Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Oheň a touha. Vzpomínky a myšlenky, eseje a básně - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Z komentáře k původnímu LP albu 1218 3725 vydaného Suprphonem v roce 1985: ...základem naší desky je kniha deníkových záznamů, filozofických zápisů, poznámek o životě a umění, aforismů, myšlenek, úvah a sentencí, ale i výkřiků a příkazů, jak je přináší posmrtně (1947) vydaná knížka Psáno do mraků... Při výběru jednotlivých zápisů jsem se soustředil především na ty, které se bezprostředně dotýkaly politické situace, těžkých let kolem Mnichova, atmosféry strachu a ohrožení národa i člověka, dále záznamy z bolasti malířwství a ovšem hlavně a v prvé řadě na ty, které mají povahu neměnných pravd (tíha doby je učinila jen závažnějšími a podstatnějšími) a které se týkají samé podstaty lidstva (tehdy ponižovaného a deptaného).
Podívejte se také Somr Josef: Velká vánoční audiokniha - MP3-CD (55306-2)
Oheň a touha. Vzpomínky a myšlenky, eseje a básně
Audiokniha MP3 Josef Čapek, čte Eduard Cupák Z komentáře k původnímu LP albu 1218 3725 vydaného Suprphonem v roce 1985: ...základem naší desky je kniha deníkových záznamů, filozofických zápisů, poznámek o životě a umění, aforismů, myšlenek, úvah a sentencí, ale i výkřiků a příkazů, jak je přináší posmrtně (1947) vydaná knížka Psáno do mraků... Při výběru jednotlivých zápisů jsem se soustředil především na ty, které se bezprostředně dotýkaly politické situace, těžkých let kolem Mnichova, atmosféry strachu a ohrožení národa i člověka, dále záznamy z bolasti malířwství a ovšem hlavně a v prvé řadě na ty, které mají povahu neměnných pravd (tíha doby je učinila jen závažnějšími a podstatnějšími) a které se týkají samé podstaty lidstva (tehdy ponižovaného a deptaného).
Podívejte se také Scenár a Uvidieť hudbu a iné eseje (978-80-8202-070-3)
Dětem - Karel Čapek, Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: To nejlepší pro malé i velké posluchače z tvorby bratří Čapků určené dětem. Velký komplet audioknih - 654 minut. Dětské knížky Karla a Josefa Čapkových patří do zlatého fondu české literatury. Jejich literární texty jsou nadčasové, mají trvalou uměleckou hodnotu a líbí se již několikáté generaci čtenářů. Krásná čeština, laskavý styl vyprávění a mimořádná úroveň práce s jazykem činí z tvorby bratří Čapků absolutní klasiku, kterou by měl znát každý. Poprvé vychází takto rozsáhlý komplet nahrávek mluveného slova, který zahrnuje všechny jejich dětské tituly v neopakovatelné interpretaci českých herců. Devatero pohádek, Dášeňka, Povídání o pejskovi a kočičce, Pudlenka, Povídejme si, děti… v provedení Josefa Somra, Petra Štěpánka, Tomáše Töpfera, Marka Ebena, Ladislava Freje, Jiřího Krampola, Pavla Rímského, Františka Kreuzmanna, Václava Kopty, Matouše Rumla, Jiřího Suchého z Tábora, Karla Högera a Dagmar Havlové-Veškrnové.
Podívejte se také Balíček e-kniha a audiokniha Houževnatost za výhodnou cenu
Podívejte se také
- Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949) (9788025720660)
- Suk Josef & Hála Josef: Skladby pro housle a klavír - CD (SU3473-2)
- Eseje a studie o literatuře a kultuře II (978-80-7485-120-9)
- Balíček e-kniha a audiokniha Nastavení mysli za výhodnou cenu
- Balíček e-kniha a audiokniha Válka umění za výhodnou cenu
- Balíček e-kniha a audiokniha Konec prokrastinace za výhodnou cenu
- ThDr. Josef Hronek jako katechetik a pedagog (9788024629803)
- Život...a poezie...?: eseje (978-80-7492-296-1)
- Hudební eseje a morality (978-80-257-1486-7)
- Unicornus a iné eseje (978-80-569-0437-4)
- Balíček e-kniha a audiokniha Mít vše hotovo za výhodnou cenu
- Balíček e-kniha a audiokniha Nikdy nedělej kompromis za výhodnou cenu
- Křesťanství rozumu a jiné eseje (978-80-7298-229-5)
- Moc bezmocných a jiné eseje (978-80-88417-06-4)
- Prokletá slast a jiné eseje (978-80-200-2950-8)
- Láska k moci a moc lásky: Rozhovory Črty a reportáže Eseje a úvahy Mediálne analýzy (978-80-8061-984-8)
- Somr Josef a Bambini di Praga: Říkadla - CD (SU5853-2)
- Josef Dobrovský: Hungarista a ugrofinista (978-80-210-9266-2)
- Suk Josef, Michal Mašek, Igor Arašev, Marian Lapšanský: Josef Suk a 3 pianists - CD (LT0117-2)
- Angličtina otázky a odpovědi Audiokniha s mp3 CD (978-80-7240-949-5)
Kulhavý poutník - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Princ Bajaja, Potrestaná pýcha - pohádky z nejrůznějších koutů světa a nejroztodivnější příběhy na této audioknize vypráví Marián Labuda a další. Dvě klasické pohádky v interpretaci Mariána Labudy a dalších slovenských herců.
Objev podobné jako Kulhavý poutník - Josef Čapek - audiokniha
Stín kapradiny - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Pytláci Ruda Aksamit a Vašek Kala, kteří v panice zabijí hajného, se vydávají na útěk před spravedlností i před vlastním svědomím. Obklopeni lesem jsou nejprve opojeni volností, nezměrnou krásou a silou přírody, ale postupně je začnou pronásledovat výčitky a situace je pudí k páchání dalších zločinů. Když pro ně les přestane být přátelským útočištěm, a propadnou beznaději…
Objev podobné jako Stín kapradiny - Josef Čapek - audiokniha
Povídejme si, děti - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha:
Objev podobné jako Povídejme si, děti - Josef Čapek - audiokniha
Devatero pohádek / 1 - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Zaposlouchejte se do loupežnických pohádek od Karla Čapka. Nejznámější z nich Lotrando a Zubejda pojednává o synovi nejstrašlivějšího loupežníka Lotranda. Lotrando se jednoho dne rozhodne, že synek musí získat to nejlepší vzdělání. Pošle tedy svého syna do kláštera, aby si zde osvojil vybrané chování. Vyroste z něj slušný hoch, což mu později velmi stíží život. Převzít po umírajím tatínkovi loupežné povolání je pro něj nadlidský úkol.
Objev podobné jako Devatero pohádek / 1 - Josef Čapek - audiokniha
Minutové pohádky a příběhy - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Minutové pohádky lze poslouchat vždy a všude! Krátké pohádky a příběhy, jejichž délka udrží zájem všech malých posluchačů. Ideální formát, který ocení zejména rodiče, když chtějí rychle zabavit dětskou pozornost. Výběr nových nahrávek i titulů ze zlatého fondu, klasických i moderních pohádek v interpretaci oblíbených českých herců. Od jedné do šesti minut trvají všechny snímky na tomto albu a mohou dětem zpříjemnit chvíle nejen před spaním, ale doslova kdykoliv a kdekoliv.
Objev podobné jako Minutové pohádky a příběhy - Josef Čapek - audiokniha
Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Příběhy pejska a kočičky od Josefa Čapka (*23. března 1887 – †duben 1945) patří k základním dílům české literatury pro děti. Karel Höger čte toto líbezné vyprávění s humorem, něhou a citem na zvukové nahrávce, neustále pro velký zájem posluchačů reedované. V pěti kapitolách se dozvíme, jak pejsek s kočičkou hospodařili - myli podlahu, pekli dort, spravovali pejskovy roztrhané kalhoty a našli pohozenou panenku.
Objev podobné jako Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek - audiokniha
Geschichten vom Hündchen und Kätzchen - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Geschichten vom Hündchen und Kätzchen - audiokniha obsahuje vybrané příběhy z Povídání o pejskovi a kočičce v němčině. Hovoří Günter Grabbert. Autor Josef Čapek.
