ladislav Fanta.
Objev podobné jako Prokletá slast a jiné eseje - Milan Nápravník
Na hranicích práva. Soudcovské eseje - Ludvík David
Kniha dlouholetého soudce Nejvyššího soudu ČR je zamyšlením nad mnoha aktuálními tématy ze soudní praxe i mimo ni. V úvodních esejích jsou mapovány aktuální otázky jurisprudence, například působení precedentu při sjednocování české judikatury. Autor se též vyjadřuje k některým méně probádaným problémům civilního procesu (nepřípustný důkaz) a pokouší se o prognózu působení novely občanského soudního řádu č. 404/2012 Sb. - zejména jejích pasáží o dovolání - v rozhodovací praxi. Dále se snaží čtenáři přiblížit judikáty Nejvyššího soudu z oblasti sporů uvnitř dobrovolných sdružení občanů, a to spolků, církví a politických stran; neopomíjí některé další relativně odlehlé oblasti práva, jako jsou restituce fyzickým osobám nebo dopingové případy. V dalších esejích dává autor nahlédnout do zákulisí soudních systémů některých zemí common law.Kniha se nevyhýbá kritickému přístupu k některým fenoménům judiciální sféry. Pro svou volnější a čtivou formu, jež respektuje poznatky ze specializovaných oblastí českého právního řádu, je přístupná čtenářům z řad širší právnické veřejnosti.
Objev podobné jako Na hranicích práva. Soudcovské eseje - Ludvík David
Psychologické eseje (z konce kariéry) - Zdeněk Matějček
Kniha úvah o lidském a profesním zrání dětského psychologa Zdeňka Matějčka. Eseje lze tematicky rozdělit na dvě části. První se zabývá odbornými otázkami dětské psychologie. Srovnává systém psychologické péče doma a v zahraničí (zejména o děti s poruchami učení). Eseje ve druhé části nesou výmluvné názvy: Dnes je taková doba, Proč nechtějí děti?, Volný svazek - a co děti?, Nepraktické učení, O závisti a komerčním imperativu, Esej o radosti.
Objev podobné jako Psychologické eseje (z konce kariéry) - Zdeněk Matějček
Studie, eseje, polemiky (978-80-906617-4-5)
Kniha - autor František Červinka, 376 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Kniha, kterou předkládáme čtenářům, přináší výběr z textů historika politiky a kultury Doc. PhDr. Františka Červinky, CSc. (14. ledna 1923 - 4. března 1981), vědce a myslitele, znalce filozofické, literární, divadelní, výtvarné a hudební kultury s evropským rozhledem. Čtenáři dává nahlédnout do Červinkovy "historické dílny" a sledovat historikovo myšlení v jeho pohybu a vývoji. Historie pro Červinku není skladištěm pozoruhodných, leč mrtvých faktů, ale stále živým pramenem a inspirací pro řešení těch nejaktuálnějších otázek. Kniha "STUDIE ESEJE POLEMIKY" představuje výbor z historické publicistiky vydávané v prestižních periodikách (Divadlo, Literární noviny, Dějiny a současnost atd.) i samostatné studie z let 1947-69. Červinkovo dílo vyrůstá z intelektuální poctivosti, vnitřní svobody a integrity na cestě historického poznání. Překračování tematického a chronologického...
Objev podobné jako Studie, eseje, polemiky (978-80-906617-4-5)
Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949) (9788025720660)
Elektronická kniha - autor George Orwell, 261 stran, česky Čtvrtým svazkem, Spisovatelé a leviatan, se uzavírá souborné vydání esejí George Orwella, které obsahuje celkem 241 esejí, analýz, recenzí a novinových sloupků z pera slavného spisovatele a novináře. V tomto závěrečném dílu, pokrývajícím roky 1947 -1949 si můžeme přečíst další sloupky „Jak to vidím já“, které známe už z předchozího svazku, Orwellovy recenze (např. na román Jádro věci Grahama Greena nebo esej „Lidská duše za socialismu od Oscara Wildea“), ale samozřejmě i úvahy politické. Například esej „K evropské jednotě“ z r.1947, v němž ještě Orwell stihl zařadit Československo mezi země s „tradicí demokratického socialismu“ bude pro čtenáře nepochybně zajímavý i dnes.
