Kde se rozmanitost setkává s hodnotou - Katalo.cz
Gotická tvrz Cuknštejn - vystřihovánky
Nové vydání gotické tvrze Cuknštejn. Měřítko u modelu je 1:120. U modelu byla kompletně přepracována grafika, přidáno pár detailů. Rovněž jsme opravili drobné chyby, které byly v původním vydání. Aktualizaci modelu provedl Tomáš Hrebík.
Podívejte se také Chrám i tvrz
Gotická tvrz Cuknštejn (8590632003156)
Papírový model vhodný pro holky i kluky, vhodné od 4 let
Podívejte se také Gotická tvrz Cuknštejn (8590632003156)
Chrám i tvrz
Audiokniha MP3 Pavel Eisner, čte Karel Höger Nahrávka o češtině a jejích krásách. Audiokniha je výběrem nejzajímavějších fejetonů, esejí a glosů z Eisnerova díla.
Podívejte se také Tvrz (978-80-7505-415-9)
Podívejte se také
Chrám i tvrz
Audiokniha MP3 Pavel Eisner, čte Miroslav Horníček O tom, jak žije jazyk český v národě a jak my v něm Chrám i tvrz - audiokniha obsahuje rozhlasovou nahrávku z roku 1981. Autor Pavel Eisner. Čte Miroslav Horníček. Režie Markéta Jahodová. Kniha Pavla Eisnera je poutavým vyprávěním o naší mateřštině, úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi. Krátké kapitoly Eisnerovy knihy věcně a vtipně, s humorem a ironií přibližují češtinu „poklepem i poslechem“. Ideálním vypravěčem – tlumočníkem Eisnerova populárně naučného textu se stal v rozhlasové nahrávce Miroslav Horníček. „Kterou češtinu vlastně milujete? Češtinu Jaroslava Vrchlického? Karla Jaromíra Erbena? Tómy ze Štítného? Františka Halase? Boženy Němcové? Češtinu Poučení o zahájení řízení při schvalování propůjčování nádob na popel? Češtinu z Židovských pecí na pražském Vítkově? Češtinu buláckou? Češtinu nářečí hanáckého? Slováckého? Či snad lašského? Češtinu podřečí hrozenkovského? Aha, já vím: milujete...
Objev podobné jako Chrám i tvrz
Tvrz - Václav Šorel
Kultovní komiksový seriál v beletristické podobě! Komiksový seriál Tvrz vycházel v časopise ABC v letech 1980–1981 s kultovními ilustracemi Františka Kobíka. Název odkazuje k tvrzi v jihočeské Lásenici, dříve Hlásenici, která byla vypálena a srovnána se zemí bezprostředně před bitvou u Lipan. Nejednoznačná pověst o jejím zániku autora natolik zaujala, že hlavního hrdinu knihy, pilota Martina Hrubého, nechal propadnout v čase právě do 15. století, do období husitských válek. Martin Hrubý si na nenadálou situaci poměrně rychle zvykne a spolu se statečným panem Jindřichem, zbrojnošem Matoušem a krásnou Johankou se snaží hlásenickou tvrz ubránit před loupežníky najatými panem Menhartem.
Objev podobné jako Tvrz - Václav Šorel
Kdo nemaká, nežere - Jakub Tvrz
Přesná pozorování, nevšední zamyšlení i osvěžující naivita. Občas specifický humor, občas slzy. A nejedna prazvláštní chvíle v obyčejném světě, který možná není tak špatný, jak se zdá. To všechno se vešlo do čtyřiadvaceti povídek nadějného mladého autora, jehož tvorbu ocenila známá jména české literární a publicistické scény.
Objev podobné jako Kdo nemaká, nežere - Jakub Tvrz
Za hradbami tvrze - Vítězslav Štefl
Autorské skladby Vitězslava Štefla na motivy středověkých melodií pro sólovou kytaru. Díky originálnímu stylu autora se můžete ponořit do doby plné rytířů, soubojů i hradních bálů. Skladby jsou rozepsány jak v notovém záznamu, tak tabulatuře a jsou doplněny o QR kódy s odkazem na MP3 k poslechu.
Objev podobné jako Za hradbami tvrze - Vítězslav Štefl
Tvrz (978-80-7505-415-9)
Kniha - autor Václav Šorel, 208 stran, česky, pevná s přebalem lesklá Komiksový seriál Tvrz vycházel v časopise ABC v letech 1980–1981 s kultovními ilustracemi Františka Kobíka. Název odkazuje k tvrzi v jihočeské Lásenici, dříve Hlásenici, která byla vypálena a srovnána se zemí bezprostředně před bitvou u Lipan. Nejednoznačná pověst o jejím zániku autora natolik zaujala, že hlavního hrdinu knihy, pilota Martina Hrubého, nechal propadnout v čase právě do 15. století, do období husitských válek. Martin Hrubý si na nenadálou situaci poměrně rychle zvykne a spolu se statečným panem Jindřichem, zbrojnošem Matoušem a krásnou Johankou se snaží hlásenickou tvrz ubránit před loupežníky najatými panem Menhartem.
