Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Tajemné stezky - České středohoří - Luboš Y. Koláček
Překrásná krajina Českého středohoří, je jakýmsi přirozeným valem malých i větších kupovitých a kuželovitých vrchů – dávných třetihorních sopek. Nejvýrazněji z nich se do výše 837 metrů vypíná Milešovka, nazývaná zde „královnou Středohoří“. A výhled z jejího vrcholu - v celé Evropě nenajdete podobného! Historický význam celé oblasti potvrzuje i hustota zde rozesetých tvrzí, hradů, vsí, městeček a měst. V průběhu věků tudy prošli mnozí význační učenci, vojevůdci, vévodové, králové i císaři - a někteří si magicky krásné končiny Českého středohoří zamilovali. Navštivme i my - spolu s autorem – horu Říp či slavnou Budyni s laboratoří největších evropských alchymistů, města jako Roudnici nad Labem, Libochovice, Terezín, Žatec, Louny, Teplice, Most, Ústí nad Labem či předlouhé Lovosice, ale též podmanivé hrady a zámky jako Házmburk, Peruc, Střekov, záhadný Paradies, loupežnickou jeskyni u Olešnice či rodiště nejslavnějšího českého loupežníka Babinského v Pokraticiích u Litoměřic. Nahlédneme do historie zámku Duchcov, v jehož zdech dožil svůj dobrodružný život legendární Casanova, vystoupíme na tajemný vrch Boreč, čedičový kužel Lovoš či znělcový vrch Kybička. Svoji pouť ukončíme uprostřed tajemné alchymistické zahrady v Zákupech. O každém z těchto míst se vždy dozvíme leccos zajímavého, povíme si, kdo ze slavných tu žil - a rozhodně se nevyhneme ani celé řadě půvabných příběhů a pověstí.
Podívejte se také bylinky ceske zahradky
České středohoří - Luboš Y. Koláček - e-kniha
eBook: Luboš Y. Koláček: Tajemné stezky - České středohoříPřekrásná krajina Českého středohoří, je jakýmsi přirozeným valem malých i větších kupovitých a kuželovitých vrchů - dávných třetihorních sopek. Nejvýrazněji z nich se do výše 837 metrů vypíná Milešovka, nazývaná zde „královnou Středohoří". A výhled z jejího vrcholu - v celé Evropě nenajdete podobného! Historický význam celé oblasti potvrzuje i hustota zde rozesetých tvrzí, hradů, vsí, městeček a měst. V průběhu věků tudy prošli mnozí význační učenci, vojevůdci, vévodové, králové i císaři - a někteří si magicky krásné končiny Českého středohoří zamilovali. Navštivme i my - spolu s autorem - horu Říp či slavnou Budyni s laboratoří největších evropských alchymistů, města jako Roudnici nad Labem, Libochovice, Terezín, Žatec, Louny, Teplice, Most, Ústí nad Labem či předlouhé Lovosice, ale též podmanivé hrady a zámky jako Házmburk, Peruc, Střekov, záhadný Paradies, loupežnickou jeskyni u Olešnice či rodiště nejslavnějšího českého loupežníka Babinského v Pokraticiích u Litoměřic. Nahlédneme do historie zámku Duchcov, v jehož zdech dožil svůj dobrodružný život legendární Casanova, vystoupíme na tajemný vrch Boreč, čedičový kužel Lovoš či znělcový vrch Kybička. Svoji pouť ukončíme uprostřed tajemné alchymistické zahrady v Zákupech. O každém z těchto míst se vždy dozvíme leccos zajímavého, povíme si, kdo ze slavných tu žil - a rozhodně se nevyhneme ani celé řadě půvabných příběhů a pověstí. Vázané, 240 stran s množstvím dobových ilustrací a starých pohlednic
Podívejte se také ceske lidove pisnicky
Tajemné stezky - Krajinou Jizerských hor - Luboš Y. Koláček
Nechte se provést Krajinou Jizerských hor – kouskem země s nádhernou přírodou, bohatou historií, krajem pověstí, legend i reálných příběhů místních lidí a lidiček …Můžete zde narazit na stopy geniálního konstruktéra Ferdinanda Porsche, neblaze proslulého sudetoněmeckého politika, budoucího Obergruppenführera SS Konráda Henleina či místního doktora Fausta - čarodějného lékaře Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela. Své otisky zde zanechali i příslušníci slavných šlechtických rodů Redernů, Clam-Gallasů, Valdštejnů, zdejší krajinu spoluvytvářely celé dynastie úspěšných podnikatelů – Liebigů, Riedlů a mnoha dalších. Spolu s autorem, milovníkem zdejšího kraje, Lubošem Y. Koláčkem navštívíte velká města v podhůří, místní hrady a zámky, obří sudy na Javorníku či v Libverdě a vystoupíte na nejvyšší vrcholy Ještědského hřbetu a Jizerských hor. Z ochozů místních rozhleden na Černé Studnici, Bramberku, Královce, Slovance či Smrku můžete přehlédnout celé krásné Pojizeří. A také, budete – li mít štěstí, uvidíte nad hladinou bažinatých jezírek na Čihadlech tančit víly lákající do svých tenat neopatrné poutníky. Račte vstoupit.
Podívejte se také 103 osobnosti ceske fotografie
Podívejte se také
- Stezky tukanů (8595558304080)
- Tajemné stezky Šumavská toulání: Krajinou zlaté stezky (978-80-87866-38-2)
- stare povesti ceske 978 80 87209 67 7
- vyber z ceske poezie 978 80 253 2410 3
- Praxe Přímé Stezky 2 (978-80-852-0235-9)
- Praxe Přímé Stezky 1 (978-80-852-0205-2)
- Tajemné stezky Tajnosti kraje bechyňského (978-80-87866-40-5)
- Podkrkonoší Barevným Podzvičinskem: Tajemné stezky (978-80-87866-60-3)
- Soutěskami Českého krasu: Tajemné stezky (978-80-87866-50-4)
- Tajemné stezky Českosaské Švýcarsko: Zkamenělá pohádka (978-80-87866-16-0)
- Moravské vinařské stezky 1:110 000 (978-80-7224-617-5)
- Tajemné stezky Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka (978-80-87866-35-1)
- Tábor Tajemné město nad. Lužnicí: Tajemné stezky (978-80-87866-32-0)
- Poolšavím cestou králů i špehýřů: Tajemné stezky (978-80-87866-44-3)
- Tajemné stezky Za ztracenou slávou západního Krušnohoří (978-80-87866-14-6)
- Za pohnutými osudy východního Krušnohoří: Tajemné stezky (978-80-87866-61-0)
- Tajemné stezky Cestou necestou: za tajemstvím Hrubého Jeseníku (978-80-87866-20-7)
- Kniha Tajemné stezky Skalními městy Dubska a Kokořínska (978-80-87866-27-6)
- Tajemné stezky Krkonoše: Rájem i peklem Obřích hor (978-80-87866-11-5)
- Žlutá koule APOLUX SPH251-Y (SPH251-Y)
Tajemné stezky - Kouzelným pomezím Lužických hor - Luboš Y. Koláček
Buďte vítáni na procházce Kouzelným pomezím Lužických hor, nádherným přírodním koutem ohraničeným Jěštědským hřbetem na východě, Žitavskými horami na severu, malebnou říčkou Ploučnicí na jihu a rozervanými skalami Českosaského Švýcarska na západě. Potkat zde můžete svérázného šamana Václavka z Vlčí Hory, aristokrata mezi výtvarníky Michala Vitanovského, nesmazatelné stopy zde zanechal slavný opat zbraslavského kláštera Petr Žitavský, světice Zdislava z Lemberka, geniální hudebník Bedřich Smetana, ruralista František Křelina či spisovatelka českého venkova Karolina Světlá.Spolu s autorem Lubošem Y. Koláčkem navštívíme mnohé z místních hradů, hrádků, měst, městeček a tvrzí – Jablonné, Grabštejn, Lemberk,Vartemberk, Milštejn, Žitavu, sklářský Nový Bor či Kamenický Šenov a mnohé další. Nádherný výhled do všech světových stran nám nabídnou starobylé rozhledny na Hvozdu, Jedlové, Dymníku a Tanečnici i ty novější na Ještědu, nebo Na Stráži ve Sloupu v Čechách.Dozvíme se zajímavosti z historie pivovarnictví a ve Varnsdorfu ochutnáme pivo z místního pivovaru. A potom, budeme-li mít štěstí, můžeme potkat i horské trpaslíky, strašidelné psy, krvavé přízraky a jiná místní strašidla.Nač čekat? Magická krajina Lužických hor a Podještědí se těší na vaši návštěvu.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Kouzelným pomezím Lužických hor - Luboš Y. Koláček