Objev podobné jako Geschichten vom Hündchen und Kätzchen - Josef Čapek - audiokniha
Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha: Kompletní znění klasických pohádek v podání herců z Dejvického divadla. To bylo tenkrát, když spolu pejsek a kočička hospodařili a chtěli všechno dělat tak, jak to dělají velcí lidé: umývat špinavou podlahu, péci dort, chodit v neděli na procházku, psát dopis nebo hrát divadlo. Ale protože lidmi nejsou, nedopadne všechno vždycky tak, jak by si přáli – jejich svérázná řešení jsou ale pokaždé zábavná a originální. V některých příbězích také pejsek a kočička navštěvují pana Čapka, s nímž hovoří o "vážných věcech" a pomáhají mu s psaním příběhů pro děti. Znění textu vychází z kritického vydání ve Spisech Josefa Čapka a kromě devíti klasických příběhů obsahuje i povídání Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října, které bylo po roce 1948 z politických důvodů vypouštěno. Namísto Čapkových všeobecně známých obrázků doprovodí audioknihu ilustrace výtvarného dua Tomski&Polanski, kteří svou aktuální verzi pojali jako poctu autorovi. Obsazení: pejsek – Jaroslav Plesl kočička – Veronika Khek Kubařová vypravěč – Ivan Trojan Josef Čapek – Miroslav Krobot zlý pes – Hynek Čermák dešťovka – Martin Myšička děti – Václav Neužil panenka – Marta Issová zajíc – David Novotný slepice – Lenka Krobotová švadlena – Zdenka Žádníková Volencová Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2018. Všechna práva vyhrazena. Josef Čapek (1887–1945) Studoval malbu a grafiku na pražské Umělecko-průmyslové škole a poté rok v Paříži. Po návratu se se svým bratrem Karlem zapojil do uměleckého a společenského života. V letech 1917–1921 působil jako redaktor Národních listů, odkud odešel do Lidových novin, kde byl redaktorem a výtvarným kritikem až do roku 1939, kdy ho hned 1. září 1939 zatklo gestapo a válku prožil v koncentračních táborech. Přestože je známější jako výtvarník než jako spisovatel, jeho literární dílo tvoří neoddělitelnou součást jeho tvorby. Jeho nejznámější knihou ovšem zůstává jeho vyprávění pro děti Povídání o pejskovi a kočičce (1929). Dejvické divadlo První představení se v Dejvickém divadle odehrálo 14. října 1992. Od té doby si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel, které je téměř trvale vyprodané. Nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. S nástupem Miroslava Krobota na místo uměleckého šéfa roku 1996 vznikla silná herecká sestava, která láká diváky dodnes a proslavila se i televizními seriály jako Čtvrtá hvězda (2014), Dabing Street (2018), Zkáza Dejvického divadla (2019), které odrážejí svébytný nadhled celého ansámblu. Od roku 2017 je uměleckým šéfem Dejvického divadla Martin Myšička.
Objev podobné jako Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek - audiokniha
Hmota a touha - Andreas Weber
Andreas Weber (nar. 1967 v Hamburku), mezinárodně uznávaný biolog a filosof, se ve své knize Hmota a touha zabývá ekologií a dává jí nový rozměr. Pojímá ji jako něžné pěstování vztahů, touhu po spojení a vyjadřování těchto tužeb našimi těly. Být naživu je erotický proces - je to neustálá přeměna self prostřednictvím kontaktu s ostatními, přání stále více života. Weber v lásce překvapivě rozpoznává základní princip reality, protože je podnětem k navazování spojení, k vzájemnému mísení, k poetickému spřádání naší existence spolu s existencemi ostatních bytostí. Přehlížení tohoto principu vede ke globální krizi významu, která se projevuje lavinou mizení druhů a v našem přesvědčení, že svět je mrtvý mechanismus ovládaný ekonomickou efektivitou. Hmota a touha je založená na vědeckém pozorování, ale přesto představuje něžnou filosofii určenou pro antropocén, "poetický materialismus", který zaceluje propast mezi myslí a hmotou. Nakonec Weber zjišťuje, že abychom zachránili život na Zemi - a svoji vlastní smysluplnou existenci jako lidských bytostí -, musíme se naučit milovat.
Objev podobné jako Hmota a touha - Andreas Weber
Český sen a jiné básně - Josef Kainar - audiokniha
Audiokniha: JOSEF KAINAR (*29. 6.1917 - †16.11. 1971) Z komentáře k původnímu LP albu 1 18 1440 vydanému v Supraphonu v roce 1973 a vycházejícímu nyní poprvé digitálně: Kainarovy básně dovedou šumět, hřmít i mlčet jako voda. Padají shora i vzlínají nepozorovaně od kořínků, jsou kalné i průzračné, nesou v sobě sedliny smutku i bublají veselím...patří k zemi, k rostlinám i rybám. A jsou lidem jednoduše potřebné. Jako ta voda. Nedozírnost moří i blízkost pramene v trávě - takové je rozpětí Kainarovy tvorby. Milostný šanson renesančního ladění, vedle toho zmarněnost válečných osudů: rozmáchnutý historický van Českého snu a zase grotesky dětských říkadel s logikou, krásně postavenou na hlavu: Rozhlásky o hokeji, o počasí a o malých lidských trapnostech, a vedle toho přísná, uhrančivě teskná skladba o nikdy nenapsaném klavírním koncertu. Jazzové texty a kresby jako doprovod k rozhláskům. Drama o Nasredinovi, loutková hra a pokusy ve fotolaboratoři...Marnotratný talent? Rozptýlenost? Ne - snaha ze všech možných úhlů mířit jedním směrem: k lidskému srdci. Kainar je básník Českého snu i hořkého, dlouhého bdění. Je, nikoliv byl.... Ilona Borská ...Často říkal, že nejdůležitější je v poezii znát cenu toho, co nebylo řečeno. Uměl to neopakovatelně: v atmosférách, které měly chemicky čisté prvky pro syntézu tvoření.Nejméně slovy říci co nejvíce. Vměstnat do slova všechnu tu duchovní, skrytou, ale životodárnou tradici...Poezie, jak jsi pořád krásná, říkali jsme si, poslouchajíce jeho verše. Zveme vás k tomu rozhovoru. S básníkem, který, kdyby měl svět i on dost času, se stal stejně dobrým hudebním skladatelem, či malířem, či... Červená světluška nad studiem pohasla. Teď už záleží na jediném. Aby ruka správně spustila černý kotouč desky: k lidskému srdci. Otakar Brůna
Objev podobné jako Český sen a jiné básně - Josef Kainar - audiokniha
Povídání o pejskovi a kočičce (Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech) - Josef Čapek - audiokniha
Audiokniha:
Objev podobné jako Povídání o pejskovi a kočičce (Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech) - Josef Čapek - audiokniha
Proč nejsem komunistou I. - Karel Čapek, Josef Hora, Jan Herben, Josef Čapek, Richard Weiner, Jaroslav Kallab, Stanislav Kostka Neumann - audiokniha
Audiokniha: V roce 1924 otevřel Ferdinand Peroutka v časopise Přítomnost anketu Proč nejsem komunistou? Příspěvky do ní napsali přední čeští spisovatelé a intelektuálové - Karel a Josef Čapek, Jan Herben, František Langer, Josef Kopta, Fráňa Šrámek, Ladislav P. Procházka, Jaroslav Kallab, Richard Weiner, Jaroslav Kříženecký i Ferdinand Peroutka. Na anketu zareagovali i čeští komunisté, spisovatelé Josef Hora, Ivan Olbracht a Stanislav Kostka Neumann. Pro naši audioknihu jsme udělali výběr poloviny z těchto přispěvatelů v anketě, včetně komunistických oponentů v Rudém právu a časopisu Reflektor.
Objev podobné jako Proč nejsem komunistou I. - Karel Čapek, Josef Hora, Jan Herben, Josef Čapek, Richard Weiner, Jaroslav Kallab, Stanislav Kostka Neumann - audiokniha
Kráľovná: Poviedky a básne pre deti a násťročných (978-80-8226-019-2)
Kniha - 200 stran, slovensky, brožovaná bez přebalu lesklá Krásne ilustrované poviedkové knihy už 16 rokov patria k stáliciam pôvodnej slovenskej literatúry pre deti a násťročných. Sú blízke menším i väčším čitateľom, pretože v nich nájdu krátke príbehy pripomínajúce ich vlastné radosti aj starosti. Zobrazujú svet plný fantázie, humoru, snov, túžob, ale aj aktuálnych problémov, ktoré mladá generácia v súčasnosti rieši. Poviedky sa pravidelne objavujú v učebniciach aj čítankách a žiaci si ich radi vyberajú na súťažný prednes. Aj preto sa pôvodný koncept krátkych prozaických príbehov rozšíril o básne, čím sa otvoril priestor nielen pre spisovateľov, ale aj básnikov, ktorí ukazujú talent a ponúkajú detskému čitateľovi svoj pohľad na svet.
