Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Na rozhraních fenomenologie (9788024641379)
Elektronická kniha - autor Dominique Janicaud, 216 stran, česky Edmund Husserl vytyčil nové filosofické téma: pole samotné zkušenosti. Když Emmanuel Levinas hovoří o Touze a Druhém, jakým zkušenostem tato okázale pronášená slova vlastně odpovídají? Dá se ještě tvrdit, že se jejich domnělý obsah stává předmětem sledovatelné filosofické úvahy? A navazuje současná fenomenologie ve Francii na Husserla, nebo na Levinase? Takto lze schematicky shrnout jádro stále živé polemiky, kterou v roce 1991 rozvířil Dominique Janicaud publikací „Teologického obratu ve francouzské fenomenologii“. Ve stati „Otevřená fenomenologie“ z roku 1998 se pak Janicaud k tématu vrátil a upřesnil pozitivní jádro sporu úvahou o chápání fenomenologie u Heideggera, o vztahu fenomenologie a hermeneutiky a o vyhlídkách „minimalistické fenomenologie“, jež by se vzdala metafyzických nároků a využívala škály inspiračních zdrojů od Husserla, Sartra a Merleau-Pontyho po Wittgensteina, Dennetta a...
Podívejte se také Vilém Flusser Fenomenologie komunikace (978-80-257-1661-8)
Na rozhraních fenomenologie - Dominique Janicaud - e-kniha
eBook: Edmund Husserl vytyčil nové filosofické téma: pole samotné zkušenosti. Když Emmanuel Levinas hovoří o Touze a Druhém, jakým zkušenostem tato okázale pronášená slova vlastně odpovídají? Dá se ještě tvrdit, že se jejich domnělý obsah stává předmětem sledovatelné filosofické úvahy? A navazuje současná fenomenologie ve Francii na Husserla, nebo na Levinase? Takto lze schematicky shrnout jádro stále živé polemiky, kterou v roce 1991 rozvířil Dominique Janicaud publikací „Teologického obratu ve francouzské fenomenologii“. Ve stati „Otevřená fenomenologie“ z roku 1998 se pak Janicaud k tématu vrátil a upřesnil pozitivní jádro sporu úvahou o chápání fenomenologie u Heideggera, o vztahu fenomenologie a hermeneutiky a o vyhlídkách „minimalistické fenomenologie“, jež by se vzdala metafyzických nároků a využívala škály inspiračních zdrojů od Husserla, Sartra a Merleau-Pontyho po Wittgensteina, Dennetta a Deleuze. Dominique Janicaud (1937–2002) proslul především jako znalec francouzské recepce Heideggerova díla. Jeho stať o „teologickém obratu“ ve francouzské fenomenologii je všeobecně uznávána jako zásadní příspěvek k sebereflexi současného francouzského myšlení.
Podívejte se také Fenomenologie života Díl I.: O fenomenologii (978-80-7465-360-5)
Fenomenologie života Díl I.: O fenomenologii (978-80-7465-360-5)
Kniha - autor Michel Henry, 224 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Fenomenologie života I. O fenomenologii je prvním dílem souboru kratších textů, původně publikovaných v různých časopisech, sbornících a materiálech z konferencí. Jejich význam spatřujeme především v tom, že čtenáře seznámí se základními principy tzv. materiální fenomenologie, které Michel Henry zformuloval ve svých nejslavnějších a nejdiskutovanějších dílech: L’essence de la manifestation (1963), Philosophie et phénoménologie du corps. Essai sur l’ontologie biranienne (1965), Incarnation. Une philosophie de la chair (2000). Předkládaná kniha nás tedy znovu trpělivě zasvěcuje do klíčové problematiky dvojího způsobu fenomenalizace, abychom proti manifestaci v transcendenci postavili světu se vymykající zjevení života, který sám toto dílo uskutečňuje, znovu nás staví před fenomenologickou možnost opustit horizont světla a vstoupit do hájemství radikální interiority, kterou nikdy nikdo...
Podívejte se také Na! Na! Na! Surprise Karavan (0035051575672)
Podívejte se také
- Na! Na! Na! Surprise Camping sada (0035051579458)
- Na! Na! Na! Surprise Stylový kabriolet (10035051572418)
- Noctua NA-SRC10 (NA-SRC10)
- Noctua NA-SYC1 (NA-SYC1)
- Noctua NA-SYC2 (NA-SYC2)
- batoh na psa na kolo
- kosik na kolo na psa
- zasobnik na potraviny na mouku
- bruska na paty na 220v
- taska na kolo na psa
- stojan na kvetiny na balkon
- drzak na truhliky na parapet
- tmel na praskliny na beton
- zehlicka na vlasy na baterie
- zehlicka na vlasy na baterky
- držák na brýle na zeď
- Noctua NA-SEC2 (NA-SEC2)
- Noctua NA-SEC3 (NA-SEC3)
- Noctua NA-SAV2 (NA-SAV2)
- Noctua NA-SAC1 (NA-SAC1)
Současnost a fenomenologie - Anna Hogenová
Jednoduchost je pro filosofii to nejdůležitější, bez ní by nebyly vhledy do komponované pravdivosti. Žijeme však ve světě, kde lež se od pravdy téměř nedá odlišit. Zmatky se nedají oddělit od řádu. Nedá se často odlišit ani mír od války, dobro od zla. Vědy popisující svět dneška mluví o postmoderně, postfakticitě atd. Kniha sleduje, jak jsou lidé proměňováni na pouhé vykonavatele příkazů.
Objev podobné jako Současnost a fenomenologie - Anna Hogenová
Fenomenologie života I. - Michel Henry
Fenomenologie života I. O fenomenologii je prvním dílem souboru kratších textů, původně publikovaných v různých časopisech, sbornících a materiálech z konferencí. Jejich význam spatřujeme především v tom, že čtenáře seznámí se základními principy tzv. materiální fenomenologie, které Michel Henry zformuloval ve svých nejslavnějších a nejdiskutovanějších dílech: L'essence de la manifestation (1963), Philosophie et phénoménologie du corps. Essai sur l'ontologie biranienne (1965), Incarnation. Une philosophie de la chair (2000). Předkládaná kniha nás tedy znovu trpělivě zasvěcuje do klíčové problematiky dvojího způsobu fenomenalizace, abychom proti manifestaci v transcendenci postavili světu se vymykající zjevení života, který sám toto dílo uskutečňuje, znovu nás staví před fenomenologickou možnost opustit horizont světla a vstoupit do hájemství radikální interiority, kterou nikdy nikdo nespatřil a nikdy ani nespatří. A pokud jsme spolu s Henrym prošli touto inverzní cestou, zbývá jen, abychom se nechali uchvátit pohybem hluboké sebe-afekce, která - coby neviditelný původ veškeré manifestace - vymezuje ipseitu transcendentálně, a jakožto tělesné, živoucí, trpící bytosti nalezli svůj akosmický původ a své patické fenomenologické uskutečnění ve věčném procesu ne-ekstatického sebe-zjevování absolutního Života. Čtenář se bude moci přesvědčit, že se ve všech případech jedná o texty zásadní, ať už z toho důvodu, že in nuce ohlašují myšlenky základních děl, anebo proto, že potvrzují jejich klíčové důsledky a závěry. Teprve po jejich přečtení můžeme začít s hodnocením celku díla Michela Henryho - recepce tohoto díla bezpochyby patří do dějin fenomenologie, neboť v sobě skrývá její dosud sotva zohledněnou možnost.