Objev podobné jako Tvrz (978-80-7505-415-9)
Chrám i tvrz: Kniha o češtině
Audiokniha na CD - autor Pavel Eisner, čte Miroslav Horníček O tom, jak žije jazyk český v národě a jak my v něm. Čte Miroslav Horníček Kniha Pavla Eisnera je poutavým vyprávěním o naší mateřštině, úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi. Krátké kapitoly Eisnerovy knihy věcně a vtipně, s humorem a ironií přibližují češtinu „poklepem i poslechem“. Ideálním vypravěčem – tlumočníkem Eisnerova populárně naučného textu se stal v rozhlasové nahrávce Miroslav Horníček. Rozhlasová nahrávka z roku 1981 „Kterou češtinu vlastně milujete? Češtinu Jaroslava Vrchlického? Karla Jaromíra Erbena? Tómy ze Štítného? Františka Halase? Boženy Němcové? Češtinu Poučení o zahájení řízení při schvalování propůjčování nádob na popel? Češtinu z Židovských pecí na pražském Vítkově? Češtinu buláckou? Češtinu nářečí hanáckého? Slováckého? Či snad lašského? Češtinu podřečí hrozenkovského? Aha, já vím: milujete to všechno dohromady, vyjma leda to Poučení o zahájení řízení při...
Objev podobné jako Chrám i tvrz: Kniha o češtině
Encyklopedie českých tvrzí I. (A-J)
Moderně pojednaná, bohatě ilustrovaná publikace vyplňuje bílé místo v nabídce odborné a populárně naučné literatury, zaměřené na sídla nižší šlechty. Publikace je dělena do dvou oddílů. První oddíl zahrnuje obecně historický a stavební popis vzniku, vývoje a typů sídel a tvrzí (včetně přechodných typů) od 11. do 17. století (s důrazem na stavby 14.-16. století).
Objev podobné jako Encyklopedie českých tvrzí I. (A-J)
Tvrz (978-80-750-5415-9)
Elektronická kniha - autor Václav Šorel, 208 stran Komiksový seriál Tvrz vycházel v časopise ABC v letech 1980–1981 s kultovními ilustracemi Františka Kobíka. Název odkazuje k tvrzi v jihočeské Lásenici, dříve Hlásenici, která byla vypálena a srovnána se zemí bezprostředně před bitvou u Lipan. Nejednoznačná pověst o jejím zániku autora natolik zaujala, že hlavního hrdinu knihy, pilota Martina Hrubého, nechal propadnout v čase právě do 15. století, do období husitských válek. Martin Hrubý si na nenadálou situaci poměrně rychle zvykne a spolu se statečným panem Jindřichem, zbrojnošem Matoušem a krásnou Johankou se snaží hlásenickou tvrz ubránit před loupežníky najatými panem Menhartem.
Objev podobné jako Tvrz (978-80-750-5415-9)
Chrám i tvrz - Pavel Eisner - audiokniha
Audiokniha: Chrám i tvrz - audiokniha obsahuje rozhlasovou nahrávku z roku 1981. Autor Pavel Eisner. Čte Miroslav Horníček. Režie Markéta Jahodová. O tom, jak žije jazyk český v národě a jak my v něm. Kniha Pavla Eisnera je poutavým vyprávěním o naší mateřštině, úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi. Krátké kapitoly Eisnerovy knihy věcně a vtipně, s humorem a ironií přibližují češtinu „poklepem i poslechem“. Ideálním vypravěčem – tlumočníkem Eisnerova populárně naučného textu se stal v rozhlasové nahrávce Miroslav Horníček. „Kterou češtinu vlastně milujete? Češtinu Jaroslava Vrchlického? Karla Jaromíra Erbena? Tómy ze Štítného? Františka Halase? Boženy Němcové? Češtinu Poučení o zahájení řízení při schvalování propůjčování nádob na popel? Češtinu z Židovských pecí na pražském Vítkově? Češtinu buláckou? Češtinu nářečí hanáckého? Slováckého? Či snad lašského? Češtinu podřečí hrozenkovského? Aha, já vím: milujete to všechno dohromady, vyjma leda to Poučení o zahájení řízení při schvalování…“ (Kapitola úvodní aneb O jedné velké fikci) Pavel Eisner (1889-1958) se zapsal do české kultury především monumentálním souborem popularizačních esejů Chrám i tvrz (1946) a knížkou Čeština poklepem a poslechem (1948). Eisnerův sloh připomíná trochu sbírky Rudolfa II., pro něž bylo cenné všechno, co odráželo bohatost a mnohost světa včetně jeho unikátů a kuriozit… Obě Eisnerovy základní práce bohemistické měly u čtenářů mimořádně silný ohlas a co je hlavní, knížky vešly do širšího kulturního povědomí a udržely se v něm dodnes, třebaže potom dlouho nebyly vydávány. (prof. Alexandr Stich, bohemista a textolog)
Objev podobné jako Chrám i tvrz - Pavel Eisner - audiokniha
Chrám i tvrz - Pavel Eisner - audiokniha
Audiokniha: Nahrávka o češtině a jejích krásách. Audiokniha je výběrem nejzajímavějších fejetonů, esejí a glosů z Eisnerova díla.
