Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Volný čas v českých zemích 1957 - 1967 - Martin Franc, Jiří Knapík
Poválečné zkracování pracovní doby a nárůst objemu volného času patřilo k jevům, které mimořádně významně ovlivnily vývoj životního stylu v padesátých a šedesátých letech. Podle dobových ideologických představ měly volný čas vyplňovat primárně projevy společenské angažovanosti, sebevzdělání a tělesná aktivita, realita však vyhlížela odlišně a ve formách trávení volného času se zejména mladá generace občanů Československa především v šedesátých letech značně přibližovala svým vrstevníkům jinde v Evropě. Předkládaný rukopis sleduje společenské souvislosti postupného zvyšování objemu volného času a dopadů změn spojených s novými způsoby trávení volného času na fungování české společnosti v druhé polovině padesátých let a v šedesátých letech, včetně dobových odborných diskusí o této tematice. Vypovídá i o proměnách celé tehdejší společnosti a zejména o transformaci mentality společnosti a jejím novém vztahu ke konzumerismu. Zároveň se snaží zodpovědět některé otázky po účinnosti a dopadu snah vládnoucí moci aktivně ovlivňovat život v privátní sféře občanů, tedy především oblast volnočasových aktivit. Na základě sond věnovaných jednotlivým formám trávení volného času (např. sběratelství, kutilství, cestování, taneční zábavy, mimoškolní vzdělávání a kulturní činnost) detailně rozebírá některé typické příklady dobových volnočasových aktivit, včetně jejich často velmi komplikovaného vztahu k tehdejším ideologickým představám. Speciální pozornost pak věnuje otázce trávení volného času mládeží, včetně objevujících se patologických jevů (alkoholismus, počátky narkomanství, tzv. chuligánství).
Podívejte se také capital sports cs 30 30 l batoh na sport a volny cas nylon odpuzujici vodu cerveny
Mezi pionýrským šátkem a mopedem - Martin Franc, Jiří Knapík
Kniha, kterou připravili zkušení badatelé Jiří Knapík a Martin Franc společně s kolektivem českých i německých historiků střední generace, nabízí sondy do života českých dětí a dospívajících ve věku od 6 do 18 let v letech 1948-1970. Zabývá se poměry v tehdejších rodinách, hmotnou kulturou obklopující tehdejší školáky, jejich mimoškolními aktivitami a formou trávení letních prázdnin. Všímá si snah politické sféry ovlivňovat nejmladší generaci, fungování oficiálních dětských a mládežnických organizací stejně jako rostoucího významu masových médií v životě dětí a mládeže. Nezapomíná ani na důležitá specifika učňovské mládeže nebo na méně radostné otázky tehdejšího dětství a mládí - kriminalitu spojenou s touto věkovou skupinou, dětské domovy, sebevražednost a rovněž péči o mentálně, tělesně i sociálně postiženou mládež. Většina kapitol se sice opírá zejména o archivní výzkum a dobovou literaturu, neoddělitelnou součástí výzkumu byly i vzpomínky pamětníků. Jeho výsledky shrnuje speciální kapitola, která přispívá k oživení výkladu a zaplňuje historii konkrétními osudy. Publikaci doplňují dílčí exkurzy do celkově velmi široké a u nás dosud celistvě nezkoumané problematiky, stejně jako řada unikátních doprovodných fotografií.
Podívejte se také Stagg CAS-W (CAS-W)
Numismatika peníze v českých zemích - Jiří Nolč
Ponořme se do dějin naší země a společně prozkoumejme, ve které době se užívaly jaké peníze a co zajímavého s nimi souviselo. Tato publikace nás povede chronologicky od doby, kdy ještě fungoval směnný obchod, nezapomene na keltské denáry, brakteáty, groše, dukáty, tolary, zlatky a samozřejmě ani na koruny v jejich nejrozmanitějších podobách. Muzeum v knize obsahuje desítky dobových fotografií a kreseb. V kapsách navíc najdete repliky středověkých mincí a kopie nejpozoruhodnějších bankovek a státovek.
Podívejte se také Stagg CAS-P (CAS-P)
Podívejte se také
- jiri jurecka
- bratri ebenove cas holin
- Kola v pohybu Motorkář Martin (9789463786577)
- JIRI MODELS gumovací, v setu Mickey - balení 2 ks
- JIRI MODELS fumovací, v setu Dinosauři - balení 2 ks
- U nás v Bohane (978-80-257-1967-1)
- Hrubý Martin: Lucerna v moři - CD (444)
- Po povrchu (978-80-267-1957-1)
- Angel Estate Angel Cabernet Sauvignon+Cabernet Franc 0,75l (3800226210347)
- JIRI MODELS Minnie 28 barev
- Schreiner Martin: Martin Schreiner - SuperStar - CD (9029519802)
- rozdvojka s usb do autozasuvky cas 2usb 2x usb 12 v 10 a
- By Inpire Skleněná mléčenka 180ml (1957-00-00 )
- jiri zmozek nejvetsi svetove hity cd
- JIRI MODELS oboustranné, Princezny, 8 ks
- JIRI MODELS šroubovací, Dino, 12 barev
- JIRI MODELS gelové Minnie 12 barev
- JIRI MODELS oboustranné, Peppa 8 ks
- Berlín (978-80-878-1967-8)
- JIRI MODELS šroubovací, Tlapková patrola, 12 barev
Dějiny židů v českých zemích - Martin Wein
Autor citlivě zpracovává vývoj interetnických vztahů v českých zemích a Československu na konci 19. a v 1. pol. 20. století. Cílem je zasadit dějiny židovských komunit na tomto území do obecnějšího rámce, a proto je práce platná i v širším a globálnějším kontextu nejen česko(slovenských) dějin. Výchozím bodem je porovnání prací tří teoretiků nacionalismu. Práce je členěna chronologicky a její narativ je založen na medailonech různých osobností, na jejichž biografiích jsou znázorněny historické události v detailním pohledu. Důležitým prvkem je analýza jazykového a náboženského rozložení sil jednotlivých aktérů a subjektů a kontextualizace vztahů mezi česky a německy mluvícím židovským obyvatelstvem a dalšími jazykovými a etnickými entitami.
Objev podobné jako Dějiny židů v českých zemích - Martin Wein
Labyrintem alchymie v českých zemích - Martin Stejskal
Kniha je dovršením celoživotního ideového ohniska Martina Stejskala a jeho cesty za poznáním. Pohled hermetika na památky a umělecká díla na území Čech, Moravy a Slezska, je přibližuje pod nezvyklým úhlem. Můžete ji číst doma jako vzrušující a zasvěcenou publikaci, věnovanou alchymii v našich zemích, nebo si ji sebou vzít na cesty jako specializovaného průvodce, protože popisovaná místa jsou lokalizována i GPS souřadnicemi.
Objev podobné jako Labyrintem alchymie v českých zemích - Martin Stejskal
Kněžské identity v českých zemích - Lukáš Fasora, Jiří Hanuš, Tomáš W. Pavlíček
Autorský kolektiv sleduje proměny kněžské identity v moderní éře, orámované z jedné strany snahou o obnovu autority římskokatolické církve a z druhé strany obdobím meziválečné Československé republiky. Publikaci tvoří biogra? e třinácti různě postavených kněží, kteří náleželi do několika generací. Jsou zde zastoupeni kněží ve světské pastoraci (Jan Pauly), biskupové (Jan Valerián Jirsík), řeholníci (Andreas Hamerle), teologové (Eduard Winter), politici (Bohumil Stašek) i básníci (Jakub Deml). Autory zajímá jak identita osobní (otázka sebepojetí kněze a jeho re? exe okolím), tak identita sociální (sounáležitost s farností, klérem či národem). Právě moderní doba v důsledku zrychlujících se změn společnosti generovala větší možnosti individuální volby.
Objev podobné jako Kněžské identity v českých zemích - Lukáš Fasora, Jiří Hanuš, Tomáš W. Pavlíček
Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích - Jiří Mikulec - e-kniha
eBook: Víra, náboženství a zbožnost. V raně novověké společnosti prolínala tato témata každodenním životem příslušníků všech sociálních vrstev. Vydejte se s námi za poznáním a pochopením našich předků ze 17. a 18. století. Tato publikace nabízí vedle úvahy o vzniku a obsahu toho, co se obvykle zahrnuje pod pojem barokní zbožnost, také informace o kultech českého baroka, o rituálech a reáliích doprovázejících náboženský život, o laických institucích a aktivitách, jakými byla náboženská bratrstva a poutě. Nezapomíná ani na problematiku umírání a smrti, jež ve studované době představovala velké duchovní téma, ale ani na nepřátele katolické církve a jejího vyznání. V závěru se pak věnuje proměnám, kterými prošel náboženský život za osvícenství a které se do jisté míry podílejí i na jeho dnešní podobě.