Objev podobné jako Fenomenologie života I. - Michel Henry
Fenomenologie ducha - Georg Wilhelm Friedr Hegel
Toto Hegelovo obsahově velmi bohaté dílo vešlo do kultury 19. a 20. století zejména skvělými rozbory antropogeneze a intersubjektivity, stejně jako filosofickým výkladem některých klíčových etap lidských dějin (antická polis, křesťanství, křížové výpravy, vznik absolutní monarchie či teror Francouzské revoluce). Ve Fenomenologii ducha znázorňuje Hegel dialektický pohyb ducha na slavném příkladu "pána a raba", inspirovaném Hérakleitem. Ve střetu na život a na smrt se rabem stává ten, kdo se bojí smrti a uzná druhého za svého pána. Ten se tím však postupně dostává do závislosti na rabově práci, kdežto rab se díky své dovednosti stává svobodným, tj. tvořivým člověkem. Tento motiv dialektiky a dějinného vývoje mohla využít Marxova teorie společnosti, opřená spíše o Adama Smithe a D. Ricarda, Hegela však musela obrátit, "postavit z hlavy na nohy", jak říká Marx. Je tedy paradoxní, že Hegel, který vždy platil i působil jako filosof svobody (proto např. český překlad Filosofie práva mohl vyjít až po roce 1989), se stal pro K. R. Poppera (vedle Platóna) myslitelem totality.
Objev podobné jako Fenomenologie ducha - Georg Wilhelm Friedr Hegel
Fenomenologie ducha (978-80-700-7553-1)
Elektronická kniha - autor Georg Wilhelm Friedrich Hegel, 591 stran, česky Dílo, koncipované Hegelem jako úvod do systému a současně jako filosofické ospravedlnění systému, přerostlo v neopakovatelný výklad systému samého. Ovlivnilo evropské duchovní dějiny a filosofické poznání v řadě jeho oblastí. Překlad, mající počáteční východisko v překladu Jana Patočky, se opírá o akademické vydání a přejímá z něho rozsáhlé poznámky, které odkazují na filosofický, vědecký a literární kontext Hegelových myšlenek a přinášejí také odkazy na věcně související místa v textu. Vznikl ve snaze dostát současným nárokům na vydávání klasických děl a pokročilejšímu stavu bádání.
Objev podobné jako Fenomenologie ducha (978-80-700-7553-1)
Překonání subjektivismu ve fenomenologii - Jan Frei, Ondřej Švec
Svým originálním projektem asubjektivní fenomenologie se Patočka připojil k plejádě myslitelů, kteří usilovali rozšířit fenomenologii za meze dané její původní vazbou na transcendentální subjektivitu. Patřil k nim M. Heidegger, E. Fink, M. Merleau-Ponty nebo M. Henry – a v některých částech svého díla i samotný E. Husserl. V jedenácti kapitolách z pera českých i zahraničních odborníků chce monografie osvětlit nejdůležitější z těchto paralel mezi Patočkou a jeho předchůdci i současníky, a vyložit tak Patočkův požadavek asubjektivní fenomenologie v tomto širším kontextu.
Objev podobné jako Překonání subjektivismu ve fenomenologii - Jan Frei, Ondřej Švec
Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie - Edmund Husserl
Poslední velké dílo Edmunda Husserla, v němž autor podává výklad základních pojmů transcendentální fenomenologie, zabývá se otázkami „přirozeného světa“ a krizí smyslu a objasňuje svůj vztah k moderní evropské kultuře. Jádrem krize moderní doby je krize soudobé racionality, krize vědy, jejíž pojmy ztratily svůj původní smysl v pozitivistickém scientismu. Klíčovým pojmem Husserlova systému, opěrným bodem a základním filosofickým problémem je tzv. předvědecký svět našeho života, jeho ontologie. Husserl věří v návrat víry v lidský rozum, ve filosofii, jejímž úkolem je odhalovat lidstvu, čím má být. ¨
Objev podobné jako Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie - Edmund Husserl
Vilém Flusser Fenomenologie komunikace (978-80-257-1661-8)
Kniha - autor Andreas Ströhl, 200 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Monografi e o Vilému Flusserovi, který patří mezi nejvýznamnější filozofy 2. poloviny 20. století, se zabývá nejen osudem tohoto českého rodáka a zároveň světoobčana, který prožil většinu života v Brazílii a také ve Francii či v Německu, ale především jeho dílem. Hlavními tématy Flusserovy filozofe jsou jazyk, automat a vztah budoucnosti, minulosti a přítomnosti. V každém z nich se filozof vydal neprobádanou cestou směrem k objevování nových horizontů.
Objev podobné jako Vilém Flusser Fenomenologie komunikace (978-80-257-1661-8)
Pohyb existence - Studie k fenomenologii Jana Patočky - Renaud Barbaras
Pohyb existence je soubor šesti esejů publikovaných při různých příležitostech a věnovaných nejrůznějším tématům, tvoří jakýsi most mezi Patočkovou filosofií a Barbarasovým vlastním fenomenologickým projektem. Mezi tato témata patří Patočkova filosofie pohybu, asubjektivní fenomenologie, negativní platonismus a další. Nastiňuje se zde konfrontace, která čtenáři umožňuje sledovat, jakým způsobem se formovala Barbarasova vlastní fenomenologie života, ale zároveň se také jedná o originální příspěvek k patočkovským studiím.
