Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Mezinárodní právo soukromé Evropské unie - Naděžda Rozehnalová, Jiří Valdhans, Klára Drličková, Tereza Kyselovská
Učebnice autorského kolektivu z katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity poskytuje studentům právnických fakult a dalším zájemcům o právo komplexní výklad problematiky mezinárodního práva soukromého a procesního v prostředí Evropské unie.Učebnice začíná úvodním vstupem do problematiky evropského justičního prostoru ve věcech civilních, poté čtenářům učebnice poskytne výklad o určování rozhodného práva pro smluvní a mimosmluvní závazky. Dále se zaměřuje na konkrétní oblasti – příslušnost soudů, uznání a výkon rozhodnutí ve věcech občanských a obchodních a také v oblasti rodinného a dědického práva. V závěru se věnuje právnímu styku justičních orgánů v oblasti občanských a obchodních věcí a mezinárodním aspektům insolvenčního řízení.
Podívejte se také jiri jurecka
Úvod do mezinárodního práva soukromého - Naděžda Rozehnalová, Jiří Valdhans, Klára Drličková, Tereza Kyselovská
Učebnice autorského kolektivu z katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity poskytuje studentům právnických fakult a dalším zájemcům o právo komplexní výklad problematiky mezinárodního práva soukromého a procesního.Učebnice začíná úvodním vstupem do problematiky včetně historického vývoje a dále podává potřebný výklad pojmů a přehled pramenů mezinárodního práva soukromého a procesního. Čtenářům učebnice dále poskytne nejprve obecný výklad kolizního práva a poté se zaměřuje na konkrétní oblasti – subjekty soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem, právní jednání a zastoupení, závazky ze smluv a mimosmluvní závazky, věcná práva, právo duševního vlastnictví, dědické právní poměry, rodinné právo, uznání a výkon cizích soudních rozhodnutí a končí kapitolou o právní pomoci.
Podívejte se také tereza kopecká meditace
Náhradní péče o dítě - Naděžda Rozehnalová, Jiří Valdhans, Klára Drličková, Tereza Kyselovská
Nová publikace z ediční řady Právo prakticky se zabývá pojmem náhradní péče o dítě. Jde o pojem, který v sobě zahrnuje několik samostatných právních institutů, které společně tvoří systém sloužící k ochraně ohrožených dětí, jež nemohou z nejrůznějších příčin vyrůstat ve své vlastní biologicky příbuzné rodině a jimž je třeba zabezpečit péči náhradní. V lepším případě v jejich vlastní širší rodině, v ostatních případech u cizích osob či institucí. Autorka přibližuje situaci v českém prostředí, kdy reforma systému péče o ohrožené děti a sociální práce s rodinami přináší své výsledky a ve spojení s rekodifikací soukromého práva a přijetím občanského zákoníku znamená významný posun ve vývoji rodinného práva.
Podívejte se také Tereza Ramba: DobroDruhům
Podívejte se také
- Mašková Tereza: Tereza Mašková (Vítěz Superstar 2018) - CD (9029552484)
- Altom Skleněná cukřenka Klara, 270 ml
- Balonová Tereza: Půlnoc - CD (4539965)
- Mašková Tereza: Zmatená - CD (9029521880)
- JIRI MODELS Minnie 28 barev
- Vlajka 150x90cm Evropská Unie (8712364621334)
- Evropská unie a Středomoří (9788024630861)
- klara dolezalova rikadla a pisnicky pro nejmensi deticky cd
- Tereza (978-80-265-1034-5)
- Černochová Tereza: Škrábnutí - CD (SU6285-2)
- Tereza (978-80-7244-458-8)
- jiri zmozek nejvetsi svetove hity cd
- JIRI MODELS oboustranné, Princezny, 8 ks
- JIRI MODELS šroubovací, Dino, 12 barev
- JIRI MODELS gelové Minnie 12 barev
- JIRI MODELS oboustranné, Peppa 8 ks
- JIRI MODELS šroubovací, Tlapková patrola, 12 barev
- JIRI MODELS gelové Peppa Pig 12 barev
- Jiri Hauschka (978-80-7437-350-3)
- Tereza Ramba: DobroDruhům (978-80-265-0920-2)
Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží - Naděžda Rozehnalová, Jiří Valdhans, Filip Černý, Klára Drličková, Tereza Kyselovská, David Sehnálek
Komentář k Úmluvě OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (CISG) představuje komplexní výklad této klíčové mezinárodní smlouvy, která sjednocuje pravidla pro mezinárodní obchod. Publikace důkladně analyzuje jednotlivé články Úmluvy a nabízí podrobný výklad jejich aplikace v praxi. Autoři, renomovaní odborníci na mezinárodní právo soukromé a obchodní právo, přinášejí čtenářům nejen teoretické poznatky, ale i praktické zkušenosti z rozhodčích a soudních řízení. Významným přínosem publikace je také zahrnutí aktuálních případů z databází (CLOUT, CISG-online či Digesta), které poskytují praktický vhled do reálných aplikací Úmluvy. Tento komentář je nezbytným nástrojem pro právníky a soudce, kteří se setkávají s problematikou mezinárodní koupě zboží. Díky své přehlednosti a důrazu na praktičnost je nenahraditelným průvodcem v řešení složitých právních otázek mezinárodních smluv.
Objev podobné jako Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží - Naděžda Rozehnalová, Jiří Valdhans, Filip Černý, Klára Drličková, Tereza Kyselovská, David Sehnálek
Mezinárodní právo soukromé Evropské unie - Naděžda Rozehnalová
Učebnice autorského kolektivu z katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity je zaměřena na právní regulaci občanských a obchodních věcí s mezinárodním prvkem. Těžiště knihy spočívá ve výkladu Nařízení Řím I, Nařízení Řím II a Nařízení Brusel I. Autoři sledují již budoucí znění Nařízení Brusel I, které nabyde účinnosti v roce 2015, a porovnávají ho se současnou právní úpravou.
Objev podobné jako Mezinárodní právo soukromé Evropské unie - Naděžda Rozehnalová
Mezinárodní právo soukromé Evropské unie (978-80-7598-123-3)
Kniha - autor Naděžda Rozehnalová; Jiří Valdhans; Klára Drličková; Tereza Kyselovská, 392 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Učebnice autorského kolektivu z katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity poskytuje studentům právnických fakult a dalším zájemcům o právo komplexní výklad problematiky mezinárodního práva soukromého a procesního v prostředí Evropské unie. Učebnice začíná úvodním vstupem do problematiky evropského justičního prostoru ve věcech civilních, poté čtenářům učebnice poskytne výklad o určování rozhodného práva pro smluvní a mimosmluvní závazky. Dále se zaměřuje na konkrétní oblasti – příslušnost soudů, uznání a výkon rozhodnutí ve věcech občanských a obchodních a také v oblasti rodinného a dědického práva. V závěru se věnuje právnímu styku justičních orgánů v oblasti občanských a obchodních věcí a mezinárodním aspektům insolvenčního řízení.
Objev podobné jako Mezinárodní právo soukromé Evropské unie (978-80-7598-123-3)
Právo mezinárodního obchodu - Naděžda Rozehnalová
Tato publikace je čtvrtým, přepracovaným a rozšířeným vydáním knihy Právo mezinárodního obchodu. Sestává se ze čtyř základních částí: - problematika spadající do oblasti mezinárodního ekonomického práva, - problematika dříve spadající do tzv. práva zahraničního obchodu, dnes tvořící součást evropského práva, - otázky týkajících se obsahu a regulace mezinárodních obchodních transakcí a - otázky z problematiky mezinárodního rozhodčího řízení jako způsobu řešení sporu, který je vlastní oblasti mezinárodního obchodu. Stejně jako předchozí vydání i toto je určeno primárně jako učebnice, ale sloužit může také i jak pro praktického právníka zabývajícího se ošetřením obchodní transakce, tak pro právníka, který je ve fázi sporu a jeho řešení. Tomu je také přizpůsoben výklad obsahující odkazy na řadu materiálů, které nejsou běžně k dispozici či běžné veřejnosti známy. Součástí informačních částí jsou i odkazy na webové stránky či další rozšiřující literaturu.
