A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha

Produkt A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha sme našli 50+x, pokiaľ to nie je to čo hľadáte, skúste frázu A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha upraviť a produkt hľadať znova.

A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,O aktuálním dění v Rusku se dnes v médiích píše víc než dost, všechny příspěvky se však až do omrzení točí kolem tří klíčových slov: Putin, Navalnyj a Sputnik V. Kdy jste ale naposledy slyšeli něco nového z ruské hudby? Nebylo to náhodou dívčí duo Tatu před patnácti lety? V tomto čísle jsme se rozhodli prozkoumat současnou ruskou popovou produkci – tedy takovou, kterou z většiny tvoří a poslouchají lidé narození až po rozpadu Sovětského svazu. A co jsme zjistili? I v Rusku postupně slábne napodobování angloamerických vzorů a řada zajímavých hudebních projektů čerpá z domácí kultury nebo prvky obou kulturních okruhů provokativním způsobem mísí. Skupiny jako IC3PEAK nebo Shortparis, které se někdy otevřeně a jindy zastřeně vyjadřují k současné společenské situaci, dokázaly uspět navzdory jazykové bariéře i u zahraničního publika. Odkaz hudebních ikon minulé epochy (rockové skupiny Kino a punkrockového psance Jegora Letova) je sice stále živý, ale z rocku už se stal v podstatě neškodný žánr. „Ruský rock skončil, když fízlové přestali pronásledovat rockery,“ píše Arťom Rondarev v eseji o proměnách obrazu policie v ruské populární hudbě. V dnešní době policejní represi čelí hlavně rappeři – své o tom ví i Husky, který si odseděl dvanáct dní ve vězení za to, že v Krasnodaru rapoval na střeše auta. Slova jeho slavné skladby Panelák si spolu s texty dalších výrazných interpretů můžete přečíst na straně 22. Všechny mají sociálně kritický podtón a jsou plné bolesti a deziluze. Jejich autoři se ale odvažují pojmenovat situaci ve vlastní zemi – a bez toho žádná změna poměrů není možná. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 19/2021 - dante (999-00-033-5438-9)

A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba (999-00-031-4168-2)

A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba (999-00-031-4168-2)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky O aktuálním dění v Rusku se dnes v médiích píše víc než dost, všechny příspěvky se však až do omrzení točí kolem tří klíčových slov: Putin, Navalnyj a Sputnik V. Kdy jste ale naposledy slyšeli něco nového z ruské hudby? Nebylo to náhodou dívčí duo Tatu před patnácti lety? V tomto čísle jsme se rozhodli prozkoumat současnou ruskou popovou produkci – tedy takovou, kterou z většiny tvoří a poslouchají lidé narození až po rozpadu Sovětského svazu. A co jsme zjistili? I v Rusku postupně slábne napodobování angloamerických vzorů a řada zajímavých hudebních projektů čerpá z domácí kultury nebo prvky obou kulturních okruhů provokativním způsobem mísí. Skupiny jako IC3PEAK nebo Shortparis, které se někdy otevřeně a jindy zastřeně vyjadřují k současné společenské situaci, dokázaly uspět navzdory jazykové bariéře i u zahraničního publika. Odkaz hudebních ikon minulé epochy (rockové skupiny Kino... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 05/2021 - Nová ruská hudba (999-00-031-4168-2) , A2 kulturní čtrnáctideník 4/2021 - kropotkin (999-00-031-4159-0)

A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,První letošní číslo věnujeme dragu, tedy oblasti plné vášně, excesů a hlavně svobody. A tohoto přístupu se drželi i Antonín Tesař a Šárka Gmiterková, kteří téma připravili. Drag je spojený s fluidní, leckdy provokativní identitou na rozhraní mezi mužským a ženským genderem, módou a kýčem, avantgardou a mainstreamem, show a životem. Původně subkulturní fenomén, který má kořeny v karnevalovém excesu, se v posledních deseti letech dostal do mainstreamu díky soutěžnímu pořadu RuPaul’s Drag Race. O jeho významu pro společenskou diskusi o genderu, sexualitě a sebevyjádření píše Aneta Dorazilová: „Drag queens ukazují veřejnosti, že jinakost spojená s neznámým a neobvyklým není nebezpečná, naopak může být velmi obohacující.“ Dvě hvězdy vzešlé z této soutěže – „prvotřídní ruskou štětku Katyu Zamolodchikovu a nejsprostší barbínu Trixie Mattel“ – představuje Šárka Gmiterková a o poněkud přehlížených drag kings píše Antonín Tesař. Drag queens v hudbě, zejména pak zpěvačce a hvězdě filmů Johna Waterse známé jako Divine, se věnuje Ondřej Klimeš. O českých travesti shows od osmdesátých let do současnosti mluví jeden z nejznámějších českých travesti umělců Chi Chi Tornádo, podle něhož první českou oficiální drag queen byl mim Jaroslav Čejka. Od členek souboru House of Garbáge se mimo jiné dozvíte, že pro některé z nich je drag způsobem zkoumání vlastního genderu, pro další je to styl života v komunitě nebo relaxace a pro jiné prostě skvělá zábava. Berte to jako výzvu! (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - antihrdinové (999-00-031-4566-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 03/2021 - Kropotkin - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 03/2021 - Kropotkin - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Před sto lety, 8. února 1921, zemřel ruský publicista, cestovatel, geograf a geolog Petr Alexejevič Kropotkin, který se do historie zapsal především jako jeden z prvních teoretiků anarchokomunismu. „Anarchistický kníže“, jak se mu přezdívalo, promýšlel koncepty družstevnictví a komunitního života, jež jsou dodnes inspirativní. Klíčovým tematickým textem je esej Ondřeje Slačálka, který vysvětluje, v čem je Kropotkin stále aktuální. Mimo jiné se ptá: „Pokud se hroutí nejen světské řády a panovníci ‚z milosti boží‘, ale i ona ‚milost boží‘, která má jejich moc zajišťovat, kde hledat záruku před amorálním jednáním? Jak dosáhnout toho, aby se svět, který svrhl boha i pána, nestal bludištěm sadovských markýzů, v němž absolutní svoboda jedněch znamená ponížení a podmanění druhých, brutální a bez mezí?“ Mimo téma bych rád doporučil rozhovor s Pavlem Novotným, který na sklonku loňského roku vydal pozoruhodný básnický diptych Zápisky z garsonky a Dědek, zachycující dětství v libereckém paneláku. Závěrem provozní informace: tímto číslem završuji své devítileté šéfredaktorské působení v A2 a s potěšením předávám štafetu Lukáši Rychetskému. Funkci zástupce šéfredaktora bude vykonávat literární redaktor Michal Špína a já se budu i nadále starat o literární rubriku. Žádné dramatické loučení se tedy nekoná a není třeba se obávat radikálních změn či restrukturalizací. A2 zůstává kulturním médiem, v němž se tříbí vkus i názory, platformou, která se nebojí nových trendů, ale zůstává věrná zdánlivě archaickému nosiči, jímž je nebělený recyklovaný novinový papír. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 03/2021 - Kropotkin - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - ostrovy utopie (999-00-031-4157-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Hrdinskými postavami se hemží dějiny, historie literatury i popkultura. Charakterizují je striktně morální postoje, schopnost podstoupit oběť a nezřídka i nadpřirozené schopnosti, využívané v boji proti příkoří a ústrkům. Takoví hrdinové se ale v životě zpravidla nevyskytují a čím dál méně vystupují i v dobrých příbězích, takže tentokrát budou v hlavní roli antihrdinové. Opozice hrdiny a antihrdiny podle Jana Koláře „odhaluje paradoxní charakter lidské přirozenosti rozepjaté mezi dva nemožné póly“. Blanka Činátlová v textu věnujícím se povídkové tvorbě Matěje Hořavy, Vratislava Kadlece a Sylvy Fischerové dochází k závěru, že rozdíly mezi hrdiny a antihrdiny se u těchto autorů stírají, protože charakter postav se utváří „výhradně v toku řeči, jejíž významy jsou určovány proměnlivými vnějšími okolnosti“. Důležitou součástí tématu je literární portrét reálné historické „antihrdinky“ Agnessy Mironovové. Ta se ve svých vzpomínkách, které balancují na hraně fikce, vrací do třicátých let 20. století, kdy byla ženou vysokého důstojníka Čeky a užívala si exkluzivního blahobytu během zuřícího hladomoru – až do chvíle, než byl její muž popraven a plné stoly lázeňských sanatorií vystřídala bída gulagu. O popkulturních podobách antihrdinství se pak dočtete v rozhovoru s Marcem Favarem, který se točí kolem komiksových postav, nebo v reflexi seriálu Cobra Kai, jenž se vrací k osmdesátkovému blockbusteru Karate Kid a relativizuje jeho pojetí dobra a zla. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - dekolonizace a literatura (999-00-031-4567-3)

A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,„Rozsah ženských svobod je obecným principem veškerého sociálního pokroku,“ napsal utopický socialista Charles Fourier v roce 1808. Přestože je termín utopický spojen s neplodným snílkovstvím, Fourierův výrok ukazuje, že utopické myšlení umělo odhalovat budoucnost daleko přesněji než soudobá reálpolitika. Podobně jako Jules Verne i utopisté předjímali – často rovněž románovou formou – technologické i sociální výdobytky nadcházejících staletí. Konec 20. století představoval i konec jedné éry utopické tradice, jež měla vyvrcholit a následně i padnout se Sovětským svazem. Toto číslo lze chápat mimo jiné i jako položení otázky, zda krach komunistického projektu provždy zdiskreditoval utopické aspirace, z nichž vyšel, nebo je naopak důvodem, proč se k nim vrátit. Přitakat utopii znamená dát přednost fragmentu, nápadu a dobrodružství před programem a šestá letošní Ádvojka se stává průvodkyní po utopickém archipelagu. Je možné plout od připomínky stopadesátého výročí Pařížské komuny přes reflexi multižánrového solarpunku až k roli utopií v urbanismu a architektuře ve zbrusu nové rubrice Veřejný prostor, o niž se bude starat Alžběta Medková. V dystopické současnosti našich osamělých, lockdownem izolovaných ostrovů může být čtení o utopiích obzvlášť inspirativní díky tomu, že představují princip naděje. Tu patrně nejlépe v aktuálním čísle artikuluje úryvek z básnického cyklu Zimní cesta do Prahy rakouské spisovatelky Ingeborg Bachmann: „Zde se mnou slovo hraničit smí v pokoji a míru./ Když Čechy leží u moře, uvěřím ještě mořím./ Jestliže mořím uvěřím, pak začnu doufat v zem.“ (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 17/2020 (999-00-020-8544-4)