Objev podobné jako Kráľovná: Poviedky a básne pre deti a násťročných (978-80-8226-019-2)
Kapitán Spomienka: Poviedky a básne pre deti a násťročných (978-80-8046-942-9)
Kniha - 184 stran, slovensky, pevná bez přebalu lesklá Poviedkové knihy prinášajú krátke príbehy pre deti a násťročných, ktoré sa neodohrávajú niekde ďaleko, ale tu vedľa, možno len o ulicu ďalej. Zobrazujú svet plný fantázie, humoru, snov, túžby po šťastí i problémy, ktoré prežíva mladá generácia. Poviedky sú skvelé aj na súťažný prednes, niektoré sa objavili aj v učebniciach. Doteraz vyšlo 15 poviedkových kníh. Najnovšia nesie názov Kapitán Spomienka!
Objev podobné jako Kapitán Spomienka: Poviedky a básne pre deti a násťročných (978-80-8046-942-9)
Zahradníkův rok - Karel Čapek, Josef Čapek
Knihu Karla Čapka s originálními ilustracemi jeho bratra Josefa "pro poučení všem zahrádkářům" jistě není třeba dlouze představovat. Úsměvně milé vyprávění autora coby zkušeného zahrádkáře, nabízí čtenářům kromě radosti a pobavení i množství zahradnických rad a návodů. Z vlastní zkušenosti nás autor varuje před úskalími, která zahradnické práce po celý rok přinášejí. Kniha Zahradníkův rok nás učí i pokoře k přírodě a zahradničení obzvlášť.
Objev podobné jako Zahradníkův rok - Karel Čapek, Josef Čapek
Devatero pohádek - Karel Čapek, Josef Čapek
Známé pohádky – Velká kočičí pohádka, Pohádka psí, Pohádka ptačí, První loupežnická pohádka, Pohádka vodnická, Druhá loupežnická pohádka, Pohádka tulácká, Velká policejní pohádka, Pohádka pošťácká a Velká pohádka doktorská - patří v tomto souboru mezi stálice základního fondu literatury pro děti společně s kouzelnými ilustracemi Josefa Čapka.
Objev podobné jako Devatero pohádek - Karel Čapek, Josef Čapek
Vánoční pohádky 2 - Josef Lada, František Nepil, Václav Čtvrtek, Helena Štáchová, Zbyněk Malinský, Josef Čapek, Pavel Cmíral - audiokniha
Audiokniha: Pohádky k vánoční atmosféře patří stejně jako vánoční stromeček, vánoční cukroví a hlavně nesmí chybět vánoční dárky...Jedním z dárků pro malé posluchače k blížícím se Vánocům je náš nový digitální titul složený z pohádek s vánoční tématikou autorů Václava Čtvrtka, Františka Nepila, Zbyňka Malinského, Josefa Lady, Josefa Čapka, Pavla Cmírala, Jiřího Toufara, Heleny Štáchové a dalších. Pohádky vypravují Jiřina Bohdalová, Rudolf Hrušínský, Naďa Gajerová, Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová-Veškrnová, Helena Štáchová, Martin Klásek, Josef Dvořák, Jiří Prager, Martin Sobotka a další
Objev podobné jako Vánoční pohádky 2 - Josef Lada, František Nepil, Václav Čtvrtek, Helena Štáchová, Zbyněk Malinský, Josef Čapek, Pavel Cmíral - audiokniha
Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek od Josefa Čapka - Karel Čapek, Josef Čapek
Devatero pohádek od Karla Čapka patří mezi nejoblíbenější české pohádkové knihy. Kouzlo vyprávění o psech, kočkách, ptácích, vodnících, pošťácích, doktorech, loupežnících, tulácích i policistech dotvářejí ilustrace Josefa Čapka.
Objev podobné jako Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek od Josefa Čapka - Karel Čapek, Josef Čapek
Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek
Alegorická divadelní hra Ze života hmyzu patří již téměř sto let ke klasikám českých divadelních jevišť. Toto nadčasové komediální drama bratří Čapků ve třech dějstvích popisuje lidské vlastnosti (převážně záporné), demonstrované na postavách z hmyzí třídy. Všechny obrazy hry spojuje jistý Tulák, lidský protagonista, který se na začátku rozčiluje, že lidi uráží oslovení „člověče“, přestože ničím jiným nejsou. Následně se rozhodne, že se k nim tedy bude stavět jako ke hmyzu, což nastavuje optiku celého zbytku představení. Scénář z roku 1922 se dodnes pravidelně objevuje na seznamech povinné i maturitní četby a neměl by tedy chybět v knihovně žádného českého čtenáře.
Objev podobné jako Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek
Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek
Komedie o třech aktech s předehrou a epilogem.
Objev podobné jako Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek
Rozplétání duhy: Věda, bludy a touha po zázraku (978-80-200-3130-3)
Kniha - autor Richard Dawkins, 328 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Proč se básníci a jiní umělci tak často vyjadřují o vědě s pohrdáním? Proč bývá tak často vědecká literatura nudnější než telefonní seznam? Opravdu Newton svým slavným experimentem se skleněným hranolem a lomem světla zbavil duhu poetického kouzla? Biolog Richard Dawkins si podobné otázky ohledně smyslu, krásy a záhad našeho světa a lidské povahy kladl řadu let a své odpovědi na ně shrnul v hluboce humanistické knize Rozplétání duhy. Věčný skeptik provádí čtenáře světem přírodních věd i kultury s přesvědčením, že „v nejlepší vědě by mělo zbýt místo i pro poezii“ a „záhady neztrácejí své kouzlo tím, že je vyřešíme, ale často se ukáže, že řešení je krásnější než záhada sama“.
Objev podobné jako Rozplétání duhy: Věda, bludy a touha po zázraku (978-80-200-3130-3)
Básně - Josef Kainar - e-kniha
eBook: Básnickou tvorbu Josefa Kainara (1917 až 1971) představujeme čtyřmi vrcholnými knihami z let čtyřicátých a posléze šedesátých. Nové mýty (1946) patří k nejvlastnějším literárním projevům Skupiny 42 a dobová kritika shledala v autorovi jednoho z nejtalentovanějších příslušníků mladé generace. Ke skupinové poetice však měl Kainar blízko už předchozí sbírkou Osudy (vydanou až 1947), zvláště pro její konkrétnost, deziluzivnost a epičnost. Sklon ke zkratkovitě načrtnutým příběhům celoživotně projevoval také v písňovém podání a v našem výboru tuto básnickou a hudební dvojdomost zpřítomňují sbírky Lazar a píseň (1960) a Moje blues (1966). Bilanční či zpovědní charakter obou pozdních knih je výsledkem napětí mezi civilní a mohutnou, čili prostořekou a žalnou poetikou. Kainarovský svazek edičně připravil, komentářem doprovodil a pro druhé vydání zrevidoval Petr Šrámek.
Objev podobné jako Básně - Josef Kainar - e-kniha
Ohlédnutí, vzpomínky a zamyšlení - audiokniha
Audiokniha: Zvukové memoáry kardinála Miloslava Vlka, jeho zamyšlení a duchovní texty. Z vyprávění emeritního pražského arcibiskupa lze čerpat duchovní sílu, moudrost i životní nadhled. Vypráví o svém dětství, o složité cestě životem obyčejného člověka, ale i o činnosti v církevních a společenských kruzích, vzpomíná na svá setkání s papežem Janem Pavlem II. Tento nevšední lidský příběh je výpovědí o nečekaných životních zvratech, zrcadlí se v něm velké události našich dějin. Kardinál Vlk je nejen poutavým vypravěčem svých osudů, ale i interpretem vlastních úvah a meditací o smyslu Velikonoc, Vánoc a dalších křesťanských slavností. Ohlédnutí za svou životní poutí připravil kardinál Vlk u příležitosti svých osmdesátin. Přes všechen světový věhlas zůstal a je především člověkem, který se dokáže radovat s radujícími i plakat s plačícími.