Objev podobné jako Právo mezinárodního obchodu - Naděžda Rozehnalová
Instituty českého mezinárodního práva soukromého - Naděžda Rozehnalová
V předkládané monografii jsou analyzovány základní instituty obecné části kolizního práva, jako jsou kvalifikace, zpětný a další odkaz, předběžná otázka, obcházení zákona, adaptace a další, a jejich pojetí v české právní doktríně. Jak uvádí autorka, řada otázek mezinárodního práva soukromého, které byly donedávna pouze předmětem teoretických diskusí, se po přijetí zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, stala také otázkami legislativními. Autorka v monografii představuje hlavní směry uvažování o kolizní metodě, zejména vývoj po tzv. americké kolizní revoluci a vývoj v kontinentálním právu ovlivněný evropskou integrací a jejich vliv na českou doktrínu i legislativu.
Objev podobné jako Instituty českého mezinárodního práva soukromého - Naděžda Rozehnalová
Zákon o mezinárodním právu soukromém Komentář - Naděžda Rozehnalová, Monika Pauknerová, Marta Zavadilová
Komentář renomovaného autorského týmu je věnován novému zákonu o mezinárodním právu soukromém, který nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2014. Představuje úvod do českého mezinárodního práva soukromého a procesního v širším pohledu. Kromě podrobně komentovaných ustanovení nového zákona, včetně související základní literatury a použitelné judikatury, obsahuje přehled dvoustranných a mnohostranných mezinárodních smluv v tomto odvětví a rovněž stručně uvádí předpisy, které jsou součástí evropského mezinárodního práva soukromého, zejména nařízení EU.
Objev podobné jako Zákon o mezinárodním právu soukromém Komentář - Naděžda Rozehnalová, Monika Pauknerová, Marta Zavadilová
Mezinárodní investiční právo v kontextu Evropské unie - Ondřej Svoboda
Evropská unie představuje jednoho z největších vývozců a příjemců zahraničních investic. S ohledem na toto postavení byl rok 2009, kdy vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která zařadila přímé zahraniční investice do společné obchodní politiky ve výlučné pravomoci Unie, počátkem vzniku nového významného globálního aktéra v tvorbě investičních politik a mezinárodního investičního práva. Zahájení vyjednávání se Spojenými státy americkými o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) o čtyři roky později vyvolalo neočekávaný kritický zájem veřejnosti, což přivedlo EU k přehodnocení jejího přístupu a osvojení si tématu reformy systému investiční ochrany, který v poslední dekádě čelí rostoucí krizi legitimity. Třináct let po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost lze konstatovat, že společná investiční politika dospívá a mění systém mezinárodního investičního práva. Současně ale v mnoha ohledech nabízí stále více otázek než odpovědí. Publikace uvádí čtenáře do problematiky mezinárodního investičního práva a následně do specifického kontextu EU. Zaměřuje se tak na nejnovější vývoj fenoménu vlivu EU a evropského práva na mezinárodní investiční právo. Současně poskytuje ucelený přehled unijního přístupu k ochraně investic i stavu vyjednávání se třetími zeměmi, a to včetně v roce 2020 dokončeného vyjednávání o první části kontroverzní Komplexní dohody o investicích mezi EU a Čínou, probíhající modernizace Dohody k Energetické chartě, unijních snah o vytvoření mnohostranného investičního soudu nebo situace kolem investiční ochrany v pobrexitových vztazích mezi EU a Spojeným královstvím. Stranou nezůstávají ani po celé Unii rychle se rozvíjející mechanismy pro prověřování zahraničních investic. Pozornost je věnována i v návaznosti na tento trend přijatému českému zákonu č. 34/2021 Sb., o prověřování zahraničních investic, který má potenciál významným způsobem ovlivnit investiční prostředí v České republice.
Objev podobné jako Mezinárodní investiční právo v kontextu Evropské unie - Ondřej Svoboda
Zákon o mezinárodním právu soukromém Komentář - Naděžda Rozehnalová, Monika Pauknerová, Marta Zavadilová, Magdalena Pfeiffer
Po více než deseti letech vychází druhé vydání komentáře zákona o mezinárodním právu soukromém,které reaguje na novelizace zákona o mezinárodním právu soukromém, obrovský rozmach unijního práva a na nové judikáty. Kromě aktualizovaného výkladu k jednotlivým ustanovením zákona autoři zohledňují i další odborné komentáře a literaturu, které byly od prvního vydání publikovány. Publikace rovněž obsahuje rozšířený přehled mezinárodních smluv a evropských předpisů, jež jsou pro tuto oblast zásadní, čímž se stává nepostradatelným zdrojem pro právní praxi i akademickou sféru. Právní stav publikace je k 1. 9. 2024.
Objev podobné jako Zákon o mezinárodním právu soukromém Komentář - Naděžda Rozehnalová, Monika Pauknerová, Marta Zavadilová, Magdalena Pfeiffer
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie - Tomáš Fecák
Problematika vztahu mezinárodních dohod o ochraně investic a práva Evropské unie v posledních letech přitáhla značnou pozornost akademiků i praktiků a postupně se dostává i do povědomí širší veřejnosti. Aktuálnost tématu, ale i kontroverznost některých dílčích otázek dokládají například bouřlivé diskuse provázející jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA, kde právě zahrnutí ochrany investic do této dohody představuje jednu z nejkontroverznějších otázek, či několik investičních arbitráží vedených v poslední době zahraničními investory proti státům střední a východní Evropy (včetně České republiky a Slovenska), v nichž byl vztah mezinárodních dohod o ochraně investic a práva EU jednou z otázek klíčových pro výsledek sporu.
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie - Tomáš Fecák
Úvod do mezinárodního práva soukromého (978-80-7552-699-1)
Kniha - autor Naděžda Rozehnalová; Jiří Valdhans; Klára Drličková; Tereza Kyselovská, 304 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Učebnice autorského kolektivu z katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity poskytuje studentům právnických fakult a dalším zájemcům o právo komplexní výklad problematiky mezinárodního práva soukromého a procesního. Učebnice začíná úvodním vstupem do problematiky včetně historického vývoje a dále podává potřebný výklad pojmů a přehled pramenů mezinárodního práva soukromého a procesního. Čtenářům učebnice dále poskytne nejprve obecný výklad kolizního práva a poté se zaměřuje na konkrétní oblasti – subjekty soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem, právní jednání a zastoupení, závazky ze smluv a mimosmluvní závazky, věcná práva, právo duševního vlastnictví, dědické právní poměry, rodinné právo, uznání a výkon cizích soudních rozhodnutí a končí kapitolou o právní pomoci.