Objev podobné jako Chrám i tvrz - Pavel Eisner - audiokniha
Tvrz: Bojující Solidarita - podzemní armáda - Janke Igor
O existenci polského společenského a odborářského hnutí Solidarita z osmdesátých let ví asi každý. Méně lidí už nejspíš slyšelo o tom, že v Polsku po nastolení stanného práva v prosinci 1981 vznikla v polské Vratislavi ještě jiná Solidarita: Bojující Solidarita, která se postupem času rozšířila do mnoha dalších polských měst. Byla nejbojovnější, nejlépe zakonspirovaná a nejfunkčnější opoziční organizace, která působila komunistické moci nejvíc potíží. Odvolávala se na podzemní legendu Zemské armády, která působila na polském území za německé okupace v době druhé světové války. Mnozí z nich byli dětmi vojáků této armády a jiných útvarů, bojujících za svobodné, nezávislé Polsko i po roce 1945, vnuky Piłsudského legionářů a pravnuky povstalců z devatenáctého století.Jak píše novinář Igor Janke v knize „Tvrz. Bojující Solidarita – podzemní armáda“, měla „jasný politický cíl – svržení komunismu a dosažení opětovné nezávislosti Polska a ostatních zotročených národů komunistického bloku“. Kniha obsahuje dramatické příběhy těch, kdo v Bojující Solidaritě působili, a znovu nastoluje řadu otázek, které nepřestaly být v Polsku ani u nás aktuální ani pětadvacet let po pádu komunistického režimu.
Objev podobné jako Tvrz: Bojující Solidarita - podzemní armáda - Janke Igor
Kdo nemaká, nežere - Jakub Tvrz - e-kniha
eBook: Přesná pozorování, nevšední zamyšlení i osvěžující naivita. Občas specifický humor, občas slzy. A nejedna prazvláštní chvíle v obyčejném světě, který možná není tak špatný, jak se zdá. To všechno se vešlo do čtyřiadvaceti povídek nadějného mladého autora, jehož tvorbu ocenila známá jména české literární a publicistické scény.
Objev podobné jako Kdo nemaká, nežere - Jakub Tvrz - e-kniha
Dělostřelecké tvrze – Čs. opevnění 1935–1938 - Jiří Suchánek
Pilíře prvorepublikové obrany proti Hitlerovi – zrození ŘOP, plány a výstavba, osádky, objekty a podzemí, poválečný vývoj. Vše o objektech, které měly sehrát klíčovou úlohu za Mobilisace 1938. Kilometry podzemních chodeb, rozlehlé kasárenské sály a muniční sklady, hluboké výtahové šachty a zdánlivě nekonečná schodiště vedoucí k pěchotním či dělostřeleckým srubům. Tak by se ve stručnosti dala popsat tvrz coby hlavní opěrný bod prvorepublikového opevnění. Ve skutečnosti však šlo o komplex nepoměrně složitější. Jen samotné jeho umístění v terénu představovalo náročný a zdlouhavý proces stejně jako jeho vyprojektování a stavba, nemluvě o vybavení zbraněmi či instalaci vzduchotechniky a dalších systémů nezbytných pro dosažení plné bojeschopnosti. I když se tvrze pro nedostatek času do této fáze nikdy nedostaly, stále představují unikátní technickou památku, která si zaslouží naši pozornost. Bouda, Hanička, Adam, Dobrošov nebo Smolkov, to jsou jen některá ze jmen tvrzí, jež nesmazatelně vstoupily do historie, i když jejich osádky svou úlohu nemohly nikdy naplnit. Pojďte s námi nahlédnout do jejich historie i současnosti.Autorem publikace je JIří Suchánek, šéfredaktor magazínu 2. světová a autor knih Mobilizace ve fotografii, Finanční stráž ve fotografii a dalších knih s vojensko historickou tematikou. Detailně o stavbě Hledání vhodných materiálů pro čs. opevnění a jejich zkoušky Stav v září 1938 Improvizovaná dělostřelecká výzbroj a příprava na střet s nepřítelem Dokumenty a fotografie Dobové plány a mapy doplňují soudobé snímky z tvrzí Bouda, Horka a Ježová hora Sruby a podzemí Podrobný popis jednotlivých součástí tvrze a způsobu jejího fungování
Objev podobné jako Dělostřelecké tvrze – Čs. opevnění 1935–1938 - Jiří Suchánek
Tajemství našich hradů, pevností a tvrzí - Novák Jan A.