Objev podobné jako Ohlédnutí, vzpomínky a zamyšlení - audiokniha
Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
eBook: Ze života hmyzu je alegorické drama, které se řadí mezi společná díla bratří Čapků, Karla Čapka a Josefa Čapka. Poprvé bylo vydáno v roce 1921.V této komedii o třech dějstvích autoři uplatnili kritický pohled na soudobou společnost, ve které všechny vztahy určují sobecké zájmy.
Objev podobné jako Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
Das Vogelmarchen und zwei andere - Karel Čapek, Josef Čapek
S milým, vstřícným humorem autor pomocí pohádkových příběhů objasňuje spoustu jevů běžného života a popisuje, co se děje ve chvílích a na místech, kam málokdy je člověk puštěn. Vysvětlí nám spoustu faktů z ptačí říše nebo z profese pošťácké a tulácké.
Objev podobné jako Das Vogelmarchen und zwei andere - Karel Čapek, Josef Čapek
Měl jsem psa a kočku - Karel Čapek, Josef Čapek
Měl jsem psa a kočku jsou půvabná a úsměvná vyprávění o psech, kočkách a lidech, která původně vznikala ve formě fejetonů a novinových sloupků. Karel Čapek se v knize mimo jiné zamýšlí nad přátelstvím člověka a psa. Úsměvnou formou sobě vlastní poukazuje na vliv civilizace, která se odráží ve šlechtění nových psích ras na úkor ztráty ras jiných. Nezapomíná se zmínit o oddanosti psích duší a jejich lásce k lidskému rodu. Ačkoliv kniha nese v názvu i kočičí pokolení, je především oslavou psích vlastností. Nicméně i kočičí příběhy prozrazují autorův kladný vztah k těmto odvěkým průvodcům nás lidí. Ačkoliv je kniha plná veselých příhod a mírně pobaveného pohledu autora na soužití se psy a kočkami, najdeme v textu i několik rozporuplných a pro dnešní milovníky zvířat nepřijatelných pasáží. Kupírováním uší a ocásků počínaje a topením štěňat konče. Z dnešního pohledu může takové počínání nebo jeho tiché schvalování vrhat na jinak kladný vztah autora ke zvířatům temný stín, ale musíme si uvědomit, že věci, které dnes považujeme za kruté a nepřijatelné byly v době, kdy text této knihy vznikl, běžné.
Objev podobné jako Měl jsem psa a kočku - Karel Čapek, Josef Čapek
Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
eBook: Alegorická divadelní hra Ze života hmyzu patří již téměř sto let ke klasikám českých divadelních jevišť. Toto nadčasové komediální drama bratří Čapků ve třech dějstvích popisuje lidské vlastnosti (převážně záporné), demonstrované na postavách z hmyzí třídy. Všechny obrazy hry spojuje jistý Tulák, lidský protagonista, který se na začátku rozčiluje, že lidi uráží oslovení „člověče“, přestože ničím jiným nejsou. Následně se rozhodne, že se k nim tedy bude stavět jako ke hmyzu, což nastavuje optiku celého zbytku představení. Scénář z roku 1922 se dodnes pravidelně objevuje na seznamech povinné i maturitní četby a neměl by tedy chybět v knihovně žádného českého čtenáře.
Objev podobné jako Ze života hmyzu - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
Publicistika 4 - Josef Čapek
Svazky Publicistika 3 a Publicistika 4 navazují na vydanou Publicistiku 2 (2012) a přinášejí objemný souhrn Čapkových referátů, recenzí, poznámek a článků o dění v oblasti výtvarného umění v letech 1921-1930, respektive 1931-1939. Těmito svazky ukončujeme nejen vydávání výtvarné publicistiky tohoto autora, ale uzavírají se jimi i celé Spisy, jejichž vydávání zahájil v roce 2007 svazek s Čapkovou literární publicistikou. Texty zařazené do posledních dvou svazků byly vesměs původně otištěny v periodickém tisku a pocházejí z období Čapkova působení v Lidových novinách, v nichž měl na starosti rubriku pojednávající o pražských výstavách. Do tohoto deníku pravidelně přispíval od dubna 1921 až do svého zatčení 1. září 1939. Publikoval v něm stovky referátů, v nichž sledoval výtvarné aktivity v hlavním městě. Přestože deník nepovažoval za prostor pro výtvarně kritickou činnost, nelze jeho práce pro noviny číst jen jako pouhé informativní články o výstavách v Praze. Téměř nikdy se nezřekl vlastního hodnocení, v němž vyjadřoval svůj vyhraněný nárok na výtvarnou tvorbu, který sám uplatňoval ve svém malířském díle. Sledoval výstavy důležitých uměleckých osobností i méně známých autorů a se zaujetím psal o jejich výtvarných počinech. Neopomíjel ani ženské umění ani výstavy členů různých uměleckých spolků, například německých, a byl jedním z mála, kdo o nich tehdy referoval. Informoval o výstavách zahraničních výtvarníků i expozicích autorů užitého umění. V umělecké tvorbě zdůrazňoval vlastní způsob vidění a vyjádření, odmítal epigonství, rutinérství, konvenčnost, lacinou efektnost, manýru. Proti akademismu vyzdvihoval tvorbu založenou na vlastním názoru a vnitřní svobodě. Nad virtuozitu stavěl poctivě dosažené, byť skromnější umělecké výsledky. Jeho články tak v kritickém pohledu podávají sice ne vyčerpávající, nicméně zřetelný obraz dění na pražské umělecké scéně v době mezi válkami. Vedle Lidových novin přispíval Čapek i do umělecky zaměřených časopisů texty, jimiž se místo na běžného čtenáře deníku obracel v rozsáhlejších polemikách spíš na odbornou veřejnost. Střízlivě reagoval na projevy výtvarných tendencí meziválečné avantgardy, analyzoval její výtvarné počiny a odmítal ideologii, s níž byly spojeny. Nadřazoval lidské uměleckému, výtvarné hodnoty spojoval s hodnotami mravními. Zatímco z Čapkových textů o výtvarném umění z let 1921-1939 napočítáme v dosud vydaných knižních výborech jen několik desítek, bibliografie jich v tomto období eviduje více než tisíc. Známe je z výborů vydaných autorem (ve Spisech byly zahrnuty do svazku Knihy o umění) i posmrtně: Co má člověk z umění a jiné úvahy o umění z let 1911-1937 (1946), Moderní výtvarný výraz (1958), Méně výstav a více umění! (1999). Většina však zůstala zveřejněna jen ve svém prvním otisku v dobovém periodickém tisku. Naše edice chtějí v kritickém vydání zpřístupnit Čapkovu publicistickou tvorbu v co největší šíři a doplnit tím jeho obraz o sice méně výrazný, nicméně nepostradatelný rys. Josef Čapek sice psal své příspěvky jen pro danou příležitost, avšak pro svou literární hodnotu tu tato drobná díla zůstávají trvalým a pevným dokumentem, neodmyslitelným od českého kulturního dědictví. Edice přinášejí kriticky připravené texty doplněné o komentáře s vysvětlivkami, jmenný rejstřík a rejstřík výstav.