Objev podobné jako Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949) (9788025720660)
Úpadek anglické vraždy: Eseje III. (1945-1946) (9788025717813)
Elektronická kniha - autor George Orwell, 452 stran, česky Úpadek anglické vraždy, třetí svazek esejí George Orwella z let 1945-1946, přináší jak angažované texty „Proč píšu“, „Svoboda tisku“, „Vy a atomová bomba“ či „Antisemitismus v Británii“, tak eseje na domácká témata „Na obranu anglické kuchyně“, „Přímluva za otevřený oheň“, „Zamyšlení nad žábou obecnou“ a „Šálek dobrého čaje“, ale rovněž málo známé Orwellovy recenze, například Dostojevského Zločinu a trestu a Bratrů Karamazových nebo Pruského důstojníka D.H. Lawrence. Nelze také opomenout vtipné a trefné dobové úvahy zveřejňované ve sloupcích „Jak to vidím já“. Esejistické dílo George Orwella vychází ve čtyřech svazcích a obsahuje celkem 241 esejí, analýz, recenzí a novinových sloupků. V této podobě se jedná o nejúplnější, nejširší a naprosto vyčerpávající souhrn Orwellovy publicistiky v češtině.
Objev podobné jako Úpadek anglické vraždy: Eseje III. (1945-1946) (9788025717813)
Nástup východu?: Eseje (978-80-7443-348-1)
Kniha - 80 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Veřejné angažmá spisovatelů v historii mnohokrát předznamenalo vzedmutí přelomových společenských změn. Role spisovatele jako intelektuála schopného zaznamenat společenské klima doby je těžko zastupitelná: dokáže zachytit dějiny, předvídat budoucnost, dotknout se neviditelného, bavit a učit zároveň a k tomu všemu ještě posloužit jako lakmusový papírek společenských poměrů. Šestice literátů ze šesti evropských zemí se v této knize zamýšlí nad tím, co po pádu železné opony nahradilo spor liberální demokracie a komunismu. Společně s nimi zde hledáme odpovědi na otázky, jakým způsobem se projevuje krize západní civilizace a co ji způsobilo, kam dnes ve sporu o liberální demokracii patří Spojené státy, kam Evropská unie, kam Střední Evropa a zajímá nás třeba i to, zda se náš prostor náhodou nemůže znovu ocitnout pod kontrolou autoritářské mocnosti. Hledáme odpovědi na otázky, na něž neexistuje jednoduchá odpověď,...
Objev podobné jako Nástup východu?: Eseje (978-80-7443-348-1)
Unicornus a iné eseje - Béla Hamvas - e-kniha
eBook: Kratšie filozofické texty maďarského spisovateľa a filozofa. V humorom okorenených reflexiách sa zameriava na rôzne duchovné, spoločenské a estetické témy. Uvažuje o priateľstve, o význame klauna v umeleckých dielach, ale aj o poetike Williama Wordswortha či významných sakrálnych dielach ľudstva ako je napríklad Stonehenge. Titulný, najrozsiahlejší text možno považovať za akýsi autoportrét či prierez životnou i spirituálnou múdrosťou (a skúsenosťou) tohto na dlhé roky umlčaného autora. Béla Hamvas (1897 – 1968). Prešovský rodák prežil detstvo v Bratislave, odkiaľ po ukončení štúdií išiel na ruský front. Patrí k autorom, ktorých dielo bolo docenené až po smrti. Medzi najznámejšie popri Filozofii vína patria Óda na dvadsiate storočie, Silencium, Scientia sacra, Patmos, Unicornis – summa philosophiae normalis a iné. Veľký ohlas vyvolalo vydanie jeho monumentálneho románu Karneval v roku 1985.