Hrady, pevnosti a tvrze jsou místa se silnou energií. Právě zde se soustředila světská i duchovní moc, tvořily se osudy krajů i zemí, křížily životní cesty mnoha mimořádných osobností, hromadil majetek, ale také se tu kuly pikle, mučilo a umíralo násilnou smrtí. I proto mnoho sídel obestírají různé záhady, nezřídka temné.
Objev podobné jako Tajemství našich hradů, pevností a tvrzí - Novák Jan A.
Chrám i tvrz (978-80-7597-790-8)
Kniha - autor Pavel Eisner, 768 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Poutavé vyprávění o naší mateřštině, o úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi. Krátké kapitoly věcně, vtipně, kriticky, ale vždy s láskou a obdivem popisují naše vyjadřování. Proslulé dílo, jež je nejen odborným výkladem, ale především vyznáním lásky k českému jazyku. Na téměř osmistech stranách autor analyzuje s neutuchajícím humorem češtinu z hlediska mluvnického i slohového.
Objev podobné jako Chrám i tvrz (978-80-7597-790-8)
České hrady, zámky a tvrze V. - Franz Alexander Heber
Pátá část přehledu panských sídel v Čechách zahrnuje okolo sto třiceti objektů z území, jež se přibližně shoduje s oblastí označovanou dnes jako Východní Čechy. Heber popisuje sídla, jež v jeho době byla ještě rozsáhle dochovaná, stejně jako ta, která byla porůznu přebudována, či je bylo možné odhalit pouze podle nepatrných stop, anebo již zcela zanikla a nezbyly po nich mnohdy ani listinné zmínky. Svazku Východní Čechy dominují nejznámější lokality jako Bradlec a Kumburk, Pardubice a Kunětická Hora, Lichnice, Lanšperk, Trosky či Žamberk. Stručněji autor dále prezentuje a kresbami, rytinami a spoustou poznámek ilustruje podobu a historii mnoha menších sídel, jejichž význam se průběhem času často výrazně měnil.
Objev podobné jako České hrady, zámky a tvrze V. - Franz Alexander Heber
České hrady, zámky a tvrze I. - Franz Alexander Heber
Český překlad proslulého a sběratelsky ceněného sedmisvazkového díla o českých hradech Böhmens Burgen, Vesten und Bergslösser z poloviny 19. století. Cyklus je uspořádán na rozdíl od původního německého vydání do pěti svazků po jednotlivých krajích. Důraz je kladen na vysokou kvalitu reprodukce nádherných rytin, pro které je dílo obzvlášť ceněno.
Objev podobné jako České hrady, zámky a tvrze I. - Franz Alexander Heber
Hrady a tvrze západních Čech - Jan Vizner, Jan Herman
Hrady v krajině spolehlivě upoutají naši pozornost. Patříte-li mezi obdivovatele majestátnosti kamenných svědků minulosti a nespokojíte-li se s tím, co vám o nich sdělí turistický průvodce, pak držíte v rukou správnou knihu. Je vystavěná na fundovaných textech archeologa Jana Viznera a kresebných rekonstrukcích Jana Heřmana. Najdete v ní kapitoly věnované známým turistickým cílům (Rabí, Loket aj.), ale i místům, jejichž krása zůstává i dnes mnohým skryta (za všechny jmenujme Starý Rybník či Volfštejn).