Tajemné stezky - Barokní krajinou Kladského pomezí - Luboš Y. Koláček, Josef Ripka
Kladsko - kdysi nedílná součást Českého království, poté po různých válkách a mírových ujednáních nejprve pruské, poté německé a v současnosti polské - je nádhernou zemí. Stejně krásné a zajímavé je i Kladské pomezí - příhraniční kraj mezi Broumovem a Orlickými horami. Spolu s autory navštívíme překrásná česká i polská města od Broumova na severu přes polské Kladsko a Kladskou Bystřici až k Náchodu, Novému Městu a České Skalici na jihu a jihozápadě. Vynechat nesmíme ani světoznámá skalní města v blízkosti Adršpachu a Teplic nad Metují, skalní bludiště na vrcholcích stolových hor Boru a Hejšovině, lázně, hrady, zámky, barokní kláštery, kostely a poutní místa porůznu rozesetá v malebné krajině celého regionu. Během svého putování se seznámíme s místními velikány, rodáky i osobnostmi, které zde v minulosti působily. A protože cestujeme po Tajemných stezkách, můžeme zde některé z postav - většinou ty zlé - při troše štěstí potkat v podobě nejrůznějších přízraků, zjevení a strašidel z místních báchorek a pověstí.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Barokní krajinou Kladského pomezí - Luboš Y. Koláček, Josef Ripka
Tajemné stezky - Krkonoše - Rájem i peklem Obřích hor - Luboš Y. Koláček
Vítejte v Krkonoších, nejvyšším, a pravděpodobně nejoblíbenějším českém pohoří, které už naši dávní předchůdci nazývali Obřími horami. Spolu s autorem Lubošem Y. Koláčkem si povíme o tajemné a záhadami opředené historii, objevíme staré památky a legendy, potkáme magické bytosti a lidi napříč dějinami. Seznámíme se i s mocným pánem hor, slovutným Krakonošem.Do hor vstoupíme jakousi nepsanou západní branou přes pradávné Rýžoviště a jemu přilehlý hraniční Harrachov. Poznáme Jablonec i Rokytnici nad Jizerou a se zastávkou ve Vrchlabí dorazíme do Špindlerova Mlýna, srdce Krkonoš. Odtud zamíříme na hřebeny, navštívíme magicky i historicky významná místa včetně pověstných krkonošských bud. Zazní řada známých jmen jako Hanč, Vrbata, Buchar a mnohá jiná. Krkonošská městečka a osady Fořt, Dolní Dvůr a Černý Důl nás zavedou do Janských Lázní, jediných lázní na české straně hor. Údolím Úpy se přes Horní Maršov a jemu příslušející Temný Důl dostaneme do Pece pod Sněžkou. Vystoupíme na Sněžku a povíme si o ní, co jen bude možné, včetně vzpomínek a příběhů mnoha významných lidí, kteří sem v průběhu staletí zavítali před námi. Od Pomezních Bud se po slavné hřebenovce vrátíme přes Špindlerovku a Labskou louku s prameny Labe zpět do Harrachova. Zde skončí naše putování českou částí Krkonoš a my se vydáme na návštěvu do sousedního Polska, abychom poznali poutavou historii jejich slezské části. Projedeme řadou horských a podhorských obcí od Szklarske Poręby přes Piechowice, Sobieszów, Jeleniu Góru a třeba Karpacz až po nejvýchodněji položené Kowary, čímž se pomyslný kruh našeho putování uzavře – a může začít nanovo třeba na česko-polských Pomezních Boudách. Nuže - vstupme!
Objev podobné jako Tajemné stezky - Krkonoše - Rájem i peklem Obřích hor - Luboš Y. Koláček
Tajemné stezky - Krajinou chmele ze středního Poohří ke Džbánu - Luboš Y. Koláček
Kraj táhnoucí se od řeky Ohře na jih a jihovýchod k nevelkému pohoří Džbán zdaleka není spojen jen s pěstováním chmele. Spolu se spisovatelem Lubošem Y. Koláčkem budeme putovat vykořeněnou krajinou, tolik poznamenanou poválečným odsunem německého obyvatelstva. O někdejší slávě tohoto regionu svědčí velké množství památek, na které cestou narazíme. Snad v každé vesnici se nachází zámek, tvrz nebo jiné panské sídlo. Řada z nich je ve velmi špatném stavu, některé se ale daří průběžně zachraňovat. O hluboké víře místních obyvatel nás přesvědčí mnoho kostelů, kaplí, božích muk a křížů, z velké části také poničených. Povíme si spoustu zajímavých příběhů, mnohdy s tragickým koncem. Naše putování zahájíme na kdysi mocném hradu Šumburku, jehož ruiny se tyčí nad zákruty řeky Ohře. Přivítají nás slavná královská města Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny, povíme si o tragickém osudu kdysi okresního města Doupova a podél hranice Vojenského újezdu Hradiště dojdeme až k Podbořanům. Navštívíme městečko Mašťov s bohatou židovskou historií, nádherné barokní zámky ve Valči a Krásném Dvoře, vystoupáme na holý vrch Rubín, podle mnohých bájný Sámův Wogastisburg. Milovníky záhad jistě potěší tajemstvím obestřené kounovské kamenné řady uprostřed džbánských kopců. Na závěr nás čeká husity kdysi vyvolené město Slaný a cestu zakončíme v magickém Panenském Týnci vyprávěním o Plichtovi ze Žerotína, svého času nejslavnějším rytíři středověké Evropy.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Krajinou chmele ze středního Poohří ke Džbánu - Luboš Y. Koláček
Trojsouležení - Luboš Y. Koláček
Autor si v názvu své nové básnické sbírky sice pohrává s erotickými konotacemi, ve skutečnosti však titulek napovídá hlavně to, že osobitý spisovatel Koláček tentokrát nabízí čtenáři tři tématicky překvapivě odlišné bloky svých veršů. První části Smrt je lehce dekadentní směs veršů s prvky filozofie, hermetismu a magie, druhý blok Peklo je rozsáhlá báseň inspirovaná Dantovou cestou peklem. Třetí část odráží internetovou komunikaci ve verších mezi zamilovaným básníkem a dívkou. V celé knize se originálně protinají dnešek se včerejškem - a místy i se zítřkem.
Objev podobné jako Trojsouležení - Luboš Y. Koláček
Dracula - Luboš Y. Koláček
Tepeš čili Napichovač - samozřejmě lidí a na kůl! Tak byl nazýván historický valašský kníže Vlad III. Dracula. Vlad Tepeš častokrát potvrdil hrůznou legendu, která se o něm již za jeho života rozšířila nejen balkánskými zeměmi, ale i daleko na západ i na východ...
Objev podobné jako Dracula - Luboš Y. Koláček
Areál - Luboš Y. Koláček
Básnické sbírka s kreativní přesmyčkou v názvu Areál Remi Apostremi Niscence je výborem autorských básní z tvorby LYK za posledních zhruba čtyřicet let, s úspěchem přednášených na řadě odborných i laických uměleckých setkání. Nosnými tématy jsou zde autorem oblíbené oblasti v umění i reálu: láska a erotika, dekadence, surrealismus.
Objev podobné jako Areál - Luboš Y. Koláček
Neslavná mládí slavných - Luboš Y. Koláček
Jakpak se asi učil velký vojevůdce Napoleon? Byl vzorným žákem nebo mu učení moc nešlo? A co třeba naše Božena Němcová? Jak na tom byla s psaním a čtením? A jak to šlo ve škole hudebním génium Antonínu Dvořákovi nebo Bedřichu Smetanovi, co prováděla slavná malířka Toyen ve škole a co ostatní? No a jak to měli Charlie Chaplin nebo jeden z největších géniů všech dob Albert Einstein? Byli geniální už jako studenti? Kniha Luboše Y. Koláčka, jednoho z našich předních autorů literatury faktu, přináší unikátní pohled na to, jak studovaly významné osobnosti našich i světových dějin, a že ani ti největší géniové nebyli právě nejlepšími žáky a studenty pod sluncem.
Objev podobné jako Neslavná mládí slavných - Luboš Y. Koláček
Tajemství smrti Jošta Lucemburského - Luboš Y. Koláček
„Tajemství smrti Jošta Lucemburského odhaleno! Záhada přestala být záhadou!“ hlásají palcové titulky lehounce bulvárního mezinárodního týdeníku „Prolínač“, populárně historické a literární revue s parapsychologickým přesahem – a to hned v šestnácti světových jazycích.