A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,„První z nich vládli Slovem, druzí jej pouze používali.“ Touto větou popsal v roce 1961 Jean-Paul Sartre situaci kolonizace, v níž existovalo 500 milionů lidí ze Severu a vedle nich jedna miliarda pět set milionů „domorodců“ z Jihu, kterým bylo plné lidství upíráno. Aktuální číslo Ádvojky přináší téma Dekolonizace a literatura a prostřednictvím odborných i čistě literárních textů předestírá, jak to vypadá, když si vezmou slovo tzv. postkoloniální autoři. Nejde přitom pouze o to, jak okcidentální spisovatelé a novináři podléhající nejrůznějším heterostereotypům psali a píší o Africe nebo o „málo rozvinutých zemích“ (cítíte tu povýšenost?), ale také o to, jak bývalí kolonizovaní píší sami o sobě a jak vidí potomky těch, kteří se podíleli na jejich utlačování. Jaké to je, nalézat vlastní identitu a jazyk, a přitom vzdorovat koloniálním škatulkám? „Africké postavy by měly být barvité, exotické a excentrické – uvnitř však prázdné, bez vlastního hlasu,“ napsal s patřičnou mírou ironie keňský spisovatel Binyavanga Wainaina v provokativní stati Jak psát o Africe, která je ideálním vstupem do tématu čísla. Jakkoliv platí, že o většině zahrnutých článků nelze přemýšlet bez jejich přímého napojení na postkoloniální studia, dojde i na problematizaci interdisciplinárního oboru, který se u nás teprve pomalu etabluje. „Bylo nezbytné se osvobodit od kolonizace, a teď je třeba se osvobodit od výsadních postkoloniálních výkladů,“ tvrdí alžírský spisovatel Kamel Daoud, který svou kritikou všech bez rozdílu možná poněkud předbíhá současnou realitu. Nakonec ale přece skutečně nejde o etnickou či jazykovou příslušnost jednotlivých autorů a autorek, nýbrž o jedinečnost hlasů a slov, které zkrátka stojí za to číst. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 15/2020 (999-00-020-7652-7)

A2 kulturní čtrnáctideník 17/2020 - GTA - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 17/2020 - GTA - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Vítejte v Liberty City, městě, kde je vše dovoleno a kde můžete vyzkoušet ledacos, co se v reálném světě příčí morálce i zákonům – mlácení náhodných chodců, kradení aut, užívání drog, vraždění, potyčky s policií. Pět dílů herní série Grand Theft Auto, známé pod zkratkou GTA, lze ovšem také chápat jako simulátor kapitalismu. A právě tato oblíbená, byť v mnoha ohledech kontroverzní hra, jež nás zavádí do světa „páchnoucího potem, penězi, benzínem a krví“ a která s vydáním každého pokračování vyvolává mediální diskuse, je tématem dalšího letního čísla. Ptáme se, jaké to je, stát se virtuálními gangstery a hyperkonzumenty, a snažíme se přijít na to, proč to tak přitahuje širokou herní obec. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 17/2020 - GTA - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 13/2020 - krajina (999-00-031-5148-3)

A2 kulturní čtrnáctideník 14/2020 - Antifeminismus - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 14/2020 - Antifeminismus - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,První prázdninové číslo A2 je věnováno tématu, u kterého si sice příliš neodpočinete, ale rozhodně si u něho vytříbíte názory. Zaměřili jsme se na jednu frontu aktuálních kulturních válek: boj proti feminismu, genderu a emancipaci. Právnička a odborářka Šárka Homfray se v eseji čísla vrací k počátkům ženského emancipačního hnutí, podává typologii zpochybňování ženských práv a konstatuje, že debata o feminismu se neustále točí v bludném kruhu: „Feminismus a antifeminismus jsou jako dvě sestry, které se zrodily z téhož. Obojí vyvolala společnost nerovností a obojí přetrvá, dokud bude společnost na nerovnostech založena.“ V rozhovoru s politoložkou a filosofkou Zorou Hesovou se dozvídáme, proč se antigenderovými baštami staly země východní Evropy, a Eva Klíčová s přihlédnutím k literatuře a médiím ohledává kořeny antifeminismu české provenience. Nevidí je ve středoevropském klimatu „se zesíleným smyslem pro ironii a černý humor“, jímž nedůvěru k feministickým myšlenkám vysvětloval Václav Havel, ale v tradici disentu nebo v dezinformačním diskursu devadesátých let, jehož součástí byli například i Josef Škvorecký či Ludvík Vaculík. Mariana Prouzová interpretuje dílo umělkyně Tracey Emin, svázané s tělesností, sexualitou a autobiografičností, a o banálním antifeminismu esejistky Camille Paglii, která se sama bůhvíproč považuje za nástupkyni Susan Sontag, píše Natálie Drtinová. Doporučuji i ekologické texty Terezy Stöckelové a Matouše Hrdiny, které by mohly zchladit popírače klimatické krize, jejichž hlasy po vydatných deštích z uplynulých týdnů opět nabraly na síle. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 14/2020 - Antifeminismus - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 14/2020 - antifeminismus (999-00-031-5147-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 13/2020 - Krajina - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 13/2020 - Krajina - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Číslem o krajině navazujeme na sérii témat reflektujících vztahy mezi přírodou a kulturou. V tomto případě jde především o spojení psaní a putování krajinou – o její literární uchopení, ale také o její vliv na pisatele. K prostředí kolem nás lze přitom přistupovat mnoha různými způsoby. Zajímavé perspektivy ve své nové knize otevírá biolog Jiří Sádlo, s nímž jsme vedli rozhovor nejen o významu periferií a suburbií, ale také o potřebě krajinné pestrosti a o ekologických módách. Jiří Špičák nás ve svém eseji bere na „psychogeografickou“ procházku po břehu Mlýnského potoka mezi Řimicemi a Olomoucí: spolu s autorem pozorujeme plynoucí vodu, obcházíme řečiště a čekáme, kam nás jeho asociativní průzkum dovede. Jako úvod do tradice psaní o krajině doporučuji text Matouše Hrdiny, který referuje o paradoxu nepřekročitelné hranice lidského pohledu a vyzývá k posthumanistickému vnímání přírody. Konkrétními příklady silných autorských přístupů jsou medailony britského spisovatele Iaina Sinclaira a americké esejistky Rebeccy Solnit od Jonáše Zbořila a Miloše Hrocha. Tématu krajiny se dotýkáme i na výtvarných stránkách v rozhovoru s Milošem Vojtěchovským a v recenzi ústecké výstavy Poslední den stvoření, která se zabývá rekultivací vytěžené krajiny. A dostáváme se i do krajin virtuálních – Ondřej Trhoň píše o rozvíjení citlivosti k lesním porostům a divočině skrze hraní videoher. Ale ještě lepší bude sbalit si batoh, přibalit novou Ádvojku a vydat se vstříc skutečné krajině – ať už to budou hory nebo skládka na kraji velkoměsta, bude to stát za to! (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 13/2020 - Krajina - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 26/2020 - zavřené galerie (999-00-031-5146-9)

A2 kulturní čtrnáctideník 18/2020 - Hegel - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 18/2020 - Hegel - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,V těchto dnech uplyne 250 let od narození Georga Wilhelma Friedricha Hegela, filosofa, který změnil pojetí dějinnosti a někdy se také ocitá na lavici obžalovaných za totalitarismy dvacátého století. Často je pak čten zúženě, případně vůbec. My nabízíme jiného Hegela. Začněme esejem Terezy Matějčkové, který přehledně shrnuje, proč se „chcíplý pes“ Hegel stále těší oblibě. Jakub Rákosník píše o konci dějin, který si v devadesátých letech vypůjčil u příležitosti rozpadu východního bloku Francis Fukuyama, a snaží se definovat „fascinující fenomén“ Hegelova myšlení, jež bývá spojováno s většinou ideologií modernity. O obnovení zájmu československých filosofů o Hegelovo dílo v šedesátých letech referuje Jiří Růžička a o spojitosti s Velkou francouzskou revolucí nebo Marxem, který „postavil Hegela z hlavy na nohy“, píše Milan Znoj. O výkladech dialektiky prostřednictvím nevkusných vtipů o krachujících manželstvích se dozvíme z textu Vojtěcha Ondráčka, jenž se zaměřil na oživování hegelovského odkazu v díle Slavoje Žižeka. A v rozhovoru emeritní profesor filosofie na FF UK Milan Sobotka vzpomíná na svoji akademickou dráhu spojenou s výukou dějin filosofie a vysvětluje, proč před Hegelem dává přednost Kantovi. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 18/2020 - Hegel - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 25/2020 - polární krize (999-00-031-5145-2)

A2 kulturní čtrnáctideník 26/2020 - Zavřené galerie - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 26/2020 - Zavřené galerie - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,O tom, jak se během lockdownu dotklo omezení umělců i kulturních institucí, jsme letos obsáhle referovali v červnovém čísle s tématem Kultura v karanténě. Nyní se k tomuto bohužel stále aktuálnímu tématu vracíme a zjišťujeme, jak se s druhou vlnou nákazy vypořádávají galerie. „Na jaře se dala pozorovat solidarita, ale s příchodem druhé vlny jí ubylo – ta apatie je koneckonců znát v celé společnosti,“ říká Michal Mánek z galerie Svit a informuje mimo jiné o tom, jaký má současná situace dopad na prodej umění. Kromě nutnosti prezentace umění v digitálním prostředí pozorujeme i snahy vystavovat nezávisle na galerijním provozu, například ve výlohách. Viktória Pardovičová se v souvislosti s projektem Merzbau Revisited ptá, zda se mění podstata uměleckého díla, pokud je tvořeno digitálně za pomoci virtuální reality. Mariana Pecháčková zase hodnotí výstavu ARTakeaway, která proběhla v ulicích Prahy 7. Text kunsthistoričky a kurátorky Dorothee Richter, shrnující historii digitálních médií, poukazuje mimo jiné na politické konsekvence rozmachu digitální sféry, zejména na krizi demokratických institucí. Na závěr bych rád ocitoval úryvek z říjnového komuniké Zapatovy armády národního osvobození, jemuž se věnuje článek Petra Mareše: „Pozorujeme a posloucháme nemocný svět a společnost roztříštěnou na miliony navzájem si odcizených lidí, tápajících v mlhách individuálního přežití, ale sjednocených útlakem systému, který je ochoten udělat cokoli, aby uhasil svou žízeň po zisku, i když už je zřejmé, že jeho směřování je v přímém rozporu s další existencí planety Země.“ (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 26/2020 - Zavřené galerie - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 20/2020 - maria janion (999-00-020-9558-0)