Objev podobné jako Úvod do mezinárodního práva soukromého (978-80-7552-699-1)
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II - Tomáš Fecák
Publikace představuje „volné pokračování“ autorovy monografie Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie vydané v roce 2015, která tak nyní tvoří pomyslný první díl dvoudílné série. V době vydání I. dílu byla rodící se politika EU v oblasti zahraničních investic, založená na nové vnější pravomoci Unie získané na základě Lisabonské smlouvy, uprostřed procesu svého formování, přičemž mnohé klíčové otázky ještě jen čekaly na své rozuzlení. Od té doby došlo v této oblasti k zásadnímu vývoji, který se v navazující knize (II. dílu) dočkal podrobného zmapování. Druhý díl časově začíná tam, kde I. díl končí, a zpracovává vývoj problematiky od poloviny roku 2015 do poloviny roku 2020. Záměrem je, aby obě publikace tvořily, v rámci možností, jeden logický celek. Kapitola 1 se zabývá otázkou vnější pravomoci EU k uzavírání mezinárodních dohod zahrnujících pravidla ochrany zahraničních investic. Její jádro představuje rozbor Posudku 2/15, v němž Soudní dvůr Evropské unie vymezil rozsah pravomoci Unie k uzavření Dohody o volném obchodu mezi EU a Singapurem, a jeho praktických dopadů na smluvní praxi Unie. V rámci této části je pozornost věnována i novým dohodám o ochraně investic uzavíraným jednotlivými členskými státy s třetími zeměmi v postlisabonské éře na základě povolení Komise udělovaných v režimu Nařízení č. 1219/2012. Kapitola 2 v první části přibližuje „systém investičních soudů“(ICS) – reformovaný mechanismus řešení sporů mezi investorem a státem, který Komise poprvé představila v rámci návrhu investiční kapitoly Transatlantického obchodního a investičního partnerství s USA (TTIP) a z nějž posléze udělala vlajkovou loď vnější politiky EU v oblasti zahraničních investic. Zbývající část kapitoly přináší obecnější autorské zhodnocení reformního přístupu EU, jakož i mezinárodního režimu ochrany zahraničních investic jako takového. Poslední kapitola je věnována otázce kompatibility mezinárodních dohod o ochraně investic s právem EU, a to zejména ve světle kontroverzního konceptu „autonomie práva EU“. Tato část obsahuje podrobnou analýzu klíčových rozhodnutí SDEU z poslední doby – rozsudku Achmea a Posudku 1/17, jakož i jejich praktických důsledků, včetně reakce arbitrážních tribunálů a členských států a nástinu dalšího směřování ochrany zahraničních investic v rámci EU.
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II - Tomáš Fecák
Mezinárodní investiční právo v kontextu Evropské unie (978-80-7502-624-8)
Kniha - autor Ondřej Svoboda, 238 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Evropská unie představuje jednoho z největších vývozců a příjemců zahraničních investic. S ohledem na toto postavení byl rok 2009, kdy vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která zařadila přímé zahraniční investice do společné obchodní politiky ve výlučné pravomoci Unie, počátkem vzniku nového významného globálního aktéra v tvorbě investičních politik a mezinárodního investičního práva. Zahájení vyjednávání se Spojenými státy americkými o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) o čtyři roky později vyvolalo neočekávaný kritický zájem veřejnosti, což přivedlo EU k přehodnocení jejího přístupu a osvojení si tématu reformy systému investiční ochrany, který v poslední dekádě čelí rostoucí krizi legitimity. Třináct let po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost lze konstatovat, že společná investiční politika dospívá a mění systém mezinárodního investičního práva....
Objev podobné jako Mezinárodní investiční právo v kontextu Evropské unie (978-80-7502-624-8)
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie (978-80-7478-982-3)
Kniha - autor Tomáš Fecák, 548 stran, česky Problematika vztahu mezinárodních dohod o ochraně investic a práva Evropské unie v posledních letech přitáhla značnou pozornost akademiků i praktiků a postupně se dostává i do povědomí širší veřejnosti. Aktuálnost tématu, ale i kontroverznost některých dílčích otázek dokládají například bouřlivé diskuse provázející jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA, kde právě zahrnutí ochrany investic do této dohody představuje jednu z nejkontroverznějších otázek, či několik investičních arbitráží vedených v poslední době zahraničními investory proti státům střední a východní Evropy (včetně České republiky a Slovenska), v nichž byl vztah mezinárodních dohod o ochraně investic a práva EU jednou z otázek klíčových pro výsledek sporu.
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie (978-80-7478-982-3)
Zeměpisná označení v mezinárodních smlouvách a v právu Evropské unie - Vladimír Týč, Radim Charvát
Zeměpisné označení chrání produkt, který je vyroben v určité oblasti a který vděčí za své vlastnosti právě tomuto místnímu prostředí, a to bez ohledu na výrobce (znojemské okurky, štramberské uši). Publikace analyzuje systémy ochrany zeměpisných označení v mezinárodním měřítku, a to v jednotlivých mezinárodních smlouvách a zejména v právu Evropské unie. V úvodní části autoři charakterizují základní pojmy a instituty zeměpisných označení. Zabývají se rovněž různými formami ochrany zeměpisného původu výrobků ve světě a způsoby řešení jejich střetu. Druhá část je věnována jednotlivým mnohostranným mezinárodním smlouvám, které usilují o internacionalizaci ochrany zeměpisných označení. Jedná se především o Lisabonskou dohodu včetně Ženevského aktu a Dohodu TRIPS. Nejrozsáhlejší část publikace podrobně komentuje systém ochrany zeměpisných označení v Evropské unii. Systém EU, jehož je Česká republika součástí, je velmi detailně propracovaný a nepříliš přehledný, proto autoři provedli jeho srozumitelný a komplexní rozbor.
Objev podobné jako Zeměpisná označení v mezinárodních smlouvách a v právu Evropské unie - Vladimír Týč, Radim Charvát
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II - Tomáš Fecák - e-kniha
eBook: Publikace představuje „volné pokračování“ autorovy monografie Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie vydané v roce 2015, která tak nyní tvoří pomyslný první díl dvoudílné série. V době vydání I. dílu byla rodící se politika EU v oblasti zahraničních investic, založená na nové vnější pravomoci Unie získané na základě Lisabonské smlouvy, uprostřed procesu svého formování, přičemž mnohé klíčové otázky ještě jen čekaly na své rozuzlení. Od té doby došlo v této oblasti k zásadnímu vývoji, který se v navazující knize (II. dílu) dočkal podrobného zmapování. Druhý díl časově začíná tam, kde I. díl končí, a zpracovává vývoj problematiky od poloviny roku 2015 do poloviny roku 2020. Záměrem je, aby obě publikace tvořily, v rámci možností, jeden logický celek. Kapitola 1 se zabývá otázkou vnější pravomoci EU k uzavírání mezinárodních dohod zahrnujících pravidla ochrany zahraničních investic. Její jádro představuje rozbor Posudku 2/15, v němž Soudní dvůr Evropské unie vymezil rozsah pravomoci Unie k uzavření Dohody o volném obchodu mezi EU a Singapurem, a jeho praktických dopadů na smluvní praxi Unie. V rámci této části je pozornost věnována i novým dohodám o ochraně investic uzavíraným jednotlivými členskými státy s třetími zeměmi v postlisabonské éře na základě povolení Komise udělovaných v režimu Nařízení č. 1219/2012. Kapitola 2 v první části přibližuje „systém investičních soudů“(ICS) – reformovaný mechanismus řešení sporů mezi investorem a státem, který Komise poprvé představila v rámci návrhu investiční kapitoly Transatlantického obchodního a investičního partnerství s USA (TTIP) a z nějž posléze udělala vlajkovou loď vnější politiky EU v oblasti zahraničních investic. Zbývající část kapitoly přináší obecnější autorské zhodnocení reformního přístupu EU, jakož i mezinárodního režimu ochrany zahraničních investic jako takového. Poslední kapitola je věnována otázce kompatibility mezinárodních dohod o ochraně investic s právem EU, a to zejména ve světle kontroverzního konceptu „autonomie práva EU“. Tato část obsahuje podrobnou analýzu klíčových rozhodnutí SDEU z poslední doby – rozsudku Achmea a Posudku 1/17, jakož i jejich praktických důsledků, včetně reakce arbitrážních tribunálů a členských států a nástinu dalšího směřování ochrany zahraničních investic v rámci EU.
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II - Tomáš Fecák - e-kniha
Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku - Naděžda Rozehnalová
Třetí vydání úspěšné učebnice seznamuje čtenáře s prostředky k řešení sporu v obchodním styku. Výklad je zaměřen především na rozhodčí řízení v mezinárodním obchodním styku, nespouští však ze zřetele české právo, zejména novou úpravu mediace podle zákona č. 202/2012 Sb. Krátce jsou v knize vysvětleny také jiné druhy rozhodčího řízení (zejména řízení spotřebitelské) a alternativní způsoby řešení sporů (ADR), jako jsou konciliace, mediace či mini-trial. Kniha je určena především pro studenty právnických fakult.