Objev podobné jako Tajemství smrti Jošta Lucemburského - Luboš Y. Koláček
Vzpomínky na Ludvíka Součka - Luboš Y. Koláček
Původním povoláním lékař, posléze televizní a do jisté míry i vědecký pracovník, žurnalista, fotograf a výtečný teoretik fotografie, vedoucí nakladatelského oddělení, ale především – neúnavně pracovitý a velice plodný spisovatel, jehož nadčasové dílo má nesporný přesah do dnešních dnů. Tím vším byl Dr. Ludvík Souček. Přestože tento renesanční, výjimečně inteligentní člověk s monumentální pamětí a nezvykle universálním poznáním umírá předčasně (a přitom až jaksi záhadně), zanechal po sobě desítky knížek a díky neotřelému obsahu mnohých z nich se stal kultovním autorem. Tak jej znají tisíce jeho čtenářů.
Objev podobné jako Vzpomínky na Ludvíka Součka - Luboš Y. Koláček
Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského - Luboš Y. Koláček
Liška Ryšavá, tak nazývali husité nenáviděného krále uherského, krále římsko-německého i římského císaře Zikmunda Lucemburského. Proč ale chtěl Zikmund tak úporně vládnout a stát se králem právě v Čechách? Proč po celý život usiloval o reformu církve, proč plánoval do posledních dnů ofenzívu proti osmanským Turkům a osvobození Božího hrobu v Jeruzalémě?!
Objev podobné jako Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského - Luboš Y. Koláček
Tajemství smrti manželek Karla IV. - Luboš Y. Koláček
Česká královna Blanka z Valois, první manželka Karla IV. zemřela ve svých dvaatřiceti letech. Druhá Karlova manželka Anna Falcká zemřela třiadvacetiletá. Třetí císařova manželka Anna Svídnická zemřela také ve svých třiadvaceti. Čtvrtá manželka Karla IV., Alžběta Pomořanská, svého muže přežila o řadu let, ale okolnosti smrti všech těchto žen jsou zahaleny podivnými nejasnostmi. Proč a jak zemřely manželky českého a římského krále a posléze i císaře Karla IV.? Při hledání odpovědi na tyto otázky obestřela autora knihy L. Koláčka hrůza – něco děsivého tu „nehraje“…: něco zlého se tehdy stalo.
Objev podobné jako Tajemství smrti manželek Karla IV. - Luboš Y. Koláček
60 kostlivců ze skříní slavných - Luboš Y. Koláček, Markéta Vavřinová
Víte, koho svedla spisovatelka Božena Němcová či s kterou kráskou prožíval pravidelná milostná odpoledne už sedmdesátiletý prezident Tomáš G.Masaryk? Zajímá vás, proč anglická královna Viktorie zůstala pannou, či jak je možné, že na pohřbu francouzského prezidenta Francoise Mitteranda šly družně vedle sebe jeho manželka a milenka? Nebo z novější doby - víte proč se Tom Cruise nesmí stýkat se svou dcerou Suri? A tušili jste, že geniální ale ochrnutý fyzik Stephen Hawking, byl navzdory své nemoci pěkný sukničkář? I v soukromí těch nejserióznějších osobností se dají objevit pikantní historie - zkrátka i ti nejdůstojnější dámy a pánové mívají nějakého kostlivce ve skříni. Autoři této publikace jich našli rovných šedesát.
Objev podobné jako 60 kostlivců ze skříní slavných - Luboš Y. Koláček, Markéta Vavřinová
Sex a erotika v dobách Karla IV. - Luboš Y. Koláček
Letošní 700. výročí narození Karla IV. připomene hned několik knih. Jen jediná se však na tuto osobnost českých dějin podívá úhlem pohledu, o kterém se dosud nepsalo. Neboť Karel IV. byl nejen vládcem a zakladatelem mnoha legendárních staveb a institucí, ale i atraktivním mužem, milencem a dobyvatelem žen. Tématem této knihy je sexualita Karla IV. a jeho doby. Bylo to období puritánského přístupu k sexu nebo naopak, jeho uvolněné podoby? V jakých kulisách se odehrávaly tehdejší milostné avantýry? O tom všem bude tato kniha zkušeného publicisty Luboše Y. Koláčka, která otevře dosud poněkud tabuizované téma. Autor je držitelem řady prestižních literárních ocenění jako např. Cena E. E. Kische, Cena Miroslava Ivanova, Povídka roku Společnosti Sherlocka Holmese aj.
Objev podobné jako Sex a erotika v dobách Karla IV. - Luboš Y. Koláček
60 kostlivců ze skříní slavných (Defekt) - Luboš Y. Koláček, Markéta Vavřinová
Víte, koho svedla spisovatelka Božena Němcová či s kterou kráskou prožíval pravidelná milostná odpoledne už sedmdesátiletý prezident Tomáš G.Masaryk? Zajímá vás, proč anglická královna Viktorie zůstala pannou, či jak je možné, že na pohřbu francouzského prezidenta Francoise Mitteranda šly družně vedle sebe jeho manželka a milenka? Nebo z novější doby - víte proč se Tom Cruise nesmí stýkat se svou dcerou Suri? A tušili jste, že geniální ale ochrnutý fyzik Stephen Hawking, byl navzdory své nemoci pěkný sukničkář? I v soukromí těch nejserióznějších osobností se dají objevit pikantní historie - zkrátka i ti nejdůstojnější dámy a pánové mívají nějakého kostlivce ve skříni. Autoři této publikace jich našli rovných šedesát.
Objev podobné jako 60 kostlivců ze skříní slavných (Defekt) - Luboš Y. Koláček, Markéta Vavřinová
Primátoři svobodných let 1989-2022 a kultura v Brně - Luboš Y. Koláček
Obsáhlé rozhovory s osmi žijícími primátory města Brna odrážejí dění, k němuž došlo za 33 let v druhém největším městě České republiky. První muže (a dvě první ženy) brněnské aglomerace zpovídal spisovatel a novinář Luboš Y. Koláček. Výsledkem jsou kultivované, nicméně spontánní, a pro konkrétní osobnost charakteristické výpovědi. Dozvídáme se tak z osmi nezávislých zdrojů spoustu zajímavých informací o dlouholetém dění na radnici a mnohé z osobního i osobitého přístupu respondentů k významné pozici primátora. Kniha je vybavena množstvím barevných i černobílých fotografií. Prodává se s přiloženým DVD, které obsahuje živé rozhovory.
Objev podobné jako Primátoři svobodných let 1989-2022 a kultura v Brně - Luboš Y. Koláček
100 nejlepších malých a středních pivovarů - Luboš Y. Koláček, Dušan Spáčil, Vladimír Jindřich
Kniha mapuje historii a současnost nejlepších malých a středních českých pivovarů. Smyslem publikace je seznámit čtenáře s těmi výrobci, kteří obohacují náš trh kvalitními produkty a vytvářejí tím tolik žádoucí protiváhu velkým výrobním kolosům. Tato kniha není pouhou encyklopedií nebo bedekrem, protože vznik většiny pivovarů, které se v knize představí, je doprovázen i zajímavým příběhem. Výjimečnost knihy spočívá v tom, že volbu pivovarů, které se v publikaci objevují, garantovali přední čeští odborníci.Kniha vyjde v celobarevném provedení v pevné vazbě a ve vysoké polygrafické kvalitě.
Objev podobné jako 100 nejlepších malých a středních pivovarů - Luboš Y. Koláček, Dušan Spáčil, Vladimír Jindřich
Doteky krásného umění - Luboš Y. Koláček, Břetislav Ditrych, Dušan Spáčil, Alois Marhoul, Olga Nytrová
Kontakt člověka s krásou vzbuzuje lásku, otevírá v duši nečekané horizonty, tušenou vertikálu, v níž se prolíná krásno s dobrem. Díváme-li se směrem, kde se rodí možné zázraky, ozve se hlas podvědomí. Umění si podává ruku s krásou, je na stopě jejímu zrození a tady nalézá svůj smysl. Okruh estetiky patří k životu básníků a esejistů. A díky němu se setkalo sedm tvůrčích osobností bytostně hledajících krásu, celoživotně oslovených uměním, kteří se stali spoluautory knihy Doteky krásného umění. Řadu let se zabývají uměním, zejména poezií a malířstvím a chtějí nabídnout ukázku svých reflexí a impresí, inspirovat čtenáře nečekanými pohledy do lidského nitra. Výpravná kniha je vybavena řadou unikátních ilustrací, na obalu je malba populárního malíře Zdeňka Hajného.