Objev podobné jako Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích - Jiří Mikulec - e-kniha
Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století - Jiří Holý
Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována. Do popředí zájmu veřejnosti i badatelů se soustředěně dostala až po roce 1989. Monografie navazuje na výsledky dosavadního výzkumu a představuje židovskou tematiku v širokém spektru pohledů, přístupů i názorových proudů: od romantického obdivu k Židům, přes židovské (auto)stereotypy a protižidovské heterostereotypy až po antisemitismus, od českožidovství k sionismu a socialismu, od reflexe Židů v beletrii na počátku dvacátého století k jejich obrazu v dobových židovských časopisech a k tematizaci holokaustu v poezii, próze i filmu. Kniha nevnímá kulturní paměť jako baštu jediné národní kultury či ideologie, ale představuje kulturní dění v českých zemích jako ideově pluralitní a vícejazyčné (sleduje literaturu nejen česky psanou, ale i německojazyčnou a hebrejskou). Jádrem publikace jsou širší a přehledové studie, založené na rozsáhlém a často objevném materiálovém průzkumu – například Reprezentace Židů a židovství na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století, Divadelní a literární činnost v terezínském ghettu, „Antisionismus“ jako skrytý i zjevný antisemitismus doby komunistického režimu, Mezi tichem a křikem. Poezie o šoa, Memoárová literatura o šoa, Holokaust v československém a českém hraném filmu, Literární reflexe šoa po roce 1970 a literatura druhé a třetí generace. Další příspěvky mapují z různých aspektů kulturní život Židů v českých zemích: Obrazy východních Židů v českožidovských a česky psaných sionistických časopisech 1910–1925, Literární příspěvky v týdeníku Selbstwehr do roku 1921. Jidiš – první světová válka – Franz Kafka a Max Brod, Osamělé hlasy chasidismu a východního židovství v Praze, Kalendář česko-židovský za redakce Egona Hostovského a Hanuše Bonna. Monografii doplňují dílčí sondy a případové studie, které se mimo jiné zabývají díly Vojtěcha Rakouse, Karla Poláčka, Egona Hostovského, Jiřího Weila, Ladislava Fukse, Oty B. Krause, Arnošta Goldflama nebo Alexeje Pludka. Knihu doprovází obrazově-dokumentární příloha a jmenný a věcný rejstřík. – Monografie je kolektivním výstupem pracovníků Centra pro studium holokaustu a židovské literatury FF UK. Vychází za podpory Grantové agentury ČR, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Česko-německého fondu budoucnosti, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Federace židovských obcí v České republice.
Objev podobné jako Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století - Jiří Holý
Cheb 1917-1947 - Aviatici a letadla prvního vojenského letiště v Českých zemích - Jiří Rajlich
Význam starého, dnes již neexistujícího chebského letiště pro naši leteckou historii daleko přesahuje západočeský region. Vzniklo ještě za 1. světové války, jako vůbec první stálé vojenské letiště v Českých zemích. Aviatikům habsburské monarchie ale nesloužilo dlouho. A zpočátku se zdálo, že valné perspektivy jej nečekají ani v nové republice. Na vině byla jeho nevýhodná geografická poloha i s tím související fakt, že šlo o „krajinu plnou živlů republice nepřátelských“. Přesto však v meziválečném období nakonec sloužilo nejen jako základna bojových jednotek, ale především jako významné centrum leteckého výcviku československého letectva, svého času dokonce jediné. V té době na něm nacházíme téměř všechny typy letadel, které brázdily oblohu nad Československem – ty domácí i četné zahraniční. A také snad všechny významné i dnes již zapomenuté aviatiky, kteří pomáhali psát historii tehdejší „zlaté éry“ letectví. Převážně k výcvikovým a pomocným účelům pak letiště používala také německá Luftwaffe a nakonec se zde formovaly i letecké jednotky Ruské osvobozenecké armády. Přestože koncem 2. světové války bylo staré chebské letiště americkými leteckými útoky prakticky úplně zničeno, v naší letecké historii má své pevné a trvalé místo. O tom všem, a nejen o tom je tato bohatě obrazově vypravená kniha (programově se však nevěnuje historii nového chebského letiště, vybudovaného spolu s leteckou továrnou v dobách okupace, což je téma na speciální monografii). Přestože se po obsahové stránce zabývá všemi třemi dekády existence starého chebského letiště, akcentuje především první roky jeho budování a fungování, což dosud představovalo určitý dluh naší letecké historiografie. Totéž se do jisté míry týká i kapitol věnovaných jeho fungování v meziválečném období a v časech 2. světové války, jejíž dramatický závěr ve svých důsledcích učinil tečku za existencí nejstaršího stálého vojenského letiště na našem území. Ve srovnání s kapitolami o nejstarší chebské letecké historii jde totiž o problematiku již podstatně známější z řady jiných pojednání jak o meziválečném čs. letectvu, tak o historii letecké války nad českým územím. Jistou kompenzací za tuto určitou asymetrii budiž podstatně rozsáhlejší a informativnější obrazový doprovod, dokumentující aviatiky a letadla „zlaté éry“ československého letectví. Mezi více než 800 snímky byly zařazeny buď dosud nepublikované, nebo kdysi zveřejněné, ale nyní zpravidla v lepší kvalitě – většinou v charakteristických místních kulisách, jimiž dominuje nezaměnitelná řada osmi chebských hangárů.
Objev podobné jako Cheb 1917-1947 - Aviatici a letadla prvního vojenského letiště v Českých zemích - Jiří Rajlich
Barokní synagogy v českých zemích
Vedle úvodní studie o hlavních památkách a typech synagog 17. a 18. století v Čechách a na Moravě přináší katalog podrobnější charakteristiky 43 synagogálních staveb od konce 16. do počátku 19. století, dokumentovaných pomocí historických i současných fotografií a plánů. Většina z těchto staveb prošla po roce 1989 památkovou obnovou, která jim alespoň zčásti navrátila jejich původní vzhled. K nejcennějším barokním stavbám patří synagogy s tradiční malovanou nástěnnou ornamentální výzdobou a hebrejskými modlitebními texty, čtyřsloupové synagogy polského typu, centrální synagogy na Moravě a v západních Čechách nebo rozšířenější mírně podélné tříosé synagogální stavby. V katalogu je podrobněji dokumentováno také na dvacet barokních synagog, zbořených za války nebo v období komunistického režimu. Katalog doplňuje zpráva o obnově synagog v Čechách a na Moravě v posledních dvou desetiletích, seznam použité literatury a slovníček hebrejských výrazů a terů.
Objev podobné jako Barokní synagogy v českých zemích
Aviatika v českých zemích - Pavel Sviták
Práce některých průkopníků letectví na konci 19. století dávaly tušit, že se přiblížila doba, kdy se člověk naučí létat. Po neúspěchu evropských průkopníků letectví s motorovými letadly s pevným křídlem v létech asi 1890 až 1900 se těžiště úsilí přesunulo do USA. Tam se v prosinci 1903 bratřím Wrightům zdařily první pokusné lety. Nebyli však jediní, kdo se v té době zabýval řešením letadla. Také do českých zemí docházely občasné zprávy o pokusech Gustava Weiskopfa-Whiteheada a profesora Langleye. Zpráv o bratrech Wrightech bylo zpočátku málo a nebudily velkou důvěru. Pak v roce 1908 přišel Wilbur do Francie a překvapené Evropě předvedl, co s bratrem dokázali. Ukázalo se, že evropští průkopníci letectví zaostávají, avšak záhy dokázali náskok Wrightů dohonit. Zrodila se "aviatická horečka", která zasáhla také české země. Na konci 19. století a v prvních létech století 20. se v českých zemích vynořilo pár zájemců, kteří se pokoušeli vyřešit letadlo těžší než vzduch. Někteří pracovali teoreticky, jiní stavěli modely, málokdo dospěl ke stavbě letadla, zpravidla neúspěšného. Objevují se tu jména Gustav Finger, Jan Hirsch, Vilém Urbánek, Tomáš Málek... V roce 1908 se organizátoři Jubilejní výstavy pražské obchodní a živnostenské komory pokusili získat z Francie některé z prvních letadel. Neuspěli. Po úvodních kapitolách kniha popisuje dění v českých zemích od experimentů Igo Etricha v Trutnově v létech 1907 a 1908 až po poslední lety domácích průkopníků letectví v Plzni na začátku července 1914, již v prvních dnech světové války. Zachycuje činnost domácích letců Jana Kašpara, Eugena Čiháka, Františka Šimůnka, Metoda Vlacha, Karla Tučka, Maxe Bartela, Vincence Barthella, Karla Illnera, Boženy Laglerové, Jana Čermáka, také působení cizích letců Louise-Jeana Gauberta, Roberta Schweizera, Otto Hieronima, Henri Jullerota, Fridolina Keidela, Adolfa Warchalowského, Oswalda Kahnta, Julesa Védrinesa, akrobata Adolpha Pégouda. Neopomíjí letecké spolky ani méně známé domácí průkopníky letectví, stejně jako výstavy letadel, zvláště na pražských autosalonech počínaje rokem 1909. Bohatá byla rovněž přednášková činnost a promítání leteckých filmů v kinech. Kniha podává celkový obraz leteckého dění v českých zemích až do vypuknutí první světové války.