Objev podobné jako Pohyb existence - Studie k fenomenologii Jana Patočky - Renaud Barbaras
"Střední" Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky - Ondřej Beran
Ludwig Wittgenstein (1889-1951) je jedním z nejvýznamnějších filosofů 20. století a jeho dílo podstatným způsobem proměnilo a stále ovlivňuje analytickou filosofii. Většina čtenářů jeho spisů zná tzv. raného a pozdního Wittgensteina, ztělesněné ve dvou hlavních pracích, raném Logicko-filosofickém traktátu a pozdějších Filosofických zkoumáních. Přechod mezi raným a pozdním Wittgensteinem byl však poměrně dlouhý, složitý a nejednoznačný, a v některých bodech vedl blízko konkurenčních filosofických tradic, zvláště fenomenologie. Fragmentární a kryptické Wittgensteinovy texty se vzpírají jednoduchému a jednoznačnému výkladu; i proto ve světě vychází řada interpretačních prací. V našem prostředí dosud systematická výkladová monografie Wittgensteinovi věnována nebyla. Přítomná práce se soustřeďuje právě na tzv. "střední", přechodové období s jeho unikátními "fenomenologickými" intuicemi: na úlohu "fenoménů", které vedou a určují logickou formu jazyka vypovídajícího o světě, na rozbor forem barvy, prostoru a času, které jsou nezbytným předpokladem smysluplné zkušenosti, tj. zkušenosti artikulované smysluplným jazykem, nebo na úlohu situovaného aktéra. Obrat k pozdnímu Wittgensteinovi se tak ukazuje ne jako prosté odmítnutí traktátovské koncepce, nýbrž jako složité nahlédnutí toho, že pokus o opravu traktátovského rámce "fenomenologickými" prostředky nebyl úspěšný. Normativistické myšlenky Modré a hnědé knihy a Filosofických zkoumání jsou však v nejednom ohledu předznamenány už v rukopisech Wittgensteinova "středního" období.
Objev podobné jako "Střední" Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky - Ondřej Beran
Fenomenologie ducha - Milan Sobotka, Georg Wilhelm Friedrich Hegel - e-kniha
eBook: Dílo, koncipované Hegelem jako úvod do systému a současně jako filosofické ospravedlnění systému, přerostlo v neopakovatelný výklad systému samého. Ovlivnilo evropské duchovní dějiny a filosofické poznání v řadě jeho oblastí. Překlad, mající počáteční východisko v překladu Jana Patočky, se opírá o akademické vydání a přejímá z něho rozsáhlé poznámky, které odkazují na filosofický, vědecký a literární kontext Hegelových myšlenek a přinášejí také odkazy na věcně související místa v textu. Vznikl ve snaze dostát současným nárokům na vydávání klasických děl a pokročilejšímu stavu bádání.
Objev podobné jako Fenomenologie ducha - Milan Sobotka, Georg Wilhelm Friedrich Hegel - e-kniha
Autonomie a alterita: Kant a fenomenologie (978-80-7465-585-2)
Kniha - autor Jakub Sirovátka, 192 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Kniha Autonomie a alterita se věnuje vztahu autonomie a jinakosti, a to na základě dialogu mezi Kantovou filosofií a fenomenologií. Pojem autonomie je představen na základě Kantova myšlení se zaměřením na jeho prakticko-etickou filosofii, přičemž lze rozlišit několik významů autonomie: autonomii jako sebezákonodárství, jako vrchní mravní princip, jako svobodu, jako základ důstojnosti člověka. Bylo by ale chybou představovat si autonomní subjekt jako izolovanou entitu. Autonomie je záležitost vztahová a žije z určitých podmínek. Rozpracování vztahového pole autonomie je tématem fenomenologické části, a to pomocí teorií intersubjektivity. Jedná se o rozvrhy, které popisují vztah k Druhému vycházejíce z apriorního, společného základu: z původního a intersubjektivně sdíleného světa u Husserla, ze vzájemného propletení u Merleau-Pontyho nebo ze spolu-bytí u Heideggera. Alternativní model...
Objev podobné jako Autonomie a alterita: Kant a fenomenologie (978-80-7465-585-2)
Co je fenomén?: Husserl a fenomenologie ve Francii (978-80-87378-24-3)
Kniha - autor Karel Novotný, 432 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Fenomenologie se po druhé světové válce "přestěhovala" z Německa do Francie, kde si vydobyla a uchovává status živého a aktuálního myšlení. Cílem antologie je ukázat rozmanitost tamějších fenomenologických projektů posledních padesáti let prizmatem problematiky jednoho ústředního pojmu, kterým je fenomenalita, povaha jevení jako takového. Tato problematika se dostala do centra fenomenologického myšlení ve Francii na počátku šedesátých let a od té doby se rozvíjela a rozvíjí zejména v kritickém dialogu s myšlením Edmunda Husserla.
Objev podobné jako Co je fenomén?: Husserl a fenomenologie ve Francii (978-80-87378-24-3)
Kritika založení galileovské vědy v Husserlově "Krizi evropských věd a transcendentální fenomenologii" - Filip Grygar
Záměrem publikace je uvést zainteresovaného čtenáře do Husserlova myšlení.
Objev podobné jako Kritika založení galileovské vědy v Husserlově "Krizi evropských věd a transcendentální fenomenologii" - Filip Grygar
Subjektivní tělo a život - Martin Jiskra
Ústředním tématem knihy je fenomenologie tělesnosti v díle francouzského filosofa Michela Henryho (1922-2002). V první kapitole jsou nastíněny Henryho fenomenologická metoda a to, jak se jeho "materiální fenomenologie" vyrovnává s "klasickou fenomenologií" reprezentovanou fenomenologií Edmunda Husserla a Martina Heideggera. V druhé kapitole - věnované Henryho pojetí "tělesnosti" - autor nejdříve představí neprávem pozapomenutého francouzského filosofa Maina de Birana, popíše Henryho konfrontaci s filosofií tělesnosti u Condillaca, Husserla a Merleau-Pontyho, aby následně vyložil Henryho fenomenologii těla, totiž jeho pozoruhodný popis manifestace dvou tělesných systémů tvořených třemi modalitami těla (absolutní, organické, objektivní čili fyzické tělo). V závěru kapitoly nastolí otázku "unitární teorie těla", jež je představena jako Henryho originální příspěvek k diskusi o problematice tzv. tělesného schématu. Nakonec se zabývá Henryho navýsost radikálním řešením otázky "zkušenosti-o-druhém", zkoumáním manifestace neviditelného podkladu intersubjektivity neboli právě takového "spolu-bytí", které své opodstatnění a nezlomnou moc čerpá v paticky spolu-zakoušeném Životě, který v materiální fenomenologii hraje roli fenomenologicko-ontologického počátku "vztahu-k" jako takového.
Objev podobné jako Subjektivní tělo a život - Martin Jiskra
Subjektivní tělo a život: Esej o myšlení Michela Henryho (978-80-7465-264-6)
Kniha – autor Martin Jiskra, 228 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Ústředním tématem knihy je fenomenologie tělesnosti v díle francouzského filosofa Michela Henryho (1922–2002). V první kapitole jsou nastíněny Henryho fenomenologická metoda a to, jak se jeho „materiální fenomenologie“ vyrovnává s „klasickou fenomenologií“ reprezentovanou fenomenologií Edmunda Husserla a Martina Heideggera. V druhé kapitole – věnované Henryho pojetí „tělesnosti“ – autor nejdříve představí neprávem pozapomenutého francouzského filosofa Maina de Birana, popíše Henryho konfrontaci s filosofií tělesnosti u Condillaca, Husserla a Merleau-Pontyho, aby následně vyložil Henryho fenomenologii těla, totiž jeho pozoruhodný popis manifestace dvou tělesných systémů tvořených třemi modalitami těla (absolutní, organické, objektivní čili fyzické tělo). V závěru kapitoly nastolí otázku „unitární teorie těla“, jež je představena jako Henryho originální příspěvek k diskusi o problematice tzv....