Objev podobné jako Publicistika 4 - Josef Čapek
Publicistika 3 - Josef Čapek
Svazky Publicistika 3 a Publicistika 4 navazují na vydanou Publicistiku 2 (2012) a přinášejí objemný souhrn Čapkových referátů, recenzí, poznámek a článků o dění v oblasti výtvarného umění v letech 1921-1930, respektive 1931-1939. Těmito svazky ukončujeme nejen vydávání výtvarné publicistiky tohoto autora, ale uzavírají se jimi i celé Spisy, jejichž vydávání zahájil v roce 2007 svazek s Čapkovou literární publicistikou. Texty zařazené do posledních dvou svazků byly vesměs původně otištěny v periodickém tisku a pocházejí z období Čapkova působení v Lidových novinách, v nichž měl na starosti rubriku pojednávající o pražských výstavách. Do tohoto deníku pravidelně přispíval od dubna 1921 až do svého zatčení 1. září 1939. Publikoval v něm stovky referátů, v nichž sledoval výtvarné aktivity v hlavním městě. Přestože deník nepovažoval za prostor pro výtvarně kritickou činnost, nelze jeho práce pro noviny číst jen jako pouhé informativní články o výstavách v Praze. Téměř nikdy se nezřekl vlastního hodnocení, v němž vyjadřoval svůj vyhraněný nárok na výtvarnou tvorbu, který sám uplatňoval ve svém malířském díle. Sledoval výstavy důležitých uměleckých osobností i méně známých autorů a se zaujetím psal o jejich výtvarných počinech. Neopomíjel ani ženské umění ani výstavy členů různých uměleckých spolků, například německých, a byl jedním z mála, kdo o nich tehdy referoval. Informoval o výstavách zahraničních výtvarníků i expozicích autorů užitého umění. V umělecké tvorbě zdůrazňoval vlastní způsob vidění a vyjádření, odmítal epigonství, rutinérství, konvenčnost, lacinou efektnost, manýru. Proti akademismu vyzdvihoval tvorbu založenou na vlastním názoru a vnitřní svobodě. Nad virtuozitu stavěl poctivě dosažené, byť skromnější umělecké výsledky. Jeho články tak v kritickém pohledu podávají sice ne vyčerpávající, nicméně zřetelný obraz dění na pražské umělecké scéně v době mezi válkami. Vedle Lidových novin přispíval Čapek i do umělecky zaměřených časopisů texty, jimiž se místo na běžného čtenáře deníku obracel v rozsáhlejších polemikách spíš na odbornou veřejnost. Střízlivě reagoval na projevy výtvarných tendencí meziválečné avantgardy, analyzoval její výtvarné počiny a odmítal ideologii, s níž byly spojeny. Nadřazoval lidské uměleckému, výtvarné hodnoty spojoval s hodnotami mravními. Zatímco z Čapkových textů o výtvarném umění z let 1921-1939 napočítáme v dosud vydaných knižních výborech jen několik desítek, bibliografie jich v tomto období eviduje více než tisíc. Známe je z výborů vydaných autorem (ve Spisech byly zahrnuty do svazku Knihy o umění) i posmrtně: Co má člověk z umění a jiné úvahy o umění z let 1911-1937 (1946), Moderní výtvarný výraz (1958), Méně výstav a více umění! (1999). Většina však zůstala zveřejněna jen ve svém prvním otisku v dobovém periodickém tisku. Naše edice chtějí v kritickém vydání zpřístupnit Čapkovu publicistickou tvorbu v co největší šíři a doplnit tím jeho obraz o sice méně výrazný, nicméně nepostradatelný rys. Josef Čapek sice psal své příspěvky jen pro danou příležitost, avšak pro svou literární hodnotu tu tato drobná díla zůstávají trvalým a pevným dokumentem, neodmyslitelným od českého kulturního dědictví. Edice přinášejí kriticky připravené texty doplněné o komentáře s vysvětlivkami, jmenný rejstřík a rejstřík výstav. Josef ČAPEK (23. března 1887 Hronov - mezi 5. a 24. dubnem 1945 koncentrační tábor Bergen-Belsen). Malíř, grafik, knižní grafik a ilustrátor, kreslíř, scénograf, prozaik, dramatik, básník, autor pro děti, žurnalista, esejista, výtvarný kritik a teoretik. Bratr spisovatele Karla Čapka (1890-1938), s nímž v mladých letech společně napsal řadu povídek (Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny a jiné prózy) a tři divadelní hry (Lásky hra osudná, Ze života hmyzu, Adam Stvořitel), a spisovatelky Heleny Čapkové (1886-1961), švagr básníka a překladatele Josefa Palivce. Po secesních začátcích příslušník kubistické avantgardy, jejíž principy posléze modifikoval do projevu osobitě oproštěné výtvarné zkratky. Postupně člen Skupiny výtvarných umělců, Mánesa, Tvrdošíjných a nakonec Umělecké besedy. Živobytí mu však zajišťovalo především redaktorské místo v Národních listech (1918-1920) a Lidových novinách (1921-1939). Jeho literární dílo opsalo svérázný vývojový oblouk od básnivých expresionistických povídek (Lelio, Pro delfína) přes baladickou novelistiku (Stín kapradiny) po novátorské bezdějové prózy (montaignovský filozofující esej Kulhavý poutník, pascalovský soubor "myšlenek" Psáno do mraků). Jako aktivní masarykovec a antifašista byl německými okupanty zatčen hned v první válečný den 1. 9. 1939 a připraven o život na samém prahu míru.
Objev podobné jako Publicistika 3 - Josef Čapek
Publicistika 2 - Josef Čapek
Šestým svazkem Spisů Josefa Čapka zahajujeme edici výtvarné publicistiky - nejrozsáhlejší a dosud nejméně známé oblasti Čapkova literárního odkazu. Čapek se jí věnoval paralelně se svou tvorbou výtvarnou a literární prakticky po celý život, svůj první výtvarný referát publikoval jako student Uměleckoprůmyslové školy v roce 1905, poslední napsal pro Lidové noviny o prázdninách 1939, několik týdnů před svým zatčením. Přítomný svazek je věnován období 1905-1920, kdy Čapek od začátečnických referentských pokusů postupně dozrává ve výraznou osobnost předválečné avantgardy. Ve svých statích se snaží výtvarný život nejen sledovat, ale i aktivně utvářet. Prosazuje principy nových uměleckých směrů, obhajuje nepopisný vztah umění ke skutečnosti a učí vidět krásu "moderní výtvarné formy". Jeho referáty postihují podstatné události české výtvarné scény v širokém záběru od aktivit tradičně orientovaných spolků po nové výboje a v mezích možností mapují i aktuální umělecké dění v Paříži a v Berlíně. Za první světové války, kdy umělecké dění živoří a pro kritika není v Praze příliš mnoho příležitostí, se Čapek soustřeďuje k obecnějším teoretickým reflexím a svou interpretaci moderního umění rozvíjí v osobitou koncepci moderního primitivismu. Zpřístupnění tohoto souboru Čapkových textů umožňuje hlubší poznání teoretického zázemí jeho umělecké tvorby a poskytuje i důležitý pramenný materiál k interpretaci naší předválečné avantgardy.
Objev podobné jako Publicistika 2 - Josef Čapek
Josef Čapek - Jiří Opelík
Speciálním tématem knihy je Čapkova literární tvorba umělecká i publicistická, a nejen sama o sobě, nýbrž také ve svých vazbách na autorovo primární dílo výtvarné, na paralelní tvorbu slavného bratra Karla a samozřejmě na běh autorova života. A jak prozrazuje její jmenný rejstřík, nevnímá tato kniha svůj objekt jen v úzkých domácích hranicích, nýbrž vidí jej ve vztazích k paralelnímu umění evropskému, respektive kultuře světové. Kniha dochází podrobnými rozbory k závěru, že jakkoli se Josef Čapek přednostně cítil povolán k malování, bylo mu psaní činností celoživotně nezbytnou a tvůrčí. Toto psaní sice doplácelo na převahu autorovy výtvarné práce svým menším rozsahem, přesto však bylo vývojově hybné, žánrově mnohostranné a nezaměnitelně osobité. Dovedlo se také rozepnout od pólu experimentu až k pólu populárnosti. Konkrétně: prezentovalo se kubistickou povídkou nebo bezdějovou úvahovou prózou, ale stejně tak napínavou epickou novelou nebo rozkošným povídáním určeným dětem. Jeho tragickým dovětkem se nakonec staly básně utajeně vzniklé za dráty koncentračního tábora. Josefa Čapka zdobila však nejen vynalézavá tvořivost pod dvojí, tj. výtvarnou a literární způsobou, nýbrž i vnitřní opravdovost a morální integrita osobnosti. Tato kniha chce osvětlit obojí: jak přitažlivost jeho umění, tak příkladnost jeho života, a to v jejich vzácné jednotě.