A2 kulturní čtrnáctideník 16/2020 - Queer umění - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 16/2020 - Queer umění - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Aktuální číslo se věnuje především otázkám identity, aktivismu a vyjadřování jinakosti skrze umělecká díla. A může sloužit i jako průvodce po českých, ale i zahraničních přístupech k problematice LGBT+. O důležitosti vytváření archivů, které pracují s objekty soukromého, komunitního či veřejného typu, píše v eseji Natálie Drtinová, která tematický blok připravila. Dočteme se i o třech příkladných výstavách nebo o české gay kultuře během normalizace. Andrea Vatulíková zase vysvětluje, proč a jak může být v kontextu umění tvořeného převážně heterosexuálními muži užitečný termín „lesbická umělkyně“. Viktória Pardovičová se zaměřila na dílo fotografky a kurátorky Michelle Adlerové, která se mimo jiné zabývá fenoménem transgenderu. V rozhovoru Ondřeje Teplého s umělcem Janem Matýskem, který byl pořízen při sledování fotbalového zápasu mezi RB Lipsko a Bayernem Mnichov, se dočtete o vyrovnávání se s maskulinitou i o homoerotických prvcích ve fotbale. V dalším rozhovoru mluví aktivista Reb Xiberras a fotografka Joanna Demarco o paradoxně velmi progresivních zákonech na křesťanské Maltě, o českém konzervativismu i o tom, že nebinární lidé jsou „menšina uvnitř menšiny uvnitř menšiny“. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 16/2020 - Queer umění - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 22/2020 - krize vysokých škol (999-00-026-6403-8)

A2 kulturní čtrnáctideník 20/2020 - Maria Janion - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 20/2020 - Maria Janion - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Na konci srpna zemřela ve věku devadesáti tří let polská historička literatury, pedagožka a feministka Maria Janion. „Vykreslila obraz jakoby z jiného světa, jakési podivné polské podsvětí plné šílenců, upírů, rusalek a dalších vyloženě pohanských bytostí, kteří jsou, jak říká, našimi pravými předky. Tohle je naše skutečné dědictví, bez ohledu na to, jak moc jsme se snažili přestrojit za tuhle spořádanou, westernizovanou, slušně vychovanou zemi,“ říká o postavení Janion v kultuře našich severních sousedů, již si automaticky spojujeme s přívlastkem „katolická“, teoretička a novinářka Agata Pyzik. O vzácné schopnosti přední polské odbornice na romantismus učit, inspirovat a vtahovat do svého světa píše v osobně laděné vzpomínce polsko-německá spisovatelka Brygida Helbig a emancipační aspekt její esejistiky ve svém článku akcentuje krakovská polonistka Anna Pekaniec. V češtině Janion doposud nevyšla žádná kniha, a tak se tuto mezeru snažíme zaplnit alespoň ukázkami z knih Upír. Symbolická biografie a Znepokojivé slovanství. Kromě upírů se v aktuálním čísle setkáte mimo jiné se zombíky jakožto symbolem hladu a poroby (v korejském seriálu Království zombie) a sebevražedného hyperkonzumu (v esejistické recenzi nové dystopické desky finské elektronické dvojice Amnesia Scanner). S dílem Marie Janion do jisté míry tematicky souvisí i recenze prvního českého vydání nezkrácené verze Foucaultovy Historie šílenství v době klasicismu. Na závěr bych se rád omluvil za to, že jsme v důsledku protikoronavirových opatření museli zrušit festival k patnácti letům existence našeho časopisu – doufejme, že výročí společně oslavíme v lepších časech. Chtěl bych všem našim čtenářům při této příležitosti poděkovat za přízeň. Skutečnost, že naše čtenost v době trvalého propadu prodeje tiskovin roste, je malý zázrak. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 20/2020 - Maria Janion - kolektiv autorů - e-kniha , Zimní recepty, kolektiv autorů (978-80-257-3788-0)

A2 kulturní čtrnáctideník 25/2020 - Polární krize - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 25/2020 - Polární krize - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,O Arktidě a Antarktidě se v posledních letech mluví především v souvislosti s globálním oteplováním. Tato odlehlá místa, která by měla být zónami míru a mezinárodní spolupráce, představují čím dál palčivější geopolitické téma: kvůli tání ledu se otevírá severní mořská cesta a mocnosti se zajímají o těžbu surovin i strategické využití ledových pustin. Zároveň však hrozí globální ekologická katastrofa. „Arktida je hnacím motorem světového, a především evropského klimatu,“ píše polární vědec Jan Kavan, který připomíná český podíl na objevování Arktidy a zároveň přibližuje potíže, s nimiž se dnes setkávají vědci při výzkumu. Polární ekoložka Marie Šabacká zdůrazňuje nutnost systémové změny a popisuje tání ledovců i jejich symbolické pohřby: „Pokud jste promeškali nedávné pohřby islandského ledovce Okjökull nebo švýcarského Pizolu, věřte, že v nejbližších letech bude dost příležitostí se nějaké podobné tryzny zúčastnit.“ Jak je v A2 zvykem, k tématu se vztahují i kulturní stránky. O deníku „karlovarské paninky“ Christiane Ritter, která v roce 1934 vyrazila za svým mužem na Severní Špicberky, píše Marie Voslářová. Strachu a hrůze v polární kinematografii se věnuje Matouš Hrdina, který nachází nejděsivější scénu polární kinematografie v dokumentu Wernera Herzoga Setkání na konci světa, kde „osamělý tučňák opustí hnízdiště a na rozdíl od ostatních se nerozběhne ke břehu moře, ale vydá se přesně opačným směrem, na smrt do vnitrozemí Antarktidy“. A konečně Jiří Špičák zprostředkovává terénní nahrávky Chrise Watsona a Jany Winderen, jež zachycují extrémní zvuky zdánlivě tiché krajiny. Pozornost zaměřte i na mikrotéma, které jsme věnovali Friedrichu Engelsovi u příležitosti dvoustého výročí jeho narození. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 25/2020 - Polární krize - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 24/2020 - co zbylo z bílé hory (999-00-026-6405-2)

A2 kulturní čtrnáctideník 23/2020 - Indie bojuje - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 23/2020 - Indie bojuje - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Asi každý, kdo někdy otevřel zahraniční tisk, si všiml, jak nesouměřitelně obsáhlá v něm oproti českým novinám bývá rubrika zpravodajství ze světa. Jednou ze zemí, které česká média spíše opomíjejí, je bezesporu Indie. Turbulentní proměny, jimiž v posledních letech tento asijský subkontinent prochází, si přitom zaslouží pozornost už proto, že řada jevů, které Evropu teprve čekají, je na indickém poloostrově žitou realitou. Bohužel jde vesměs o negativní trendy. Jak klimatická změna, tak razantní neoliberální reformy premiéra Naréndry Módího mají bezprostřední devastační dopad na život ve městech i na venkově – a je jen těžko představitelné, že by se tato míra destabilizace druhé nejlidnatější země světa dříve či později netýkala nás všech. Pozitivní zprávou je nicméně vzrůstající odpor k zastaralým neokoloniálním paradigmatům a také rozmanitost forem politické opozice, jakkoli ji Módího vláda tvrdě potlačuje. „Břichomluvectví subalterních“, o němž mluví bengálská literární teoretička Gájatrí Čakrabortí Spivak, se v současném světě vztahuje na ledaskoho – ženy, sexuální menšiny či obyvatelstvo někdejších kolonií, zvířata a další „otloukánky“ neokolonialismu – a působení této kletby je třeba aktivně prolamovat. Proto jsme v tomto čísle poskytli prostor k reflexi současné Indie nejen těm, kteří indickou kulturu a společnost dlouhodobě sledují,ale také indickým tvůrkyním a myslitelům. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 23/2020 - Indie bojuje - kolektiv autorů - e-kniha , A2 kulturní čtrnáctideník 21/2020 - český literární kánon po roce 1989 (999-00-020-9661-7)

A2 kulturní čtrnáctideník 19/2020 - Biografická literatura - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 19/2020 - Biografická literatura - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,V letošní okurkové sezóně se stala věc nevídaná – narušily ji totiž dvě literární události, které zarezonovaly i mimo literární kruhy. Nepřekvapivě to byly biografie: vzpomínky na režiséra Pavla Juráčka od Dani Horákové a kunderovská monografie od Jana Nováka. První kniha, v níž se partnerka ohlíží za životem a deníky svého někdejšího muže, byla přijata s nadšením, druhá, v níž se známý bijec komunistů ohlíží za životem Milana Kundery, byla opakovaně odsuzována pro svou nevkusnost. K oběma dílům se ve svém eseji vztahuje Blanka Činátlová, která životopisné téma tohoto čísla připravila. Mimo jiné se od ní dozvíme, proč „jsou oba texty podobně úmorné a nesnesitelné“. O literární teorií zatracované recepci díla na základě osudů autora píše Anna Martinovská. Jan Kolář se zamýšlí nad podstatou autobiografického psaní na základě četby Vaculíkova Českého snáře a Hrabalových vzpomínkových próz a konstatuje, že slova „sice selhávají jako pravdivě a přesně referující znaky, ale dávají smysl jako nutkavá gesta, jež naši pozornost obracejí k osobám, na něž se nesmí zapomenout“. O Kunderovi, Hrabalovi, ale i Rolandu Barthesovi se dočteme v rozhovoru s literárním teoretikem Jakubem Češkou, který o čerstvě vydané Kunderově Slavnosti bezvýznamnosti říká: „Podle mne je to první Kunderův román, u nějž lze obtížně říci, o čem vlastně je. Může být vyložen i jako slavnost života, který se vzpouzí jakémukoliv sémantickému zakotvení, jakémukoliv smyslu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 19/2020 - Biografická literatura - kolektiv autorů - e-kniha , Fieldmann fzr 2021-e (50002364)