Objev podobné jako Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku - Naděžda Rozehnalová
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II (978-80-7676-111-7)
Kniha - autor Tomáš Fecák, 284 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Publikace představuje „volné pokračování“ autorovy monografie Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie vydané v roce 2015, která tak nyní tvoří pomyslný první díl dvoudílné série. V době vydání I. dílu byla rodící se politika EU v oblasti zahraničních investic, založená na nové vnější pravomoci Unie získané na základě Lisabonské smlouvy, uprostřed procesu svého formování, přičemž mnohé klíčové otázky ještě jen čekaly na své rozuzlení. Od té doby došlo v této oblasti k zásadnímu vývoji, který se v navazující knize (II. dílu) dočkal podrobného zmapování. Druhý díl časově začíná tam, kde I. díl končí, a zpracovává vývoj problematiky od poloviny roku 2015 do poloviny roku 2020. Záměrem je, aby obě publikace tvořily, v rámci možností, jeden logický celek. Kapitola 1 se zabývá otázkou vnější pravomoci EU k uzavírání mezinárodních dohod zahrnujících pravidla ochrany...
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II (978-80-7676-111-7)
Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II (978-80-7676-111-7)
Elektronická kniha - autor Tomáš Fecák, 284 stran, česky Publikace představuje „volné pokračování“ autorovy monografie Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie vydané v roce 2015, která tak nyní tvoří pomyslný první díl dvoudílné série. V době vydání I. dílu byla rodící se politika EU v oblasti zahraničních investic, založená na nové vnější pravomoci Unie získané na základě Lisabonské smlouvy, uprostřed procesu svého formování, přičemž mnohé klíčové otázky ještě jen čekaly na své rozuzlení. Od té doby došlo v této oblasti k zásadnímu vývoji, který se v navazující knize (II. dílu) dočkal podrobného zmapování. Druhý díl časově začíná tam, kde I. díl končí, a zpracovává vývoj problematiky od poloviny roku 2015 do poloviny roku 2020. Záměrem je, aby obě publikace tvořily, v rámci možností, jeden logický celek. Kapitola 1 se zabývá otázkou vnější pravomoci EU k uzavírání mezinárodních dohod zahrnujících...
Objev podobné jako Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie II (978-80-7676-111-7)
Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva - Tereza Kadlecová
Publikace se zabývá otázkami evropského mezinárodního práva soukromého, na které autorka nahlíží optikou pracovního práva. Kromě stručného nástinu vývoje EMPS se zaměřuje na jednotlivé prameny práva v této oblasti – v první řadě oběma základními kodifikacemi norem kolizních a norem mezinárodního práva procesního, tj. nařízeními Řím I a Brusel I. V dalším výkladu se publikace věnuje klíčové harmonizační úpravě, kterou představuje Směrnice o vysílání pracovníků, a také kolizní regulaci mimosmluvních závazkových vztahů, tj. nařízení Řím II - zejm. jeho ustanovením týkajícím se kolizní úpravy protestní akce v kolektivním vyjednávání. V závěru je pozornost věnována odpovídající české vnitrostátní úpravě, tj. relevantním aspektům ZMPS a Nového ZMPS a relevanci těchto úprav ve vztahu k výše uvedeným úpravám evropského práva.
Objev podobné jako Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva - Tereza Kadlecová
Trestní právo Evropské unie - Jiří Jelínek, Tomáš Gřivna, Sergej Romža, Jana Tlapák Navrátilová, Anna Syková
Monografie poskytuje podrobný přehled o nejdůležitějších právních normách a institucích Evropské unie v oblasti trestního práva. Ve druhém vydání autoři reagují na rozvoj práva Evropské unie a na nové instituty, které právní úprava přináší nebo konkretizuje (např. projekt evropského veřejného žalobce nabyl od prvního vydání konkrétních podob). V úvodu se kniha zabývá obecnými otázkami: zasazením trestněprávních norem do systému práva Evropské unie, historickým vývojem procesu europeizace trestního práva, vlivu Lisabonské smlouvy na tento proces či vztahem evropských trestněprávních norem a ochrany lidských práv. Druhá část je věnována otázkám unijního trestního práva hmotného, konkrétně pak jednotlivým druhům kriminality, jež jsou předmětem trestněprávní regulace i v rámci evropského práva. Autoři v jednotlivých kapitolách analyzují právní stav postihující takováto jednání v České republice a konfrontují jej s normami práva unijního. Tato část obsahuje také novou kapitolu o trestní odpovědnosti právnických osob. Další část se zaměřuje na unijní trestní právo procesní. Zabývá se aktuálními tématy mezinárodní justiční spolupráce, evropského zatýkacího rozkazu, zajištění majetku a důkazů v rámci Evropské unie, procesních práv obviněného a ochrany obětí trestných činů či problematikou Schengenského prostoru. Poslední část se věnuje unijním orgánům, jež koordinují justiční a policejní spolupráci ve věcech trestních. Jednotlivé kapitoly přibližují fungování těchto institucí, důvody a historii jejich vzniku, působnost a jejich možný budoucí vývoj. Publikace je příspěvkem do rozsáhlé a relativně roztříštěné problematiky unijního trestního práva a jeho vztahu k trestnímu právu České republiky. Může se stát východiskem pro další zkoumání a zároveň inspirací pro legislativní a aplikační praxi, případně také pro studenty právnických fakult.
Objev podobné jako Trestní právo Evropské unie - Jiří Jelínek, Tomáš Gřivna, Sergej Romža, Jana Tlapák Navrátilová, Anna Syková
Právo Evropské unie (978-80-7502-491-6)
Kniha - česky Učebnice se zaměřuje na základní otázky ústavního a institucionálního práva EU, jakož i vnitřního trhu, unijní regulace ochrany hospodářské soutěže, veřejných podpor a veřejných zakázek s důrazem na soudní aplikaci unijního práva.
Objev podobné jako Právo Evropské unie (978-80-7502-491-6)
Trestní právo Evropské unie (978-80-7502-375-9)
Kniha - autor Jiří Jelínek; Tomáš Gřivna; Sergej Romža, 448 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Monografie poskytuje podrobný přehled o nejdůležitějších právních normách a institucích Evropské unie v oblasti trestního práva. Ve druhém vydání autoři reagují na rozvoj práva Evropské unie a na nové instituty, které právní úprava přináší nebo konkretizuje (např. projekt evropského veřejného žalobce nabyl od prvního vydání konkrétních podob). V úvodu se kniha zabývá obecnými otázkami: zasazením trestněprávních norem do systému práva Evropské unie, historickým vývojem procesu europeizace trestního práva, vlivu Lisabonské smlouvy na tento proces či vztahem evropských trestněprávních norem a ochrany lidských práv. Druhá část je věnována otázkám unijního trestního práva hmotného, konkrétně pak jednotlivým druhům kriminality, jež jsou předmětem trestněprávní regulace i v rámci evropského práva. Autoři v jednotlivých kapitolách analyzují právní stav postihující...
Objev podobné jako Trestní právo Evropské unie (978-80-7502-375-9)
Vnitrostátní aplikace práva Evropské unie (978-80-7400-896-2)
Kniha - autor Michal Bobek; Petr Bříza; Pavlína Hubková, 600 stran, česky Právo EU má vícero vrstev. Tu první představuje vrstva lucemburská či lucembursko-bruselská. Obsahuje vizi jednotné vnitrostátní aplikace práva EU ve všech členských státech a vychází především z judikatury Soudního dvora EU a unijní legislativy. Druhá je vrstva ústavní, plynoucí z ústavního zakotvení českého členství v EU a z judikatury Ústavního soudu či českých vrcholných soudů. Konečně třetí vrstvu tvoří aplikační praxe jednotlivých soudů či správních orgánů, která je ukotvena v českých procesních kodifikacích a v českém institucionálním rámci. Druhé vydání této knihy se ke čtenářům dostává po více než 10 letech od vydání prvního. Cíl však zůstává stejný. Je jím snaha provést českého praktikujícího právníka základy vnitrostátní aplikace práva EU a nabídnout odpověď na otázky, co, jak a proč mám s tím unijním právem dělat v rámci konkrétního sporu před českými soudy či správními...