Objev podobné jako Doteky krásného umění - Luboš Y. Koláček, Břetislav Ditrych, Dušan Spáčil, Alois Marhoul, Olga Nytrová
KČT 11 České středohoří východ
Turistická, cykloturistická, lyžařská a jezdecká mapa v měřítku 1:50 000.- jednostranná mapa- turistické, cykloturistické, lyžařské a jezdecké trasy- praktické, vlastivědné a turistické informace zakresleny v mapovém podkladu- vrstevnice po 10 m- souřadnicová síť UTM/UPS, WGS-84
Objev podobné jako KČT 11 České středohoří východ
KČT 10 České středohoří západ
Podrobná mapa v měřítku 1 : 50 000 (1 cm = 500 metrů) zobrazuje vedle základního obsahu (všechna sídla a jejich části, železnice, silnice, hlavní cesty, vrstevnice po 10 m, výškové kóty atd.) také kompletní síť turistických značených cest a podrobný turistický obsah: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní rezervace, místa dalekého výhledu a mnoho dalšího. Na rubu mapy najdete detailní popis zajímavých míst, barevné fotografie a kilometráž turistických značených cest.
Objev podobné jako KČT 10 České středohoří západ
České středohoří - západ 1:25 000
Edice Turistické mapy pro každého. Mapa zahrnuje oblast (výchozí místa) Ústí nad Labem - Trmice - Litoměřice - Lovosice - Třebenice - Bílina - Louny. Oboustranná mapa. Obsahuje turistické značení pro pěší turistiku a cyklistiku.
Objev podobné jako České středohoří - západ 1:25 000
České středohoří (978-80-863-6772-9)
Elektronická kniha - autor Luboš Y. Koláček, 240 stran Luboš Y. Koláček: Tajemné stezky - České středohoříPřekrásná krajina Českého středohoří, je jakýmsi přirozeným valem malých i větších kupovitých a kuželovitých vrchů - dávných třetihorních sopek. Nejvýrazněji z nich se do výše 837 metrů vypíná Milešovka, nazývaná zde „královnou Středohoří". A výhled z jejího vrcholu - v celé Evropě nenajdete podobného! Historický význam celé oblasti potvrzuje i hustota zde rozesetých tvrzí, hradů, vsí, městeček a měst. V průběhu věků tudy prošli mnozí význační učenci, vojevůdci, vévodové, králové i císaři - a někteří si magicky krásné končiny Českého středohoří zamilovali. Navštivme i my - spolu s autorem - horu Říp či slavnou Budyni s laboratoří největších evropských alchymistů, města jako Roudnici nad Labem, Libochovice, Terezín, Žatec, Louny, Teplice, Most, Ústí nad Labem či předlouhé Lovosice, ale též podmanivé hrady a zámky jako Házmburk, Peruc, Střekov, záhadný...
Objev podobné jako České středohoří (978-80-863-6772-9)
1: 50T (10)-České středohoří (turistická mapa)
České středohoří – ojedinělý geomorfologický celek, charakteristický nepřehlednutelným množstvím pozůstatků vulkanické činnosti. Podrobná turistická mapa v měřítku 1 : 50 000 Vás územím provede bez bloudění a přivede Vám ke všem nejzajímavějších kulturním i přírodním zajímavostem. Turistický obsah zahrnuje hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní rezervace, místa dalekého výhledu a mnoho dalších informací. podrobná turistická mapa 1 : 50 000 kompletní síť turistických značených tras značené cyklotrasy památky, turistické zajímavosti textová část kilometráž v mapě síť WGS-1984 informační centra Turistická známková místa mapa v průhledném obalu
Objev podobné jako 1: 50T (10)-České středohoří (turistická mapa)
SC 107 České Středohoří 1:60 000
Cykloturistická mapa v měřítku 1:60 000 doplněná popisy turistických zajímavostí a 18 doporučenými cyklovýlety s výškovými profily tras. V mapě jsou vyznačeny i stezky pro pěší a cyklostezky jsou rozlišeny podle povrchů.
Objev podobné jako SC 107 České Středohoří 1:60 000
KČT 10 České středohoří západ 1:50 000
Turistická mapa KČT 1:50 000 - 7. vydání
Objev podobné jako KČT 10 České středohoří západ 1:50 000
Čarovné České středohoří (978-80-88427-80-3)
Kniha - autor Lenka Dadoková; Jiří Dvořák; Petr Nový, 224 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Vstupte starodávnou „branou“ zvanou Porta Bohemica, vystoupejte na některý z čedičových kuželů, které se kolem vás tyčí, přivoňte si k jabloňovému kvítku v rozlehlém sadu a ochutnejte jiskřící víno z radobýlských vinic. Jedině tak se vám podaří nasát kouzelnou atmosféru krajiny magické a tak trochu tajuplné – krajiny Českého středohoří.
Objev podobné jako Čarovné České středohoří (978-80-88427-80-3)
KČT 11 České středohoří východ 1:50 000
Podrobná mapa v měřítku 1 : 50 000 (1 cm = 500 metrů) zobrazuje vedle základního obsahu (všechna sídla a jejich části, železnice, silnice, hlavní cesty, vrstevnice po 10 m, výškové kóty atd.) také kompletní síť turistických značených cest a podrobný turistický obsah: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní rezervace, místa dalekého výhledu a mnoho dalšího. Na rubu mapy najdete detailní popis zajímavých míst, barevné fotografie a kilometráž turistických značených cest.
Objev podobné jako KČT 11 České středohoří východ 1:50 000
SC 202 Českosaské Švýcarsko, České středohoří 1:100 000
Názorná turistická mapa v měřítku 1:100 000 pokrývá větší území a je poskládána na rozměr vhodný do kapsy. Mapa má přehledně zakreslené značené turistické trasy a dálkové cykloturistické trasy. Mapa je kompatibilní s GPS navigačními systémy.
Objev podobné jako SC 202 Českosaské Švýcarsko, České středohoří 1:100 000
SC 003 České středohoří, Děčínské stěny 1:50 000
Turistické mapy od nakladatelství SHOCart obsahují souřadnicový systémem UTM WGS84. Tímpádem jsou vhodné pro GPS. V mapách jsou zaneseny nejen turistické trasy ale i cyklotrasy. V mapách je dále zvýrazněno turistické značení m.j. : - rozcestníky - cesty se žebříky a řetězy - časové vzdálenosti - turisticky významné objekty. Mapy také obsahují index a přehledovou mapu.
Objev podobné jako SC 003 České středohoří, Děčínské stěny 1:50 000
SC 403 České středohoří, Děčínské stěny 1:40 000
Rozkládací turistická mapa.
Objev podobné jako SC 403 České středohoří, Děčínské stěny 1:40 000
Tajemné stezky - Šumavská toulání - krajinou Zlaté stezky - Jaroslav Pulkrábek
Jak tři zlaté nitky v zeleni nekonečných lesů protíná Šumavu trojice prastarých obchodních cest. Mezi nimi se rozpíná krajina plná horských potoků a řek, modravých jezírek, bobřích hrází i zrádných močálů. Země kopců, jejichž vrcholky se ztrácejí v mracích, země neprostupných pralesů se stromy, které pamatují husitské války.V této pohádkové zemi se jednoho dne na sklonku osmdesátých let, ve stínu Boubína i železné opony, ocitl i Jaroslav Pulkrábek. Poslouchal příběhy dřevorubců, četl ve starých knihách, hledal místa, kde kdysi stávaly samoty i celé vesnice, a tušil, že mnohé bylo jinak, než se na první pohled mohlo zdát. Mezi jehličím nalézal skleněné korálky, v trávě zarostlé zrezivělé hrnce a v břehu potoka torzo mlýnského kola. Prolézal kostely od krypty až po zvonici, pátral po hřbitovech i archivech, hledal zaniklá sídla, ptal se lidí. Den po dni pronikal hlouběji do minulosti a zpod nánosu zapomnění odkrýval ztracený svět. Svět plný lidských osudů a příběhů často k neuvěření.V první knize z cyklu Šumavská toulání nás autor zavede do podhůří Boubína. Budeme putovat krajem šumavských šlágů, po stopách dávných kupců na Zlaté stezce. Navštívíme Vimperk, Záblatí, Lenoru, Horní Vltavici, Stachy, Zdíkov, ale také místa někdejších vesnic a osad, po nichž nezbylo téměř nic. Odhalíme tajemství hradů Hus a Kunžvart, povíme si o osudech šumavského obra Rankla Seppa, proslulého hajného Waltera Palečka nebo legendárního Krále Šumavy a budeme se toulat po šumavských ladech.Tak neváhejte a vydejte se spolu s autorem na cestu, na níž čekají mnohá překvapení.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Šumavská toulání - krajinou Zlaté stezky - Jaroslav Pulkrábek