Objev podobné jako Hrady a tvrze západních Čech - Jan Vizner, Jan Herman
Hrady a tvrze západních Čech - Jan Vizner - e-kniha
eBook: Hrady, hrádky a tvrze v krajině spolehlivě upoutají naši pozornost. Patříte-li mezi obdivovatele majestátnosti kamenných svědků minulých časů a nespokojíte-li se s tím, co vám o nich sdělí standardní turistický průvodce, pak držíte v rukou tu správnou knihu. Nesnaží se být vyčerpávajícím odborným pojednáním, přesto chce širší veřejnosti poodhalit tajemství středověké architektury v západočeském regionu a nezůstat jen na povrchu. Najdete v ní kapitoly věnované známým cílům turistických tras – hradům, jako je Rabí, Loket, Velhartice aj. Ale současně se seznámíte i s místy, jejichž krása zůstává i dnes uchráněna před nájezdy dychtivých turistů – za všechny jmenujme třeba Starý Rybník, Volfštejn či tvrz Zavlekov. Kniha je vystavěna na kresebných rekonstrukcích a retrokresbách malíře a publicisty Jana Heřmana a na fundovaném textu archeologa Jana Viznera. Současný stav zachycují nevšední fotografie památek od Petra Fabiana. Autoři vychází z úsilí předchozích generací historiků a badatelů a navazují na nové výsledky v oblasti kastelologie.
Objev podobné jako Hrady a tvrze západních Čech - Jan Vizner - e-kniha
Na hradech a tvrzích - Dejmal Miroslav, Procházka Jan Rudolf
Před několika desítkami let se začal v Čechách a na Moravě rozvíjet obor vědy o hradech, zvaný kastellologie. Jedním z průkopníků této historické disciplíny se stal právě doc. Ing PhDr. Miroslav Plaček (nar. 1943), český kastellolog, archeolog a vysokoškolský učitel, původním vzděláním i povoláním strojař, absolvent VUT v Brně v letech 1960-1965. Již záhy jej však začaly vábit historické vědy. Do ohniska jeho zájmu se hned z počátku dostaly vrcholně středověké hrady, zejména moravské. Později se však jeho zájem rozšířil i na problematiku českou, slovenskou, rakouskou, a dokonce středomořskou. Určujícím momentem pro něj byla dlouholetá spolupráce s naším předním archeologem Zdeňkem Měřínským. V letech 1989-1995 si našel čas na dvouoborové studium historie a archeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, což mu umožnilo dovršení profesionalizace. Krom desítek či spíše stovek odborných studií a článků přispěl zejména skvěle připravenou Ilustrovanou encyklopedií moravských hradů, hrádků a tvrzí (2001) a spolu s Martinem Bónou Encyklopedií slovenských hradů (2007).
Objev podobné jako Na hradech a tvrzích - Dejmal Miroslav, Procházka Jan Rudolf
Zříceniny hradů, tvrzí - Západní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Druhé, aktualizované vydání opět představuje ve výpravné publikaci zříceniny na území západních Čech, a to na více než 600 barevných (převážně z let 2022-24) fotografiích 77 známých i málo známých lokalit. Kniha obsahuje množství odborných perokresbových nákresů, detailní popis přístupu a samozřejmě fundovaný nástin historie památky s popisem stavebního vývoje od jejího vzniku až do současnosti. Celá kniha je v příloze přeložena do angličtiny. Publikace navazuje na již vydanou řadu knih z ostatních krajů Čech, které jsou stále v prodeji u dobrých knihkupců.
Objev podobné jako Zříceniny hradů, tvrzí - Západní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Severní Čechy - Viktor Sušický
ZŘÍCENINY HRADŮ, TVRZÍ A ZÁMKŮ - SEVERNÍ ČECHY je závěrečným dílem série knih o těchto památkách na našem území. Svým rozsahem 388 stran je tato kniha nejobsáhlejší ze všech již dříve vydaných dílů. Představujeme v ní, na několika stovkách fotografií, 84 lokalit z této mimořádně rozsáhlé a členité části naší vlasti. Kromě barevných fotografií, které dokumentárním způsobem přibližují stav památky v současnosti jsou jednotlivé kapitoly (stejně jako v předchozích již publikovaných dílech - střední Čechy, jižní Čechy, západní Čechy a východní Čechy)doplněny kvalitními perokresbami hmotových rekonstrukcí, plánů, schémat a samozřejmě erudovaným textem o historii, architektonickém vývoji a popisu přístupu. Celý text je pro zahraniční čtenáře přeložen do AJ.
Objev podobné jako Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Severní Čechy - Viktor Sušický
České hrady, zámky a tvrze IV. - Franz Alexander Heber
Čtvrtá část přehledu panských sídel v Čechách přináší na sto padesát objektů z území, jež se přibližně shoduje s oblastí označovanou dnes jako střední Čechy. Heber popisuje jak sídla, jež v jeho době byla ještě rozsáhle dochovaná, tak ta, která byla porůznu přebudována či je bylo možné odhalit pouze podle nepatrných stop, anebo již zcela zanikla a nezbyly po nich mnohdy ani listinné zmínky. Ve svazku Střední Čechy dominují především proslulé lokality jako pražský Vyšehrad, hrady Karlštejn a Křivoklát, Kokořín, Týřov, Žebrák a Točník. Stručněji či podrobněji autor dále prezentuje a kresbami, rytinami a spoustou poznámek ilustruje podobu a historii menších sídel, jejichž význam se průběhem času často výrazně měnil.Vydání knihy podpořilo hlavní město Praha.