Objev podobné jako Unicornus a iné eseje - Béla Hamvas - e-kniha
101 esejů, které změní vaše myšlení - Brianna Wiest
Brianna Wiest si v posledních letech vydobyla reputaci autorky jímavých filozofických textů. V této nově uspořádané sbírce se dočtete, proč by se vaše jednání nemělo řídit vášní, nýbrž účelem, proč se nebránit negativnímu myšlení, jak nacházet smysl v rutinních záležitostech a jak si uvědomovat kognitivní zkreslení, která formují váš pohled na život. Některé z těchto textů dosud nebyly vydány, zatímco s jinými už se seznámily miliony lidí z celého světa. I vy si po přečtení těchto myšlenek jistě budete moci říct, že vám změnily život.
Objev podobné jako 101 esejů, které změní vaše myšlení - Brianna Wiest
101 esejí, ktoré zmenia vaše myslenie - Brianna Wiest
Brianna Wiest píše o honbe za postavením na úkor toho, čo nás baví, rozvíjaní tzv. negatívneho myslenia, objavovaní zmyslu v každodennej rutine a chápaní kognitívnych skreslení, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie života.V tejto knihe nájdete predtým nezverejnené texty, ako aj niektoré z Brianniných najpopulárnejších esejí. Možno si aj vy po prečítaní čo i len jednej z nich poviete, že „táto myšlienka mi zmenila život“.
Objev podobné jako 101 esejí, ktoré zmenia vaše myslenie - Brianna Wiest
Povytažený dráp - Eseje o tvůrčím psaní - Jiří Studený
Kniha Povytažený dráp. Eseje o tvůrčím psaní představuje ucelený, tematicky provázaný soubor textů odborné a literární esejistiky v interdisciplinárním a multikulturním pojetí. Právě snaha obnovit dávné spojenectví vědy a umění, empirického a estetického postoje ke skutečnosti tvoří metodologickou a hodnotovou osu publikace, která tak navazuje na autorovu předchozí knihu Dramata jazyka. Teorie a praxe tvůrčího psaní (2010). Kreativnímu zkoumání je podroben rovněž samotný žánr eseje, v němž Jiří Studený spatřuje klíčový komunikační nástroj umožňující sebereflektivní a imaginativní překračování stávajících vědeckých, respektive kulturních paradigmat. Z literárněkulturního hlediska tvoří kniha souvislý komentář k nejednoznačnému postavení literární tvorby v podmínkách současné společnosti.
Objev podobné jako Povytažený dráp - Eseje o tvůrčím psaní - Jiří Studený
Magické eseje I (978-80-999771-2-0)
Kniha - autor Sebastián Jahič, 232 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Sebastián Jahič (*1990) je pseudonym slovenského autora esoterických a okultních esejí a románů z oblasti transgresivní fikce. Jeho knižním debutem byl okultní román Zapálili jsme onen svět (2016). V nakladatelství Sol Noctis mu v roce 2020 vyšly teoretické práce s názvy Antagonista a Satanismus v 21. století; v roce 2021 vydává rozsáhlou studii s názvem Theléma Aleistera Crowleyho: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu. Živí se překladatelstvím a redigováním sociopolitické, filosofické a náboženské literatury. První svazek jeho sesbíraných Magických esejí obsahuje téměř výhradně nové texty, včetně článků o metafyzicko-prehistorickém pojetí tzv. Zlatého věku, virtuálním světě coby hypotetické jedenácté sefiře (submalchutu), esoterickém výkladu již klasického díla Františka Švantnera s názvem Nevesta hôľ (česky Nevěsta hor), planetárních thelémských hexagramových obřadech a obřadě...
Objev podobné jako Magické eseje I (978-80-999771-2-0)
Lev a jednorožec : Eseje I. (1928–1941) (9788025710906)
Elektronická kniha - autor George Orwell, 472 stran, česky Slavné eseje „Poprava oběšením“, „Jak jsem střílel slona“, „Uvnitř velryby“, „Lev a jednorožec“, či recenze na Obratník Raka Henryho Millera a Mein Kampf Adolfa Hitlera patří mezi 51 textů, které George Orwell napsal v letech 1928 až 1941.Ve svých publicistických dílech vystupoval nejen jako myslitel a homo politicus, ale především jako člověk vztahující se k druhým, „a fellow human being“; zabýval se sociálními, ekonomickými, a především obecně lidskými otázkami. Jeho eseje dodnes nabízejí příklad, jak lze k životu, myšlení i psaní přistupovat jednoduše a ryze, a staví na přesvědčení, že bez ohledu na ideologie je potřeba zůstat slušným a čestným člověkem. Plánovaný čtyřsvazkový projekt nakladatelství Argo, nazvaný Eseje I.–IV., bude obsahovat celkem 241 esejí, včetně Orwellových literárních recenzí a proslulých novinových sloupků...