Objev podobné jako Subjektivní tělo a život: Esej o myšlení Michela Henryho (978-80-7465-264-6)
O povaze jevů - Karel Novotný
Kniha je líčením příběhu fenomenologických diferencí týkajících se povahy jevů. A to, jak již název naznačuje, především v rámci nové francouzské fenomenologie. Autor detailně analyzuje fenomenologické koncepce Maurice Merleau-Pontyho, Michela Henryho, Emmanuela Lévinase, Marca Richira a Jean-Luca Mariona. Doplňkem knihy je, již dříve vydaná, antologie textů současné francouzské fenomenologie "Co je fenomén?" (Pavel Mervart, 2010).
Objev podobné jako O povaze jevů - Karel Novotný
Člověk a strach - Lenka Hanovská - e-kniha
eBook: Kolektivní monografie věnující se fenoménu strachu v mezioborovém kontextu (např. z hlediska sociologie, sociální antropologie, filozofické antropologie, fenomenologie, pedagogiky a jiných humanitních oborů).
Objev podobné jako Člověk a strach - Lenka Hanovská - e-kniha
Kniha Smysl a neskrytost: Studie k mezím možností Heideggerovy fundamentální ontologie (978-80-7476-044-0)
Kniha - autor Jaroslav Novotný, 186 stran, česky, brožovaná bez přebalu matná Předložená studie ukazuje a promýšlí imanentní meze Heideggerovy fundamentální ontologie a z nich interpretuje nezbytnost a směr následné transformace otázky po bytí. Studie vykázala tři takovéto meze, jež se vzájemně podmiňují. Jde o meze metodicko-formální, strukturně-existenciální a faktické. Dosažení těchto imanentních mezí fundamentální ontologie vede ke ztroskotání celého tohoto projektu. Avšak zároveň vyrovnávání se s nimi vede k postupné transformaci tázání po bytí. V této transformaci lze zaznamenat několik výrazných kroků, jež můžeme popsat jako fenomenologii transcendence (1927–1928) a přechod k fenomenologii pravdy (1929–1932). Souběžně s tím dochází k opuštění projektu destrukce tradovaných ontologických koncepcí a ke zformování základních kamenů pozdějšího myšlení dějin neskrytosti bytí.
Objev podobné jako Kniha Smysl a neskrytost: Studie k mezím možností Heideggerovy fundamentální ontologie (978-80-7476-044-0)
Život a svět - Karel Novotný
Interpretace vybraných částí díla Jana Patočky, týkajících se základní otázky po vztahu života a světa, tak jak je kladena z hlediska fenomenologické filosofie, je v této knize konfrontována s některými poklasickými koncepcemi, jak z pera Patočkových současníků, tak jeho dnešních interpretů. Ve všech částech knihy přichází ke slovu zejména texty dochované v pozůstalosti, jejichž komentář provází a staví do nového světla interpretaci děl, která Patočka sám vydal. Velké místo autor věnuje té části tzv. válečných rukopisů, které se týkají filosofie nitra a jeho výrazu, a pokračuje přes úvahy o prostoru a koncepty přednášek o tělesnosti z let šedesátých, až k reflexím o potřebě asubjektivní fenomenologie a myšlenky předdějinného světa. Kniha přináší pozornost k těmto v literatuře dosud méně komentovaným pramenům, soustředěnou snahu o nový pohled na vývoj jedné části Patočkova bohatého díla, kterou prezentuje jako originální verzi fenomenologie přirozeného světa.
Objev podobné jako Život a svět - Karel Novotný
Umění: a k čemu? - Antonín Mokrejš - e-kniha
eBook: Úvod do filosofie umění v pojetí moderní pohusserlovské fenomenologie, kdy je filosofie chápána jako racionální myšlení a tázání, založené na výsledcích celého terénu zkušenosti, a kdy se v umění spatřuje důležitá oblast duchovního života lidí a výmluvný doklad jejich schopnosti i potřeby počínat si ve vlastním životě tvořivě.V této studii máme k dispozici text věnovaný zcela jednoznačně filosofii umění, text spíše dějinně filosofický, a to text poučený, opírající se především o východisko fenomenologické, ale těžící i z filosofie existenciální (se zvláštním zřetelem k filosofii Friedricha Nietzscheho).Autor, PhDr. Antonín Mokrejš, je vědecký pracovník Filosofického ústavu AV ČR. Kromě jiného publikoval knihy:Umění, skutečnost, poznání (1966)Fenomenologie a problém intersubjektivity (1969)Odvaha vidět – F. Nietzsche, myslitel a filosof (1993)Filosofie a život – život a umění (1995)Duchovní svět F. X. Šaldy (1997)Hermeneutické pojetí zkušenosti (1998)
Objev podobné jako Umění: a k čemu? - Antonín Mokrejš - e-kniha
Umění: a k čemu? (978-80-725-4199-7)
Elektronická kniha - autor Antonín Mokrejš, 168 stran Úvod do filosofie umění v pojetí moderní pohusserlovské fenomenologie, kdy je filosofie chápána jako racionální myšlení a tázání, založené na výsledcích celého terénu zkušenosti, a kdy se v umění spatřuje důležitá oblast duchovního života lidí a výmluvný doklad jejich schopnosti i potřeby počínat si ve vlastním životě tvořivě.V této studii máme k dispozici text věnovaný zcela jednoznačně filosofii umění, text spíše dějinně filosofický, a to text poučený, opírající se především o východisko fenomenologické, ale těžící i z filosofie existenciální (se zvláštním zřetelem k filosofii Friedricha Nietzscheho).Autor, PhDr. Antonín Mokrejš, je vědecký pracovník Filosofického ústavu AV ČR. Kromě jiného publikoval knihy:Umění, skutečnost, poznání (1966)Fenomenologie a problém intersubjektivity (1969)Odvaha vidět – F. Nietzsche, myslitel a filosof (1993)Filosofie a život – život a umění (1995)Duchovní svět F. X. Šaldy...