Objev podobné jako Aviatika v českých zemích - Pavel Sviták
Víra a nevíra ve stínu továrních komínů - Náboženský život průmyslového dělnictva v českých zemích (1918-1938) - Martin Jemelka, Jakub Štofaník
Publikace mapuje vývoj a proměny náboženského života průmyslového dělnictva v meziválečných českých zemích na příkladu čtyř průmyslových měst různé dominantní výrobní orientace – Jablonce nad Nisou, Kladna, Ostravy a Zlína. Autoři usilují o objasnění role tradičních i nových náboženských aktérů ve specifickém průmyslovém prostředí i o analýzu různorodých podob dělnické religiozity. Stranou jejich zájmu nezůstává ani formulování sociálního programu náboženskými společnostmi a komunitami a jejich hledání odpovědí na otázky o ideálním společenském uspořádání.
Objev podobné jako Víra a nevíra ve stínu továrních komínů - Náboženský život průmyslového dělnictva v českých zemích (1918-1938) - Martin Jemelka, Jakub Štofaník
Dějiny eurytmie v českých zemích - Michaela Dostalová
Kniha pojednává o vzniku a vývoji eurytmie v českých zemích a krátce také na Slovensku. Vývoj eurytmie sleduje od jejích skromných začátků po nastínění obrazu eurytmie v současné době. V neposlední řadě jsou zde uvedené životopisy prvních českých eurytmistek a některé básně, průpovědi a eurytmické formy z jejich práce (viz také barevná příloha).Kniha bude zajisté dobrým základem pro další rozvoj pedagogické, umělecké i léčebné eurytmii a bude z ní možné čerpat inspirující podněty. Nechť dobré síly a myšlenky provázejí toto nové a obdivuhodné umění vycházející z anthroposofie Rudolfa Steinera.
Objev podobné jako Dějiny eurytmie v českých zemích - Michaela Dostalová
Osvícenství v českých zemích I. - Daniela Tinková
Kniha představuje první díl připravované trilogie věnované osvícenství v českých zemích. Věnuje se procesu "budování (moderního) státu" pomocí série reforem. Autorka zkoumá, jak tyto reformy změnily postavení českých zemí a zasáhly do jejich vnitřního uspořádání i jak ovlivnily vztahy mezi Čechami, Moravou a Slezskem. Dále ukazuje, jaký vztah se utvářel mezi vídeňským centrem a česko/moravsko/ slezskou "periferií", kdy a proč toto centrum zasahovalo do jejích vnitřních záležitostí. Důležitou otázkou je, do jaké míry má osvícenský absolutismus co do činění s osvícenstvím a do jaké míry spíše s budováním státu. Navazovat budou svazky Formování veřejnosti (1740-1792) a Pozdní osvícenství (1792-1820).
Objev podobné jako Osvícenství v českých zemích I. - Daniela Tinková
Osvícenství v českých zemích II. - Daniela Tinková
Kniha, která volně navazuje na první svazek Osvícenství v českých zemích I. - Formování moderního státu, se zaměřuje na jinou, neméně důležitou podobu osvícenského procesu, totiž utváření "veřejnosti". Kromě reforem řízených státem s sebou 18. století přineslo také dosud nevídaný rozmach publikačního trhu, který umožnil rychlejší a efektivnější výměnu a sdílení informací, od vědeckých poznatků přes nové teorie společnosti až po satirické nebo zábavné spisy či hanopisy: můžeme hovořit přímo o "demokratizaci vědění", která zasáhla v podstatě všechny společenské vrstvy. Současně se rozvíjely nové formy sdružování a spolčování, které stále více prolamovaly dosud nedotknutelné bariéry mezi společenskými vrstvami, a nabourávaly tak hierarchicky uspořádanou stavovskou strukturu. Jak se taková "mediální revoluce" a další procesy, které ji provázely, projevily právě v českých zemích? Jak se podepsaly na formování nové vědy, na náboženském životě, který dosud určovala katolická církev, nebo na životě společenském? Jak poznamenaly polyglotní prostředí těchto provincií mnohonárodnostní monarchie a přispěly k uzrávání toho, co dnes obvykle nazýváme "národním obrozením"?
Objev podobné jako Osvícenství v českých zemích II. - Daniela Tinková
Historie moru v českých zemích - Eduard Wondrák
Zajímá vás, jak se mor dostal do Evropy? Proč nosili středověcí lékaři v dobách morových epidemií na obličeji zvláštní masky, připomínající ptačí zobák? Znáte jiné dílo Daniela Defoea kromě Robinsona Crusoea? Co to byl dryák? Víte, že i rodina Jana Amose Komenského byla stižena morem? Tušíte, jak v 17. století probíhala karanténa? Publikace Eduarda Wondráka zprostředkovává soudobé informace o moru: domněnky o jeho původu, okolnosti jeho šíření, postup moru českými zeměmi. Mapuje umělecká díla, která se morem zabývala, vyzdvihuje úlohu knihtisku, líčí prostředky preventivní i léčebné, připomíná také slavné osobnosti, jejichž životy – jako ostatně životy všech ? černá smrt zásadně ovlivnila. Podle odhadů zemřelo celosvětově na mor víc než 200 000 000 lidí. Dopady na ekonomiku, zemědělství, kulturu a společnost byly nepředstavitelné. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že ještě v letech 2010 až 2015 se morem nakazilo 3248 lidí a 584 z nich zemřelo. I když se v Česku v současnosti mor nevyskytuje, jeho připomenutí může být důrazným mementem: nové pandemie se stále objevují. A nemusíme chodit daleko.
Objev podobné jako Historie moru v českých zemích - Eduard Wondrák
Pionýři, malované děti? - Jiří Knapík
Dětství spojené s pionýrským hnutím stále patří k životním zkušenostem výrazné části současné české společnosti. Přitom doposud chybělo moderní historické zpracování dějin Pionýrské organizace a různých charakteristických oblastí spjatých s pionýrským hnutím. Předkládaná publikace autorského kolektivu pod vedením historika Jiřího Knapíka (Slezská univerzita v Opavě) se věnuje nejstarší ze tří pionýrských organizací, které u nás v letech 1948-1989 působily, tedy Pionýrské organizaci Československého svazu mládeže, a to v souvislosti s dlouhodobým studiem dějin dětství v období socialismu. Předností knihy je opora v základním výzkumu klíčových archivních fondů, ve využití široké škály tištěných pramenů, dokumentárních filmů i umělecké tvorby s pionýrskou tematikou. Publikace zpřesňuje naše znalosti o samotném vzniku pionýrského hnutí v letech 1948-1950 v souvislosti se zánikem Junáka, zároveň nabízí detailní pohled na pokus o reformu hnutí v 60. letech a prosazování její nutnosti v řadách pionýrských pracovníků i stranického vedení. Reforma usilovala o řešení dlouhodobých "existenčních" problémů PO ČSM: napětí mezi masovostí, výchovným posláním, garantovaným především vazbou na školu, a úsilím o atraktivitu pionýrských činností. Celý tento proces byl v podstatě hledáním vlastní identity pionýrského hnutí, nikoli pouze skrytou či přiznanou snahou vyrovnat se hnutí skautskému. Společně s fenoménem PO ČSM a jisker se autoři věnují dobovým představám o socialistickém dětském kolektivu a na tomto pozadí pojednávají i o některých pionýrských kolektivech, jež se vymykaly tehdejším standardům.