Objev podobné jako Vnitrostátní aplikace práva Evropské unie (978-80-7400-896-2)
Dobré životní podmínky hospodářských zvířat v právu Evropské unie - Gabriela Kubíková
Publikace „Dobré životní podmínky hospodářských zvířat“ průkopnicky mapuje právní ochranu zvířat v rámci EU. Autorka, JUDr. Gabriela Kubíková, využívá své zkušenosti z Bruselu k rozboru této komplexní problematiky. Kniha se věnuje nejen otázkám chovu, přepravy a usmrcování hospodářských zvířat, ale také problematickým aspektům jako jsou intenzivní chovy. Autorka zkoumá vliv unijní legislativy na národní právo, přičemž zdůrazňuje potřebu silnější ochrany zvířat. Publikace obsahuje i návrhy de lege ferenda pro zlepšení současné právní situace, a to s důrazem na udržitelnost a etiku. Autorka, která působila v institucích EU, zajišťuje odborný a autentický pohled na dané tématiky. Dílo je zasvěceným průvodcem pro všechny, kdo se zajímají o moderní přístupy k ochraně zvířat.
Objev podobné jako Dobré životní podmínky hospodářských zvířat v právu Evropské unie - Gabriela Kubíková
Listina základních práv Evropské unie - Herald Christia Scheu, Jan Grinc, Magdaléna Svobodová
Kniha je věnována 10. výročí právní závaznosti Listiny základních práv Evropské unie. Její autoři, vyučující a doktorandi na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, hodnotí její působení na unijní úrovni i ve vnitrostátním prostředí jednotlivých členských států. Pozornost je věnována vybraným otázkám nejen aplikační praxe, ale také zohledňování Listiny v rámci unijní i národní normotvorby. Listina je zkoumána mimo jiné v kontextu kybernetického prostoru či genderové problematiky, které představují nové výzvy v oblasti ochrany základních práv.
Objev podobné jako Listina základních práv Evropské unie - Herald Christia Scheu, Jan Grinc, Magdaléna Svobodová
Právo Evropské unie: Ústavní základy a vnitřní trh (978-80-7502-277-6)
Kniha - autor Václav Stehlík; Ondrej Hamuľák; Michal Petr, 356 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Nová učebnice unijního práva od kolektivu z olomoucké právnické fakulty se obsahově zaměřuje na základní otázky ústavního a institucionálního práva Evropské unie, jakož i vnitřního trhu, unijní regulace ochrany hospodářské soutěže, veřejných podpor a veřejných zakázek. Učebnice umožňuje základní pochopení problematiky evropské integrace a systematiky unijního práva. Autoři při výkladu zdůrazňují soudní aplikaci unijního práva, jež je neopomenutelná zejména v oblasti vnitřního trhu. Jednotlivé příklady aplikace svobod vnitřního trhu mohou posloužit lepšímu pochopení problematiky a jejímu snazšímu vstřebání. Učebnice je určena studentům právnických fakult i dalším zájemcům o právní otázky unijní integrace. Učebnici doplňuje Praktikum práva Evropské unie (Leges, 2016), které vede studenty k analýze judikatury Soudního dvora EU i národních soudů a k...
Objev podobné jako Právo Evropské unie: Ústavní základy a vnitřní trh (978-80-7502-277-6)
Specifika výkladu práva Evropské unie a jeho vnitrostátní důsledky (978-80-7400-741-5)
Kniha - autor David Sehnálek, 208 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Publikace je zaměřena na výklad práva Evropské unie a jeho zvláštnosti ve srovnání s výkladem práva mezinárodního a práva vnitrostátního. Často je totiž zdůrazňován vliv práva Evropské unie na české právo a na českou aplikační praxi a neméně často jsou zdůrazňována specifika výkladu práva Evropské unie, a to právě v kontrapozici k právu vnitrostátnímu, které je podle obecného pojetí tím, co zvláštní není, a tedy je „normální“. K dojmu zvláštnosti výkladu práva Evropské unie přispívá především to, že je toto právo směrodatně vykládáno Soudním dvorem EU. Publikace proto pečlivě analyzuje systémové postavení Soudního dvora EU v institucionální struktuře Evropské unie, jeho vazby a interakce s jinými mezinárodními soudy a s vrcholnými soudy členských států. Náležitá pozornost je dále věnována jednotlivým výkladovým metodám, včetně argumentace „effet utile“. Tyto metody jsou analyzovány v...
Objev podobné jako Specifika výkladu práva Evropské unie a jeho vnitrostátní důsledky (978-80-7400-741-5)
Nařízení Řím I, Nařízení Řím II. - Naděžda Rozehnalová
Jedinečný komentář k Nařízení Řím I a Nařízení Řím II je kompletním zpracováním obsahujícím podrobné informace i o předcházejících (souvisejících) smlouvách a úmluvách (Bruselská úmluva, Římská úmluva, Maastrichtská a Amsterodamská smlouva a další), stejně jako pozadí a podmínky vzniku obou nařízení. Komentář obsahuje vysvětlení ke všem článkům obou nařízení s propojujícími kapitolami od předních odborníků na dané téma z České a Slovenské republiky. Nařízení Řím I a Nařízení Řím II lze považovat za univerzální úpravu, která se použije téměř vždy na závazky s mezinárodním prvkem v členských státech Evropské unie a tím pádem se jedná o povinnou výbavu pro všechny, kdo přichází do styku s mezinárodními závazky, nebo se o danou problematiku více zajímají.
Objev podobné jako Nařízení Řím I, Nařízení Řím II. - Naděžda Rozehnalová
Základy práva Evropské unie pro ekonomy: 7. přepracované a aktualizované vydání (978-80-7502-243-1)
Kniha - autor Vladimír Týč, 352 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Oblíbená komplexní a přehledně zpracovaná učebnice unijního práva středního rozsahu vychází již v sedmém vydání, v němž byla aktualizována a doplněna o živou problematiku Evropské unie posledních několika let, jako je vystoupení členského státu, migrační krize či rozpočtová a bankovní problematika. Po úvodním popisu historických souvislostí procesu evropské integrace a přehledu jednotlivých základních a revizních smluv, na nichž je Evropská unie založena, se autor postupně zabývá pravomocemi a organizační strukturou Evropské unie, jejím právním systémem včetně aplikace unijního práva v jednotlivých členských státech, soudním systémem a interpretací práva EU. V dalších kapitolách jsou popsány jednotlivé aspekty fungování Evropské unie, tedy právní úprava jednotlivých oblastí integrace: jednotný vnitřní trh (volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu), prostor svobody, bezpečnosti a...