Objev podobné jako České hrady, zámky a tvrze IV. - Franz Alexander Heber
GiGwi art. 8212 Foamer Dumbbell činka tvrz. pěny zel.
Tato činka je vhodná pro aportování a hry v přírodě. Plave i skáče. Je vyrobená z tvrzené pěny.
Objev podobné jako GiGwi art. 8212 Foamer Dumbbell činka tvrz. pěny zel.
Hrady a tvrze západních Čech (978-80-264-4117-5)
Elektronická kniha - autor Jan Vizner, 176 stran, česky Hrady, hrádky a tvrze v krajině spolehlivě upoutají naši pozornost. Patříte-li mezi obdivovatele majestátnosti kamenných svědků minulých časů a nespokojíte-li se s tím, co vám o nich sdělí standardní turistický průvodce, pak držíte v rukou tu správnou knihu. Nesnaží se být vyčerpávajícím odborným pojednáním, přesto chce širší veřejnosti poodhalit tajemství středověké architektury v západočeském regionu a nezůstat jen na povrchu. Najdete v ní kapitoly věnované známým cílům turistických tras – hradům, jako je Rabí, Loket, Velhartice aj. Ale současně se seznámíte i s místy, jejichž krása zůstává i dnes uchráněna před nájezdy dychtivých turistů – za všechny jmenujme třeba Starý Rybník, Volfštejn či tvrz Zavlekov. Kniha je vystavěna na kresebných rekonstrukcích a retrokresbách malíře a publicisty Jana Heřmana a na...
Objev podobné jako Hrady a tvrze západních Čech (978-80-264-4117-5)
TVRZ Bojující solidarita - podzemní armáda (978-80-905942-5-8)
Kniha - autor Igor Janke, 298 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá O existenci polského společenského a odborářského hnutí Solidarita z osmdesátých let ví asi každý. Méně lidí už nejspíš slyšelo o tom, že v Polsku po nastolení stanného práva v prosinci 1981 vznikla v polské Vratislavi ještě jiná Solidarita: Bojující Solidarita, která se postupem času rozšířila do mnoha dalších polských měst. Byla nejbojovnější, nejlépe zakonspirovaná a nejfunkčnější opoziční organizace, která působila komunistické moci nejvíc potíží. Odvolávala se na podzemní legendu Zemské armády, která působila na polském území za německé okupace v době druhé světové války. Mnozí z nich byli dětmi vojáků této armády a jiných útvarů, bojujících za svobodné, nezávislé Polsko i po roce 1945, vnuky Piłsudského legionářů a pravnuky povstalců z devatenáctého století. Jak píše novinář Igor Janke v knize „Tvrz. Bojující Solidarita – podzemní armáda“, měla „jasný politický cíl – svržení...
Objev podobné jako TVRZ Bojující solidarita - podzemní armáda (978-80-905942-5-8)
Tvrze, hrady a zámky jižních Čech - Daniel Kovář, Martina Sudová
Jižní Čechy jsou vyhledávanou turistickou oblastí. Zájemci o historické památky zde naleznou hustou síť hradů, zámků i drobnějších panských sídel. Jednou z dosud méně známých lokalit je z tohoto pohledu stále severní cíp Jihočeského kraje, území při soutoku dvou největších jihočeských řek Vltavy a Lužnice. Kniha přináší podrobné informace o historických objektech , popis jejich vzniku a vývoje i příběhy osudů jejich majitelů.
Objev podobné jako Tvrze, hrady a zámky jižních Čech - Daniel Kovář, Martina Sudová
Tajemství našich hradů, pevností a tvrzí (978-80-7633-704-6)
Kniha - autor Jan A. Novák, 328 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá Hrady, pevnosti a tvrze jsou místa se silnou energií. Právě zde se soustředila světská i duchovní moc, tvořily se osudy krajů i zemí, křížily životní cesty mnoha mimořádných osobností, hromadil majetek, ale také se tu kuly pikle, mučilo a umíralo násilnou smrtí. I proto mnoho sídel obestírají různé záhady, nezřídka temné.