Tajemné stezky - Putování Zábřežskem po stezkách legend a příběhů - Miroslav Kobza
Zábřežsko vždy bývalo krajem na pomezí. Rozkládalo se na pomyslné i faktické hranici Čech a Moravy, na rozhraní podhůří Jeseníků a Hané, na předělu německého jazykového ostrova Hřebečska, českého osídlení severozápadní Moravy a sudetoněmeckého pohraničí. Střetávala se tady kultura, zvyky i životní styl obyvatel úrodných rovin, kopcovitého podhůří i horských planin. Nebyl to kraj bohatý, ale ani úplně chudý. Lidé zde žili, jak mohli. Za staletí dokázali vybudovat nejen mnoho pozoruhodných památek, ale také osobitou kulturu, zvyky, obyčeje a slovesnost, kde se mísí vlivy české i německé. A právě rozmanitost zdejší krajiny, stavebních stylů, folkloru i naturelu místních obyvatel je největší předností Zábřežska. Kdo čeká, že bude zdejší krajinou ohromen, patrně odjede zklamán. Čeká-li však poutník okouzlení, bezpochyby jej najde. Nechybí rozkvetlé horské louky, smrkové lesy plné mechovitých balvanů, doubravy ukrývající v trávě lesní květenu i lužní lesy plné blatouchů, bledulí či medvědího česneku. Najdete zde vesničky jako malované i města a městečka plná historických zákoutí. Zábřežsko je kraj, kde se patrně nebudete prodírat davy turistů. O to více si ale užijete túru po horské hřebenovce nebo pohodový výlet rovinatým říčním údolím. Jsou zde sjezdovky i běžkařské trasy, značené turistické stezky i cyklotrasy. Kdo se rád toulá, určitě využije stovky polních a lesních cest a pěšin, které lákají k objevování tajemných zákoutí, jež vás chytnou za srdce. Možná potkáte fajrmóny, víly, hastrmany a další havěť zdejších bájí. Z mlhy se vynoří dávné příběhy které přispívají k jedinečnému geniu loci tohoto malebného kraje. Tato kniha není turistickým průvodcem. Je spíše pozvánkou a vyznáním části Moravy, do které pokud vás jednou okouzlí, zůstanete zamilováni až do konce života.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Putování Zábřežskem po stezkách legend a příběhů - Miroslav Kobza
Tajemné stezky Šumavská toulání: Krajinou zlaté stezky (978-80-87866-38-2)
Kniha - autor Jaroslav Pulkrábek, 208 stran, česky Jak tři zlaté nitky v zeleni nekonečných lesů protíná Šumavu trojice prastarých obchodních cest. Mezi nimi se rozpíná krajina plná horských potoků a řek, modravých jezírek, bobřích hrází i zrádných močálů. Země kopců, jejichž vrcholky se ztrácejí v mracích, země neprostupných pralesů se stromy, které pamatují husitské války. V této pohádkové zemi se jednoho dne na sklonku osmdesátých let, ve stínu Boubína i železné opony, ocitl i Jaroslav Pulkrábek. Poslouchal příběhy dřevorubců, četl ve starých knihách, hledal místa, kde kdysi stávaly samoty i celé vesnice, a tušil, že mnohé bylo jinak, než se na první pohled mohlo zdát. Mezi jehličím nalézal skleněné korálky, v trávě zarostlé zrezivělé hrnce a v břehu potoka torzo mlýnského kola. Prolézal kostely od krypty až po zvonici, pátral po hřbitovech i archivech, hledal zaniklá sídla, ptal se lidí. Den po dni pronikal hlouběji do minulosti a zpod nánosu zapomnění...
Objev podobné jako Tajemné stezky Šumavská toulání: Krajinou zlaté stezky (978-80-87866-38-2)
Tajemné stezky - Křivoklátským královským hvozdem - Otomar Dvořák
V samém srdci Čech, západně od Prahy se rozkládá rozsáhlé lesnaté území, jehož přírodní ráz nebyl dosud podstatněji narušen vlivem člověka. Křivoklátsko, nazývané podle významného gotického hradu, bývalo výsadním lovištěm českých knížat a králů a zdejší hluboké hvozdy si dodnes zachovaly ráz dávné divočiny. Tato kniha se vám pokusí přiblížit Křivoklátskou vrchovinu v celé mnohotvárnosti a rozmanitosti. Projdeme se skalnatým údolím řeky Berounky kolem místa, kde čert kdysi stavěl most, nebo kde slavný spisovatel Ota Pavel „potkal ryby“, spatříme romantické hrady Křivoklát, Týřov, Jivno, Jenčov a Nižbor, odhalíme tajemství keltských zlatých pokladů, „propadlých zámků“, osamělých poutních kostelíků a zaniklých hradišť, pokusíme se nalézt „kamenné ráčky“ - trilobity, nahlédneme do štol dávných horníků i do divoké Skryjských jezírek, vystoupíme na posvátnou horu staroslovanského boha Velese a podnikneme safari rájem zvěře v Lánské oboře. A k hlubokým lesům samozřejmě také patří napínavé historky o krutých bojích hajných s pytláky, o loveckých tradicích a nebývalých honech, o loupežnících, čarodějích a démonických strašidlech. Otomar Dvořák, známý spisovatel, autor poutavých cestopisů a historických románů je zasvěceným průvodcem, neboť se v tomto kraji narodil, prochodil ho křížem krážem a dodnes tady často pobývá. Vázané, 208 stran s množstvím dobových ilustrací a starých pohlednic
Objev podobné jako Tajemné stezky - Křivoklátským královským hvozdem - Otomar Dvořák
Tajemné stezky - Krajem blanických rytířů - Zuzana Koubková
Pověst o blanických rytířích zná každý. Někdo jako tajemný příběh vážící se k mytickému vrchu, jiný jako žertovnou hru v podání divadla Járy Cimrmana. Podblanicko ale nejsou pouze rytíři. Na Blanících můžete obdivovat vzácná rostlinná i živočišná společenstva, z rozhledny na Velkém Blaníku obhlédnout široké okolí, na Malém pro změnu rozjímat ve stínu zřícené kaple sv. Máří Magdaleny. Městečko Louňovice pod Blaníkem láká dlouhou historií sahající do roku 1149, ale i místním minipivovarem. Blaníky obtéká zlatonosná říčka Blanice, po níž vedl své čtenáře v knize Stříbrnou cestou od Tábora k Mladé Vožici Otomar Dvořák. Na dohled Blaníků ve středočeském Kamberku předal pomyslnou štafetu louňovické spisovatelce Zuzaně Koubkové. Ta zve čtenáře nejen na Blaníky, ale i do starobylého a trochu ospalého Načeradce, Pravonína, Zdislavic a dalších městeček a vesnic rozesetých po kraji kolem bájných vrchů. Nejsou nijak slavné, ale v každé z nich objevíte nějaký skvost - románský kostelík, zapomenutý židovský hřbitov nebo třeba bylinkovou zahrádku. Ve Vlašimi se můžete projít nádherným anglickým parkem a pokochat místním zámkem. Čekají na vás handicapovaná zvířátka i bizarní příběhy a pověsti o vodnících, strašidlech či zakopaných pokladech. Po zlatě se budete moci porozhlédnout na Roudném, v Jankově vás ohluší ryk nejkrvavější bitvy třicetileté války a ve Voticích se na vás těší nejen památky a s nimi spojené pověsti a příběhy, ale i poněkud tragikomické historky z relativně nedávné doby. Možná budete mít štěstí a někde vám přes cestu přeletí ledňáček, nad hlavou se vám zatřepotá moták pochop nebo nonšalantně proplachtí výr velký, z řeky vystrčí hlavu nutrie a třeba i vydra… Vydejte se do líbezného kraje plného překvapení, ať už s knihou nebo po vlastní ose, a poznáte, že nebudete litovat. Zjistíte, že jsem neslibovala nic nadarmo, naopak uvidíte a dozvíte se mnohem víc. Přeji vám šťastnou cestu!