A2 kulturní čtrnáctideník 15/2020 - Výuka literatury - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 15/2020 - Výuka literatury - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Druhé prázdninové číslo A2 věnujeme výuce literatury. Tematické texty se ovšem netýkají jen didaktiky, školské praxe, státních maturit a problematiky literárního kánonu, který vzniká jako důsledek povinného testování studentů. Ohledávají také úlohu čtení a interpretace textů ve vzdělávání a v životě obecně. Opakovaně přitom narážíme na nespokojenost se současným způsobem prověřování znalostí o literárních dílech a jejich autorech. V čem je tedy problém? Jak píší vysokoškolští pedagogové Jiří Koten a Michaela Kotenová: „Povinnost se plní podle šablony – do předem připravených nádob se nalévá žádaný obsah a učitel u maturity jen kontroluje, jestli nálev dosáhl pomyslné rysky.“ Překladatel Martin Pokorný zase o systému státních maturit a z něho plynoucího přístupu žáků k výuce říká: „Čeština je dnešní ruština – všichni se ji učí a musí z ní odmaturovat, zároveň ale každému jde jedním uchem tam a druhým ven.“ A dodává: „Najděte si na stránkách ministerstva školství Katalog požadavků zkoušek společné části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Něco tak blbého jste dlouho neviděli.“ Petr A. Bílek ve svých „tezích, jež patří přitlouci na dveře sborovny“ konstatuje, že „žádné postkomunistické vedení ministerstva školství nebylo schopné vytvořit funkční a nosnou představu o profilu absolventa střední školy“. O roli poezie ve výuce a o způsobech jejího čtení píše Eva Marková, která vyzdvihuje důležitost tvůrčího psaní pro rozvíjení schopnosti porozumět textu. A konečně, hlas samotným učitelům i studentům dává tematická anketa o smyslu literární výchovy. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 15/2020 - Výuka literatury - kolektiv autorů - e-kniha , Čeština expres 3 (a2/1) + cd: ruská verze (978-80-7470-034-7)

A2 kulturní čtrnáctideník 24/2020 - Co zbylo z Bílé hory - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 24/2020 - Co zbylo z Bílé hory - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Bitva na Bílé hoře, od níž 8. listopadu uběhlo 400 let, je v českých dějinách spojena s mnoha mýty a právě na ty jsme se zaměřili v aktuálním čísle. Vojenský střet, po němž v českých zemích získala nadvládu římskokatolická víra, posloužil jako „vyprávění o dějinách, které nenapsali vítězové, ale poražení, aby se z nich (znovu?) vítězové stali“. To konstatuje Matouš Jaluška v zamyšlení nad povídkovým souborem „Horo Bílá – horo kletá!“, z nějž vystupuje trauma porážky jako podvědomý přelud ucelenosti a síly, jako předzvěst dalšího růstu. Milena Bartlová píše o nacionalistickém dědictví této „potyčky“, které se po roce 1918 stalo prostředkem konstrukce moderního státu a národa. Bitvu popisuje jako definitivní konec politického uspořádání „dvou století mezi husitskými válkami a Bílou horou, kdy v českých zemích panovala tehdy zcela unikátní situace vzájemného uznávání různých vyznání“. O takzvaných Konfederačních aktech píše Miloslav Caňko a zdůrazňuje, že se jednalo o jednu z prvních ústav v Evropě, která představovala „příležitost k vytvoření rozsáhlého středoevropského soustátí na bázi naprosté rovnoprávnosti jeho členů“. Zobrazování Bílé hory v české historiografii shrnuje ve svém článku Vojtěch Čurda a o jiráskovsko-nejedlovské státotvorné interpretaci, která v padesátých letech pomáhala k ustavení socialistického Československa, pojednávají Tereza Arndt a Bohumil Melichar. Ukazuje se, že ve stereotypech spojených s recepcí tohoto národního traumatu vězíme dodnes. Zamysleme se tedy nad tím, jak opozice mezi „námi“ a „těmi druhými“ deformuje náš přístup k současnému světu. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 24/2020 - Co zbylo z Bílé hory - kolektiv autorů - e-kniha , Čeština expres 4 (a2/2) + cd: ruská verze (978-80-7470-207-5)