Objev podobné jako Pionýři, malované děti? - Jiří Knapík
V zajetí moci - Jiří Knapík
Kniha o poúnorové kulturní politice opavského historika Jiřího Knapíka, autora životopisu ideologa Gustava Bareše a slovníku Kdo byl kdo v naší kulturní politice 1948-1953, volně navazuje na jeho předchozí syntézu pro období 1948-1950 Únor a kultura. V publikaci V zajetí moci líčí proměny ovládání české kultury komunistickým režimem až do roku 1956. Soustřeďuje se především na proces vzniku a výměn garnitur kulturních šéfů, zásadní ideové revize dlouhodobě ovlivňující jejich taktiku a strategii v kultuře (1949, 1952, 1956) a postupné úpravy celého systému kulturní politiky. Pomocí těchto kritérií autor vymezuje i dílčí etapy let 1948-1956. První tři "budovatelská léta" zrodila systém, jehož základní podoba už zůstala zachována, i když v něm byly zakódovány časté poruchy nebo krize dané byrokratickým a mocenským ovládáním kulturní sféry. Pro období let 1951-1952 podrobně mapuje změny ve vedení kultury související s pádem Slánského a přípravou dalších politických procesů a označuje tuto dobu, v polemice s některými interpretacemi, jako "podivné ‚tání' ve stínu šibenic". Poslední, třetí etapu, autor vymezuje lety 1953-1956 a analyzuje v ní změny v roce 1953, kořeny a projevy tzv. Nového kursu v kulturní politice, pomalý proces "destalinizace" až na samý práh formování moderní masové kultury. S pomocí archivního výzkumu a na základě nových pramenů nabízí nové pohledy na zažité interpretace významných událostí v kultuře, rozkrývá určitou anonymitu systému. Pokouší se také objasnit pozadí různých kampaní, např. přípravy Štollova útoku na Františka Halase (1949), politické manipulace s úmrtím Konstantina Biebla či s vydáváním díla Petra Bezruče (1951-1952) a odstranění Oldřicha Macháčka z funkce šéfa státního filmu (1954).
Objev podobné jako V zajetí moci - Jiří Knapík
Kapitoly z dějin chirurgie v českých zemích (9788024632483)
Elektronická kniha - autor Jan Šváb, 358 stran, česky Předkládaná kniha je dílem více než 50 autorů, převážně chirurgů, kteří popsali historii svých pracovišť. Vychází z tradičního zájmu, který chirurgové věnují historii svého oboru. Zakladatelským dílem byly v tomto směru Dějiny chirurgie v Čechách z roku 1890, jejichž autorem byl prvním přednosta České chirurgické kliniky Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze prof. Vilém Weiss. Dějinami chirurgie v Čechách, a zvláště na pražské lékařské fakultě, se zabývali za první republiky další přednostové této první kliniky – prof. Otakar Kukula, prof. Arnold Jirásek a v dílčích pojednáních další chirurgové. Ale přes bouřlivý rozvoj oboru již téměř po tři generace aktivních chirurgů soustavnější pojednání o vývoji chirurgie chybí. Proto vznikla tato kniha zásluhou současných chirurgů na základě fragmentů pamětí nebo dostupných pramenů. Kniha stručně nastiňuje vývoj chirurgie v Čechách a na Moravě od jejích počátků,...
Objev podobné jako Kapitoly z dějin chirurgie v českých zemích (9788024632483)
Thatcherismus v českých zemích - Gerald Power, Jaroslav Weinfurter
Monografie se zabývá osobností bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové, její společenskou a hospodářskou politikou a především tím, jak byla vnímána v českých zemích v před- a v polistopadovém období. Autoři věnovali pozornost zejména zlomovým momentům její vlády a jejího života - válce o Falklandské ostrovy (1982), sporu se stávkujícími horníky (1984-85), návštěvě premiérky v Moskvě (1987), odstoupení z premiérského postu (1990), česko-britským diplomatickým návštěvám (zejména 1990 a 1999) a premiérčině smrti (2013). Tyto události jsou představeny prostřednictvím ohlasů v tehdejším tisku a dalších médiích, jež zachycují a vykreslují měnící se diskurzivní portrét této velké britské političky v českém společenském a politickém prostředí.
Objev podobné jako Thatcherismus v českých zemích - Gerald Power, Jaroslav Weinfurter
Kostnice v českých zemích - Jan Rendek, Ondřej Burian
Kostnice jsou navzdory obecnému povědomí běžnou součástí naší kulturní krajiny a v minulosti se nalézaly téměř na každém hřbitově. I když si dnes většina z nás pod pojmem kostnice představí objekty monumentální a všeobecně známé, jako je například kostnice v Sedlci u Kutné Hory, existuje velké množství kostnic, jejichž původní funkce ? ukládání lidských kosterních pozůstatků zejména v období hromadných úmrtí ? byla již dávno zapomenuta a tyto drobné sakrální stavby sloužily jako márnice nebo sklady. Poslední dobou ale zájem o ně stoupá a některé objekty se dočkaly zrestaurování a zpřístupnění veřejnosti. Tato publikace je prvním souhrnným pokusem ukázat jejich rozmanitost v knižní podobě. Představuje přes 150 lokalit z různých koutů naší republiky, řazených abecedně. Jednotlivé kostnice jsou v ní zasazeny do historického kontextu obcí i chrámových okrsků, jejichž součástí většinou bývají. Nechybějí informace o dalších funerálních památkách a dějinách pohřbívání v příslušných obcích, v obsáhlé úvodní kapitole jsou navíc naše kostnice zasazeny do širších kulturně-historických a etnologických souvislostí. Kniha je doplněna množstvím fotografií jednotlivých objektů, včetně často obtížně dostupných interiérů, které odrážejí jedinečnou atmosféru těchto ponurých míst.
Objev podobné jako Kostnice v českých zemích - Jan Rendek, Ondřej Burian
Vědci, vynálezci a podnikatelé v Českých zemích - současnost
Tento svazek knižnice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích se výrazně odlišuje od dosavadních pěti svazků. V nich jsme přinesli příběhy významných vědců, vynálezců a podnikatelů, kteří se nesmazatelně zapsali do české, ale i evropské historie a zasloužili se o pokrok v mnoha oborech lidského počínání, v zemědělství, medicíně, průmyslu, dopravě a jinde, a na které bychom neměli zapomínat. Svým životem a dílem se stali vzory mnohým úspěšným osobnostem dnešní doby. A o těch je právě tento svazek. Je až překvapující a povzbuzující, kolik schopných, aktivních, odvážných a úspěšných osobností naše doba přináší a inspiruje k obdivuhodným výkonům. Jsou důkazem toho, že člověk, který má dost odvahy a pevného odhodlání, dokáže překonat mnohé překážky a dosáhnout svého cíle. Často kolem sebe slyšíme a v tisku čteme povzdechy, jak nic Češi neumějí, jak zaostávají za "tím velkým světem". Opak je pravdou. 19 osobností v naší publikaci je jen malý vzorek ze stovek vynikajících českých podnikatelů, vědců a vynálezců dnešní doby.
Objev podobné jako Vědci, vynálezci a podnikatelé v Českých zemích - současnost
Počátky pastorální teologie v českých zemích - Alois Křišťan
Kniha popisuje vznik pastorální teologie jako univerzitní disciplíny v kontextu tereziánsko-josefínských reforem. Popisuje okolnosti vzniku, myšlenkové pozadí a všímá si různé interpretace katolického osvícenství. Představuje první české učebnice pastorálky a porovnává jejich pojetí tématu homiletiky a katechetiky; k poslednímu se pak vztahuje i řada dobových katechetických obrázků. Text uvádí stručný přehled dalšího vývoje pastorálky a charakteristiky hlavních etap; klade si otázku inspirativnosti počátků pastorální teologie pro její dnešní pojetí.