Objev podobné jako Tajemné stezky - Krajem blanických rytířů - Zuzana Koubková
Tajemné stezky - Podkrkonoší barevným Podzvičinskem - Jan Řehounek
Od knih Zlatým pruhem Polabí, Svatojiřským lesem, Starobylým Českobrodskem a Toulky krajem dolní Cidliny z edice Tajemných stezek odbočil tentokrát nymburský spisovatel a publicista Jan Řehounek do podkrkonošského podhůří. Při léčení v Lázních Bělohradu si zamiloval barevnou krajinu Podzvičinska, jejímž středem se klikatí modrá stužka říčky Javorky. Z prvních drobných postřehů, které si při toulkách těmito místy zaznamenával, se postupně začala rodit kniha, v níž zúročil svoji novinářskou zvídavost, zaujetí poutníka, vášeň pro historická bádání i posedlost národopisem a regionální slovesností. Podzvičinsko a vlastně i celé Podkrkonoší je oblast s nádherným přírodním bohatstvím, obohaceným kulturním dědictvím nesmírné hodnoty. Autor spolu s čtenáři putuje od pramene Javorky v kopcích, jimž dominuje hora Zvičina, sestupuje zalesněnými úbočími s kamenitými stržemi a úžlabinami potůčků do přívětivé bělohradské kotliny s lesíky, ovocnými sady a rybníky, prochází sevřeným Mezihořským údolím do mírně zvlněného kraje Podchlumí. Odtud se otevírá rovina s obilnými poli a loukami, mezi nimiž splyne Javorka s Cidlinou. Spisovatel navštěvuje větší města s mnohdy pohnutou historií a starobylými památkami - Starou a Novou Paku, Miletín, Hořice, Lázně Bělohrad, Ostroměř, Smidary… hrady Pecku a Kumburk… v Hřídelci dokonce vejde do útrob sopky. V malebných vesničkách obdivuje lidovou architekturu, někde nachází větrný mlýn, jinde památný dub, pod nímž Karel Jaromír Erben psal svoji Kytici, hledá odkazy na lidové pověsti a báchorky v podkrkonošském dialektu, ochutnává kyselo či miletínské modlitbičky. Kromě toho se setkává s báječnými a pohostinnými lidmi. Pojďte se tedy spolu s Janem Řehounkem vydat tajemnými stezkami barevného Podzvičinska.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Podkrkonoší barevným Podzvičinskem - Jan Řehounek
Tajemné stezky – Za branami Prahy - Jan Bauer
V předcházející knize Před branami Prahy jsme se seznámili s východní částí okolí naší stověžaté matičky. Tentokrát budeme obcházet českou metropoli ze západní strany. Začneme na Zbraslavi, kde král Václav II. založil proslulý cisterciácký klášter Aula Regia. Dokonce zde mělo být pohřebiště přemyslovských panovníků, ale se smrští husitské revoluce vzal tento bohulibý záměr za své. Poté se vydáme za tajemstvím bájného Kazína a pokusíme se odpovědět na otázku, zda vůbec existoval. Ostatně v těch hodně dávných dějinách zůstaneme povětšinu našeho putování, které bychom bez valného přehánění mohli nazvat cestování časem. Není divu. Vždyť oblast na západ od Vltavy směrem k dnešnímu průmyslovému Kladnu bývala hodně dávno jádrem území kmene Čechů, jak to potvrzují archeologické vykopávky na hradištích v Budči nebo v Šárce. A ještě o mnoho let dříve vešla do dějin pravěké Evropy tajemná svatyně u Makotřas, záhadná mohyla v Rudné – Dušníkách, menhir ve Zbuzanech či nálezy z doby bronzové u Únětic. Navštívíme také místa spjatá s tragickými okamžiky našich dějin, ať už jde o Bílou horu nebo ves Lidice. Cestou potkáme četné proslulé osobnosti, například spisovatele Vladislava Vančuru, básníka Jaroslava Vrchlického, francouzského geologa Joachima Barrande, loupežníka Václava Babinského, malíře Mikoláše Alše, slavného „lovce orchidejí“ Benedikta Roezla, druhého komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, průkopníka moderní archeologie MUDr. Čeňka Rýznera či malířku Zdenku Braunerovou … Samozřejmě se dostane i na pověsti spojované třeba s jeskyní v Dalejském údolí, odkud vyhnal svatý Prokop čerty, se zříceninou hradu Okoře či se soutěskou v Divoké Šárce, kde prý bojechtivá děvčata nastražila past na dobrosrdečného siláka Ctirada. Zkrátka, máme se na co těšit.
Objev podobné jako Tajemné stezky – Za branami Prahy - Jan Bauer
Tajemné stezky - Zlatým pruhem Polabí - Jan Řehounek
Nymburský spisovatel, publicista a znalec historie regionu středního Polabí Jan Řehounek se vydal podél toku Labe z Kolína do Mělníka, aby vám – čtenářům – zprostředkoval a přiblížil krásy tohoto „zlatého pruhu české země“.Spolu s ním navštívíme ještě další starobylá města, jako jsou např. Poděbrady, Nymburk, Lysá nad Labem, Stará Boleslav či Brandýs nad Labem, s mimořádně hodnotnými památkami, ale i se zajímavými osudy neméně zajímavých lidí. Projdeme se lužními lesy u Libice nad Cidlinou, kolem někdejšího hradu Mydlovar a podél slepých labských ramen se vzácnou flórou. Potkat tu můžeme také vodníky, bludičky a divoženky. Nejstarší historii našeho státu si připomeneme na někdejší akropoli libického slavníkovského hradiště, u zaniklého hradu Oldříš, na dřevčické tvrzi a především ve Staré Boleslavi, spjaté se zavražděním svatého Václava. V Kolíně, Kovanicích a Brandýse položíme kamínky na zašlé náhrobky židovských hřbitovů, v Čelákovicích a Lysé před námi ze starých pohřebišť vystoupí upíři. V posbíraných lidových povídačkách se to hemží loupeživými rytíři, loupežníky, do borovic zakletými dívkami, ukrytými a nalezenými poklady, legendy a pověsti vyprávějí o kněžně Libuši, svatém Vojtěchu, husitském hejtmanu Janu Žižkovi, ale i o kalhotách hraběte Šporka. Od toku Labe se ale také někdy trochu vzdálíme, abychom si zabloudili v bludištích a labyrintech, rozhlédli se z rozhledny v rovině a ochutnali chleby ve stejnojmenné vesnici.Doufáme, že společně s autorem dojdete k poznání, že střední Polabí za ten literární (možná nejen) výlet stálo.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Zlatým pruhem Polabí - Jan Řehounek
Tajemné stezky - Pustinami středních Brd - Otomar Dvořák
Tajemné pohoří Brdy přetíná jako temná hradba střed české kotliny. V předchozí knize "Za poklady brdských Hřebenů" jsme prošli jeho východní, nejužší a nejznámější část. Tentokrát se však vydáme přímo do srdce hor, do "zakázané země", kam nevedou žádné turistické značky, do končin, kde jenom houštím zarůstající základy zbořených vesnic připomínají, že tady kdysi žili lidé. Vstoupíme do končin zakletých a dokonce prokletých; nejen, že můžeme snadno narazit na rezavějící nevybuchlou munici nebo se dokonce dostat do palebného koridoru; číhají tu i zrádná rašeliniště, zvětralé srázy skal, neprůchodná, krátery bomb zjizvená vřesoviště; poznáme zlověstnou Jedovou horu, Chodbu smrti, setkáme se s černou paní, pekelným psem a do cesty se nám vplazí záludný bludný kořen. Budou nám také odhalena místa zázraků a zjevení: neujde nám legendární Svatá Hora ani méně známá Svatá Dobrotivá, poznáme očarovanou studánku Panny Lídy a ve stopách vášnivého kata dojdeme spolu s K. H. Máchou do romantických zřícenin hradu Valdeku. Oddychneme si na místech plných malebné krásy, na vyhlídkách Kazatelny, Koníčku či Jindřichovy skály, u hornických kaplí na Březových Horách či v Mrtníku, u roubených chalup v Olešné, u zádumčivých lesních rybníků Láz, Pilský, Octárna či Padrť. Samozřejmě, že si nenecháme ujít výstup na nejvyšší brdskou horu Tok a další "osmistovky", projdeme přes dopadové plochy vojenských střelnic Jordán a Brdo, napijeme se z pramene Litavky a konečně zjistíme, kde skutečně pramení Červený potok. A cestou také zahlédneme zvířata, jaká už jinde neuvidíte - a dokonce i taková, o nichž ani netušíte, že vůbec existují. Viděli jste už někdy útočícího potočního upíra, nebo drželi v dlani mrskajícího se příbuzného trilobitů? Sestoupíme také do podhůří, abychom si prohlédli hornickou Příbram, železářský Komárov a Hořovice, které si svou polohou vysloužily pojmenování "český betlém". A protože je naším průvodcem romanopisec Otomar Dvořák, je jisté, že to bude cesta dobrodružná a plná všelijakých překvapení.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Pustinami středních Brd - Otomar Dvořák