Objev podobné jako Umění: a k čemu? (978-80-725-4199-7)
Filosofie 20. století - Emerich Coreth
Pátý díl ediční řady Dějiny filosofie Uvádí do ústředních problémů, metod a zpřístupňuje čtenáři klasické texty. Informace, které mají výlučně historický význam, musely být omezeny na nejmenší možnou míru. Uspořádání svazku se pokouší o ozřejmění diskutovaných souvislostí, které jsou do jisté míry vždy také věcnými a učebními souvislostmi. Jeden z nejsilnějších podnětů pro filosofii 20. století vychází od E. Husserla. V Schelerově zprostředkování ovlivňuje také antropologii a skrze Heideggera hermeneutiku. Mnohostranné vazby mezi fenomenologií a filosofií existence se ukazují hlavně u Heideggera, Sartra a Lévinase. Ve filosofii existence a v dialogické filosofii je ovšem dominantní vliv náboženského myslitele Kierkegaarda. Novoscholastika se odvolává na Tomáše Akvinského a na Suáreze. Sdílí spolu s novým realismem návrat ke klasické ontologii, zatímco s marxistickými mysliteli má společnou vědomou vazbu na světový názor. Analytická filosofie se pojí s fenomenologií kritikou idealismu a psychologismu. Podání analytické filosofie se zaměřuje na problém ontologie.
Objev podobné jako Filosofie 20. století - Emerich Coreth
Člověk a strach (978-80-7476-018-1)
Elektronická kniha - ze série Andrias, autor Lenka Hanovská, 216 stran, česky Kolektivní monografie věnující se fenoménu strachu v mezioborovém kontextu (např. z hlediska sociologie, sociální antropologie, filozofické antropologie, fenomenologie, pedagogiky a jiných humanitních oborů).
Objev podobné jako Člověk a strach (978-80-7476-018-1)
Audient Evo 4 USB USB zvuková karta
Řada EVO přináší novou úroveň ve zvukových rozhraních. Nabízí intuitivní uživatelské prostředí se specifickými funkcemi snadného užívání a elegantním designem. To vše při zachování profesionální zvukové a technické kvality, jak je u Audient zvykem. Kompatibilní s Mac, Windows a iOS. Ke kartě je balík software a služeb ARC Creative Hub. Vzorkovací frekvence: 96 kHz / 24 bit Rozhraní: USB-C Hmotnost: 0,6 kg Balení obsahuje: Software;USB kabel Typ: Desktop Ovládání: Hlasitost USB verze: 2.0 Země původu: Čína Možná montáž do racku: Ne Předzosilovače: 2 USB: Ano Adaptér součástí: Ne Word Clock: Ne Vstupy nástroje: 1 Počet kanálů: 2 Mikrofonní vstup: 2 Fantomové napájení: Ano Sluchátkový výstup: Ano Linkové vstupy: 3 ADAT: Ne AES/EBU: Ne Ethernet: Ne S/PDIF: Ne Podpora MIDI: Ne Linkový výstup (Line-Out): 2
Objev podobné jako Audient Evo 4 USB USB zvuková karta
Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí - Carl Gustav Jung
Revidované vydání druhého svazku „Výboru z díla C. G. Junga“. Kniha obsahuje Jungovy texty: Teoretické úvahy o podstatě duševna; O archetypech kolektivního nevědomí; O pojmu kolektivního nevědomí; O archetypu se zvláštním zřetelem k pojmu animy; Psychologické aspekty archetypu matky; Psychologie archetypu dítěte; O fenomenologii ducha v pohádkách; Transcendentní funkce; O synchronicitě.
Objev podobné jako Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí - Carl Gustav Jung
Co je fenomén? - Karel Novotný
Fenomenologie se po druhé světové válce "přestěhovala" z Německa do Francie, kde si vydobyla a uchovává status živého a aktuálního myšlení. Cílem antologie je ukázat rozmanitost tamějších fenomenologických projektů posledních padesáti let prizmatem problematiky jednoho ústředního pojmu, kterým je fenomenalita, povaha jevení jako takového. Tato problematika se dostala do centra fenomenologického myšlení ve Francii na počátku šedesátých let a od té doby se rozvíjela a rozvíjí zejména v kritickém dialogu s myšlením Edmunda Husserla.
Objev podobné jako Co je fenomén? - Karel Novotný
Úvod do současné filosofie - Miroslav Petříček
V cyklu přednášek autor představuje základní filosofické směry a problémy 20. století. Způsobem uchopení látky předvádí filosofický výkon přímo v proudu myšlení, ukazuje, jak se lze nad věcmi filosoficky zamýšlet. Věnuje se srovnání Platóna a Kanta, rozboru Husserlovy fenomenologie a problému smyslu, problému času u Bergsona a Husserla, analýze existence a otázce bytí u M. Heideggera, existencialismu, pojetí jazyka u J. Patočky, francouzskému strukturalismu, filosofii L. Wittgensteina, metafyzice E. Lévinase, postmoderně a otevřené struktuře.
Objev podobné jako Úvod do současné filosofie - Miroslav Petříček
Vzpoura přichází (Defekt) - Neviditelný výbor
Společensko-politický esej, který vynesl jednomu z jeho domnělých autorů nejvýraznější ocenění, jehož je možno se dočkat: uvěznění. Kniha podává přesnou analýzu současné společnosti, která je přesto přístupná většině lidí a vzbuzuje reakci jak v anarchistických kruzích, tak na ministerstvech a policejních stanicích. Máme před sebou popis světa, který je rovněž "fenomenologií každodenního života", jež bere v úvahu čistě apokalyptickou časovost a přináší praktický návod na možnou změnu naší společnosti. Čtenář se může těšit prorockému slovu, které je vyjádřením toho, co vskrytu již existuje, a ohlašuje to, co přichází...
Objev podobné jako Vzpoura přichází (Defekt) - Neviditelný výbor
Patočka v kontextech - Ondřej Síkora
Patočkovo myšlení má podobu soustavných rozhovorů s klíčovými osobnostmi evropského duchovního prostoru. Na tomto prostém faktu je založen svazek, který chce čtenáři představit ve dvanácti kapitolách Patočkovy dialogy s mysliteli antického Řecka, německé klasické filosofie i moderní fenomenologie. Dějinná perspektiva je doplněna systematizujícím pohledem na méně frekventovanou otázku filosofického překladu či politické existence. Záměrem autorů je nechat zaznít jak inspirativním, tak problematickým momentům Patočkových rozhovorů, a tím přispět dalšímu promýšlení myslitelského odkazu nejvýraznějšího českého moderního filosofa, jehož velikost je přímo úměrná vážnosti, s níž dokázal svým inspirátorům naslouchat.
Objev podobné jako Patočka v kontextech - Ondřej Síkora
Obraz vědy ve filosofii 20. století - Nikolaj Demjančuk
Studie se zabývá analýzou povahy vědy ve filosofických koncepcích minulého století. Autor vychází z toho, že dynamika kultury ovlivňuje postavení vědy, posuny v jejích společenských rolích, strukturu (jazyk, logiku, metodologii), život vědecké komunity. Proměna kulturního prostoru, jehož součástí věda je, zakládá početné obrazy vědy. Autor srovnává několik vlivných přístupů a modelů (novokantovství, fenomenologii, logický empirismus, kritický racionalismus) se záměrem ukázat jejích propojenost a komplementární povahu. Studie odůvodňuje, že bohatství vědecké racionality podmiňuje a legitimizuje pluralitu jejich obrazů. Autor analyzuje a prezentuje některé z nich.