Objev podobné jako Počátky pastorální teologie v českých zemích - Alois Křišťan
Karel Škréta a univerzitní teze v českých zemích
Vedle svého zakladatelského díla na poli českého barokního malířství sehrál Karel Škréta rovněž zásadní roli při formování barokní grafiky v českých zemích. Jako inventor (autor kresebných předloh) navrhoval volné grafické listy i knižní ilustrace, které ryli zejména vyhlášení augsburští grafici. Výsadní pozici co do počtu děl i umělecké náročnosti v jeho tvorbě zaujímají rytiny vytvořené pro akademické prostředí, především pražskou jezuitskou univerzitu. Jsou to hlavně univerzitní teze - rozměrné grafické listy typu plakátů, které oznamovaly bakalářské či magisterské obhajoby urozených studentů. Charakteristické pro ně jsou originální náměty, ikonografické bohatství a propojení vyobrazení s texty. V českých zemích byly univerzitní teze v první polovině 17. století novým žánrem a rychle zde došly obliby jako prestižní a luxusní grafický druh. Škréta projevil v navrhování tezí neobyčejný talent i znalosti a zásadně přispěl k jejich rozmachu na pražské univerzitě. Kniha je prvním souhrnným zpracováním tohoto mezioborového tématu, dotýkajícího se nejen dějin umění, ale také historie, heraldiky, hagiografie, literatury, filozofie atd. Obsahuje úvodní studie objasňující problematiku univerzitní grafiky i kapitoly věnované Škrétově tvorbě. Obsáhlý, do několika kategorií členěný katalogový oddíl představuje kresby, rytiny a staré tisky z řady domácích i zahraničních sbírek. Hesla obsahují také překlady uvedených latinských textů. Obrazově bohatě vypravená publikace významně rozšiřuje znalosti o Škrétově díle a přibližuje dobový jazyk symbolů a alegorií. Odkrývá rovněž reprezentační a objednavatelskou praxi šlechtických rodin a řádů spojenou s univerzitními studii. Autoři: Petra Zelenková (ed.), Radka Heisslerová, Vojtěch Pelc Recenze: Martin Mádl, Petra Oulíková Odborná spolupráce: Petr Maťa, Jan Oulík Redakce: Lea Bennis, Karolina Krejčiříková Překlady z latiny: Vojtěch Pelc Překlad resumé: Linda Leffová Rejstříky: Josef Schwarz
Objev podobné jako Karel Škréta a univerzitní teze v českých zemích
Rada vzájemné hospodářské pomoci a Československo 1957-1967 (9788024626994)
Elektronická kniha - autor Karel Kaplan, 234 stran, česky Detailně pojatá publikace líčí zaměření, organizaci a výsledky činnosti RVHP v letech 1957-1967. Kromě podrobných zpráv ze zasedání delegátů členských zemí se autor zabývá základními problémy ekonomiky socialistického bloku v 50. a 60. letech - nevyrovnaností klíčových průmyslových odvětví, deficitem v surovinové základně, energetice a zahraničním obchodu. Text je doplněn rozsáhlým poznámkovým aparátem, který přináší číselné údaje o těžbě, průmyslové produkci a finančních zdrojích členských států.
Objev podobné jako Rada vzájemné hospodářské pomoci a Československo 1957-1967 (9788024626994)
Francouzská šlechta v Českých zemích - Vratislav Košťál, Renata Košťálová
Osud původem francouzských šlechtických rodů se prapodivnou shodou okolností protnul s českou historií, aby v našich zemích zanechal dodnes dochované stopy - nejen četné přepychové zámky na venkově a pražské paláce, ale celé kulturní krajiny jako na Novohradsku či Libějovicku v jižních Čechách. Příchod především lotrinské šlechty a rodů pocházejících z někdejšího rakouského Nizozemí přitom souvisel s politickým působením habsburské dynastie na českém trůně, která si jejich služeb vyžádala. V několika vlnách se tak i do našich končin především pro hledání vrtkavého vojenského štěstí dostali Buquoyové nebo Desfoursové. Založili zde svá rozsáhlá dominia, z nichž však do současné doby zbyly pozůstatky jen jediného, toho boskovického, hrabat Mensdorff - Pouilly. V této knize najdete ve volném pokračování k dříve vyšlé Britské šlechtě v českých zemích (2018) osudy těch šlechtických rodů, jež jsou spojeny s historickým, těkavě územně proměnným teritoriem historické Francie, katapultované dějinami až do českých zemí. Ke každému z těchto rodů se dozvíte nejen, odkud pocházely, ale také jaké měly erby a které hrady a zámky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vlastnily. A v čase proměňovaly podle svého vkusu. Díky nim můžeme dodnes obdivovat rohanský zámek v Sychrově, buquoyský Rožmberk nad Vltavou či Horní Hrad nebo desfourský zámek v Hrubém Rohozci.
Objev podobné jako Francouzská šlechta v Českých zemích - Vratislav Košťál, Renata Košťálová
Britská šlechta v Českých zemích - Vratislav Košťál, Renata Košťálová
Svědectví dob minulých, příběhy povětšinou původem normanských šlechtických rodů, jejichž příslušníci zavítali do našeho středoevropského prostoru až ze vzdálených britských ostrovů. Anglické, skotské a irské nobilitované rody, které se zakoupily na panstvích, později velkostatcích, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Mnozí příslušníci těchto rodů si svá panství v českých zemích vyválčili či jinak zasloužili za nejrůznější skutky ve prospěch habsburského a habsbursko-lotrinského císařského domu. Každý z popisovaných rodů je uveden rodinným erbem, vnášejícím do českého prostředí předtím neobvyklé figury bizarních štítonošů ze vzdálené keltsko-normanské mytologie. Následují statě popisující nejen erb, ale i pradávný cizorodý původ a úspěch těchto rodin v uplynulých staletích a konečně i osudy rodových příslušníků působících v českých zemích. Třešničkou na dortu poznání v této knize je seznámení s panskými sídly, která jim v Čechách, na Moravě a ve Slezsku poskytla střechu nad hlavou, jež příslušníci těchto rodů zvelebili či zcela nově postavili, a tím obohatili genius loci české krajiny.
Objev podobné jako Britská šlechta v Českých zemích - Vratislav Košťál, Renata Košťálová
Židé v českých zemích - Hillel J. Kieval, Kateřina Čapková
Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami nabízí nový pohled na dějiny Židů v českých zemích od raného novověku po současnost. Příběh židovských komunit autoři nahlížejí jako součást dějin českých zemí a prostřednictvím dobových pramenů i výpovědí se zaměřují na perspektivu Židů, zejména na sociální a kulturní provázanost židovského a nežidovského obyvatelstva. Jednotlivé kapitoly spojují témata migrace, náboženského života a vzdělávání, občanství a židovské autonomie, genderu a rodiny, paměti a vzpomínání. Tyto perspektivy revidují konvenční chápání židovské minulosti a současnosti ve střední Evropě a plněji zachycují rozmanitost a mnohotvárnost života Židů v českých zemích.
Objev podobné jako Židé v českých zemích - Hillel J. Kieval, Kateřina Čapková
Kostnice v českých zemích (978-80-200-3006-1)
Kniha - autor Jan Rendek; František Libenský, 488 stran, česky, Brožovaná bez přebalu lesklá - autor Jan Rendek; František Libenský, 488 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Kostnice jsou navzdory obecnému povědomí běžnou součástí naší kulturní krajiny a v minulosti se nalézaly téměř na každém hřbitově. I když si dnes většina z nás pod pojmem kostnice představí objekty monumentální a všeobecně známé, jako je například kostnice v Sedlci u Kutné Hory, existuje velké množství kostnic, jejichž původní funkce ? ukládání lidských kosterních pozůstatků zejména v období hromadných úmrtí ? byla již dávno zapomenuta a tyto drobné sakrální stavby sloužily jako márnice nebo sklady. Poslední dobou ale zájem o ně stoupá a některé objekty se dočkaly zrestaurování a zpřístupnění veřejnosti. Tato publikace je prvním souhrnným pokusem ukázat jejich rozmanitost v knižní podobě. Představuje přes 150 lokalit z různých koutů naší republiky, řazených abecedně. Jednotlivé...
Objev podobné jako Kostnice v českých zemích (978-80-200-3006-1)
Počátky latinské písemné kultury v českých zemích - Dalibor Havel
Monografie je zaměřena na počátky latinské písemné kultury v Čechách a na Moravě, zejména na prameny k jejímu poznání. Velká pozornost je věnována prezentaci rukopisných fragmentů raně středověkého období, které byly v kodikologickém diskursu doposud využívány jen zcela okrajově; ve většině případů jde o první publikaci těchto pramenů vůbec. Z tohoto hlediska jde o téma s velkým metodickým potenciálem, u něhož lze očekávat, že se stane inspirací pro analogické práce s fragmentárními rukopisnými prameny mladšího středověku. Průnik latinského karolínského písma do českých zemí je na základě komplexní paleografické a kodikologické analýzy prezentován jako jev doprovázející latinský proud christianizace směřující od IX. století do oblasti středního Podunají převážně z Bavorska; s ním souvisí budování prvních domácích církevních institucí. Důležitý zlom nastal v polovině XI. století, kdy se původní pasivita (tj. závislost českých zemí na importu knih ze zahraničí) postupně mění v aktivní zapojení se Čech do tvorby latinských textů. Do této doby sahají nejstarší stopy první doložitelné písařské školy působící při břevnovském benediktinském klášteře za opata Meginharda. Kniha je vybavena kvalitními barevnými reprodukcemi všech relevantních pramenů, včetně instruktivních schémat, která prezentují kodikologická pozorování, a kodikologických i paleografických rejstříků.