Objev podobné jako Tajemství našich hradů, pevností a tvrzí (978-80-7633-704-6)
Tajemství našich hradů, zámků a tvrzí (978-80-7633-704-6)
Elektronická kniha - autor MUDr. Jan A. Novák, 328 stran, česky Hrady, pevnosti a tvrze jsou místa se silnou energií. Právě zde se soustředila světská i duchovní moc, tvořily se osudy krajů i zemí, křížily životní cesty mnoha mimořádných osobností, hromadil se majetek, ale také se tu kuly pikle, mučilo se a umíralo násilnou smrtí. I proto mnoho sídel obestírají různé záhady, nezřídka temné.
Objev podobné jako Tajemství našich hradů, zámků a tvrzí (978-80-7633-704-6)
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 3 - Milan Mysliveček
Třetí díl "Erbovní mapy" pokrývá území severovýchodně od Kolína a Poděbrad na rozhraní středních a východních Čech. Na východě jsou šlechtická sídla graficky zmapována až k Pardubicím a Hradci Králové, na severu se podíváme do okolí Jičína, Sobotky a Nové Paky. Mapa graficky zobrazuje dosud stojící zámky, hrady a tvrze této oblasti. Sídla, která se nedochovala, jsou většinou zaznamenána pouze příslušnou značkou. Významnější z nich jsou zakreslena nikoliv jako zříceniny, ale v ideální podobě z časů jejich zašlé slávy. Jednotliví stavebníci z řad šlechty či církevních a světských organizací jsou zde představeni pomocí svých erbů. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně vycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 3 - Milan Mysliveček
Hrady, zámky a tvrze Království českého - 5.díl Podkrkonoší - August Sedláček
Reprint historického vydání díla o dějinách hradů, zámků a tvrzí v dané oblasti.
Objev podobné jako Hrady, zámky a tvrze Království českého - 5.díl Podkrkonoší - August Sedláček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 13 - Milan Mysliveček
Cesta třináctého dílu Erbovní mapy začíná na severním pomezí Čech, kde se zvedá mohutná silueta hradu a zámku Frýdlant. Po mocných pánech z Bibrštejna zde vládli Redernové, kteří se aktivně zapojili do stavovského povstání. Jejich severočeské državy získal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna. Mocný vojevůdce učinil z Frýdlantu středisko svého vévodství. Časem se však z tohoto nejistého a vzdáleného místa přesunul blíž do středu země. S rodem pánů z Valdštejna je spjato mnoho hradů a zámků v podhůří Krkonoš a v horním povodí řeky Jizery. (Návarov, Nístějka, Štěpanice, Vranov, Svijany, Hrubá Skála, Lomnice nad Popelkou, Hostinné, Horní Braná, Fořt a další). Nalezneme zde též i původní rodové sídlo, hrad Valdštejn. Jihovýchodně od města Turnova se rozkládá romantická skalnatá krajina přezdívaná "Český ráj". Symbolem této oblasti je z daleka viditelné skalní dvojvěží, zřícenina hradu Trosky. Ve 14. století jej založili páni z Vartenberka, jejichž sídla jsou roztroušena po celých severovýchodních Čechách. Jedním z nich býval též renesanční zámek Hrubý Rohozec, o který větev Vartenberků přišla po Bílé Hoře. Barokně a pseudoslohově zámek přebudoval francouzský hraběcí rod Desfours. Jiní Francouzi, knížata Rohanové, přestavěli do dnešní novogotické podoby nedaleký zámek Sychrov. Bohaté Frýdlantsko a velkou část Jizerských hor získali po Valdštejnově násilné smrti v Chebu Gallasové. Jejich nástupci, Clam - Gallasové hrad i zámek Frýdlant upravili do dnešní klasicistní a romantické podoby. V tomto dílu Erbovní mapy navštívíme mnoho dalších zajímavých sídel v horním povodí řek Nisy, Jizery, Labe a Úpy. Tak ať se Vám na cestě za jejich poznáváním daří!
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 13 - Milan Mysliveček
Hrady, zámky a tvrze Království českého - 15.díl Kouřimsko - August Sedláček
Reprint historického vydání díla o dějinách hradů, zámků a tvrzí v dané oblasti.
Objev podobné jako Hrady, zámky a tvrze Království českého - 15.díl Kouřimsko - August Sedláček
Hrady, zámky a tvrze Království českého - 12.díl Čáslavsko - August Sedláček
Reprint historického vydání díla o dějinách hradů, zámků a tvrzí v dané oblasti.