Objev podobné jako Základy práva Evropské unie pro ekonomy: 7. přepracované a aktualizované vydání (978-80-7502-243-1)
Přepravní právo v mezinárodní kamionové dopravě - Jiří Krofta
Publikace je druhým, aktualizovaným vydáním praktické příručky přepravního práva, které reaguje na nový občanský zákoník a aktuální rozhodovací praxi soudů v oboru mezinárodního přepravního práva v Evropské unii.Samotnému výkladu předchází 10 doporučení z právní praxe, při jejichž dodržení už nemusíte číst dál. Kniha je koncipována s ohledem na praktické potřeby mezinárodních dopravců a zasílatelů tak, že čtenáře seznamuje s právní úpravou mezinárodní kamionáže podle jejího praktického, logického průběhu. Úvodem je proto pojednáno o přepravní a zasílatelské smlouvě, způsobech jejich uzavírání atd., dále pak o obsahových náležitostech nejdůležitějšího přepravního dokladu - CMR-nákladního listu, o právních aspektech nakládky zboží, o právním režimu překážek při přepravě a vydání zásilky, o odpovědnosti dopravce a rozsahu jeho náhradové povinnosti, o prevenci škodných a mimořádných událostí, jakož i o sporech z mezinárodní dopravy.Publikace zohledňuje aktuální rozhodovací praxi soudů v zemích Evropské unie při aplikaci stěžejního pramene mezinárodního přepravního práva v silniční nákladní dopravě - Úmluvy CMR. Obsahově se opírá o komplexní a respektované zahraniční komentáře k Úmluvě CMR, zohledňuje právní prostředí České republiky a autorovy dlouholeté zkušenosti z právní a advokátní praxe v tomto oboru.Základní znalost přepravního práva je nezbytným předpokladem úspěšného podnikání v mezinárodní dopravě. Kniha je však určena nejen pro podnikatele v oboru mezinárodní silniční nákladní dopravy, zasílatelství a management dopravních a spedičních firem, ale i pro praktické právníky, a rovněž pracovníky pojišťoven a samostatné likvidátory pojistných událostí.
Objev podobné jako Přepravní právo v mezinárodní kamionové dopravě - Jiří Krofta
Mezinárodní právo veřejné - obecná část - a poměr k jiným právním systémům - Jiří Malenovský
Učebnice pojednává o všech základních pojmech a institutech obecné části mezinárodního práva veřejného.
Objev podobné jako Mezinárodní právo veřejné - obecná část - a poměr k jiným právním systémům - Jiří Malenovský
Občanství Evropské unie - Magdaléna Svobodová
Občanství Evropské unie vzniklo před necelými třiceti lety, v roce 1993, vstupem Maastrichtské smlouvy v platnost. Již tehdy bylo občanství EU chápáno jako institut posouvající evropskou integraci, do té doby převážně ekonomického charakteru, směrem k politické unii. Od svého vzniku se občanství EU stále rozvíjí. Přestože má dodnes jen odvozenou a doplňkovou povahu ve vztahu ke státnímu občanství členských států, přináší občanům členských států řadu práv a je vnímáno jako jeden z významných federativních prvků Evropské unie. Kniha zpracovává relativně uceleným způsobem problematiku unijního občanství. Obsahuje kapitoly o historickém vývoji tohoto institutu, o jeho charakteristických rysech a srovnání se státním občanstvím. Těžištěm publikace je obsah unijního občanství, tj. práva a povinnosti občanů EU, přičemž pozornost je věnována zejména právu pohybu a pobytu občanů EU, právu nebýt diskriminován na základě státní příslušnosti a politickým právům občanů EU. Kniha zohledňuje také aktuální otázky dopadu pandemie COVID-19 a brexitu na občanství Unie.
Objev podobné jako Občanství Evropské unie - Magdaléna Svobodová
Trestní právo Evropské unie a jeho vliv na právní řád České a Slovenské republik (978-80-7502-080-2)
Kniha - autor Jiří Jelínek, 384 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Kolektivní monografie Trestní právo Evropské unie a jeho vliv na právní řád České republiky a Slovenské republiky navazuje na monografii Trestní právo Evropské unie vydanou v roce 2014. Shrnuje poznatky a skutečnosti z oblasti právních řádů dvou sousedících zemí, členů Evropské unie, a to z pohledu práva mezinárodního, práva evropského a práva vnitrostátního, de lege lata i de lege ferenda. První kapitoly se věnují obecným otázkám pojmosloví (trestní právo Evropské unie a europeizace trestního práva), vztahu trestního a správního práva k právu Evropské unie (zejména v oblasti trestání) a konceptům trestní spolupráce (evropský důkazní příkaz a zatýkací rozkaz, společné vyšetřovací týmy, Úřad evropského prokurátora aj.). Velká část obsahu se zaměřuje na konkrétní formy harmonizace, a to v oblasti boje proti praní špinavých peněz, terorismu, kyberkriminalitě, obchodování s lidmi, poškozování...
Objev podobné jako Trestní právo Evropské unie a jeho vliv na právní řád České a Slovenské republik (978-80-7502-080-2)
Evropské mezinárodní právo soukromé (978-80-7400-504-6)
Kniha - autor Monika Pauknerová, 304 stran, česky, pevná bez přebalu matná Již druhé vydání úspěšné publikace přináší především reakci na legislativní vývoj v nejdynamičtěji se rozvíjející oblasti evropského soukromého práva. Druhé vydání: * Podává souhrnný a zároveň podrobný přehled o pramenech evropského mezinárodního práva soukromého * Neopomíjí ani základní obecné otázky, jako je struktura pramenů právní úpravy a jejich vzájemné vztahy, výklad a nejvýznamnější judikáty * Je podstatně rozšířeno o nová nařízení, včetně těch, která jsou použitelná až od roku 2015 * Je určeno nejen studentům, advokátům a soudcům, ale i širší právnické veřejnosti, která se zajímá o soukromoprávní přeshraniční vztahy
Objev podobné jako Evropské mezinárodní právo soukromé (978-80-7400-504-6)
Mezinárodní právo soukromé a procesní - Michal Malacka, Lukáš Ryšavý
Publikace přibližuje základní aspekty mezinárodního práva soukromého jak z pohledu rozhodného práva v soukromoprávních vztazích s mezinárodním prvkem, tak i z pohledu mezinárodního práva civilního procesu. V současném světě ekonomické, hospodářské, kulturní a sociální provázanosti se ve stále větší míře dostávají do popředí i právní otázky, které lze pro oblast soukromého práva shrnout do tří základních: Soudy kterého státu budou danou věc rozhodovat? Podle jakého práva? Za jakých podmínek bude rozhodnutí soudu jednoho státu uznáno, případně vykonáno, na území druhého státu? Na tyto otázky odpovídá tato kniha především z pohledu práva Evropské unie, neboť dopad její zákonodárné činnosti je v oblasti mezinárodního práva soukromého zcela zásadní a neopominutelný – jedná se zejména o nařízení unifikující smluvní a mimosmluvní závazkové vztahy, problematiku rodinného práva, výživného, dědického práva a také nařízení upravující mezinárodní příslušnost soudů a uznávání a výkon rozhodnutí. Tato unijní úprava je následně doplněna o popis vnitrostátní právní úpravy mezinárodního práva soukromého a relevantních mezinárodních smluv. Autoři nabízejí zejména studentům právnických fakult, ale i širší veřejnosti přehlednou a výstižnou učebnici, která vedle teoretických poznatků přináší i pro praxi důležitý přehled o úloze a povaze norem mezinárodního práva soukromého.
Objev podobné jako Mezinárodní právo soukromé a procesní - Michal Malacka, Lukáš Ryšavý
Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva (978-80-7478-341-8)
Kniha - autor Tereza Kadlecová, 212 stran, česky, brožovaná bez přebalu matná Publikace se zabývá otázkami evropského mezinárodního práva soukromého, na které autorka nahlíží optikou pracovního práva. Kromě stručného nástinu vývoje EMPS se zaměřuje na jednotlivé prameny práva v této oblasti – v první řadě oběma základními kodifikacemi norem kolizních a norem mezinárodního práva procesního, tj. nařízeními Řím I a Brusel I. V dalším výkladu se publikace věnuje klíčové harmonizační úpravě, kterou představuje Směrnice o vysílání pracovníků, a také kolizní regulaci mimosmluvních závazkových vztahů, tj. nařízení Řím II - zejm. jeho ustanovením týkajícím se kolizní úpravy protestní akce v kolektivním vyjednávání. V závěru je pozornost věnována odpovídající české vnitrostátní úpravě, tj. relevantním aspektům ZMPS a Nového ZMPS a relevanci těchto úprav ve vztahu k výše uvedeným úpravám evropského práva.