A2 kulturní čtrnáctideník 21/2020 - Český literární kánon po roce 1989 - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 21/2020 - Český literární kánon po roce 1989 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Po kánonu světové literatury po roce 2000, který jsme vám v A2 předestřeli před dvěma lety, jsme se tentokrát pustili do poněkud ožehavějšího záměru: nastínit český literární kánon uplynulých tří desetiletí. Většina z nás je v tomto ohledu poznamenána školní výukou. Avšak obecně sdílený školní kánon až na výjimky končí před rokem 1989. Pro podzimní literární přílohu, kterou najdete v tomto čísle, jsme tedy sestavili vlastní seznam klíčových knih posledních třiceti let. Pochopitelně se tak dostáváme na nejistou půdu časovosti a osobních preferencí. Kánon je navíc problematická kategorie i proto, že souvisí s autoritou. Jak se ale dozvíme v eseji Jakuba Vaníčka, je zde „především proto, aby nám vytyčil mantinely, v rámci nichž jsme schopni či ochotni spolu mluvit“. A právě o diskusi jde především. Zatím jediným „oficiálně“ kanonizovaným polistopadovým dílem je román Sestra Jáchyma Topola – alespoň pokud se řídíme „kanonickou“ edicí Česká knižnice. Jejího editora Jiřího Flaišmana jsme se ptali na principy výběru jednotlivých titulů i na začleňování děl z nedávné minulosti. Martin Lukáš píše o sedmi hodnotách české poezie uplynulých třiceti let, Pavel Kořínek vybírá komiksy, které by měly přetrvat, Ondřej Slačálek se zamýšlí nad čtyřmi formativními levicovými esejisty a neopomněli jsme ani dětskou literaturu. Přes všechny výčty přitom sdílíme názor, že „kánon je především pohyb“. A toho není v tuzemském literárním provozu nikdy dost. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 21/2020 - Český literární kánon po roce 1989 - kolektiv autorů - e-kniha , Houbarka viktorie hanisova e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Obsah Nové Botaniky 2021/1 Editorial Kadidlovníky a myrhovníky Sokotry - stromy, které psaly historii lidstva V dalším díle o rostlinách Sokotry se zaměříme na kadidlovníky a myrhovníky. Jejich pryskyřice známé jako kadidlo a myrha psaly historii a využívají se tradičně nejen jako zdroj vonných látek při pálení, ale Sokotránci si jimi zvyšují i chuť k jídlu a dezinfikují ústní dutinu. Čím dalším jsou tyto rostliny zajímavé a proč řadě druhů hrozí vyhynutí? Ořešák královský. Od evoluční minulosti po významné léčivé účinky Ořešák královský určitě nemusíme dlouze představovat, kdo by neznal vlašské ořechy. Strom ceněný pro výživové a chuťové hodnoty svých plodů či kvalitní dřevo se vyznačuje také léčivými účinky listů i ořechů. Historie původu a rozšíření ořešáku je sice stále obestřena tajemstvím, ale jaká zjištění přinesly nové výzkumy? Garcinie kola – tradiční západoafrická dřevina s (ne)slibnou budoucností Garcinie kola pochází ze západní a střední Afriky. Její semena jsou známá jako tzv. hořké kolové oříšky. Tradičně se používají pro řadu svých léčivých i afrodisiakálních účinků, kůra stromu má podobné využití a používá se např. i pro ochucování palmového vína. Současný zájem o obsahové látky v rostlině by však její existenci v přírodě mohl ohrozit. Zázvor, vitánie a lékořice – známé léčivky nejen proti koronaviru SARS-CoV-2 Představíme vám tři známé léčivky, které se ukázaly perspektivní i proti koronaviru SARS CoV 2. Účinky zázvoru, vitánie a lékořice jsou rovněž antibakteriální a protizánětlivé, vitánie s lékořicí působí navíc protistresově. A jako bonus vám přinášíme speciální on-line článek s přehledem rostlin působících proti tomuto koronaviru. Mydlokor tupolistý – zdroj látek pro výrobu vakcín První vakcíny byly použity již před 300 lety a jsou stále jedním z nejdůležitějších pomocníků v boji proti infekčním chorobám. Součástí mnoha vakcín jsou i tzv. adjuvanta, která zvyšují imunitní reakci. Důležitým adjuvantem jsou i látky rostlinného původu, především saponiny, které pocházejí například z kůry stromu mydlokoru tupolistého, který si blíže představíme. Zajímavé houby v přírodní rezervaci Buky u Vysokého Chvojna Máme pro vás nový seriál Mykologicky cenná území v České republice, kde vám chceme postupně představovat zajímavá a dostupná území se zajímavými druhy hub pro poznávání. V prvním díle vás zavedeme do přírodní rezervace Buky u Vysokého Chvojna, kde se vyskytuje až 400 druhů hub. Tentokrát se zaměříme na štítovku stinnou, hnojník strakatý, korálovec bukový, pavučinec fialový a hřibník kaštanový. Po stopách rozmanitosti rostlin v roce 2020 I v letošním roce vám ve spolupráci Královskými botanickými zahradami v Kew představíme několik ukázek nedávno objevených či nově popsaných druhů v říši rostlin (včetně jedné houby). Mezi zajímavými druhy nalezneme orchideje z Madagaskaru a Nové Guiney, liánu příbuznou batátům, v blízkosti zlatého dolu na Nové Guineji objevenou novou rostlinu z čeledi vřesovcovitých, a dokonce jednu zcela novou čeleď. A kdo by si odskočil (na houby) třeba na letišti v Londýně, mohl najít i nový druh. Zelené zlato - chmel otáčivý Levotočivá, nebo pravotočivá liána? Má, nebo nemá léčivé účinky? Jednodomý, nebo dvoudomý? Řeč je o chmelu otáčivém, a i když se u nás pěstuje a do zlatavého moku přidává již po staletí, známe jej dokonale a odpověděli byste správně? Genius loci jeho pěstování najdeme v žatecké chmelařské oblasti, kde písemné prameny o sbírání a pěstování chmele pocházejí již z 8. století. Pojďme blíže poznat rostlinu, která má velmi zajímavé obsahové látky. Lichořeřišnice větší a její využití nejen jako léčivky Nejen z Amazonie, ale také z horských oblastí Jižní Ameriky pochází řada rostlin s léčivými účinky. K populárním léčivým bylinám patří také lichořeřišnice větší, která se používá i jako zelenina. Nejznámější z léčivých účinků lichořeřišnice jsou antimikrobiální (často se označuje jako „rostlinné antibiotikum“), především při léčbě urogenitálních infekcí, ale vykazuje například i antioxidační a protizánětlivý účinek i díky vysokému obsahu vitaminu C. Bezlepkové minoritní plodiny – pohanka, quinoa a amarant Co spojuje pohanku, quinou a amarant? Nejenže jejich semena neobsahují lepek, ale tyto rostliny patří mezi tzv. pseudoobiloviny. Využitím připomínají obiloviny, ale nepatří do čeledi rostlin lipnicovitých, tedy rostlin jednoděložných, ale do rostlin dvouděložných. Jsou to plodiny výživově hodnotné, a navíc vhodné pro širší pěstování díky své vysoké genetické variabilitě a schopnosti přizpůsobení se různým podmínkám prostředí od tropického až po mírné klima. Za rostlinami do Patagonie. Národní park Perito Moreno Jedním z nejkrásnějších parků Argentiny je Národní park Perito Moreno. Naše botanická výprava za nádhernými a pro nás exotickými rostlinami Patagonie pokračuje a navštívíme hřebeny červených skal, sutě, podmáčené loučky u potůčků i „třetihorní“ krajinu. Nad vším shlíží majestátní sopka Lanín. Poznáme např. bělokvěté prvosenky, jedny z nejkrásn (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Korist paul finch e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Obsah Nové Botaniky 2020/2 Editorial Nové druhy rostlin Odhaduje se, že 20–40 % z přibližně 450 tisíc druhů krytosemenných rostlin rostoucích na naší planetě je ohroženo vyhynutím. Ročně je nově objeveno a popsáno kolem 2000 nových rostlinných druhů, z nichž mnohé patří právě mezi ohrožené rostliny. Pojďme si představit některé z nejnovějších objevů. Kde rostou a čím jsou zajímavé? Borůvky, brusinky a jejich příbuzní Kdo by alespoň jedenkrát neochutnal borůvky? Borůvky, brusinky a klikvy jsou známé rostliny nejen z naší přírody, ale i u nás jsou již dlouho dobře známy a pěstovány cizokrajné druhy, jako je borůvka chocholičnatá (tzv. kanadská borůvka). Tyto rostliny patří do stejné čeledi jako vřes a nalezneme je v řadě čajových směsí či doplňků stravy. Jaké mohou být jejich účinky? Dračinec rumělkový, třetihorní relikt ostrova Sokotra Znáte dračince? U nás hojně pěstovaná pokojová rostlina dračinec vroubený je v porovnání s dračincem rumělkovým (zdrojem tzv. dračí krve) z ostrova Sokotry doslova trpaslík. Stromy dračince rumělkového dorůstají výšky 5–7 metrů, ale mohou dosáhnout až 12 metrů. Populace dračinců na ostrově však stárne a chybí jí přirozená obnova. Jak je to možné, k čemu jsou dračince využívány a jak se na záchranném programu podílí Mendelova univerzita, se dozvíte v tomto článku. Nové poznatky o vývoji stopkovýtrusých hub Obzvláště v podzimních měsících se houby ocitají v hledáčku mnoha náruživých sběračů. Málokdo z nich však ví, že jejich evoluční historie byla ještě donedávna nedostatečně prozkoumána. Vývojově nejstarší stopkovýtrusé houby pocházejí již z období druhohor. Jak se mění pohled vědců na vývoj hub ve světle nejnovějších poznatků, vám prozradíme v dalším díle seriálu Zajímavé vědecké projekty. Pšenice jednozrnka - nejstarší pěstovaná pšenice s nižším obsahem lepku Nejznámějším a také nejvíce pěstovaným druhem pšenice je hexaploidní pšenice setá. Pšenice jednozrnka je starobylý diploidní druh, který je spojován s počátky zemědělské činnosti již před více než 11 tisíci lety. Odkud pochází, jak se šířila a jakou úlohu sehráli v jejím šlechtění čeští vědci? Kakaovník pravý, kakao a čokoláda Kakaovník pravý, pocházející z Jižní Ameriky, byl využíván již dávno starými kulturami Olméků, Mayů i Aztéků. Zdroj kakaových bobů, kakaa a čokolády se rozšířil do tropů celého světa a poutá pozornost i svými účinky na zdraví. To, že patří do čeledi slézovité jako třeba sléz či topolovka, by si tipnul málokdo, ale možná jste četli o třech typech zvaných Criollo, Forastero a Trinitario. Pojďme se společně dozvědět více o rostlině, která si vysloužila latinské jméno značící pokrm bohů. Za rostlinami do Patagonie. Jižní výspa Argentiny, ledovec Perito Moreno a NP Torres del Paine v Chile V jarním čísle jsme poprvé zamířili do And, kde jsme poznali flóru sopek v Chile. Tentokrát se vydáme k ledovcům a do národních parků Argentiny i Chile, kde nás čeká řada zajímavých druhů alpínek především ze čtyř rostlinných čeledí: hvězdnicovité, miříkovité, bobovité a sporýšovité. A navíc zde horská květena dosahuje hladiny moře, takže pozoruhodné horské, antarkto-alpinské stepi můžete pohodlně najít v rovině. Vonné látky kadidlovníku a myrhovníku Kadidlo a myrha jsou vonné látky pryskyřičného původu, které jsou používány již od starověku. Uvádí se, že kadidlo neboli olibanum bylo tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Pryskyřice kadidlovníku posvátného se spolu s myrhovníkem pravým pálila v chrámech po celém světě – v antickém Římě, v Egyptě i na Blízkém východě, odkud stromy pocházejí. Podívejme se na ně blíže. Perovskie lebedolistá a její farmakologický potenciál Asijská rostlina, u nás pěstovaná jako okrasná, s tajuplným názvem perovskie lebedolistá, byla využívána jako léčivka v tradiční medicíně. V současnosti proběhla řada studií ukazujících její protizánětlivé, posilující a antiseptické účinky, a některé studie dokonce naznačují, že by mohla zlepšovat kognitivní funkce u pacientů s Alzheimerovou nemocí. Dočkáme se jejího širšího využití? Exotické rostliny východní Asie. 4. díl V zahradnictvích se setkáváme se stále větším sortimentem cizokrajných rostlinných druhů, z nichž mnohé jsou v našich podmínkách obtížně pěstovatelné. V tomto díle seriálu Rostliny všech koutů světa se zaměříme na čtyři východoasijské druhy, jejichž pěstování bylo již v našich podmínkách vyzkoušeno a zdařilo se. Představíme si podezřeň, popelivku, čechravu a ptačí zob a dozvíte se také, jak na to. Fotosyntéza a prostředí Fotosyntéza. Slovo důvěrně známé již ze střední školy. Právě díky ní může vůbec existovat život na Zemi v dnešní podobě. Fotosyntéza je složitý a několikastupňový proces, který vznikl dle odhadu vědců před 3,4 miliardy let, ale pro většinu tehdejších organismů byl vznikající kyslík toxický. Jak se s tím snažily vyrovnávat rostliny, které uspěly a jaké adaptace byly u nich úspěšné? A co jsou to C3 a C4 rostliny? Není choroš jako choroš: troudnatec, kořenovník a další V tomto, již posledním díle seriálu Tajemství s (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Madarsko richard prazak e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Obsah časopisu Nová Botanika 2019/2 Editorial Sokotra – ostrov na konci světa Plných 37 % endemických cévnatých rostlin roste v mnoha rodech na ostrově pozoruhodné krásy a neuvěřitelného přírodního bohatství, který leží poblíž pobřeží Afriky a Arabského poloostrova. Všechny tyto rostlinné poklady skrývá ostrov tajuplného názvu, Sokotra. Vydejte se s námi seznámit s pozoruhodnými druhy rostlin v novém seriálu Sokotra – ostrov na konci světa. Amalaki – indické ovoce s léčivými účinky Amalaki je potravina, ale i tradiční léčivo pocházející z jihovýchodní Asie. Pod názvem amalaki, indický angrešt či amla se skrývá Phyllanthus emblica, strom z čeledi smuteňovitých. Plody amalaki obsahují velké množství bioaktivních látek, díky nimž má tato rostlina v tradiční ájurvédské medicíně výsostné postavení. Z moře na souš. Pozoruhodná evoluční cesta rostlin Vypravte se s námi do nejdávnější minulosti planety Země, do dob, kdy vznikal život a do období, kdy vznikaly a vyvíjely se první rostliny. Vydejme se na cestu, která rostlinám trvala několik miliard let, ale pro některé může již brzy skončit. O hře hmyzu s rostlinami. 