Objev podobné jako Josef Čapek - Jiří Opelík
Zářivé hlubiny a jiné prózy - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
eBook: Zářivé hlubiny a jiné prózy (1916) je soubor povídek. Autoři se zamýšlejí nad svízelemi lásky. Červená povídka je postavena na vyprávění starého šermíře Neriho, který vypráví o nešťastné lásce k jedné krásce. V L'évantail je zřetelný Čapkův zájem o techniku a představa, jak může zasáhnout do vývoje lidstva. Skandál a žurnalistika poukazuje na hon žurnalistů za senzací. Mezi dvěma polibky popisuje osud jedné lásky: dcery z bohaté rodiny a podřízeného jejího otce. Ostrov je příběh muže, který ztroskotal a zůstal žít na krásném ostrově, přestože měl možnost vrátit se zpět domů. Živý plamen je příběhem muže, který si život užíval plnými doušky a nelitoval hříchů. Zářivé hlubiny vypráví o nepotopitelné lodi Oceanik což je změněné jméno legendárního Titanicu.
Objev podobné jako Zářivé hlubiny a jiné prózy - Karel Čapek, Josef Čapek - e-kniha
Beletrie pro děti - Josef Čapek
Třetí svazek Spisů Josefa Čapka obsahuje pohádku O tlustém pradědečkovi a loupežnících (zahrnutou do knihy Karla Čapka Devatero pohádek, 1932), dále zdramatizovanou, samostatně knižně vydanou verzi Dobře to dopadlo aneb Tlustý pradědeček, lupiči a detektivové z roku 1932, knihu Povídání o pejskovi a kočičce. Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech (1. vyd. 1929, 4. vyd. 1937; svazek zahrnuje rovněž – poprvé knižně – hry pro loutky Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen a Jak děti dělaly s pejskem a kočičkou Mikuláše, jež vznikly ze dvou povídání a vyšly v roce 1932 v časopisu Loutkář) a v původním znění cyklus vyprávění Povídejme si, děti, který Čapek napsal a nakreslil pro Dětský koutek Lidových novin v letech 1929–1933 (v roce 1954 jej pak vydal Miroslav Halík).
Objev podobné jako Beletrie pro děti - Josef Čapek
Knihy o umění - Josef Čapek
Svazek Knihy o umění představuje teoreticko-kritickou, esejistickou a fejetonistickou činnost Josefa Čapka, zahrnuje poprvé v úplnosti (textové i obrazové) práce o výtvarném umění a kultuře, které publikoval knižně. Navíc přináší jako přílohu dochované původní verze Umění přírodních národů. Tento Čapkův nejrozsáhlejší text o umění byl a je nejen objevitelskou a popularizační prací z dějin výtvarného umění a ve své době (nejen u nás) jedinečnou antropologickou studií, dosud z tohoto hlediska nedoceněnou, je zároveň výpovědí o podstatě a principech umělecké vnímavosti a tvořivosti, osobním vyznáním. Malíř a literát Josef Čapek se v úsilí o otevřené vnímání forem a možností umělecké tvorby - o umění vnitřně prožité, charakterní - soustavně věnoval tzv. okrajovým oblastem umění a jejich svébytnosti. Vedle projevů bezprostředních, prostých a účelných, anonymních a naivních, řemesel a moderních technických vymožeností, nových médií, otázek vkusu, městského folkloru atd. studoval a pronikavě popsal podoby umění primitivního, resp. etnického. Soubory Nejskromnější umění a Málo o mnohém spadají do kontextu jeho poválečné novinářské aktivity, programově obohacující téma primitivní tvořivosti o souvislosti domácí a dobovou estetickou diskusi o funkční, etické a sociální aspekty především v pojetí živého a životného vztahu umění a reality. Diletantská povídka je komentovaným příkladem neumělosti v literatuře. Pojetí umění laického (diletantního) a umění přírodních národů (divošského) je přitom v Čapkově promýšlení přirozeně a plodně vnitřně propojeno.
Objev podobné jako Knihy o umění - Josef Čapek
Matka - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Původní LP album 1118 4581 Karel Čapek Matka vydal Supraphon v roce 1985 - nyní titul vychází poprvé digitálně. "Tak mě vyložte, proč zrovna já, proč jsem to vždycky jenom já, po celé dějiny světa jsem to jenom já, já máma, já ženská, co musí tak hrozně platit za vaše velké věci!" Protiválečné drama Matka napsal KAREL ČAPEK (*9.1.1890 – †25.12.1938) v roce 1938. Hlavní hrdinkou je žena, matka pěti synů, které zemřel manžel ve válce a postupně ztrácí i své syny. Její mrtví se jí postupně zjevují, nejprve manžel Richard, povídá si s ním, polemizuje o tom, proč se synové chtějí tolik podobat hrdinsky zemřelému tatínkovi. Ale tatínek svoje hrdinství zpochybňuje - padl zcela zbytečně v "bezvýznamné bitvě, navíc prohrané"...chybou velitele. Povídá si i s již mrtvým synem Ondrou, který zemřel v cizině při zkoumání žluté zimnice. Přichází k ní takto i zrovna zemřelý Jirka, zabil se v letadle...chtěl letět výš a výš... Vypuká občanská válka a v ní umírají dvojčata Petr a Kornel, každý na "druhé straně barikády"....zůstává jen nejmladší, citlivý Toni. Zemi přepadá cizí stát a začíná válka...Všichni její muži přesvědčují matku, aby pustila Toniho do války, matka je prosí, aby ji k tomu nenutili... Když volá žena v rozhlase všechny muže do zbraně, bojovat za vlast a oznamuje zprávu o nepřátelským torpédem zasažené a potápějící se cvičné lodi Gorgona, a mimoděk říká, že její syn je mezi 400 chlapci na lodi, ještě pořád matka odmítá Toniho poslat do boje. Žena v rozhlase volá celý svět o pomoc, čte zprávu, že nepřítel shodil bomby na školu, zranil a zabil mnoho dětí... Tehdy se matka rozhoduje: "Copak někdo může zabíjet děti? Malé usmrkané děti? Jdi Toni, jdi!"
Objev podobné jako Matka - Karel Čapek - audiokniha
Dášeňka - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Slavná kniha Karla Čapka Dášeňka patří do zlatého fondu české literatury. Spisovatel popsal první dny, týdny a měsíce života štěňátka, foxteriéra Dášeńky, s tak neopakovatelným humorem, zaujetím, do té míry vřele a s láskou, že se jeho vyprávění stalo jakousi biblí chovatelů psů. Přesné postřehy, porozumění, se kterým Čapek sleduje svého milovaného pejska, chytré a vtipné pohádky, které mu vypráví, aby už konečně usnul a přestal se svou neposedností, jsou nejen literárním skvostem, ale i láskyplným vyjádřením onoho podivuhodného vztahu mezi člověkem a jeho psem. Karel Höger, který knihu vypráví na zvukovém záznamu, dokonale navázal na Čapkův styl laskavé moudrosti, se kterou tlumočí humorné příběhy ze života štěněte. Určeno všem milovníkům psů, zvláště pak štěňátek
Objev podobné jako Dášeňka - Karel Čapek - audiokniha
R.U.R. - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Utopické RUR (Rossum’s Universal Robots, Rossumovi univerzální Roboti) je v pořadí třetí drama Karla Čapka, časově mu předcházely komedie Lásky hra osudná a Loupežník. Souběžně s ním však s bratrem pracoval také na komedii Ze života hmyzu. Podle vlastních slov dostal Karel Čapek právě při psaní Mravenců nápad na utopické drama a koncipuje Roboty. RUR bylo dopsáno v roce 1920, kdy také vyšlo poprvé tiskem. Premiéru v Národním divadle mělo 25. ledna 1921. Ještě předtím (2. a 3. ledna 1921) jej sehráli ochotníci Jednoty divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Úspěch této Čapkovy hry byl okamžitý a mimořádný, ve velmi krátké době bylo drama přeloženo a uváděno na zahraničních scénách (1921 – Cáchy, 1922 – Varšava, Bělehrad, New York, 1923 – Londýn, Vídeň, Curych, 1924 – Budapešť, Krakov, Paříž, Tokio a další). Třicetiletý autor se tak rázem stal celosvětově známým dramatikem. Varovná Čapkova výzva k lidstvu, pronesená krátce po skončení první světové války, našla silnou odezvu všude, kde bylo RUR uvedeno. Myšlenka výroby umělého člověka – pracovní síly se ve světové vědeckofantastické literatuře objevila již daleko dříve (v našem kulturním prostředí je známa pověst o pražském Golemovi). Karel Čapek však na radu svého bratra jako první užívá pro umělou bytost pojmenování „Robot“, odvozené z výrazu slovanského původu „robota“ – těžká, nedobrovolná práce. Tento termín se stal brzy součástí světových jazyků. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v postmoderní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost. Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži
Objev podobné jako R.U.R. - Karel Čapek - audiokniha
Krakatit - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Románu Krakatit Karla Čapka bude brzy 100 let, což je úctyhodný věk, přesto může mít i jeho dnešní čtenář pocit, že se jedná o knížku současnou. Ing. Prokop hledá odpověď na navýsost živou, aktuální otázku: jakou roli vlastně má hrát v moderním světě slušný a schopný člověk. Příběh je plný ryzího lidství se vším všudy, malosti i rozletu, pevnosti, odvahy i chorobných choutek po neomezené vládě, temné vášně i prosté dobroty srdce. Moudrosti a nadhledu, vedle ryzí, tragicky věčné nepoučitelnosti. Poslouchejte pozorně…
Objev podobné jako Krakatit - Karel Čapek - audiokniha
Hordubal - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Jsme schopni poznat pravdu? „…tak právě jsem načal stránku 129 a mám toho pro dnešek dost; zítra chudáka Hardubeje zabijí, a začne se nový díl (…), ale musím to nechat odležet a pak znovu číst. Druhý díl bude docela jiný v tónu, ještě nevím, jak do toho…“ Těmito slovy začíná dopis, který Karel Čapek poslal Olze Scheinpflugové v srpnu 1932. Koncem listopadu si již čtenáři Lidových novin mohli přečíst první stránky románu Hordubal, který v deníku začal vycházet na pokračování a zakrátko (1933) dostal knižní podobu. Píše-li Čapek, že začne „nový díl“, nemá tím na mysli následující prózy Povětroň a Obyčejný život, neboť v té době zřejmě ani sám netušil, že se Hordubal stane součástí trilogie, o níž budou jednou literární vědci hovořit jako o jednom z nejsmělejších výbojů nejen české, ale i světové prózy.