Objev podobné jako Obraz vědy ve filosofii 20. století - Nikolaj Demjančuk
Výraz, dielo, telesnosť - Jaroslava Vydrová
Kniha prináša šesť kapitol, ktoré vychádzajú z fenomenológie Edmunda Husserla a filozofickej antropológie Helmutha Plessnera. Ako sa človek vyjadruje vo výraze? Ako vidíme veci, na ktoré sa pozeráme? Akú rolu má človek v súkromnom a vo verejnom priestore? Aký je význam práce a odpočinku v ?udskom živote? Filozofické uvažovanie sa v knihe prelína s príkladmi z literatúry, výtvarného umenia, architektúry, rôznych podôb hry. To všetko ponúka nový priestor na reflexiu skúsenosti, telesnosti, expresivity i vzťahov medzi ?uďmi. Vzájomné dop?ňanie filozofie a umenia tak prináša prekvapivé odpovede.
Objev podobné jako Výraz, dielo, telesnosť - Jaroslava Vydrová
Fenomenologické redukce a vzdělání - David Rybák - e-kniha
eBook: Hlavním tématem monografie je ohledání možností, které přináší Husserlova fenomenologie pro anamnézu podstaty vzdělání v situaci jeho vbudování do manažerských a plánovacích struktur. Pokud si totiž nejsme vědomi rozdílu mezi vzděláním v jeho podstatě a vzděláním jako procesem, máme tu snad tzv. efektivní vzdělávací a školské procesy, ale žádné vzdělání a žádnou školu. Ale právě na objevu podstaty vzdělání jako přivádění člověka k vědomí podstaty je založena Evropa jako specifická půda smyslu a rození smyslu. Žijeme v situaci, kterou bychom mohli charakterizovat jako situaci matematizace a zborcení smyslu, v níž všechny živé a žité pulzy naší existence jsou vřazeny do předem ustavených idealizovaných struktur. Jaká proměna našeho vztahu ke světu a k nám samým ve světě stojí za tímto zborcením? Nehrozí toto zborcení smyslu též zborcením universitas věd a univerzity samotné, proměněné na pouhý manažerský provoz, jak jsme toho nedobrovolnými svědky právě dnes? A je vůbec ještě možné v situaci tohoto zborcení oživit touhu po bytném vědění, o které mluví Platón a Aristotelés, uvědomíme-li si, že v tradici byla touha jakožto platónský erós určena právě jako transcendence smyslu, tedy právě jako jednocení smyslu? Vědy samotné ve snaze o prolongování projektu vědění jako nástroje ovládání přírody člověkem proměňují též člověka na idealizovaný předmět výzkumu a kontroly a ovládání. Ale, jak neustále zdůrazňuje Husserl, člověk není pouze objektem ve světě, nýbrž též subjektem pro svět. Husserlova fenomenologie v jejím zkoumání konstituce smyslu je nesena zmíněnými problémy. A pokud jde o závažné problémy našeho bytí a nebytí, znamená pro naše ‚tady a teď‘ důležitý pokus položit smysluplně otázku po bytných základech našeho lidství.
Objev podobné jako Fenomenologické redukce a vzdělání - David Rybák - e-kniha
Vzpoura přichází - Neviditelný výbor
Společensko-politický esej, který vynesl jednomu z jeho domnělých autorů nejvýraznější ocenění, jehož je možno se dočkat: uvěznění. Kniha podává přesnou analýzu současné společnosti, která je přesto přístupná většině lidí a vzbuzuje reakci jak v anarchistických kruzích, tak na ministerstvech a policejních stanicích. Máme před sebou popis světa, který je rovněž "fenomenologií každodenního života", jež bere v úvahu čistě apokalyptickou časovost a přináší praktický návod na možnou změnu naší společnosti. Čtenář se může těšit prorockému slovu, které je vyjádřením toho, co vskrytu již existuje, a ohlašuje to, co přichází...
Objev podobné jako Vzpoura přichází - Neviditelný výbor
Prostranství bytí. Studie k Heideggerově topologii - Martin Nitsche
Monografická studie se věnuje topologické fenomenologii. Jejím jádrem není fenomenologická analýza prostorových a topických fenoménů, ale úsilí pochopit prostřednictvím metod fenomenologické ontologie bytí jako místo, resp. prostranství (Ortschaft). Konkrétně jde o analýzu "topologie bytí" především u Heideggera a doplňkově u Merleau-Pontyho. Text podrobně sleduje Heideggerův vývoj vystižený třemi klíčovými termíny: smysl-pravda-místo; knihu lze proto číst také jako výklad jeho pozdního myšlení. Topologie bytí se snaží neredukovat mnohovrstevnatost a spletitost naší zkušenosti na vztahy podstat a řetězce příčin, chápe proto vrstvení a splétání jako primární ontologické termíny a metodicky je prověřuje.
Objev podobné jako Prostranství bytí. Studie k Heideggerově topologii - Martin Nitsche
Obraz vědy ve filosofii 20. století - Nikolaj Demjančuk - e-kniha
eBook: Studie se zabývá analýzou povahy vědy ve filosofických koncepcích minulého století. Autor vychází z toho, že dynamika kultury ovlivňuje postavení vědy, posuny v jejích společenských rolích, strukturu (jazyk, logiku, metodologii), život vědecké komunity. Proměna kulturního prostoru, jehož součástí věda je, zakládá početné obrazy vědy. Autor srovnává několik vlivných přístupů a modelů (novokantovství, fenomenologii, logický empirismus, kritický racionalismus) se záměrem ukázat jejich propojenost a komplementární povahu. Studie odůvodňuje, že bohatství vědecké racionality podmiňuje a legitimizuje pluralitu jejích obrazů. Autor analyzuje a prezentuje některé z nich.
Objev podobné jako Obraz vědy ve filosofii 20. století - Nikolaj Demjančuk - e-kniha
Daseinsanalýza - Pavel Hlavinka - e-kniha
eBook: Zejména studenti humanitních oborů, filozofové a psychoterapeuti jistě ocení novou knihu renomovaného českého autora doc. PhDr. Pavla Hlavinky, Ph.D. V dějinném a zároveň problémovém rámci sleduje nejprve historické okolnosti vzniku fenomenologické metody. Její různé užití ve filozofickém rámci charakterizuje nejen na její rodné, německé půdě, ale seznamuje čtenáře například i se Sartrovou existenciální psychoanalýzou. Stranou rovněž nezůstává fenomenologií podmíněná kritika psychologismu, která provází logoterapii V. E. Frankla. Daseinsanalýza je pojednána z hlediska historické i metodologické konfrontace především s Freudovou psychoanalýzou. Užitím Heideggerových existenciálů v medicíně a psychopatologii se vztahuje k daseinsanalytické psychoterapii, individuální i skupinové.