1. díl. Květy neopylují jen včely Jak rostliny vynalézaly a zdokonalovaly svůj nepřeberný repertoár vyzývavých a okázalých lákadel a návnad i nenápadných osidel? A jak tomu hmyz přizpůsoboval své smysly, stavbu těla, způsob života a chování? Představíme si pestrobarevnou soutěživou hru hmyzu s rostlinami, která začala již někdy v druhohorách a plně se rozvinula během třetihor. Rostliny rodu vrcholák (Terminalia) – poklady tradiční (nejen) ájurvédské medicíny Význam rostlin ájurvédské medicíny již dávno přesáhl hranice indického subkontinentu a tyto rostliny se staly jedněmi z nejrozšířenějších tradičních léčiv na celém světě. A to je hlavní důvod, proč bychom je měli znát a případně vyzkoušet jejich blahodárné účinky na naše zdraví. A proč se navíc neseznámit s rekordmanem v obsahu vitaminu C v rostlinné říši? Novinky ve složení evropských lesů v pliocénu Paleobotanická cesta do pravěku nás tentokrát zavede do lesů na konci třetihor, do období zvaného pliocén. V té době došlo k prudkému ochlazení klimatu na Zemi, teplomilné rostliny začaly ustupovat na jih, ale naše lesy byly mnohem pestřejší než dnes. Z nám bližších druhů se na území Evropy vyskytovaly zajímavé borovicovité rostliny, ale také řada rostlin, které dnes přežívají jen ve východní části Severní Ameriky a v Přední a východní Asii. Vítejte v období, kdy u nás rostly jinany, tisovce, patisovce, sekvoje, pajehličníky, hlavotisy, toreje či gumojilmy. Znáte bér italský? Bér italský je zajímavá bezlepková plodina, která se dá pěstovat i u nás. Nejenže má bér vyšší výživovou hodnotu než rýže nebo pšenice, ale využívá se i jako léčivá rostlina. Seznamte se s rostlinou, která má zajímavou historii, ale i cenné obsahové látky a velký potenciál využití. Androgeneze aneb když má rostlina pouze otce Je možné, aby potomek měl genetickou informaci pouze od jednoho z rodičů? Androgeneze je způsob rozmnožování, při kterém zdědí potomek geny pouze od otcovského organismu. Tento způsob reprodukce si „vymyslelo“ několik organismů přirozeně, ale praktický význam má hlavně umělá androgeneze u rostlin. Nejstarší rostliny na světě. O borovici dlouhověké Borovice dlouhověká je nejstarším jehličnanem na světě, může se dožívat stovek až tisíců let. Za nejstarší exemplář borovice dlouhověké je považován strom starý 5062 let. Tento strom sice není nejstarším živým organismem na naší planetě, nicméně je nejstarším jehličnanem se solitérním kmenem. Vypravme se navštívit živé stromy starší než egyptské pyramidy v Gíze. O hře hmyzu s rostlinami. 2. díl. Darwinův lišaj a madagaskarská orchidej Některé rostliny mají květní trubky či ostruhy tak hluboké, že jsou při opylování odkázány jen na motýly se sosákem nadměrné velikosti. K nim patří především lišajové, mistrní letci vlahých večerů. Představte si ale lišaje se sosáčkem délky kolem 22 cm, jak se krmí nektarem z více než 30 cm dlouhé ostruhy krásné orchideje. Napínavé pátrání po tajemném opylovači z Madagaskaru trvalo skoro 150 let… Druhé dějství hry hmyzu s rostlinami pokračuje a poznáme v něm také pestrý život včel a čmeláků. Exotické rostliny východní Asie. 3. díl. Co spojuje plamének, kosatec a kapraď? Krásky Dálného východu, které je možno úspěšně pěstovat v našich podmínkách, jsme vám již představili v předchozích dílech seriálu. Nyní se zaměříme na druhy, které rostou v nových podmínkách zcela odlišně než ve své domovině. Představíme vám jak zástupce kapradin, tak i kvetoucích rostlin. Kde se ukládají semena? Pozvánka do genové banky Sedláci dobře věděli, že semena se musí přesévat každé tři roky, aby odrůdu neztratili. Podobně udržovali semena šlechtitelé, semenáři a instituce zaměřené na uchovávání odrůd. Semena se přechovávala v suterénu budov, ve skladech, kde byla nižší teplota, ale stejně musela být přesévána dle botanického druhu po 3–7 letech. Tak vznikaly genové banky. Proměny květinových záhonů Tém (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Buzicci jan folny e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Obsah Nové Botaniky 2019/1 Jarní vábení ladoněk Seznamte se s ladoňkami, které u nás najdete jako původní či jako pěstované krásky. Cesta do pravěku. Botanická exkurze do miocenních lesů střední Evropy V dalším pokračování dobrodružné výpravy do minulosti poznáme druhy, které u nás rostly ve třetihorách. Mnohé z nich dnes najdete pouze v tropech či subtropech. Ostře sledované granátové jablko. Ve dvou dílech si představíme rostlinu, jejíž plody se staly již před tisíciletími pokrmem pro bohy a krále. Její unikátní složení a množství bioaktivních látek ji předurčilo k intenzivním moderním výzkumům. Jaké léčivé účinky tedy má granátové jablko? Co jsou mýty a skutečnost? Botanické zajímavosti Českého lesa Vzácné druhy rostlin včetně hmyzožravých rosnatek, tajemné smrkové hvozdy, ale i rys či bobr patří mezi obyvatele Českého lesa. Zajímavých rostlin zde najdete ale mnohem více. Přijměte pozvání a navštivte s námi nejhodnotnější partie chráněné krajinné oblasti Český les, přírodní rezervace Farské bažiny, Podkovák či Dianu. Čím se brání rostliny? Rostliny mají různé způsoby jak se bránit svým nepřátelům – býložravcům či chorobám. Látky zvané sekundární metabolity se dají využít v boji proti škůdcům kulturních rostlin, a to bez umělých chemikálií a pesticidů. Jak na to? Zámecký park ve Štiříně Štiřínský park je známý svou sbírkou rododendronů (pěnišníků), které jsou zde zastoupeny neuvěřitelnými 1300 keři ve 150 kultivarech. V parku však objevíte celou řadu zajímavých rostlin, především listnatých dřevin a jehličnanů. Po seznámení se s historií parku se vydejme společně s Václavem Větvičkou na procházku a kochejme se krásou 200letých dubů či 150leté borovice vejmutovky a mnoha dalších rostlin. Kačenka česká – pěkná jedlá jarní houba Rádi chodíte do lesa na houby? Vydejte se s námi poznávat velmi chutný jarní druh elegantní houby nazvaný kačenka česká. Plodnice kačenky vyrůstají hlavně na jaře od března do června. A víte, že prodavači hub na pražských trzích ji rozeznávali v samostatném rodě dříve než odborníci mykologové? Exotické rostliny východní Asie Ve druhém díle našeho seriálu vám představíme zajímavé asijské rostliny, jejichž úspěšné zavedení do kultury v našich podmínkách umožnilo přesné určení nebo odhalilo dosud zřejmě neznámou rostlinu. Jak je u nás úspěšně pěstovat? Jemná vůně jara a léta. Fialka a levandule V tomto díle seriálu vám představíme lehké jarní či letní vůně fialek a levandule, tedy vůně spíše sladší a lehčí. Fialka, to není jen violka vonná, ale také další zajímavé druhy, které můžete dobře v naší přírodě poznat. Podobně levandule lékařská má řadu „sestřiček“, které se také zpracovávají do vonných kompozic. A čím se liší, to vám povíme právě v tomto pokračování seriálu. Pivoňky a jejich léčivé účinky Oblíbené, často pěstované pivoňky mají i významné léčivé účinky. Odedávna se používají v tradiční čínské medicíně i v dalších asijských zemích k léčbě mnoha onemocnění. Současná medicína nyní objevuje jejich léčebný potenciál. Nejperspektivnější jsou především jejich účinky na nervový a imunitní systém. Co s rezistentními pleveli? Nadměrným používáním herbicidů pro hubení plevelů vznikl problém se vznikem rezistence plevelů k těmto látkám. V České republice bylo zjištěno již 14 rezistentních plevelných druhů a řada dalších, u kterých je na rezistenci vůči herbicidům podezření. Vědci řeší, jak se s tímto vážným problémem vypořádat. Rostliny ve skle Jak zachránit naše lesy? Trpí nejen suchem a škůdci, ale i sníženou genetickou diverzitou. Ochrana a reprodukce genofondu lesních dřevin je velmi důležitá pro trvale udržitelné lesní hospodářství. Podívejme se, v čem spočívá princip metody in vitro organogeneze u listnatých druhů dřevin a co obnáší Národní program ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin v České republice. Lišejníky Bečovské botanické zahrady Co jsou lišejníky, jaké druhy obývají různé biotopy, např. kůru stromů, půdu či kamenné povrchy a jak je poznat? V Bečovské botanické zahradě pro vás připravili speciální expozici, ve které se můžete s typickými zástupci seznámit. Průhonický park z pohledu mykologa V tomto seriálu vám systematicky představujeme tajemný svět hub, jejichž velké množství je právě mezi chorošovitými. Tentokrát se zaměříme na parazitické houby, které v koloběhu přeměny látek v přírodě mají svou významnou roli především jako rozkladači dřeva. Představíme vám druhy s tajemnými názvy jako je pórnatka, pórnatice či ostropórka, bělochoroš, ostnatec či hnědák. Neviditelní kosmonauti 3. díl Arthrospira (Spirulina) sp. Sinici s tímto jménem možná znáte jako potravní doplněk. Věděli jste ale, že v Africe či Střední Americe byla využívána již v dávné minulosti? Vědci ji vzali na oběžnou dráhu a měli pro to své důvody. Poznejte je. Mikroskopické houby našich obilovin Obiloviny tvoří značnou část našeho jídelníčku. Co snižuje kvalitu zrna a ohrožuje výnos na poli, ale i při skladování? Jsou to mikroskopické vláknité houby a sekundární metabolity, které produkují. V (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Hadka petra nachtmanova e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Obsah 2. čísla Nové Botaniky: Svět rostlin v číslech. Rostliny jako superpotraviny. 1. díl. Pomocník na cestě ke zdraví. Hra s ohněm. Adaptace pyrofytních rostlin. Cesta do pravěku – vodní rostlinstvo severočeského miocénu. Ostálky krásné na zahradě i ve stavu beztíže. Využití imunitního sytému rostlin při jejich ochraně proti chorobám. Čirok - znovuobjevená plodina pro české zemědělství v kontextu klimatických změn. Rostliny jako superpotraviny. II. Léčivá síla červené řepy. Aklimatizace korejských rostlin v našich venkovních podmínkách. Genetická rozmanitost populací lesních dřevin. Průhonický park z pohledu mykologa – 9. Díl. Seriál: Rostliny a vůně – 3. díl. Hřebíčkovec a skořicovník. Zmijovce a jejich léčivé účinky. „Neviditelní“ kosmonauti – Sinice a řasy II. Kdo a proč se podíval na orbitu? Hamzův park a arboretum s Václavem Větvičkou. Krajina bahenních sopek a vulkánů – Soos a Komorní hůrka. Za rostlinami horských luk do Nebeských hor. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Slib lisa kleypas e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Editorial Poznejte antivirové rostliny Mnohé rostliny obsahují celou řadu látek, kterými se brání proti okusu hmyzem či obratlovci, proti vysoké intenzitě UV záření a také proti různým patogenům. A právě tyto tzv. sekundární metabolity je možno využít mimo jiné k prevenci či léčbě různých onemocnění. Představíme si některé rostliny, které jsou testovány pro své antivirové účinky. Jak je odhalováno tajemství dědičné informace banánovníku? Banánovníky patří mezi nejdůležitější plodiny na světě, tvoří podstatnou část výživy mnoha milionů lidí. Znalost jejich dědičné informace tak může být klíčová pro jejich dlouhodobé udržení i s ohledem na onemocnění, která je mohou ohrožovat. Jedno z nejdůležitějších středisek výzkumu banánovníku se nachází u nás v Olomouci a my si tento výzkum i banánovník samotný blíže představíme. Rostliny jako zdroj vitaminu C Rostliny, především ve formě ovoce a zeleniny, jsou nejdůležitějším zdrojem vitaminu C, neboť člověk v evoluci přišel o schopnost si tento vitamin sám vytvářet. Třemi rekordmany v obsahu vitaminu C jsou v rostlinné říši plody australského stromu vrcholáku Ferdinandova a jihoamerických stromů camu camu a aceroly. Seznamte se blíže a zjistěte, kolik vitaminu C obsahují jejich plody i k čemu náš organismus tento vitamin potřebuje. Lahvovník, šolucha a okurkovník – obří sukulenty Sokotry Na ostrově Sokotra se setkáme nejen s unikátní rozmanitostí rostlinných druhů, ale i s typickým ostrovním gigantismem. Pojďte se s námi podívat na zdejší obří sukulenty, které sice patří do zcela odlišných rostlinných skupin, ale shodně se v průběhu evoluce vydaly cestou vedoucí k typické podobě: ztlustlý sukulentní kmen s malou olistěnou korunou. Fotosenzitizující rostliny aneb jak rostliny zvyšují naši citlivost na sluneční záření Rostliny obsahují velké množství biologicky aktivních látek, mnohé jsme si již na stránkách našeho časopisu představili. Bioaktivní látky také zodpovídají za jedovatost rostlin. Specifickou reakcí na některé přírodní i syntetické látky je fotosenzitizace. Představíme si rostliny, které zvyšují naši citlivost vůči slunečnímu záření, neboť jich je celá řada. Smrže – oblíbené jedlé houby našeho jara Kačenky jsme vám představili loni na jaře a nyní se blíže podíváme na jejich „bratry“, smrže. I ty patří mezi jedlé jarní houby. A víte, že byl popsán dokonce smrž pražský? Ale není to s ním právě jednoduché, jak se později ukázalo. Pojďte s námi poodhalit tajemství smržů a jako bonus se dozvíte i jak smrže využít v kulinářství. Za rostlinami na sopky Chile Pokud se s evropskými botanickými znalostmi vydáte na druhý konec světa, čekají vás mnohá překvapení. Třeba violky „převlečené“ za netřesky či pampelišky, které se ve skutečnosti jmenují prasetníky a tvoří úplně jiný druh. Některé rostliny zcela nečekaně žahají jako naše kopřivy a na bochánku rostlin z čeledi miříkovitých lze spočinout a opalovat se. Zkuste to třeba s naší mrkví… Zveme vás na výpravu na sopky Chile, která vás nenechá chladnými. Cist ladanový – tajemná „skalní růže“ s vůní ambry Pojďte se s námi vydat do oblasti Středomoří za tajemnou skalní růží, jejíž vonné látky používali již staří Egypťané. Éterický olej labdanum je považován za nejkomplexnější vonnou látku s živočišnou vůní podobnou ambře a s mnoha dalšími zajímavými účinky. Dreveník, okno do přírody konce třetihor v Evropě I v tomto dílu seriálu Cesta do pravěku se podíváme do období konce třetihor, tentokrát nás však na cestě budou provázet vápenité uloženiny dávných pramenišť. Zavedeme vás na Slovensko, na lokalitu, kde byla prokázána řada dřevin, které sice jako relikty přetrvaly na severní polokouli, ale v Evropě úplně vymřely po ochlazení během čtvrtohor. Jaká bude budoucnost šlechtění rostlin? Moderní kultivary pěstovaných rostlin jsou výsledkem tisíce let probíhajícího šlechtění. Klasické šlechtění však má své limity a nově vyvinuté metody úprav dědičné informace jsou možností, jak šlechtit rychleji, lépe a s menším dopadem na životní prostředí. Představíme vám pro a proti jednotlivých používaných přístupů. Neviditelní kosmonauti. 5. díl. Krásnoočko štíhlé (Euglena gracilis) Gravitaci zná každý, Isaac Newton ji prý objevil, když mu na hlavu spadlo jablko. Jak ale gravitaci vnímají jednobuněčné mikroorganismy a jak se tyto poznatky dají uplatnit při výzkumu přežití v extrémních podmínkách ve vesmíru? V tomto díle Neviditelných kosmonautů vám představíme krásnoočka. Dendrologická zahrada v Průhonicích V dalším díle seriálu Botanické zahrady a arboreta ČR vás zavedeme do Dendrologické zahrady Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích, která se řadí k předním botanickým zahradám nejen u nás. V posledních letech se sbírky rozrostly na téměř 10000 taxonů dřevin a vytrvalých rostlin zasazených do úžasného krajinářského celku, je tedy opravdu proč zahradu navštívit. Lilek brambor se představuje aneb co možná nevíte o bramborách Kdo by neznal lilek brambor, který je již od 18. století běžnou součá (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Kra pavel obluk e kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha

Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Časopis Nová Botanika přináší zajímavosti ze světa rostlin. Objevujte krásu a rozmanitost rostlin. Poznejte nejnovější technologie a objevy. Inspirujte se tipy pro Vaši zahradu. Seznamte se s výsledky vědeckého bádání. Navštivte botanické zahrady. Vyzkoušejte tradiční i méně známé léčivé rostliny. To vše a mnohé další na Vás čeká v časopise Nová Botanika. Poznejte svět rostlin, jak jej neznáte. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Nová Botanika - Botanica Nova, z.s. a kolektiv autorů - e-kniha , Site petra dvorakova e kniha

Spadiště Nad Novou Libní - kolektiv autorů - e-kniha

Spadiště Nad Novou Libní - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Málokdy se stává, že si laik uvědomí, jak důležitá jsou „střeva našich měst“. Tedy uvědomí si to silně v případě, když přestanou fungovat. A to nikdy nebývá spojeno s pocity příjemnými, natož estetickými. Složitost, elegance a – nebojme se to říci – krása celého systému se odkrývá obvykle jen těm, kdo se na jeho stavbě a údržbě podílejí. Tato kniha je výjimečná tím, že část tohoto skrytého světa odkrývá. Vznikla z iniciativy několika firem, které se právem chtěly pochlubit něčím mimořádným, na čem se každá z nich svou mírou podílela. Nezapře se, že jejími tvůrci jsou technici, kteří se zde ale ukázali i jako osobití umělci. ----- Každé živé město je pulzujícím organismem, kterým neustále proudí potřebné živiny i odpadní látky jeho metabolismu. Tento tok je pro běžného obyvatele města neviditelný, skrývá se pod úrovní terénu. Úkolem lidí, kteří se o tyto systémy starají, je řešit veškeré provozní problémy a ještě lépe – předcházet jim a příslušné procesy zdokonalovat. Tato kniha pojednává o jedné menší, ale poměrně významné části kanalizace, která řeší způsob překonávání velkého spádu odtoku odpadní vody. Představuje unikátní stavební dílo v pražské Libni. To kromě téměř 250 metrů dlouhé nové stoky zahrnuje i bezmála 30 metrů hluboké spadiště (spádový stupeň). Od ostatních podobných staveb se odlišuje originálním použitím šroubovicového obtoku splaškových vod. Kniha je současně poděkováním autorům stavby i všem ostatním, kteří se na zhotovení díla podíleli. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Spadiště Nad Novou Libní - kolektiv autorů - e-kniha , Nová kuchárska kniha (978-80-222-1217-5)

A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag (999-00-031-4158-3)

A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag (999-00-031-4158-3)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky První letošní číslo věnujeme dragu, tedy oblasti plné vášně, excesů a hlavně svobody. A tohoto přístupu se drželi i Antonín Tesař a Šárka Gmiterková, kteří téma připravili. Drag je spojený s fluidní, leckdy provokativní identitou na rozhraní mezi mužským a ženským genderem, módou a kýčem, avantgardou a mainstreamem, show a životem. Původně subkulturní fenomén, který má kořeny v karnevalovém excesu, se v posledních deseti letech dostal do mainstreamu díky soutěžnímu pořadu RuPaul’s Drag Race. O jeho významu pro společenskou diskusi o genderu, sexualitě a sebevyjádření píše Aneta Dorazilová: „Drag queens ukazují veřejnosti, že jinakost spojená s neznámým a neobvyklým není nebezpečná, naopak může být velmi obohacující.“ Dvě hvězdy vzešlé z této soutěže – „prvotřídní ruskou štětku Katyu Zamolodchikovu a nejsprostší barbínu Trixie Mattel“ – představuje Šárka Gmiterková a o poněkud... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 01/2021 - Drag (999-00-031-4158-3) , Fieldmann fzr 2021-e elektrická sekačka

A2 kulturní čtrnáctideník 4/2021 - Kropotkin (999-00-031-4159-0)

A2 kulturní čtrnáctideník 4/2021 - Kropotkin (999-00-031-4159-0)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky Před sto lety, 8. února 1921, zemřel ruský publicista, cestovatel, geograf a geolog Petr Alexejevič Kropotkin, který se do historie zapsal především jako jeden z prvních teoretiků anarchokomunismu. „Anarchistický kníže“, jak se mu přezdívalo, promýšlel koncepty družstevnictví a komunitního života, jež jsou dodnes inspirativní. Klíčovým tematickým textem je esej Ondřeje Slačálka, který vysvětluje, v čem je Kropotkin stále aktuální. Mimo jiné se ptá: „Pokud se hroutí nejen světské řády a panovníci ‚z milosti boží‘, ale i ona ‚milost boží‘, která má jejich moc zajišťovat, kde hledat záruku před amorálním jednáním? Jak dosáhnout toho, aby se svět, který svrhl boha i pána, nestal bludištěm sadovských markýzů, v němž absolutní svoboda jedněch znamená ponížení a podmanění druhých, brutální a bez mezí?“ Mimo téma bych rád doporučil rozhovor s Pavlem Novotným, který na sklonku loňského roku... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 4/2021 - Kropotkin (999-00-031-4159-0) , Prim expo 71 (2021) e (8591212750132)