Objev podobné jako Počátky latinské písemné kultury v českých zemích - Dalibor Havel
Britská šlechta v Českých zemích (978-80-7364-076-7)
Kniha - 280 stran, česky Svědectví dob minulých, příběhy povětšinou původem normanských šlechtických rodů, jejichž příslušníci zavítali do našeho středoevropského prostoru až ze vzdálených britských ostrovů. Anglické, skotské a irské nobilitované rody, které se zakoupily na panstvích, později velkostatcích, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Mnozí příslušníci těchto rodů si svá panství v českých zemích vyválčili či jinak zasloužili za nejrůznější skutky ve prospěch habsburského a habsbursko-lotrinského císařského domu. Každý z popisovaných rodů je uveden rodinným erbem, vnášejícím do českého prostředí předtím neobvyklé figury bizarních štítonošů ze vzdálené keltsko-normanské mytologie. Následují statě popisující nejen erb, ale i pradávný cizorodý původ a úspěch těchto rodin v uplynulých staletích a konečně i osudy rodových příslušníků působících v českých zemích. Třešničkou na dortu poznání v této knize je seznámení s panskými sídly, která jim v Čechách, na...
Objev podobné jako Britská šlechta v Českých zemích (978-80-7364-076-7)
Numismatika peníze v českých zemích (978-80-266-1135-6)
Kniha - autor Jiří Nolč, 64 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Ponořme se do dějin naší země a společně prozkoumejme, ve které době se užívaly jaké peníze a co zajímavého s nimi souviselo. Tato publikace nás povede chronologicky od doby, kdy ještě fungoval směnný obchod, nezapomene na keltské denáry, brakteáty, groše, dukáty, tolary, zlatky a samozřejmě ani na koruny v jejich nejrozmanitějších podobách. Muzeum v knize obsahuje desítky dobových fotografií a kreseb. V kapsách navíc najdete repliky středověkých mincí a kopie nejpozoruhodnějších bankovek a státovek.
Objev podobné jako Numismatika peníze v českých zemích (978-80-266-1135-6)
Tajemná úmrtí v českých zemích (978-80-907550-4-8)
Kniha - 160 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Kniha se věnuje nejvýznamnějším vraždám a smrtím, které dosud nebyly objasněny, nebo nad nimi stále visí spousta otazníků. Je tvořena z 12 samostatných kapitol, z nichž každá se věnuje jedné postavě našich dějin. Chtěl skutečně Boleslav smrt svého bratra, svatého Václava? Komu byli trnem v oku husitští vojevůdci Jan Žižka a Prokop Holý? A kdo mohl stát za atentátem na Františka Ferdinanda d´Este? Navíc i jeho žena Žofie, která se nesměla oficiálních akcí zúčastňovat, s ním zrovna v tu dobu byla ve voze… Autorovy úvahy nad těmito ošemetnými otázkami přicházejí se zajímavým vysvětlením. Ukazují na nesrovnalosti a detaily, které nutně vytvářejí pochybnosti. Poutavě popisuje jednotlivé události odlišné od klasického výkladu dějin. Při čtení vás okamžitě vtáhne do děje a budete mít pocit, jako byste se přímo účastnili těchto zlomových okamžiků našich dějin.
Objev podobné jako Tajemná úmrtí v českých zemích (978-80-907550-4-8)
Odbory v českých zemích v letech 1918-1948 - František Čapka
Novým zpracováním historie odborů dotváří tato publikace komplexní pohled na období let 1918-1948, tedy tří rozdílných společensko-politických úseků novodobých českých dějin: prvorepublikové demokracie, protektorátu a krátkého období poválečného lidově demokratického systému. Publikace vydané před listopadem 1989 pojímaly činnost odborů převážně z marxistického hlediska, v jednostranně úzkém propojení na dělnické hnutí a politiku komunistické strany, po roce 1989 zájem o studium odborů zcela upadl. Předkládaná monografie se snaží tuto mezeru zaplnit.
Objev podobné jako Odbory v českých zemích v letech 1918-1948 - František Čapka
Liturgické hnutí v českých zemích a pokoncilní reformy - Pavel Kopeček
Kniha na základě studia pramenů a v celosvětovém kontextu života církve představuje české liturgické hnutí, jak se formovalo od 19. století, jakými proměnami procházelo i jeho završení v pokoncilní církvi. Pozornost autora se soustředila na průběh liturgické obnovy po II. vatikánském koncilu, která v našich zemích probíhala v odlišných církevně - politických klimatech: období pražského jara bylo charakterizováno širokou liturgickou diskusí a vzděláváním, zatímco v období normalizace se obnova omezila na vydávání liturgických knih. České liturgické hnutí je nahlíženo v závislosti na evropském liturgickém hnutí, jeho centrech a protagonistech. Autor v závěru poukazuje na význam pokoncilní liturgické reformy a dokládá, že ji nelze redukovat jen na vydání nových liturgických knih a jejich překlad do národních jazyků. Tato reforma představuje novou teologii liturgie a ekleziologii, do níž je třeba věřící stále uvádět skrze liturgickou formaci a vzdělávání.
Objev podobné jako Liturgické hnutí v českých zemích a pokoncilní reformy - Pavel Kopeček
Teoretická východiska ochrany hospodářské soutěže v českých zemích - Eva Cihelková
Aktuální kniha reagující na rostoucí zájem veřejnosti o teoretické i praktické zkoumání a srovnávání ekonomických modelů a ekonomických systémů vybraných zemí. Je výsledkem několikaletého komparativního výzkumu i zkušeností ze srovnávacích ekonomických studií autorky. Komparativní výzkum a srovnávací ekonomická studia jsou základem nejen pro normativní ekonomickou teorii, která stanoví podmínky pro dosažení optimálního ekonomického uspořádání země, ale také pro vyhodnocování národního podnikatelského prostředí zemí, do něhož podnikatelé z jiné země vstupují jako do mezinárodního prostředí (za hranicemi jejich vlastního státu). Monografie se zabývá komparativní ekonomikou v širokém slova smyslu a jejím záměrem je vytvořit poznatkový základ pro pochopení existence a diferenciace ekonomických systémů jako výsledku reálného vývoje ve světové ekonomice; rozlišení a srovnávání čistých a ideálních modelů jako teoretického rámce pro osvojení si komparativní metodologie, která je základním nástrojem vyhodnocování ekonomického systému, event. prostředí, politik a ekonomických výstupů vybraného státu či jeho podnikatelského prostředí; aplikaci komparativní metodologie jako instrumentu substituce experimentu (např. s využitím případové studie). Tento záměr je pokryt pěti kapitolami, jež jsou věnovány: historickým a kategoriálním fundamentům komparativní ekonomiky; čistým ekonomickým modelům a obecným ekonomickým systémům; ideálním modelům vyspělých, tranzitivních a rozvojových zemí a reálným ekonomickým systémům; komparativní metodologii; případové studii (Komparace vývoje agrárních politik Senegalu a Keni v kontextu jejich institucí, politického prostředí, rozvoje zemědělství a obchodu se zemědělskými produkty). V závěru publikace je uveden náčrt dopadů pandemie COVID-19 na ekonomické systémy států a politiky vlád a také možností jejich dalšího zkoumání. Jedná se tak o ojedinělé dílo, které bylo zpracováno v našem geografickém prostoru, vyznačující se všeobecnou komplexností, důrazem na teoretickou, analytickou i metodologickou stránku věci, jež má ovšem významné praktické využití.
Objev podobné jako Teoretická východiska ochrany hospodářské soutěže v českých zemích - Eva Cihelková
Řeckokatolická církev v českých zemích - Dějiny, identita, dialog - Karel Sládek
V souvislosti s migrací po pádu komunistického režimu vzrůstal v českých zemích počet řeckokatolických věřících přicházejících především z Ukrajiny. V roce 1996 byl v Praze Vatikánem zřízen Apoštolský exarchát. Přítomnost řeckokatolické církve proto vyzývá k zamyšlení nad její identitou a posláním v širším kontextu dějin na našem území. S tím souvisí i zhodnocení prostoru českých zemí jakožto místa s cyrilometodějským posláním být mostem mezi křesťanstvím Západu a Východu. Těmito aktuálními tématy se zabývá předložená kolektivní monografie. Publikace je výstupem badatelského týmu složeného z odborníků z České republiky a Slovenska. Vznikla z dlouholeté spolupráce mezi Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Řeckokatolickou teologickou fakultou Prešovské Univerzity v Prešově, přičemž do týmu byli přizváni též pracovníci z dalších akademických a církevních institucí.