Objev podobné jako Daseinsanalýza - Pavel Hlavinka - e-kniha
Husserl a otázka „Co je normální?“ - Antonín Mokrejš - e-kniha
eBook: Edmund Husserl, zakladatel moderní fenomenologie, svým filosofickým dílem otevřel cestu pro určující směry a klíčové osobnosti duchovního a myšlenkového vývoje dvacátého a jedenadvacátého století. Detailní analýzy základních problémů lidského uvažování, prováděné soustavně po řadu desetiletí, ovlivňují mnohotvárnými podněty vývoj filosofie i příbuzných oborů už déle než sto let a poskytují účinné nástroje k orientaci ve světě a životě lidem způsobilým hlubší a komplexní reflexe.Husserlův přístup k otázce „Co je normální?“ zřetelně ukazuje aktuálnost a živý smysl jeho myšlení, zároveň však naznačuje možnosti věrohodné a plodné polemiky s omyly a zmatky takzvaného postmodernistického uvažování.
Objev podobné jako Husserl a otázka „Co je normální?“ - Antonín Mokrejš - e-kniha
Výraz, dielo, telesnost: Fenomenologické eseje (978-80-7465-381-0)
Kniha - autor Jaroslava Vydrová, 168 stran, slovensky, pevná bez přebalu lesklá Kniha prináša šesť kapitol, ktoré vychádzajú z fenomenológie Edmunda Husserla a filozofickej antropológie Helmutha Plessnera. Ako sa človek vyjadruje vo výraze? Ako vidíme veci, na ktoré sa pozeráme? Akú rolu má človek v súkromnom a vo verejnom priestore? Aký je význam práce a odpočinku v ľudskom živote? Filozofické uvažovanie sa v knihe prelína s príkladmi z literatúry, výtvarného umenia, architektúry, rôznych podôb hry. To všetko ponúka nový priestor na reflexiu skúsenosti, telesnosti, expresivity i vzťahov medzi ľuďmi. Vzájomné dopĺňanie filozofie a umenia tak prináša prekvapivé odpovede.
Objev podobné jako Výraz, dielo, telesnost: Fenomenologické eseje (978-80-7465-381-0)
Obraz vědy ve filosofii 20. století (978-80-7557-231-8)
Kniha - autor Nikolaj Demjančuk, 304 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Studie se zabývá analýzou povahy vědy ve filosofických koncepcích minulého století. Autor vychází z toho, že dynamika kultury ovlivňuje postavení vědy, posuny v jejích společenských rolích, strukturu (jazyk, logiku, metodologii), život vědecké komunity. Proměna kulturního prostoru, jehož součástí věda je, zakládá početné obrazy vědy. Autor srovnává několik vlivných přístupů a modelů (novokantovství, fenomenologii, logický empirismus, kritický racionalismus) se záměrem ukázat jejích propojenost a komplementární povahu. Studie odůvodňuje, že bohatství vědecké racionality podmiňuje a legitimizuje pluralitu jejich obrazů. Autor analyzuje a prezentuje některé z nich.
Objev podobné jako Obraz vědy ve filosofii 20. století (978-80-7557-231-8)
Obraz vědy ve filosofii 20. století (978-80-755-7231-8)
Elektronická kniha - autor Nikolaj Demjančuk, 304 stran, česky Studie se zabývá analýzou povahy vědy ve filosofických koncepcích minulého století. Autor vychází z toho, že dynamika kultury ovlivňuje postavení vědy, posuny v jejích společenských rolích, strukturu (jazyk, logiku, metodologii), život vědecké komunity. Proměna kulturního prostoru, jehož součástí věda je, zakládá početné obrazy vědy. Autor srovnává několik vlivných přístupů a modelů (novokantovství, fenomenologii, logický empirismus, kritický racionalismus) se záměrem ukázat jejich propojenost a komplementární povahu. Studie odůvodňuje, že bohatství vědecké racionality podmiňuje a legitimizuje pluralitu jejích obrazů. Autor analyzuje a prezentuje některé z nich.
Objev podobné jako Obraz vědy ve filosofii 20. století (978-80-755-7231-8)
Svatojánská noc - Mircea Eliade
Eliadova románová freska je dokonalým příkladem toho, jak dialektika posvátného a světského, která je úhelným kamenem autorovy fenomenologie náboženství, funguje v kontextu prozaického díla.Na ústřední postavě Ştefana Vizira, který se snaží najít absolutní lásku a zároveň vyvázat z přítomného času poznamenaného „terorem dějin“, je patrný kosmogonický mimetismus, jenž tvoří základ jeho mnohdy nepochopitelného jednání. Z pohledu čtenáře je však i toto hledání skryté, neboť jeho hlavní etapy se dají sotva rozeznat od víceméně běžných událostí v životě rumunského intelektuála v době mimořádných dějinných krizí (nástup fašismu, pokus Železné gardy o puč, vojenská diktatura maršála Antonesca, druhá světová válka, ruská okupace a nastolení surového stalinského režimu).Předmluvu napsal Sorin Alexandrescu
Objev podobné jako Svatojánská noc - Mircea Eliade
Daseinsanalýza (978-80-247-2132-3)
Elektronická kniha - autor Pavel Hlavinka, 136 stran Zejména studenti humanitních oborů, filozofové a psychoterapeuti jistě ocení novou knihu renomovaného českého autora doc. PhDr. Pavla Hlavinky, Ph.D. V dějinném a zároveň problémovém rámci sleduje nejprve historické okolnosti vzniku fenomenologické metody. Její různé užití ve filozofickém rámci charakterizuje nejen na její rodné, německé půdě, ale seznamuje čtenáře například i se Sartrovou existenciální psychoanalýzou. Stranou rovněž nezůstává fenomenologií podmíněná kritika psychologismu, která provází logoterapii V. E. Frankla. Daseinsanalýza je pojednána z hlediska historické i metodologické konfrontace především s Freudovou psychoanalýzou. Užitím Heideggerových existenciálů v medicíně a psychopatologii se vztahuje k daseinsanalytické psychoterapii, individuální i skupinové.
Objev podobné jako Daseinsanalýza (978-80-247-2132-3)
Husserl a otázka „Co je normální?“ (978-80-725-4308-3)
Elektronická kniha - autor Antonín Mokrejš, 96 stran Edmund Husserl, zakladatel moderní fenomenologie, svým filosofickým dílem otevřel cestu pro určující směry a klíčové osobnosti duchovního a myšlenkového vývoje dvacátého a jedenadvacátého století. Detailní analýzy základních problémů lidského uvažování, prováděné soustavně po řadu desetiletí, ovlivňují mnohotvárnými podněty vývoj filosofie i příbuzných oborů už déle než sto let a poskytují účinné nástroje k orientaci ve světě a životě lidem způsobilým hlubší a komplexní reflexe.Husserlův přístup k otázce „Co je normální?“ zřetelně ukazuje aktuálnost a živý smysl jeho myšlení, zároveň však naznačuje možnosti věrohodné a plodné polemiky s omyly a zmatky takzvaného postmodernistického uvažování.