Objev podobné jako Lev a jednorožec : Eseje I. (1928–1941) (9788025710906)
Dva eseje o komedii - Alena Dvořáková, George Meredith
George Meredith: Esej o komedii a uplatnění komického ducha Alena Dvořáková: Studie k Meredithovu Eseji o komedii Smát se, či nesmát? To je otázka, již se viktoriánský romanopisec George Meredith snaží rozlousknout v dnes již klasickém Eseji o komedii z roku 1877, který je tu čtenáři poprvé představen v anotovaném českém překladu. Esej je zábavnou polemikou namířenou proti neživotným hodnotám viktoriánské společnosti, zejména proti důrazu na vážnost, na úzce definovaný společenský užitek, na ideál ženskosti spočívající v nerovnosti pohlaví. Coby jejich protiváhu obhajuje Meredith komično na divadle i ve společnosti: "existují témata a osoby, s nimiž je radno zacházet výhradně v komickém duchu." Doprovodná studie Aleny Dvořákové zasazuje Esej do kontextu anglické a západoevropské literatury o smíchu a komičnu a podrobně rozebírá Meredithův přístup ke komedii. Alena Dvořáková (nar. 1973 v Praze) je anglistka, literární kritička a překladatelka. Zabývá se zejména viktoriánskou literaturou, současnou anglofonní prózou a jejími překlady do češtiny. Je autorkou řady kritických a literárněvědných článků a recenzí, do češtiny přeložila román Cormaca McCarthyho Suttree (Argo, 2012). Vyučovala literaturu a filosofii na University of East Anglia v Norwichi, University College a Trinity College v Dublinu a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V současnosti je na volné noze.
Objev podobné jako Dva eseje o komedii - Alena Dvořáková, George Meredith
Cestovní eseje z let 1991-2008 - Stanislav Komárek
Eseje o jiných zemích a kulturách tvoří svébytnou součást esejistické produkce Stanislava Komárka. Tento svazek zachycuje jejich "starší" rovinu - od prvopočátků do období přelomu spojeného s hospodářskou krizí, jejich tématem jsou země evropské i mimoevropské, ty, které se tradičně počítají k "Západu", i ty, které bývají chápány jako "Východ". Které z autorových očekávání a úsudků se v mezičase naplnily a které ne? Proč vlastně v době internetu ještě cestovat? Co je to úsudek a co je to předsudek? Jak se na sebe dívají různé kultury? Neposuzujeme ty jiné zejména a prakticky jen z hlediska jejich ochoty se nám připodobnit? Co je v kterém kulturním okruhu a národě svébytného? Jak dalece podporovat národní svérázy - etnické pochoutky ano, sebeupalování vdov ne? Nemá každá kultura jinak rozvržené půvaby a děs, upřímnost a pokrytectví, sofistikovanost a primitivismus, něžnost i brutalitu, moudrost i pošetilost? Kolik toho lze o jiných zemích sdělit a kolik je třeba zažít? Nakolik je poznání přenositelné? O žumpě číst a do žumpy spadnout... Kam si projikujeme ztracený ráj a kam peklo? Nemají nakonec i v Guyaně ptáci křídla a zobák, lidé hlavu, ruce a nohy a domy okna a dveře?
Objev podobné jako Cestovní eseje z let 1991-2008 - Stanislav Komárek
Eseje o německé romantice - Stromšík Jiří, Kurt Krolop
Publikace obsahuje devět vybraných esejů dvou významných osobností německé a české literární vědy a germanistiky, Kurta Krolopa a Jiřího Stromšíka. Oba autoři brilantní esejistickou formou představují zásadní autory německé literární romantiky od jejích počátků (Bonaventura, Novalis) přes Brentana, de le Motte-Fouqué, bratří Grimmů, Kleista a Chamissa až po její pozdní období (Tieck, E.T.A. Hoffmann). Čtenář se takto může seznámit s prací dvou významných osobností česko-německé literární vědy a germanistiky. Zároveň má možnost poprvé nahlédnout v rámci jedné knihy do jednoho z nejdůležitějších období německých literárních dějin. A konečně jednotlivé eseje zprostředkovávají i zásadní historické souvislosti jak v rámci německé kultury daného období tak jeho české recepce.