Tajemné stezky - Tajnosti kraje bechyňského - Otomar Dvořák
Tentokrát nás spisovatel Otomar Dvořák seznámí se starobylým „krajem bechyňským“, jenž kdysi sahal od rakouských a moravských hranic až k pohoří Brdy a k Vltavě nad Prahou. Spíše než turistické značky a mapy nás povedou bizarní příběhy místních obyvatel, záznamy starých kronik, tajemné pověsti a nevyřešené záhady. Budeme společně sledovat tok řeky Lužnice od Příběnic až do Týna nad Vltavou, dopřejeme si nostalgickou retro jízdu Křižíkovým elektrickým vláčkem, prozkoumáme pravěké mohylníky a obětiště v kraji mrtvých kolem říčky Smutné, pokusíme se odhalit tajemství rituálních předmětů z magického vrchu Burkováku, uvidíme „jihočeskou Svatou Horu“, pramen znásilněné panny Rosalie a poustevnu Na Poušti, obklopenou zkamenělým stádem, na bechyňském zámku si zajdeme na svatební hostinu Petra Voka z Rožmberka, budeme se brodit potokem pod skalními převisy v divoké Židově strouze, prohlédneme si orientální cestopisné fresky v zámku Kolodějích, připomeneme si tragédii na císařském dělostřeleckém cvičišti Velkém Depotu, spustíme se do podzemního labyrintu pod Týnem nad Vltavou, a samozřejmě se pokusíme najít podivné bechyňské koule či vzácné vltavíny.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Tajnosti kraje bechyňského - Otomar Dvořák
Tajemné stezky - Soutěskami Českého krasu - Otomar Dvořák
Na předměstí Prahy začíná oblast divoce rozervaných skal, hlubokých strží a jeskynních labyrintů. Táhne se směrem k západu a končí až za Berounem. Voda tady vytvarovala poddajné vápencové usazeniny pravěkých moří a vytvořila krajinu, která se podobá některým romantickým scenériím z Balkánu; proto byla tato část středních Čech podle proslulého slovinského pohoří Kras nazvána Českým krasem. Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín, nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů Hansi Hagenovi, spustíme se s jeskyňáři na dno propasti a objevíme tam divné, nevysvětlitelné stopy, osvěžíme se vodou ze zázračných krasových pramenů, posedíme s filmovými hvězdami třicátých let na Barrandovských terasách, zahloubáme se nad záhadnými okolnostmi zavraždění sv. Ludmily a nad hrobem "Růže tetínské" vzpomeneme na nenaplněnou lásku jednoho mladého básníka. Zasvěceným průvodcem nám opět bude spisovatel Otomar Dvořák, s nímž jsme v předcházející knize putovali po tajemných stezkách křivoklátskými lesy.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Soutěskami Českého krasu - Otomar Dvořák
Tajemné stezky - Vodním světem Soběslavska - Otomar Dvořák
Spisovatel Otomar Dvořák se "ponořil" do vodního světa na Soběslavsku, do typické jihočeské krajiny, třpytící se hladinami četných rybníků. Navštívíme s ním Kafkův zámek Strkov v Plané nad Lužnicí, poznáme starobylé slovanské hradiště Chýnov a po Čertových schodech vstoupíme do barvami hýřící Chýnovské jeskyně. Také vyšplháme na věže romantického hradu Choustníku, spatříme poslední husitské bojiště u Křeče a zapomenuté lázně Svaté Anny. Sestoupíme z okraje Vysočiny zpátky do rybničních nížin s centrem v městě čápů - Tučapech. Přejdeme na druhý břeh Lužnice, posedíme na malebném tvrzišti Skalná, prohlédneme si mohylový kraj duchů, Zkamenělou svatbu u Hlavatců a strašidelná místa na okrajích Černické obory. Hlavně nás ale čeká fascinující a zcela svérázná krajina Soběslavských blat, rašelinné močály obklopené věncem blatských obcí, jejichž krása se stala symbolem jižních Čech. Prozkoumáme je všechny, opojeni malebností statků, jejichž oblé tvary a dekorativní zdobení připomíná sváteční lidové perníčky. Poznáme zblízka selské baroko a jeho tvůrce. Čeká nás také cesta po stopách hrdinů Jiráskova románu Proti všem, z Horního a Dolního Bukovska do Hvozdna a záhadných Radonic, jejichž tvrz se prý propadla do pekel. A potom už nás Tajemné stezky zavedou přímo do Soběslavi. I ta je plná starobylých památek a záhad!
Objev podobné jako Tajemné stezky - Vodním světem Soběslavska - Otomar Dvořák
Tajemné stezky - Slavkovský les - Otilie K. Grezlová
Ve své další knize pozve autorka Otilie K. Grezlová čtenáře i tuláky do míst kdysi zvaných Kaiserwald. Podělí se s vámi o své poznatky i zážitky, připomene bohatou historii, i tu méně slavnou v polovině 20. století. Vyprávění začíná tvrdě: dvěma mordy, jeden ze žárlivosti, druhý z touhy po penězích. Nechybí výšlap na nejvyšší horu Slavkovského lesa, návštěva okouzlující Kladské s připomínkou dávných časů. Lázně Kynžvart zahrnují nejen pomyslnou návštěvu u Metternichů. Zjistíte, jak to bylo s prameny v Pramenech, vydáte se za nejkrásnější rozhlednou i za kostelem, v němž bylo kino. Do cesty se vám často připletou minerální vody, jako třeba v Mnichově. Kdo nenavštívil Tři kříže, jako by ve Slavkovském lese nebyl. V Bečově nad Teplou vás uhrane slavný relikviář sv. Maura, historií budete žít i v nedalekém Horním Slavkově. Dostanete se na Krudum a pod ním si prohlédnete zbytky kostela doslova vypreparovaného ze země. Březová připomínající Hollywood má v dějinách i cara Petra Velikého. Loket je zázrak sám o sobě, s památkami se tu doslova roztrhl pytel, má chráněné břečťany a v blízkosti Svatošské skály. Poputujete k viklanům, monastýru i do Kostelní Břízy, jejímž čestným občanem byl Karel Höger. Objevíte nespočet židovských hřbitovů, užasnete nad socialistickým experimentem v obci Rovná a vydáte se hledat zaniklý hrad Plikenštejn. Zjistíte, jak byla tato oblast "úrodná" na slavné a zajímavé osobnosti. Pozůstatkům šibenic se možná někteří vyhnete. Řada míst Slavkovského lesa má dobře našlápnuto, jinde se zastavil čas, někde přetrvává pocit zmaru. To vše dává dohromady přepestrou mozaiku, z níž si vybere každý. Nicméně nevybírejte, abyste nepřebrali, raději poznávejte Slavkovský les v plné škále jeho rozmanitostí. A užívejte si ticha hlubokých lesů, cest i steziček vedoucích odnikud nikam.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Slavkovský les - Otilie K. Grezlová
Tajemné stezky - Po březích Orlické přehrady - Vladimír Šiška
Vydejte se spolu s badatelem a spisovatelem Vladimírem Šiškou do kraje kolem Orlické přehrady. Kdysi jej protínalo hluboké údolí s divokou Vltavou a rozeklanými skalami. Dnes je tu jezero dlouhé 68 kilometrů. Okolí nabízí plno rozmanitých přírodních krás, zajímavou historii i pamětihodnosti na doby dávno minulé. Připomeneme si, jak se budovala přehrada s nejvyšší hrází u nás i jak se stavěly a bouraly mosty přes vltavské údolí, dozvíme se, které památky měly štěstí a podařilo se je zachránit. V kraji nacházíme spoustu bývalých tvrzí, hrádků i zámečků. Jaký byl jejich osud a kolik pověstí se k nim váže? Potkáme zde i mnohem starší pozoruhodnosti: nad vltavským údolím byla kdysi velká strážní hradiště z doby dávných Keltů i Slovanů. Jak asi vypadala v době největší slávy? Nemůžeme vynechat ani dvě nejslavnější památky s bohatou a tajemnou historií: zámek Orlík a hrad Zvíkov. Obě stavby, původně hrady na vysokých skalách nad řekou, se dnes zrcadlí na vodní hladině. Na každém kroku narážíme na chráněná území, kde ještě nedotčená příroda skrývá své skvosty v podobě vzácných zvířat, především ptáků, i chráněných rostlin. Při výstupu na Makovou horu nad Orlickou přehradou se nám na chvilku zastaví dech, když se před námi na vrcholku kopce uprostřed lesů zjeví mystický kostelík, který právě zde stojí patrně nikoliv pouhou náhodou. Jen škoda, že mnoho takto klidných, nádherných až magických míst rychle ubývá pod náporem turistického průmyslu.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Po březích Orlické přehrady - Vladimír Šiška
Tajemné stezky - Beskydy - údolím řeky Ostravice - Petr Juřák