Objev podobné jako Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva (978-80-7478-341-8)
Mezinárodní právo soukromé a procesní: Úvod do studia mezinárodního práva soukromého a rozhodčího ří (978-80-7502-519-7)
Kniha - autor Lukáš Ryšavý; Michal Malacka, 364 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá http://pemic-books.cz/ASPX/Annotation.aspx?kod=0361388
Objev podobné jako Mezinárodní právo soukromé a procesní: Úvod do studia mezinárodního práva soukromého a rozhodčího ří (978-80-7502-519-7)
Právní a politický rámec Evropské unie - Ivo Šlosarčík
Kniha Právní a politický rámec Evropské unie mapuje situaci, v jaké se Evropská unie nachází na počátku roku 2020. První část knihy je věnována analýze právního základu EU, jejím institucím, soudnímu systému a europeizaci členských států. Ve druhé části je vysvětlena zejména ekonomická a politicko-sociální dimenze evropské integrace – volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, včetně projektu eurozóny a její krize. Autor v knize reflektuje důsledky brexitu, jenž byl projevem vzrůstající asertivity jednotlivých členských států a sílících tendencí odmítat stále se zvětšující faktický vliv EU na jejich vnitrostátní politiku. Dále se autor zaměřuje na limity právně-technokratického přístupu k evropské integraci a schopnosti EU adaptovat se na vnitřní i vnější „černé labutě“ evropské integrace, jež demonstruje na změnách plynoucích z krize ekonomického vládnutí v EU, migrační krize a krize liberální demokracie v některých členských státech. Díky autorově právní a politologické erudici a dlouholetému bádání o tématu evropské integrace kniha není jen suchým popisem institucí a kompetencí EU, ale zejména pojednáním o střetávání formálních právních pravidel a politické praxe. Ivo Šlosarčík je profesorem mezinárodních teritoriálních studií a držitelem titulu Jean Monnet Chair pro obor práva EU. Působí na katedře evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V minulosti publikoval monografii analyzující transformaci kondicionality v Evropské unii, byl editorem knihy o institucionální reformě EU po Lisabonské smlouvě a autorem knihy o unijní dimenzi politického a ekonomického vývoje v Irské republice.
Objev podobné jako Právní a politický rámec Evropské unie - Ivo Šlosarčík
Harmonizace daňových systémů zemí Evropské unie - Danuše Nerudová
Publikace se ve svém čtvrtém vydání jako jediná na trhu nejen podrobně zabývá pravidly návrhu směrnice o společném konsolidovaném základu daně, ale taktéž upozorňuje na jeho nejasnosti a úskalí. Čtvrté vydání v reakci na světovou ekonomickou a finanční krizi a její dopady do daňové politiky EU navíc přináší kapitolu mapující nejnovější vývoj v oblasti možnosti jednotného zdaňování finančního sektoru v EU a dále kapitolu pojednávající o novém nástroji pro výměnu informací – FATCA. V kontextu aktuálního globálního boje daňových správ s daňovými úniky věnuje kniha pozornost i problematice BEPS. Kniha zpracovává velmi aktuální téma, které je zajímavé pro všechny, kdo se zabývají evropskou integrací, včetně akademické sféry. Publikace je však velmi užitečná i pro odborníky z daňové praxe. Podává komplexní a velmi přehledný obraz o daňovém prostředí, jež vytváří Evropská unie.
Objev podobné jako Harmonizace daňových systémů zemí Evropské unie - Danuše Nerudová
Pracovník v Evropské unii - Za prací, studiem a na dovolenou v Evropě „jen“ s právem EU - Tereza Kunertová
Monografie se zaměřuje na velmi aktuální problematiku volného pohybu osob napříč Evropskou unií. Autorka se zabývá pozitivním i negativním vymezením unijního pracovníka, tj. otázkami, kdo unijním pracovníkem je, jaká práva či povinnosti pracovníkům právo Evropské unie přináší, a s jakými překážkami se mohou pracovníci migrující za prací v rámci Evropské unie setkat. Dále řeší, co spadá pod překážky volného pohybu pracovníků a co je ponecháno na regulaci členských států. V souvislosti s negativním vymezením pojmu autorka rozlišuje mezi volným pohybem pracovníků a ekonomicky neaktivních občanů Unie. V této části podrobně rozebírá rozšiřující se fenomén dávkové turistiky občanů Unie, kdy díky expanzivní judikatuře Soudního dvora EU je pro unijní občany výhodnější i jednodušší získat (a následně udržet) status unijního pracovníka v hostitelském členském státě EU, na základě něhož mohou využít štědrých sociálních dávek v příslušných členských státech (např. vyživovací podporu při studiu). Monografie přináší podrobnou analýzu bohaté judikatorní činnosti Soudního dvora Evropské unie v dané oblasti. Kniha poskytuje praktické využití pro advokáty, státní správu, studenty právnických fakult, či občany, kteří chtějí být obeznámeni se svými právy a povinnostmi při pohybu v rámci Evropské unie.
Objev podobné jako Pracovník v Evropské unii - Za prací, studiem a na dovolenou v Evropě „jen“ s právem EU - Tereza Kunertová
Osudová setkání Československa s velmocemi na poli mezinárodního práva 1918, 1938, 1968 - Jiří Malenovský
Velmoci hrály ve 20. století důležitou roli, a to jak při utváření norem mezinárodního práva, tak při jeho uplatňování a dohledu nad jeho dodržováním. Svůj klíčový vliv uplatnily také v procesu krystalizace československého národa i jeho politického sebeurčení a u zrodu československého státu, na pozadí jimi řízené dezintegrace Rakouska-Uherska. Své představy mladému národnímu státu sdělily v tzv. Malé saintgermainské smlouvě, kterou s ním po 1. světové válce uzavřely. Velmocenské normativní poselství se nicméně dramaticky míjelo s názory českých a slovenských politických sil. Tato diskrepance negativně poznamenala pozici Československa v jeho pozdějších konfliktech s výbojným, antisystémovým nacistickým Německem a hegemonistickým Sovětským svazem. V obou případech čelilo Československo hrubým porušením mezinárodního práva, s nimiž se v rámci svých možností muselo vypořádat. Následná mezinárodněprávní kvalifikace obou konfliktních situací i chování jedné či druhé útočné velmoci Československem byla však poznamenána schematičností, politickou utilitárností i dobovými ideologickými kánony a v důsledku toho inkoherencí a určitou ublíženeckou sebestředností. Promítal se do ní imperativně pociťovaný politický zájem obhájit před mezinárodním společenstvím vnitrostátněprávní tezi kontinuity nezávislého československého státu, jemuž se musely podřídit mezinárodněprávní vývody. Realitu měla překrýt nebývale rozsáhlá právní fikce, v níž se ukryly celé roky, ba desetiletí československých dějin, i fatální selhání tehdejších národních elit. V souladu s tím prosazovala československá pozice bezvýhradnou počáteční neplatnost a právní neexistenci relevantních mezinárodních smluv, a to Mnichovské dohody (1938) i Smlouvy o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa (1968), jež v mezinárodním prostředí rezonovala s velkými obtížemi a nevedla ani k jasnému popisu protiprávního chování agresivní velmoci i následků takového chování. Na rozdíl od současné historické literatury, která se s předlistopadovými analýzami dějinných zlomových událostí v Československu věcně vypořádala a korigovala je, česká ani slovenská literatura mezinárodního práva to dosud neučinila. Mají být proto i nyní obhajovány, tradovány a vyučovány teze, které vycházejí z poměrů, v nichž mezinárodní právo představovalo pouhý nástroj v rukou totalitních ideologů a politiků? Kniha na tuto otázku odpovídá záporně a předkládá k zavedeným tezím kritickou alternativu.