Objev podobné jako Hordubal - Karel Čapek - audiokniha
Kalendář - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Kniha s vybranými novinovými sloupky z let 1920-24 Kalendář vyšla poprvé po smrti Karla Čapka v roce 1940. V těchto sloupcích se Karel Čapek představuje jako skvělý pozorovatel. Všímá si všeho - proměny krajiny během čtyř ročních dob, zvířat i hmyzu, vůně domu, železniční stanice, ale i věcí obecných i povah různých lidí. Některé sloupky jsou humorné, ale víc je těch přemýšlivých, pozorovatelských. Karel Čapek napsal za svůj život kolem 500 sloupků. A tak si poslechněte 60 sloupků Karla Čapka, které byly vybrány do knihy Kalendář.
Objev podobné jako Kalendář - Karel Čapek - audiokniha
Apokryfy - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Síla Čapkových apokryfů – proti všem podobným uměleckým útvarům jiných autorů – tkví mimo jiné v tom, že autor jen nepřevrací vtipně známý motiv naruby. Čapek i na té nepatrné plošce novinové povídky dokáže jít do hloubky, neschematizovat, vidět v postavách jejich přednosti i chyby, vcítit se do jejich vnitřního světa. Neboť středem jeho zájmu je člověk. Autor svými apokryfy reflektuje aktuální dobovou situaci, čehož se neodvážil nikdo před ním. Knižní vydání Apokryfů chystal Čapek v posledním roce svého života.
Objev podobné jako Apokryfy - Karel Čapek - audiokniha
Krakatit - Karel Čapek - audiokniha
Audiokniha: Čapkovi se román psal velmi těžce. Není divu – zpracovává v něm totiž i své osobní dilema. V té době je totiž postaven před otázku, zda se oženit se svou přítelkyní Olgou Scheinpflugovou. Lékaři ani rodina, vzhledem k jeho neutěšenému zdravotnímu stavu, nejsou této variantě nakloněni, domnívají se, že intimní život by mohl Čapkovi nenávratně uškodit. To však nestačí: spisovatel se totiž seznámí s mladičkou dívkou Věrou Hrůzovou a prožije s ní niterný vztah, který dokumentují jeho milostné dopisy, plné vášnivých slov. V roce 1923 se však Hrůzová provdá a Karlu Čapkovi tak zůstanou jen vzpomínky, několik dopisů a tajemné jméno – anagram - Zahur v románu Krakatit.
Objev podobné jako Krakatit - Karel Čapek - audiokniha
Beletrie 1 - Daniel Vojtěch, Josef Čapek
Svazek soustřeďuje v úplnosti samostatnou prozaickou a dramatickou tvorbu J. Čapka (1887–1945) do roku 1930: povídkové knihy Lelio a Pro delfína, časopisecky publikované práce Živý plamen, Tři prózy, Podzim 1914 a Chlapec, divadelní hru Země mnoha jmen a torzo dramatu Gassirova loutna, filmová libreta Lakomec a Moc pověry a konečně i prózu Stín kapradiny. V chronologickém uspořádání představuje Čapkovu cestu k vlastnímu epickému výrazu prostoupenému reflexí metafyzických témat, jejich tíhy a naléhavosti, i náznakovou přítomností autorova „druhého“ literárního domova, tj. činnosti kriticko-esejistické, tříbící Čapkův rozvažující styl a smysl pro lapidární postižení nadčasového prvku aktuálního (uměleckého) dění. Poprvé je tu tedy příležitost ukázat celek Čapkovy „volné“ literární tvorby, počínaje emancipací od prací psaných společně s bratrem Karlem. Prózy vznikající před první světovou válkou a v jejím průběhu tematizují konfrontaci nezajištěné, troskotající existence s proměnlivou povahou moderního časoprostoru. Střetnutí s avantgardní estetikou soudobých uměleckých proudů (kubismus, expresionismus, futurismus) rozevřelo v Čapkových raných prózách vějíř „figurativních“ možností: zachycují mnohotematičnost nové skutečnosti a její rozevřenou, ubíhající perspektivu v poukazu k všudypřítomné motivické řadě značící sebereflexi Čapkova tvůrčího úsilí. Jeho ústřední snahou bylo dospět prostřednictvím tvarových proměn k názoru nové zkušenosti, ke zkušenosti nového výrazu, k zážitku narativního a popisného slova-obrazu zachycujícího událost imaginativního vidění i s ní spojenou tíživou myšlenku. Dramatické útvary z 20. let zachycují Čapkovy pokusy o alegoricko-utopickou hru. Reagovaly – často i ironickou persifláží – na revoluční téma levých avantgard počátku 20. let, zpochybňovaly spásnost kolektivistického sociálního experimentu a apelovaly na individuální odpovědnost. Svazek uzavírá próza Stín kapradiny, sjednocující mnohé z autorových dosavadních tematických okruhů a tvárných postupů v myticko-baladickém podání údělu člověka.
Objev podobné jako Beletrie 1 - Daniel Vojtěch, Josef Čapek
Publicistika 4 - Josef Čapek - e-kniha
eBook: Svazky Publicistika 3 a Publicistika 4 navazují na vydanou Publicistiku 2 (2012) a přinášejí objemný souhrn Čapkových referátů, recenzí, poznámek a článků o dění v oblasti výtvarného umění v letech 1921–1930, respektive 1931–1939. Těmito svazky ukončujeme nejen vydávání výtvarné publicistiky tohoto autora, ale uzavírají se jimi i celé Spisy, jejichž vydávání zahájil v roce 2007 svazek s Čapkovou literární publicistikou.
Objev podobné jako Publicistika 4 - Josef Čapek - e-kniha
Publicistika 3 - Josef Čapek - e-kniha
eBook: Svazky Publicistika 3 a Publicistika 4 navazují na vydanou Publicistiku 2 (2012) a přinášejí objemný souhrn Čapkových referátů, recenzí, poznámek a článků o dění v oblasti výtvarného umění v letech 1921–1930, respektive 1931–1939. Těmito svazky ukončujeme nejen vydávání výtvarné publicistiky tohoto autora, ale uzavírají se jimi i celé Spisy, jejichž vydávání zahájil v roce 2007 svazek s Čapkovou literární publicistikou.