V našem již druhém povídání o Beskydech povedou naše kroky krajem kolem řeky Ostravice. Její voda byla víc než životadárná, dala totiž vzniknout i množství dílen, provozoven či manufaktur. Podél jejího toku potkáme mnoho větších i menších obcí a s mnohdy pozoruhodnými dějinami a ještě zajímavějšími událostmi. Namátkou jmenujme obec Ostravici nebo Bílou. Hlubokými beskydskými údolími se dostaneme na nejvyšší místa, jež jsou mnohde korunována historickými turistickými chatami, jež k Beskydům neodmyslitelně patří. Zajímá vás, jak lidé kdysi ve vesnicích žili, co jim poskytovalo obživu? Jak se bavili? Nebo jak a kde se vzdělávaly děti? Ano, ani staré školičky a školy a jejich učitelé v knize nechybí, dokreslují mnohovrstevnatou historii zdejšího kraje, v němž svého času kvetlo také pašeráctví. Navštívíme nespočet kaplí a kapliček, kostelíků zachovaných i dávno zapomenutých, které mají v historii tohoto regionu své nezastupitelné místo. Seznámíme se s mnoha rodáky, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do dějin tohoto kraje, ba co víc – už si bez nich mnohá místa ani nedokážeme představit. Víte, že Petr Bezruč byl v útulně U Švarné Hanky domovníkem? Stačí jen se ponořit do časů minulých a pozorně vnímat… A co třeba Gruň, Bílý Kříž, Frýdlant nad Ostravicí, Staré Hamry a další místa? Jejich výčet by byl příliš dlouhý, ale o všech se dočtete. Pojďte s autorem knihy cestou i necestou, dívejte se, naslouchejte a objevujte, co vám kraj kolem řeky Ostravice důvěrně sděluje. Nebudete zklamáni.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Beskydy - údolím řeky Ostravice - Petr Juřák
Tajemné stezky - Mlžnou krásou Rychlebských hor - Miroslav Kobza
Tajemné Rychlebské hory. Kraj hlubokých údolí, průzračných potoků, starých hradů, zaniklých vesnic a v podzemí ukrytého nezměrného bohatství. Kraj, kudy kráčela historie, i země na kterou se zapomnělo.Jmenují se podle stejného města, ale jejich název zní jinak v Polsku a jinak v Česku. Ani mnozí místní netuší, kde hřebeny Rychlebských hor začínají a kde končí. Najdeme v nich kouty opuštěné a zapomenuté Bohem i lidmi, stejně jako místa, kde kypí život a voda uzdravuje tisíce lázeňských hostů. Je to prostě pohoří plné rozporů. Snad je tím vinna historie, která dala tomuto kraji poznat bohatství obsažené ve zlatě a dalších nerostech ukrytých v podzemí či v obchodu a výrobě. Poskytla mu vzdělanost, kulturu i krásnou architekturu. Pak však tento kraj rozdělila a uvrhla ho do chudoby i zapomnění. A aby toho nebylo dost, nakonec odsud odvedla i lidi, kteří tyto hory osídlovali, dobývali i chránili. Přivedla na obě strany hranice nové osadníky, jenže ti mnohdy nevěděli, co si s nově nabytým domovem počít. Zanikly vesničky, které dávaly zdejšímu kraji pestrost, zůstaly jen nezhojené rány v krajině.Ani turisté se do Rychlebských hor v poválečných letech příliš nehrnuli. Byl to kraj osamělých trampů, milovníků samoty a podivínů. I díky tomu si Rychlebské hory uchovaly nedotčenost a do jisté míry nádech divočiny.Vše se mění, i tyto hory. Stále více lidí touží po klidu, takže ten se zde stává stále vzácnější komoditou. Lidé z obou stran hranice opět objevují půvab zdejší krajiny a vzájemnou spolupráci. Rychlebské hory přestávají být kopečky na konci světa a stále více se stávají krajem uprostřed Evropy. A také domovem pro generaci lidí, kteří sice nemají kořeny v tomto kraji zarostlé tak hluboko jako staré rychlebské buky, ale kořínky pomalu zapouštějí a začínají být novodobými pravými „Rychlebáky“.Tato kniha je jak pohledem do minulosti Rychlebských hor, tak nahlédnutím do jejich možné budoucnosti, a to očima autora, který těmto horám věnoval své srdce.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Mlžnou krásou Rychlebských hor - Miroslav Kobza
Tajemné stezky - Toulky krajem dolní Cidliny - Jan Řehounek
Po putování po Tajemných stezkách Zlatého pruhu Polabí, Svatojiřského lesa a Českobrodska se tentokrát nymburský spisovatel a publicista Jan Řehounek vydal tajemnými stezkami dolního Pocidliní. Jeho literární pouť vede od soutoku s Labem proti proudu Cidliny po soutok s Javorkou. Je to oblast, která leží tak trochu stranou turistického zájmu veřejnosti, ač nabízí opravdu velké množství mimořádně zajímavých míst s bohatou historií a se spoustou architektonických památek. Všeobecně známá jsou dvě města regionu – Chlumec nad Cidlinou a Nový Bydžov, z obcí pak např. Žehuň se souborem barokních památek a obrovským rybníkem či slavníkovská Libice nad Cidlinou.Kdo však zná například oboru Kinských u Kněžiček, keltské Dobšice, Zbraň se zajímavým technickým zařízením na přítoku Žehuňského rybníka, historické Žiželice, dřevěné zvonice ve Skřivanech, Končicích, Vysočanech či Měníku, místo posledního odpočinku Kinských v Mlékosrbech, kostely v Opočnici, Nepolisech, Smidarech, Lučici, Starém Bydžově, dientzenhoferovský zámek ve Sloupnu, lidovou architekturu v Libni či Olešnici?Pocidliní je rovněž velmi bohaté lidovou slovesností. Vždyť jen bájný vrch Oškobrh je opředen řadou příběhů o vojsku svatého Vojtěcha, svatovojtěšské legendy se tradují v Libici nad Cidlinou, čerti a hastrmani se hemží kolem Žehuňského rybníka, ohnivý kočár se prohání Hradišťkem, zakleté duby najdete v lese u Mlékosrb, v Zábědově se vypráví o Kudibalovi s koňskou hlavou…Samotná řeka Cidlina s řadou přítoků, mlýnských struh a s okolními rybníky dotváří malebnou krajinu Pocidliní, v níž určitě najdete místa svému srdci blízká.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Toulky krajem dolní Cidliny - Jan Řehounek
Tajemné stezky - Za skrytou krásou Chebska - Aleš Česal
Vydejme se spolu s Alešem Česalem do nejzápadnějšího koutu naší vlasti, na Chebsko a Ašsko. Krajinou, kterou formovala řeka Ohře. Do země s pečetí podzemního ohně a léčivých pramenů. Do krajiny plné středověkých památek i přírodních krás. Poodhalíme záhady Chebského hradu i symboliku jeho tajemné kaple. Navštívíme nejzápadnější bod České republiky, vypravíme se i do nitra jedné z nejmladších sopek na našem území a necháme se uchvátit krásou nejzápadnějšího českého hradu. Budeme sledovat stopy básníka a učence Johanna Wolfganga von Goetha, posledního chebského kata a sběratele starožitností Karla Hussa a nezapomeneme ani na vévodu Valdštejna, který byl v Chebu i se svými věrnými zavražděn. Odhalíme mysterium Bismarckových věží, lidské oběti na hradě Skalná i chebského upíra. Navštívíme památky a zajímavosti známé, ale i zapomenuté. Projdeme se místy svatými i klatými. Autor se věnuje i době poměrně nedávné, kdy v pohraničí vládli nacisté a poté jej uzamkla železná opona. Dozvíme se, kdy a proč v Chebu přistála vzducholoď, jak je to se zdejším zemětřesením, jak vznikla legenda o populárním novodobém "bůžkovi" plodnosti Františkovi, řekneme si, jak to bylo s nacistickou podzemní továrnou a krátce zavítáme i k sousedům na bavorskou stranu hranice.
Objev podobné jako Tajemné stezky - Za skrytou krásou Chebska - Aleš Česal
Podívejte se také
- Stříbrnou cestou od Tábora k Mladé Vožici: Tajemné stezky (978-80-87866-64-1)
- REER Y svorka (4013283469057)
- Rinconete y Cortadillo (9788853615831)
- Gardena Spojka - Y (0934-50)
- divci bunda y f k
- PB3 y las verduras (9788853605337)
- PB3 y la chaqueta (9788853605344)
- Canon GI-490 Y žlutá (0666C001)
- Keen Redwood Mid WP Y (SPTkeen991nad)
- Tefal Škrabka Y Ingenio K2071814 (K2071814)
- Canon PGI-2500XL Y žlutá (9267B001)
- Canon GI-40 Y žlutá (3402C001)
- PB3 y el payaso Rataplán (9788853606259)
- HENDI drátěný kartáč ve tvaru Y (93249)
- rozdvojka na vzduchovou hadici dm y 8mm
- Postroj Y Hurtta Casual černý 60cm (6410329331534)
- KRTGR6015 - Spojka na tři hadice Y (KRTGR6015)
- Postroj Y Hurtta Casual černý 80cm (6410329331558)
- Postroj Y Hurtta Casual černý 100cm (6410329331572)
- Postroj Y Hurtta Casual červený 80cm (6410329328442)
- Postroj Y Hurtta Casual červený 60cm (6410329328428)
- SWIRL Y 50/4 MP Plus (6762617)