Objev podobné jako Husserl a otázka „Co je normální?“ (978-80-725-4308-3)
Patočka v kontextech: Inspirace a polemika (978-80-7465-524-1)
Kniha - autor Ondřej Sikora, 284 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Patočkovo myšlení má podobu soustavných rozhovorů s klíčovými osobnostmi evropského duchovního prostoru. Na tomto prostém faktu je založen svazek, který chce čtenáři představit ve dvanácti kapitolách Patočkovy dialogy s mysliteli antického Řecka, německé klasické filosofie i moderní fenomenologie. Dějinná perspektiva je doplněna systematizujícím pohledem na méně frekventovanou otázku filosofického překladu či politické existence. Záměrem autorů je nechat zaznít jak inspirativním, tak problematickým momentům Patočkových rozhovorů, a tím přispět dalšímu promýšlení myslitelského odkazu nejvýraznějšího českého moderního filosofa, jehož velikost je přímo úměrná vážnosti, s níž dokázal svým inspirátorům naslouchat.
Objev podobné jako Patočka v kontextech: Inspirace a polemika (978-80-7465-524-1)
Myšlení konečnosti - Jakub Čapek, Eliška Fulínová - e-kniha
eBook: Konečnost patří mezi výrazné motivy soudobého myšlení i ústřední témata Pavla Kouby. Kniha přináší soubor filosofických úvah, básní, uměleckých fotografií a ohlédnutí, které vznikly u příležitosti jeho životního jubilea a pocházejí od významných českých i zahraničních autorů. Některé přímo navazují na vybrané teze Koubových textů (k pojmu pravdy, subjektu, vztahu času a prostoru či kritice morálního vidění světa) či se vymezují vůči jeho filosofické pozici vcelku, jiné se vyjadřují ke stěžejním myšlenkám pro Koubu určující filosofické tradice (fenomenologie, hermeneutika, Nietzsche). Shodně tak činí v návaznosti na to, co jejich autoři s Pavlem Koubou promýšleli a prožívali. Knihu uzavírá dialog o povaze duše mezi aristotelským a platónským filosofem, do něhož se zapojí i postava anonymního hermeneutika.
Objev podobné jako Myšlení konečnosti - Jakub Čapek, Eliška Fulínová - e-kniha
Prostranství bytí: Studie k Heideggerově topologii (978-80-87258-90-3)
Kniha - autor Martin Nitsche, 146 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Monografická studie se věnuje topologické fenomenologii. Jejím jádrem není fenomenologická analýza prostorových a topických fenoménů, ale úsilí pochopit prostřednictvím metod fenomenologické ontologie bytí jako místo, resp. prostranství (Ortschaft). Konkrétně jde o analýzu "topologie bytí" především u Heideggera a doplňkově u Merleau-Pontyho. Text podrobně sleduje Heideggerův vývoj vystižený třemi klíčovými termíny: smysl-pravda-místo; knihu lze proto číst také jako výklad jeho pozdního myšlení. Topologie bytí se snaží neredukovat mnohovrstevnatost a spletitost naší zkušenosti na vztahy podstat a řetězce příčin, chápe proto vrstvení a splétání jako primární ontologické termíny a metodicky je prověřuje.
Objev podobné jako Prostranství bytí: Studie k Heideggerově topologii (978-80-87258-90-3)
Svatojánská noc (978-80-200-2946-1)
Kniha - autor Mircea Eliade, 692 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Mircea Eliade (1907–1986), bukurešťský rodák, historik náboženství a literát, ve své románové fresce předkládá dokonalý příklad toho, jak dialektika posvátného a světského, která je úhelným kamenem autorovy fenomenologie náboženství, funguje v kontextu prozaického díla. Na ústřední postavě Ştefana Vizira, který se snaží najít absolutní lásku a zároveň vyvázat z přítomného času poznamenaného „terorem dějin“, je patrný kosmogonický mimetismus, jenž tvoří základ jeho mnohdy nepochopitelného jednání. Z pohledu čtenáře je však i toto hledání skryté, neboť jeho hlavní etapy se dají sotva rozeznat od víceméně běžných událostí v životě rumunského intelektuála v době mimořádných dějinných krizí (nástup fašismu, pokus Železné gardy o puč, vojenská diktatura maršála Antonesca, druhá světová válka, ruská okupace a nastolení surového stalinského režimu).
Objev podobné jako Svatojánská noc (978-80-200-2946-1)
Myslet z druhého místa - Alice Koubová
Co je to performativní filosofie a jakými tématy se zabývá? Jak souvisí filosofické myšlení s divadelní tvorbou? Filosofka Alice Koubová na tyto otázky odpovídá prostřednictvím různých filosofických přístupů - fenomenologie expresivity, filosofie hry, poststrukturalismu, estetiky performativity, performativní filosofie -, které nabízejí pokaždé jiný důvod, proč bychom měli divadlo a performanci chápat jako klíčový fenomén umožňující "myslet člověka a svět". Tyto přístupy ukazují člověka jako bytost, která si uvědomuje svou viditelnost pro druhé (diváky), která je schopna hry a tvořivého odstupu od sebe, vytváří svou identitu skrze citace a napodobování, tvoří smysl v rámci tělesné interakce s druhými a přitom dbá na autorství své vlastní existence. Performativní filosofie však není charakteristická pouze zaměřením na určitá témata, ale i specifickým stylem myšlení. Autorka tento styl nazývá myšlením z druhého místa a detailně popisuje jeho význam jak pro filosofii, tak pro umění a umělecký výzkum.
Objev podobné jako Myslet z druhého místa - Alice Koubová
Podívejte se také
- Na! Na! Na! Surprise Camping panenka - Sierra Foxtail (Fox) (0035051579397)
- Na! Na! Na! Surprise Zamilovaná panenka – Maria Buttercup (Yellow) (0035051581345)
- Na! Na! Na! Surprise Teenagerka, série 2 - Gretchen Stripes (0035051575498)
- Na! Na! Na! Surprise Zamilovaná panenka – Cynthia Sweets (Mint) (0035051581338)
- Návlek na sádru, na dětskou paži
- Návlek na sádru, na celou paži
- Věšák na oblečení na kolečkách Iliana
- vanish na koberce návod na použití
- na mobil
- Na dostřel ()
- Na kusy ()
- Na kometě
- Na odpis ()
- Na dně
- Na vrcholu ()
- Na Plechárně
- ZOPA Držák na telefon na kočárek (8595114443055)
- Stojan na víno na 108 lahví, kovový
- Noctua NA-SAV2 chromax.white (NA-SAV2.white)
- Obal na knihu Puntík na žlutozelený (0251702)
- Noctua NA-SYC1 chromax.black (NA-SYC1.black)