Objev podobné jako Řeckokatolická církev v českých zemích - Dějiny, identita, dialog - Karel Sládek
Islámská kultura a její reflexe v Českých zemích - Jana Gombárová
Monografie pojednává o islámské kultuře v rámci euro-středomořského multikulturního dialogu s přihlédnutím k situaci v České republice. Po metodologickém a teoretickém rozboru koncepcí „konce dějin“ Francise Fukuyamy a „střetu civilizací“ Samuela Huntingtona se autorka věnuje například změně v přístupu Evropy k islámskému světu po skončení „tureckého nebezpečí“, muslimské komunitě v Evropě a také Barcelonskému procesu, jenž vyústil ve vznik Unie pro Středomoří v roce 2010. Analýza arabské a muslimské komunity v Čechách probíhá na základě osobních interview s jejími členy, pozornost je věnována rovněž historii Společnosti česko-arabské a vzniku a činnosti Česko-arabské obchodní komory. Vzhledem k aktuálnosti problematiky islámu v Evropě je monografie určena nejen odborné, ale i širší veřejnosti.
Objev podobné jako Islámská kultura a její reflexe v Českých zemích - Jana Gombárová
Francouzská šlechta v Českých zemích (978-80-7364-118-4)
Kniha - autor Renata Košťálová; Vratislav Košťál, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Osud původem francouzských šlechtických rodů se prapodivnou shodou okolností protnul s českou historií, aby v našich zemích zanechal dodnes dochované stopy – nejen četné přepychové zámky na venkově a pražské paláce, ale celé kulturní krajiny jako na Novohradsku či Libějovicku v jižních Čechách. Příchod především lotrinské šlechty a rodů pocházejících z někdejšího rakouského Nizozemí přitom souvisel s politickým působením habsburské dynastie na českém trůně, která si jejich služeb vyžádala. V několika vlnách se tak i do našich končin především pro hledání vrtkavého vojenského štěstí dostali Buquoyové nebo Desfoursové. Založili zde svá rozsáhlá dominia, z nichž však do současné doby zbyly pozůstatky jen jediného, toho boskovického, hrabat Mensdorff – Pouilly. V této knize najdete ve volném pokračování k dříve vyšlé Britské šlechtě v českých zemích (2018) osudy...
Objev podobné jako Francouzská šlechta v Českých zemích (978-80-7364-118-4)
Jezuitská kultura v českých zemích (978-80-7577-698-3)
Kniha - 472 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Kniha se zabývá působením a vlivem jezuitského řádu v českých zemích. Různorodé tematické a metodologické přístupy přinášejí nové perspektivy filologické, literárněvědné a kulturněhistorické. Jednotícím prvkem všech studií je věcný pohled na dané téma, nepodléhající dlouholeté ideologicky podložené debatě o Tovaryšstvu Ježíšovu. Autoři a autorky jsou přední zástupci české, německé a rakouské bohemistiky a kulturních věd.
Objev podobné jako Jezuitská kultura v českých zemích (978-80-7577-698-3)
Velká bouře v českých zemích 1 - Jan Kotouč, Lucie Lukačovičová
Svět se změnil. V květnu roku 1848 nastala Velká bouře. Nikdo neví, odkud přišla a co ji způsobilo, ale následky pocítili všichni. Hladiny oceánů se zvedly. U Drážďan je voda. Za Prešovem také. Rozvodnily se řeky, nepřetržité deště zničily úrodu. Lidé hladoví. Myšlenky národního obrození ale přetrvávají. Když jsou celé české země uvrženy do chaosu, v kraji řádí bandité, vojenský diktátor ovládl Prahu a vláda ve Vídni je nezvěstná, vstupuje na scénu Národní aliance: sdružení starostů, průmyslníků, intelektuálů a hlavně obyčejných lidí, kteří chtějí uprostřed pohromy chránit své rodiny. Co vzniklo jako spojení hrstky dobrovolníků, jejichž cílem bylo ubránit to málo jídla, které měli, se rychle rozrůstá v armádu. A ta bude zapotřebí, protože diktátor v Praze nesnese, aby se mu v českých zemích kdokoli postavil na odpor. Národní obrození vstupuje z literárních salonů na bitevní pole.
Objev podobné jako Velká bouře v českých zemích 1 - Jan Kotouč, Lucie Lukačovičová
Stručný přehled vývoje uměleckých slohů v českých zemích - František Dvořák
Publikace je určena nejen studentům a adeptům studia umění a jeho dějin, ale i širší kulturní veřejnosti. Toto vydání zohledňuje vývojem překonané dílčí poznatky vědy o umění a navíc k výkladu poprvé nabízí ilustrace.
Objev podobné jako Stručný přehled vývoje uměleckých slohů v českých zemích - František Dvořák
Počátky pastorální teologie v českých zemích - Aleš Křišťan - e-kniha
eBook: Kniha popisuje vznik pastorální teologie jako univerzitní disciplíny v kontextu tereziánsko-josefínských reforem. Popisuje okolnosti vzniku, myšlenkové pozadí a všímá si různé interpretace katolického osvícenství. Představuje první české učebnice pastorálky a porovnává jejich pojetí tématu homiletiky a katechetiky; k poslednímu se pak vztahuje i řada dobových katechetických obrázků. Text uvádí stručný přehled dalšího vývoje pastorálky a charakteristiky hlavních etap; klade si otázku inspirativnosti počátků pastorální teologie pro její dnešní pojetí.
Objev podobné jako Počátky pastorální teologie v českých zemích - Aleš Křišťan - e-kniha
Počátky pastorální teologie v českých zemích (978-80-725-4605-3)
Elektronická kniha - autor Aleš Křišťan, 136 stran Kniha popisuje vznik pastorální teologie jako univerzitní disciplíny v kontextu tereziánsko-josefínských reforem. Popisuje okolnosti vzniku, myšlenkové pozadí a všímá si různé interpretace katolického osvícenství. Představuje první české učebnice pastorálky a porovnává jejich pojetí tématu homiletiky a katechetiky; k poslednímu se pak vztahuje i řada dobových katechetických obrázků. Text uvádí stručný přehled dalšího vývoje pastorálky a charakteristiky hlavních etap; klade si otázku inspirativnosti počátků pastorální teologie pro její dnešní pojetí.
Objev podobné jako Počátky pastorální teologie v českých zemích (978-80-725-4605-3)
Šlechta v českých zemích - Aristokracie od středověku po současnost - Hana Kneblová
Kniha mapuje osudy aristokracie v českých zemích od dob českých králů až do současnosti. Vypráví o výjimečných mužích a ženách, ale také o černých ovcích rodiny, o významných diplomatech, vojevůdcích a cestovatelích, šťastných a nevydařených manželstvích. Obsahuje rovněž spoustu zajímavostí, například proč místodržící vyhození z oken Pražského hradu přežili pád bez vážných zranění, proč Albrechta z Valdštejna pohřbili třikrát, kolikrát se vdala a kolik měla milenců Kateřina Zaháňská, kterou známe jako paní kněžnu z Babičky, proč byla Kateřina Bechyňová z Lažan odsouzena k smrti hladem nebo jak zemřel kníže Adam František ze Schwarzenberga. Možná překvapí, že za první republiky bylo zakázáno používat šlechtické tituly a byla provedena pozemková reforma, která značně zmenšila majetek aristokracie.
Objev podobné jako Šlechta v českých zemích - Aristokracie od středověku po současnost - Hana Kneblová
Dějiny kodifikace soukromého práva v českých zemích - Ondřej Horák, Jakub Razim
Učebnice přináší výklad o vývoji, osobnostech a inspiračních zdrojích kodifikace obecného soukromého práva v českých zemích od středověku po současnost a dále přehled dějin domácí civilistiky v širším (teritoriálním) pojetí. Cílem autorů je přiblížit středoevropskou civilistickou tradici i význam historicko-komparativního přístupu. Učebnice je určena pro studium právních i historických oborů.