Objev podobné jako Osudová setkání Československa s velmocemi na poli mezinárodního práva 1918, 1938, 1968 - Jiří Malenovský
Komentář k vybrané judikatuře Soudního dvora Evropské unie - David Sehnálek
Publikace představuje nejvýznamnější případy řešené Soudním dvorem Evropské unie za více než 40 let jeho existence, které zásadním způsobem přispěly k formování nejdříve Evropského společenství, nyní i Evropské unie a jejich práva. Anotace 2. doplň. a přeprac. vydání: Tento komentář obsahuje především případy, které jsou probírány v prvním semestru výuky předmětu Právo Evropské unie na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Jde o ty nejvýznamnější případy řešené Soudním dvorem Evropské unie za více než 60 let jeho existence, které zásadním způsobem přispěly k formování nejdříve Evropského společenství, nyní i Evropské unie a jejich právního řádu. Případy, které byly do tohoto díla zařazeny, tak představují to nejlepší ze zlatého fondu judikatury této instituce.
Objev podobné jako Komentář k vybrané judikatuře Soudního dvora Evropské unie - David Sehnálek
Tuin 60916 Vlajka Evropské Unie - 120 cm x 80 cm
Vlajka FLAGMASTER® vyrobená z robustního 75D polyesteru je absolutní upoutávkou ve vaší zahradě, na večírcích nebo dokonce i na sportovních akcích. Na levé straně je vyztužená bílým lemem se dvěma stabilními kovovými kroužky k připevnění na vlajkový stožár. Okraj vlajky je ušit dvojitým švem. potisk sítotiskem zajišťuje vysokou barevnou brilanci. Technické údaje: vlajka: Evropska unie rozměr: 120 cm x 80 cm materiál: 75D polyester Obsah balení: 1x vlajka
Objev podobné jako Tuin 60916 Vlajka Evropské Unie - 120 cm x 80 cm
Evropské právo 2 - Naděžda Šišková
Publikace je sondou do tradičních institutů materiálního práva EU (realizace čtyř základních svobod a právo hospodářské soutěže) a zároveň se zaměřuje na relativně nové oblasti, které se v poslední době dynamicky rozvíjejí. Širší dimenze je vyhrazena otázkám prostoru svobody, bezpečnosti a práva. Učebnice přináší srozumitelný výklad a přiblížení relevantní judikatury.
Objev podobné jako Evropské právo 2 - Naděžda Šišková
Právní a politický systém Evropské unie (978-80-7552-534-5)
Kniha - autor Ivo Šlosarčík, 376 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Kniha Právní a politický systém Evropské unie mapuje situaci, v jaké se Evropská unie nachází na počátku roku 2017. První část knihy je věnována analýze právního základu EU, jejím institucím a soudnímu systému. Ve druhé části je vysvětlen zejména proces ekonomické dimenze evropské integrace – volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, včetně projektu eurozóny a její krize. Autor se v knize zaměřil především na implementaci Lisabonské smlouvy a změny evropské integrace v důsledku krize ekonomického vládnutí v EU, migrační krize a krize liberální demokracie v některých členských státech. Demonstruje narůstání faktického vlivu EU na vnitrostátní politiku jednotlivých členských států i za hranice očekávané Lisabonskou smlouvou, ale zároveň i sílící tendence tento vliv odmítat, jejichž extrémním projevem bylo britské referendum o vystoupení z EU a navazující jednání o brexitu. Díky autorově...
Objev podobné jako Právní a politický systém Evropské unie (978-80-7552-534-5)
Harmonizace daňových systémů zemí Evropské unie (978-80-7478-626-6)
Kniha - autor Danuše Nerudová, 344 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá Publikace se ve svém čtvrtém vydání jako jediná na trhu nejen podrobně zabývá pravidly návrhu směrnice o společném konsolidovaném základu daně, ale taktéž upozorňuje na jeho nejasnosti a úskalí. Čtvrté vydání v reakci na světovou ekonomickou a finanční krizi a její dopady do daňové politiky EU navíc přináší kapitolu mapující nejnovější vývoj v oblasti možnosti jednotného zdaňování finančního sektoru v EU a dále kapitolu pojednávající o novém nástroji pro výměnu informací – FATCA. V kontextu aktuálního globálního boje daňových správ s daňovými úniky věnuje kniha pozornost i problematice BEPS. Kniha zpracovává velmi aktuální téma, které je zajímavé pro všechny, kdo se zabývají evropskou integrací, včetně akademické sféry. Publikace je však velmi užitečná i pro odborníky z daňové praxe. Podává komplexní a velmi přehledný obraz o daňovém prostředí, jež vytváří Evropská unie.
Objev podobné jako Harmonizace daňových systémů zemí Evropské unie (978-80-7478-626-6)
Kniha pozitivní energie ve dvaceti čtyřech jazycích Evropské unie - Václav Budinský
Po předchozím úspěšném a dnes již prakticky vyprodaném vydání z roku 2020, které vyšlo v angličtině, čínštině, španělštině, ruštině, němčině, francouzštině a češtině, přichází "Kniha pozitivní energie" hned ve dvaceti čtyřech jazycích! Kniha vznikla u příležitosti českého předsednictví Evropské unie ve druhé půli roku 2022. Jak píše autor, "publikace obsahuje sedmdesát slov, vyjadřujících dobro, a sedmdesát obrazů, které s nimi tvoří jeden celek. Tato kombinace vyvolává v čtenářích pozitivní pocity, zvyšuje imunitu a v některých případech i odstraňuje řadu tělesných a psychických problémů." A jak si můžete přečíst na zadní straně obálky ve všech jazycích EU: Tato kniha může změnit váš život...
Objev podobné jako Kniha pozitivní energie ve dvaceti čtyřech jazycích Evropské unie - Václav Budinský
Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva (978-80-247-3567-2)
Elektronická kniha - autor Ivo Šlosarčík, Zuzana Kasáková, kolektiv a, 248 stran Kniha Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva, připravená autorským kolektivem z katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, analyzuje z perspektivy nového institucionalismu změny Evropské unie po přijetí Lisabonské smlouvy. Autoři si kladou za cíl zhodnotit dopady institucionální reformy, její nedodělky a odpovědět na otázku, zda se postlisabonská Evropská unie bude moci místo dalších institucionálních změn soustředit na obsah svých aktivit.
Objev podobné jako Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva (978-80-247-3567-2)
Podívejte se také
- Mašková Tereza: Svět je málo růžový - CD (5054197368028)
- JIRI MODELS gumovací, v setu Mickey - balení 2 ks
- JIRI MODELS fumovací, v setu Dinosauři - balení 2 ks
- Kerndl Laďa, Kerndlová Tereza: Swingové vánoce - CD (310525-2)
- Tereza, etiketa pro dívky (978-80-242-7292-4)
- Marie Tereza Charlotta Bourbon (978-80-263-0453-1)
- Trestní právo Evropské unie (978-80-7502-375-9)
- Unie ve stínu brexitu (978-80-7542-068-8)
- Mezinárodní právo soukromé Evropské unie (978-80-7598-123-3)
- Právní a politický systém Evropské unie (978-80-7552-534-5)
- Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva (978-80-247-3567-2)
- jiri schelinger f r cech hrrr na ne nam se libi cd
- Vnitřní a vnější dimenze bezpečnosti Evropské unie (978-80-7277-576-7)
- symfonicky orchestr hl m prahy fok jiri belohlavek dvorak suk orchestralni skladby cd
- Trestněprávní ochrana finančních zájmů Evropské unie: Právní instituty (978-80-7400-868-9)
- Unie blízká i vzdálená: Publikace č.11/2014 (978-80-87806-08-1)
- Právní a politický rámec Evropské unie - 5. vydání (978-80-759-8624-5)
- Specifika výkladu práva Evropské unie a jeho vnitrostátní důsledky (978-80-7400-741-5)
- Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie (978-80-7478-982-3)
- Fiskální politika v prostředí Evropské hospodářské a měnové unie (978-80-7400-526-8)
- Poskytování peněžních prostředků: z rozpočtu Evropské unie a finančních mechanismů v České republice (978-80-7502-435-0)
- Trestní právo Evropské unie a jeho vliv na právní řád České a Slovenské republik (978-80-7502-080-2)