Objev podobné jako Publicistika 3 - Josef Čapek - e-kniha
Beletrie 2 - Josef Čapek - e-kniha
eBook: Obsahem druhého svazku Spisů Josefa Čapka jsou tři zralé práce z posledního desetiletí autorova života: Kulhavý poutník, Psáno do mraků a Básně z koncentračního tábora. Esej Kulhavý poutník (1936) vydal Josef Čapek rok před svými padesátinami. Autor a jeho druhé já, vzájemně se doplňujíce, opravujíce a ponoukajíce, vedou zde živou rozpravu o podstatných setkáních na cestě životem: s tělem, duší, různými věky člověka, smrtí, přírodou, uměním. Dotekem doby silně poznamenán je posmrtně vydaný (1947) svazek Psáno do mraků. Je to proud krátkých, často aforisticky vyhrocených deníkových úvah o věcech umění, situaci národa, mravnosti – extrakt Čapkovy tvůrčí a životní zkušenosti, moudrá a zároveň nekompromisní kniha moralisty a demokrata. Rukopisy Čapkových vězeňských básní a básnických překladů přinesli do vlasti, po autorově anonymní smrti někdy v dubnu 1945, až přeživší koncentráčníci (Básně z koncentračního tábora, 1946). Jde o jakýsi experiment naruby. Čapek, milující moderní poezii, nevázal se tu jejím kánonem, protože sám se básníkem necítil a protože chtěl být přístupný všem spoluvězňům, kteří se k tajeným opisům jeho veršů dostanou. Ti, kdo nemají smysl pro osobité a nové, jež už ohlašuje příští literární časy, mají sklon odsouvat tyto tři Čapkovy knížky na okraj české literatury. Soudíme naopak, že v ní patří k jejímu jádru: k jejím hodnotám nejryzejším a nejtrvalejším.
Objev podobné jako Beletrie 2 - Josef Čapek - e-kniha
Josef Čapek - Jiří Opelík - e-kniha
eBook: Speciálním tématem knihy je Čapkova literární tvorba umělecká i publicistická, a nejen sama o sobě, nýbrž také ve svých vazbách na autorovo primární dílo výtvarné, na paralelní tvorbu slavného bratra Karla a samozřejmě na běh autorova života. A jak prozrazuje její jmenný rejstřík, nevnímá tato kniha svůj objekt jen v úzkých domácích hranicích, nýbrž vidí jej ve vztazích k paralelnímu umění evropskému, respektive kultuře světové. Kniha dochází podrobnými rozbory k závěru, že jakkoli se Josef Čapek přednostně cítil povolán k malování, bylo mu psaní činností celoživotně nezbytnou a tvůrčí. Toto psaní sice doplácelo na převahu autorovy výtvarné práce svým menším rozsahem, přesto však bylo vývojově hybné, žánrově mnohostranné a nezaměnitelně osobité. Dovedlo se také rozepnout od pólu experimentu až k pólu populárnosti. Konkrétně: prezentovalo se kubistickou povídkou nebo bezdějovou úvahovou prózou, ale stejně tak napínavou epickou novelou nebo rozkošným povídáním určeným dětem. Jeho tragickým dovětkem se nakonec staly básně utajeně vzniklé za dráty koncentračního tábora. Josefa Čapka zdobila však nejen vynalézavá tvořivost pod dvojí, tj. výtvarnou a literární způsobou, nýbrž i vnitřní opravdovost a morální integrita osobnosti. Tato kniha chce osvětlit obojí: jak přitažlivost jeho umění, tak příkladnost jeho života, a to v jejich vzácné jednotě. Kniha je druhým, nezměněným vydáním monografie Josef Čapek, kterou poprvé vydalo nakladatelství Melantrich v roce 1980. Doplněna je Soupisem prací Jiřího Opelíka o Josefu Čapkovi.
Objev podobné jako Josef Čapek - Jiří Opelík - e-kniha
Beletrie 1 - Josef Čapek - e-kniha
eBook: Pořadovým číslem první svazek Spisů Josefa Čapka soustřeďuje v úplnosti jeho samostatnou prozaickou a dramatickou tvorbu do roku 1930: povídkové knihy Lelio a Pro delfína, časopisecky publikované práce Živý plamen, Tři prózy, Podzim 1914 a Chlapec, divadelní hru Země mnoha jmen a torzo dramatu Gassirova loutna, filmová libreta Lakomec a Moc pověry a konečně i baladickou prózu Stín kapradiny. V chronologickém uspořádání představuje Čapkovu svébytnou cestu napříč moderními vyprávěcími postupy k vlastnímu epickému výrazu prostoupenému reflexí metafyzických témat, jejich tíhy a naléhavosti, i náznakovou přítomností autorova „druhého“ literárního domova, tj. činnosti kriticko-esejistické, tříbící Čapkův rozvažující styl a smysl pro lapidární postižení nadčasového prvku aktuálního (uměleckého) dění. Poprvé je tu tedy příležitost ukázat celek Čapkovy „volné“ literární tvorby, počínaje emancipací od prací psaných společně s bratrem Karlem. Prózy vznikající před první světovou válkou a v jejím průběhu tematizují konfrontaci nezajištěné, troskotající existence s proměnlivou povahou moderního časoprostoru. Střetnutí s avantgardní estetikou soudobých uměleckých proudů (kubismus, expresionismus, futurismus) rozevřelo v Čapkových raných prózách vějíř „figurativních“ možností: zachycují mnohotematičnost nové skutečnosti a její otevřenou, ubíhající perspektivu v neustálém poukazu k všudypřítomné motivické řadě značící sebereflexi Čapkova tvůrčího úsilí. Jeho ústřední snahou bylo dospět prostřednictvím tvarových proměn k názoru nové zkušenosti, ke zkušenosti nového výrazu, k zážitku narativního a popisného slova-obrazu zachycujícího událost imaginativního vidění i s ní spojenou tíživou myšlenku. Dramatické útvary z 20. let zachycují Čapkovy pokusy o alegoricko-utopickou hru. Reagovaly – často i ironickou perzifláží – na revoluční téma levých avantgard počátku 20. let, zpochybňovaly spásnost kolektivistického sociálního experimentu a apelovaly na individuální odpovědnost. Svazek uzavírá próza Stín kapradiny (často označovaná za literární protějšek Čapkových obrazů s náměty „chlapů“), sjednocující mnohé z autorových dosavadních tematických okruhů a tvárných postupů v myticko-baladickém podání údělu člověka.
Objev podobné jako Beletrie 1 - Josef Čapek - e-kniha
Podívejte se také
- Eseje a studie o literatuře a kultuře I: Dílo Jiřího Gruši svazek II (978-80-7485-042-4)
- Josef Válka a myšlení o dějinách (978-80-257-3912-9)
- Suk Josef: Beethoven : Koncert pro housle a orchestr - CD (SU3164-2)
- Suk Josef, Antonio Meneses: Smyčcový kvartet a sextet - CD (LT0034-2)
- Život s láskou Libuška a Josef (978-80-88471-07-3)
- Touha ()
- Jak cestovat s lososem a jiné eseje (978-80-257-2167-4)
- Eseje o lidských duších a společnosti II. (978-80-257-0344-1)
- josef somr vanoce vypraveni o vanocnich zvycich a tradicich s koledami cd
- Enjoy Josef Schuster: Zátiší s květinami, ovocem a papouškem 1000 dílků (1191)
- Císař František Josef I. Mýty a pravda (978-80-7433-319-4)
- Slovensko-české, česko-slovenské NECENZUROVANÉ eseje a úvahy (978-80-8202-053-6)
- Nataša, pícníci a jiné eseje (spisy - svazek 27) (978-80-868-7723-5)
- Posvátná krajina: Eseje o místech, silách a dracích (978-80-87580-72-1)
- Smrtelná touha
- Melancholické století oblaku: Josef Suk a život umělců (978-80-200-3126-6)
- Příběh neúspěšného tenorsaxofonisty a jiné eseje (spisy - svazek 7) (978-80-237-3514-7)
- Zrcadlo moudrosti: Eseje o tradiční vědě a posvátném umění (978-80-7530-112-3)
- Jungovské eseje z devadesátých let: 1. a 2. svazek (978-80-200-3330-7)
- Nápady čtenáře detektivek a jiné eseje (spisy - svazek 9) (978-80-237-3548-2)
- Podivný pán z Providence a jiné eseje (spisy - svazek 14) (978-80-237-3516-1)
- Mesiášská idea v judaismu: a další eseje o židovské spiritualitě (978-80-7530-064-5)