Objev podobné jako Dějiny kodifikace soukromého práva v českých zemích - Ondřej Horák, Jakub Razim
Velká bouře v českých zemích - Jan Kotouč, Lucie Lukačovičová - e-kniha
eBook: Svět se změnil. V květnu roku 1848 nastala Velká bouře. Nikdo neví, odkud přišla a co ji způsobilo, ale následky pocítili všichni. Hladiny oceánů se zvedly. U Drážďan je voda. Za Prešovem také. Rozvodnily se řeky, nepřetržité deště zničily úrodu. Lidé hladoví. Myšlenky národního obrození ale přetrvávají. Když jsou celé české země uvrženy do chaosu, v kraji řádí bandité, vojenský diktátor ovládl Prahu a vláda ve Vídni je nezvěstná, vstupuje na scénu Národní aliance: sdružení starostů, průmyslníků, intelektuálů a hlavně obyčejných lidí, kteří chtějí uprostřed pohromy chránit své rodiny. Co vzniklo jako spojení hrstky dobrovolníků, jejichž cílem bylo ubránit to málo jídla, které měli, se rychle rozrůstá v armádu. A ta bude zapotřebí, protože diktátor v Praze nesnese, aby se mu v českých zemích kdokoli postavil na odpor. Národní obrození vstupuje z literárních salonů na bitevní pole.
Objev podobné jako Velká bouře v českých zemích - Jan Kotouč, Lucie Lukačovičová - e-kniha
Členské legitimace v českých zemích 1918–1989 - Ondřej Štěpánek - e-kniha
eBook: Publikace se zaměřuje na novodobou historii významných, ale dosud jen okrajově reflektovaných předmětů – členských legitimací. Nastiňuje jejich historický vývoj v oblasti českých zemí především mezi vznikem Československa a sametovou revolucí. Zabývá se transformacemi jejich vizuální stránky i používanými komponenty v nich (fotografie, členské známky, podpisy či otisky razítek). Dílčím tématem jsou rovněž identifikační údaje. Publikace neopomíjí ani postupné proměny užívání či významu členských legitimací nebo představení legitimací vybraných organizací s celostátní působností z různých společenských sfér.
Objev podobné jako Členské legitimace v českých zemích 1918–1989 - Ondřej Štěpánek - e-kniha
Kapitoly z dějin chirurgie v českých zemích - Jan Šváb - e-kniha
eBook: Předkládaná kniha je dílem více než 50 autorů, převážně chirurgů, kteří popsali historii svých pracovišť. Vychází z tradičního zájmu, který chirurgové věnují historii svého oboru. Zakladatelským dílem byly v tomto směru Dějiny chirurgie v Čechách z roku 1890, jejichž autorem byl prvním přednosta České chirurgické kliniky Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze prof. Vilém Weiss. Dějinami chirurgie v Čechách, a zvláště na pražské lékařské fakultě, se zabývali za první republiky další přednostové této první kliniky – prof. Otakar Kukula, prof. Arnold Jirásek a v dílčích pojednáních další chirurgové. Ale přes bouřlivý rozvoj oboru již téměř po tři generace aktivních chirurgů soustavnější pojednání o vývoji chirurgie chybí. Proto vznikla tato kniha zásluhou současných chirurgů na základě fragmentů pamětí nebo dostupných pramenů. Kniha stručně nastiňuje vývoj chirurgie v Čechách a na Moravě od jejích počátků, zachycuje její rozvoj a šíření do terénu v počátcích tzv. velké chirurgie v konci 19. století. Jednotlivé kapitoly se věnují historii vybraných chirurgických pracovišť v českých zemích až do počátku 21. století.
Objev podobné jako Kapitoly z dějin chirurgie v českých zemích - Jan Šváb - e-kniha
Teoretická východiska ochrany hospodářské soutěže v českých zemích - autorů - e-kniha
eBook: Monografie podává chronologický přehled právně-historických mezníků regulace hospodářské soutěže na našem území. Kniha není systematickým detailním pojednáním o právních úpravách, cílem je ukázat historickou proměnlivost a ekonomickou podmíněnost zásadních postojů k monopolům, kartelům a hospodářské soutěži obecně. Od prvních poznatků vycházejících z antických a křesťanských tradic a teorie spravedlivé ceny, zákazu soukromých monopolů a akceptaci středověké cechovní monopolní soustavy, přes regulatorní úvahy merkantilistů a kameralistů rakouského soustátí, se kniha zabývá názory českých a rakousko-uherských teoretiků přelomu 19. a 20. století na klady a zápory kartelových dohod pro národní hospodářství. Monografie upozorňuje na pokračování rozsáhlé diskuse i v novém československém státě a na legalizaci kartelových dohod přijetím zákona č. 141/1933 Sb. z. a n., o kartelech a soukromých monopolech. Popsány jsou druhy československých státních monopolů a jejich právní úprava, krátký prostor je věnován i problematice nucené syndikalizace. Po druhé světové válce je do protikladu k předchozímu vývoji dána zásadní změna v pohledu na trh a konkurenci. Nejprve v západním Německu a západní Evropě, která postupně přijímá a do právních předpisů zahrnuje odlišný, tedy zásadně odmítavý pohled Freiburské ordoliberální školy na monopoly, kartely a zneužití dominance. Teprve po roce 1989 skrze evropskou úpravu práva hospodářské soutěže ovlivnila Freiburská ordoliberální škola soutěžní právo i v Československu, resp. České republice, což je ukázáno na konkrétní analýze obou zákonů o ochraně hospodářské soutěže z roku 1991 a 2001. Kniha je určená všem, kteří se chtějí ze široké perspektivy seznámit s českou historií problematiky hospodářské soutěže: pro ekonomy je zajímavé dobově obrácené chápání potřebnosti kartelových dohod a akceptace některých typů monopolů, pro právníky je zase zajímavé a poučné to, že se dají národohospodářsky zdůvodnit zcela protichůdné právní úpravy.
Objev podobné jako Teoretická východiska ochrany hospodářské soutěže v českých zemích - autorů - e-kniha
Čeští Chorvaté - chorvatské stopy v českých zemích - Marijan Lipovac, Franjo Vondraček
Od počátků raně středověkého českého státu a zmínek o kmenech Českých Charvátů, přes bohaté kontakty v období renesance a národního obrození až po moderní dějiny jsou patrné intenzivní a velmi srdečné vztahy českého a chorvatského národa. Tyto vztahy se promítly i do životů řady významných osobností chorvatského původu, jejichž osudy jsou spojeny s českými zeměmi. Publikace Čeští Chorvaté - chorvatské stopy v českých zemích přináší systematický přehled těchto osobností, které v Čechách, na Moravě a ve Slezsku žily, působily či dodnes působí. Kniha také přibližuje stopy působení těchto "českých Chorvatů" ve veřejném prostoru v podobě místních názvů, pomníků, pamětních desek nebo v architektuře, a nezapomíná ani na význačné chorvatské návštěvníky. Významná část je v knize věnována rovněž příslušníkům současné chorvatské menšiny v České republice a bohatému kulturnímu dědictví i pohnutým osudům Moravských Chorvatů, kteří přišli na jižní Moravu v 16. století. Medailonky představitelů nejmladší generace Moravských Chorvatů pak dosvědčují, že se dnes - navzdory tragickým událostem 20. století a systematickému pronásledování ze strany komunistického režimu - tato "nejsevernější chorvatská národnostní menšina" probouzí k novému životu.
Objev podobné jako Čeští Chorvaté - chorvatské stopy v českých zemích - Marijan Lipovac, Franjo Vondraček
Podívejte se také
- JIRI MODELS gelové Peppa Pig 12 barev
- Jiri Hauschka (978-80-7437-350-3)
- karel gott hity 70 let stokrat chvalim cas dvd
- renata chlumska martin chlumsky
- MARTIN Retro Medium (HN193472)
- MARTIN Originals Medium (HN220488)
- go go 64120 ford mustang 1967 4007486641204
- Turnovský Martin: Martin Turnovský. Great Czech Conductor (2x CD) - CD (SU4082-2)
- Hegerová Hana: Zlatá kolekce 1957-2010 (3x CD) - CD (SU6050-2)
- Haendel Ida: Prague Recordings 1957-1965 (5x CD) - CD (SU4162-2)
- Vilac Biatlonová malorážka Martin Fourcade
- MARTIN Suede Strap Brown (HN201877)
- Hrubý Martin: Trojka - CD (8594170819286)
- Terrace Martin: Drones - LP (4050538767209)
- MARTIN Retro Extra Light (HN201777)
- MARTIN Mandolin Medium (Monel) (HN194968)
- MARTIN Retro Custom Light (HN169304)
- Kohlstedt Martin: Strome - CD (9029547105)
- Kotrmelce jednoho herce (978-80-206-1967-9)
- Beatles: Beatles - 1967-1970 (2x CD) - CD (9067472)
- Moje báječná žena (978-80-267-1967-0)
- Předjaří: Československo 1963–1967 (978-80-87912-45-4)