Objev podobné jako Eseje o německé romantice - Stromšík Jiří, Kurt Krolop
Kniha textů /eseje o umění/ (Defekt) - Milan Pitlach
Kniha textů o umění od architekta a fotografa Milana Pitlacha, jednoho z exulantů, kteří po vpádu sovětských vojsk bloudili rozvráceným světem podobně jako před čtyřmi sty lety čeští vzdělanci po bitvě na Bílé hoře, je jeho posledním odkazem rodné zemi. Texty v knize jsou přirozeně zaměřené na úvahy o architektuře - jeho profesi a povolání, a o fotografii - jeho hobby a prostředku uměleckého vyjádření. Na závěr jsou zařazeny některé jeho reflexe o vlastní práci. Pitlachovy eseje a glosy vynikající češtinou zachycují jeho univerzální, do šíře i hloubky zaostřený rozhled světem umění. Z obsahu: Le Corbusier / Erich Mendelsohn / Alfred Neumann / Karel Prager / Nový romantismus - Jan Kaplický / Dvě architektury Petera Zumthora v Německu / Forum Nová Karolina v Ostravě / Sentimentální procházka Opavou / Alfred Stieglitz / Poezie Robinsona Jefferse a fotografie Minora Whitea / Jan Svoboda / Josef Koudelka - Chaos / Květoslav Přibyl Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.
Objev podobné jako Kniha textů /eseje o umění/ (Defekt) - Milan Pitlach
Adolf Loos: Význam, kontext, reception / Eseje - Christopher Long
V této knize osmi esejů se známý historik architektury Christopher Long zabývá významy spisů a designérské práce Adolfa Loose, kulturního světa, do kterého byl zasazen, a toho, jak na něj pohlíželi kritici a veřejnost. Long odhaluje a rozbíjí staré mýty o Loosovi, čímž podporuje nový, brilantní a přesvědčivý pohled na jednoho z klíčových protagonistů moderní architektury.
Objev podobné jako Adolf Loos: Význam, kontext, reception / Eseje - Christopher Long
Podívejte se také
- Jakub a Jáchym (978-80-7483-162-1)
- Smolík Jakub: Chci ti říct...- CD (54769-2)
- Smolík Jakub: Proto právě vám teď zpívám - LP (9029502045)
- Jakub a babí léto (978-80-00-05948-8)
- Smolík Jakub: Proto právě vám teď zpívám - CD (9029503643)
- Jakub a kouzelná koloběžka (978-80-00-05503-9)
- Jakub z Molay Soumrak templářů (978-80-257-0432-5)
- Orliński Jakub Józef, Biel Michał: Farewells - Polish Songs - LP (9029620057)
- Jakub Noha Band: Lovec chvil (2x CD) - CD (PM0153-2)
- Smolík Jakub: Neuvěřitelné příhody, vyprávění a písničky - CD (55208-2)
- Pražská komorní filharmonie, Hrůša Jakub: Má vlast. Cyklus symfonických básní (SU4032-2)
- Smolík Jakub: Vánoce s Jakubem Smolíkem (2x CD + DVD) - DVD (164062-2)
- Jakub Krčín z Jelčan: Architekt jihočeských rybníků (978-80-7601-298-1)
- Baloušek tisk týdenní diář Jakub wood kapesní světle hnědá 2023 (BTJK65-27-23)
- Bárta Jiří, Pražská komorní filharmonie/Hrůša Jakub: Martinů / Foerster / Novák: Violoncellové konce (SU3989-2)
- Český pěvecký sbor, Symfonický orchestr hl.m.Prahy, Smetáček Václav: Jakub Jan Ryba: Czech Christmas (SU3658-2)