A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové (999-00-031-4566-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové (999-00-031-4566-6)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky Hrdinskými postavami se hemží dějiny, historie literatury i popkultura. Charakterizují je striktně morální postoje, schopnost podstoupit oběť a nezřídka i nadpřirozené schopnosti, využívané v boji proti příkoří a ústrkům. Takoví hrdinové se ale v životě zpravidla nevyskytují a čím dál méně vystupují i v dobrých příbězích, takže tentokrát budou v hlavní roli antihrdinové. Opozice hrdiny a antihrdiny podle Jana Koláře „odhaluje paradoxní charakter lidské přirozenosti rozepjaté mezi dva nemožné póly“. Blanka Činátlová v textu věnujícím se povídkové tvorbě Matěje Hořavy, Vratislava Kadlece a Sylvy Fischerové dochází k závěru, že rozdíly mezi hrdiny a antihrdiny se u těchto autorů stírají, protože charakter postav se utváří „výhradně v toku řeči, jejíž významy jsou určovány proměnlivými vnějšími okolnosti“. Důležitou součástí tématu je literární portrét reálné historické „antihrdinky“... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové (999-00-031-4566-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 19/2021 - Dante (999-00-033-5438-9)

A2 kulturní čtrnáctideník 19/2021 - Dante (999-00-033-5438-9)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky Před lety, ještě za studií, jsme se s kamarádem Matoušem Jaluškou rozhodli překládat Dantovu Božskou komedii do podkrkonošského nářečí, které jsme dosud měli v paměti od příbuzenstva z rodného kraje. Jednotlivá trojverší převedená do prózy jsme pak anonymně zveřejňovali na Twitteru, kde jsou dodnes k vidění pod účtem @jizerie. Už nevím, co nás tehdy vyhecovalo, ale dostali jsme se až k závěru třetího zpěvu Pekla. Na jeho bránu jsme napsali „Takže vý, kerý sem dete pobejť, račejc předem nechejte každýho doufániho“ a těšili jsme se, až do něj začneme usazovat hříšníky. Jenže se před námi začala vršit příliš těžká rozhodnutí: má v pekle trpět Trautenberk, pytláci, myslivci, ministři tehdejší Nečasovy vlády, anebo původní postavy Dantovy doby? Zábava pro pár desítek přihlížejících tím skončila, ale snad jsem díky ní pochopil něco z trvanlivosti Dantova díla. Kdo z nás by si občas... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 19/2021 - Dante (999-00-033-5438-9)

A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie (999-00-031-4157-6)

A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie (999-00-031-4157-6)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky „Rozsah ženských svobod je obecným principem veškerého sociálního pokroku,“ napsal utopický socialista Charles Fourier v roce 1808. Přestože je termín utopický spojen s neplodným snílkovstvím, Fourierův výrok ukazuje, že utopické myšlení umělo odhalovat budoucnost daleko přesněji než soudobá reálpolitika. Podobně jako Jules Verne i utopisté předjímali – často rovněž románovou formou – technologické i sociální výdobytky nadcházejících staletí. Konec 20. století představoval i konec jedné éry utopické tradice, jež měla vyvrcholit a následně i padnout se Sovětským svazem. Toto číslo lze chápat mimo jiné i jako položení otázky, zda krach komunistického projektu provždy zdiskreditoval utopické aspirace, z nichž vyšel, nebo je naopak důvodem, proč se k nim vrátit. Přitakat utopii znamená dát přednost fragmentu, nápadu a dobrodružství před programem a šestá letošní Ádvojka se stává... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie (999-00-031-4157-6)

Motýlí kniha - kolektiv autorů - e-kniha

Motýlí kniha - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Představte si, že vaše kůže je křehká jako motýlí křídla. I šev na oblečení vás poraní. Občas nemůžete polknout, jícnem nic neprojde. Jaké to je, žít s takovou křehkostí, by vám pověděla Olga Joklová, která takzvanou nemocí motýlích křídel trpěla. Bohužel už to osobně udělat nemůže. Olga strávila většinu svého života tím, že upřímně o svém onemocnění mluvila a snažila se tak pomoci všem, kteří se s ním narodili, a otevřít oči těm, kteří nemají o podobné bolesti tušení. Olga si své myšlenky a postřehy zapisovalado nejrůznějších deníků a sešitů. Na její záznamy nyní vlastními povídkami navazují Petr Borkovec, Marek Šindelka, Lucie Faulerová, Jakub König, Jonáš Zbořil, Anna Bolavá a A. Gravensteen. Ilustracemi je doprovodil Lukáš Musil. Vznikl tak pestrý povídkový soubor, který je zároveň vzpomínkou na jednu neobyčejnou ženu a poctou všem křehkým a statečným. Jeho koupí přispějete organizaci Debra, která lidem s nemocí motýlích křídel pomáhá prožít co nejvíce a trpět co nejméně. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Motýlí kniha - kolektiv autorů - e-kniha

A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura (999-00-031-4567-3)

A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura (999-00-031-4567-3)
Detail

Elektronická kniha - ze série A2 2021, autor Kolektiv autorů, 32 stran, česky „První z nich vládli Slovem, druzí jej pouze používali.“ Touto větou popsal v roce 1961 Jean-Paul Sartre situaci kolonizace, v níž existovalo 500 milionů lidí ze Severu a vedle nich jedna miliarda pět set milionů „domorodců“ z Jihu, kterým bylo plné lidství upíráno. Aktuální číslo Ádvojky přináší téma Dekolonizace a literatura a prostřednictvím odborných i čistě literárních textů předestírá, jak to vypadá, když si vezmou slovo tzv. postkoloniální autoři. Nejde přitom pouze o to, jak okcidentální spisovatelé a novináři podléhající nejrůznějším heterostereotypům psali a píší o Africe nebo o „málo rozvinutých zemích“ (cítíte tu povýšenost?), ale také o to, jak bývalí kolonizovaní píší sami o sobě a jak vidí potomky těch, kteří se podíleli na jejich utlačování. Jaké to je, nalézat vlastní identitu a jazyk, a přitom vzdorovat koloniálním škatulkám? „Africké postavy by měly být barvité,... (alza.cz)

Podobné produkty ako A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura (999-00-031-4567-3)

Surinam - kolektiv autorů - e-kniha

Surinam - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,Někdy 280 twitterovských znaků zkrátka nestačí Dvanáct autorů, známých především z prostředí českého Twitteru, vedle svých každodenních tweetů píše i delší texty do online magazínu Suri-nam (nominovaný v anketě Křišťálová lupa 2018). Někteří – třeba Šílená Matka, Bullmonde, Blonďatá Běhna či Zrzka od vedle – zůstávají ve skrytu svých twitterových přezdívek, jiní jako třeba básník Petr Kukal či blogger Jan Švancara jdou s barvou... tedy jmény ven. Jejich zážitky ze života, úvahy a komentáře doplňují trefné ilustrace. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako Surinam - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 15 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 15 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 15 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 20 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 20 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 20 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 27 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 27 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 27 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 25 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 25 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 25 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 17 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 17 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 17 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 32 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 32 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 32 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 21 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 21 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 21 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 29 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 29 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 29 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 28 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 28 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 28 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 31 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 31 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 31 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 26 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 26 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 26 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 23 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 23 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 23 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 24 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 24 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 24 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 19 - kolektiv autorů - e-kniha

GAMING 19 - kolektiv autorů - e-kniha
Detail

eBook:,GAMING je časopis zabývající se děním na poli her. Autoři tohoto dvouměsíčníku se snaží prostřednictvím článků zprostředkovat čtenářům informace o počítačových i konzolových hrách. Kromě recenzí, historií her a témat se zároveň ve svých příspěvcích zabývají specifickými oblastmi herního světa. Zejména zajímavostmi z oblasti hardwaru a samotného vývoje her. (knihydobrovsky.cz)

Podobné produkty ako GAMING 19 - kolektiv autorů - e-kniha
A2 kulturní čtrnáctideník 19/2021 - Dante (999-00-033-5438-9), A2 kulturní čtrnáctideník 4/2021 - Kropotkin (999-00-031-4159-0), A2 kulturní čtrnáctideník 02/2021 - Antihrdinové (999-00-031-4566-6), A2 kulturní čtrnáctideník 06/2021 - Ostrovy utopie (999-00-031-4157-6), A2 kulturní čtrnáctideník 04/2021 - Dekolonizace a literatura (999-00-031-4567-3), A2 kulturní čtrnáctideník 17/2020 (999-00-020-8544-4), A2 kulturní čtrnáctideník 15/2020 (999-00-020-7652-7), A2 kulturní čtrnáctideník 13/2020 - Krajina (999-00-031-5148-3), A2 kulturní čtrnáctideník 14/2020 - Antifeminismus (999-00-031-5147-6), A2 kulturní čtrnáctideník 26/2020 - Zavřené galerie (999-00-031-5146-9), A2 kulturní čtrnáctideník 25/2020 - Polární krize (999-00-031-5145-2), A2 kulturní čtrnáctideník 20/2020 - Maria Janion (999-00-020-9558-0), A2 kulturní čtrnáctideník 22/2020 - Krize vysokých škol (999-00-026-6403-8), Zimní recepty, kolektiv autorů (978-80-257-3788-0), A2 kulturní čtrnáctideník 24/2020 - Co zbylo z Bílé hory (999-00-026-6405-2), A2 kulturní čtrnáctideník 21/2020 - Český literární kánon po roce 1989 (999-00-020-9661-7), Fieldmann FZR 2021-E (50002364), Čeština expres 3 (A2/1) + CD: ruská verze (978-80-7470-034-7), Čeština Expres 4 (A2/2) + CD: ruská verze (978-80-7470-207-5), houbarka viktorie hanisova e kniha, korist paul finch e kniha, madarsko richard prazak e kniha, buzicci jan folny e kniha, hadka petra nachtmanova e kniha, slib lisa kleypas e kniha, kra pavel obluk e kniha, site petra dvorakova e kniha, Nová kuchárska kniha (978-80-222-1217-5), Fieldmann FZR 2021-E elektrická sekačka, PRIM Expo 71 (2021) E (8591212750132)