Objev podobné jako Hrady, zámky a tvrze Království českého - 12.díl Čáslavsko - August Sedláček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 11 - Milan Mysliveček
Jedenáctý díl Erbovní mapy hradů, zámků a tvrzí zachycuje kraj na středním toku řeky Ohře lemovaný hradbou Krušných hor. V této oblasti, vlivem povrchové těžby uhlí, zanikla řada obcí a též šlechtických sídel. Dalším "nepřístupným" kusem naší země jsou Doupovské hory. Zde, ve vojenském újezdu, bylo po roce 1950 doslova rozstříleno mnoho obcí, mezi nimi i město Doupov, ve kterém stával v místech hradu Doupovců mohutný zámek, odstřelený v roce 1965. Čeští králové vybudovali při Ohři několik opěrných bodů. Tamní hrady vznikly jako součást opevnění královských měst a časem je pohltila městská zástavba. Kromě Karlových Varů vládl král městem Žatcem. Na troskách tamního městského hradu byl v roce 1802 postaven pivovar. K nejzachovalejším královským hradům v Poohří patří Kadaň. Pustnoucí hrad zachránila císařovna Marie Terezie, která jej v roce 1750 dala přestavět na kasárna. Ze starých českých šlechtických rodů se v této knize setkáme s Pluhy z Rabštejna, kteří své sídlo vybudovali nad řekou Střelou, a kteří nákladně přestavěli hrad Bečov. Panský rod Hrabišiců sídlil na Ostrově, Andělské Hoře, Valči, Bečově a Bochově. Mocný německý rod pánů z Plavna opanoval a přebudoval některá ze zmíněných sídel a ze svých hradů ovládal po Vřesovcích z Vřesovic krajinu v okolí Žlutic a Toužimi. Své majetky měly ve středním Poohří i další významné německé rody - Těmové z Koldic, páni ze Žeberka, z Ilburka, Šlikové nebo Fictumové. Pod Krušnými horami se tyčí zřícenina hradu Hasištejna. Vybudoval jej český král k ochraně zemské stezky a v 15. století se dostal do majetku jedné z větví rodu Lobkoviců. Na ně nás upomíná řada dalších míst zmíněných v této knize. Především mohutný barokní zámek Jezeří, který vystavěli po roce 1713 v místech středověkého hradu. Jejich rod zde sídlil do roku 1948, kdy o své statky díky komunistům přišel. Neobývaný pustnoucí zámek, tyčící se těsně nad hranicí těžebního revíru, měl být v roce 1965 zbořen. Naštěstí bylo od jeho zničení upuštěno a od 90. let 20. století probíhá pomalý proces jeho záchrany. Podobný osud má i mohutný hrad Hauenštejn, přestavěný koncem 19. století rodem Buquoyů na pseudogotický zámek. Po roce 1945 byl zestátněný objekt využíván jako ubytovna jáchymovských rudných dolů a během socialistického hospodaření se proměnil ve zříceninu. Od roku 2000 zde též probíhá pomalá obnova. K barokním klenotům, se kterými se v tomto dílu Erbovní mapy setkáme, patří zámek Krásný Dvůr s rozsáhlým parkem a též nedávno částečně obnovený zámek Valeč.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 11 - Milan Mysliveček
Hrady, zámky a tvrze Království českého - 13.díl Plzeňsko - August Sedláček
Reprint historického vydání díla o dějinách hradů, zámků a tvrzí v dané oblasti.
Objev podobné jako Hrady, zámky a tvrze Království českého - 13.díl Plzeňsko - August Sedláček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 6 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a pokusem graficky zmapovat a pomocí heraldiky zachytit z trochu jiného pohledu nesmírné množství dávných staveb, na které je naše zem značně bohatá. Šestý díl mapy zobrazuje lesnatý kraj brdských vrchů, kde měl své hrady mocný rod erbu kančí hlavy nazývaný staročesky "Buzici". K jeho sídlům patří například Valdek, Rožmitál, Březnice či Třemšín. Území v klínu mezi Berounkou a Vltavou patřilo z velké části též pod královskou korunu. Nalezneme zde proto několik královských hradů, z nichž nejznámější je Karlštejn. K dalším významným královským sídlům zmíněným v tomto dílu patří Žebrák, Točník, Kamýk nad Vltavou či Orlík. Mezi zámeckými stavbami této oblasti vyniká Dobříš či Hořovice.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 6 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 12 - Milan Mysliveček
12. díl Erbovní mapy zobrazuje romantickou krajinu severních Čech plnou kopců a kopečků. Nejeden z nich posloužil jako pevný bod pro vybudování hradu. Zdejšímu kraji vládli Ronovci, erbu dvou zkřížených ostrví (sukovitých větví), z jejichž rozrodu pocházeli páni z Lipé (České Lípy), z Ronova, z Dubé a z Klinštejna. Další významný rod, páni z Vartenberka, zde z řady pevných hradů vládli svým rozsáhlým državám. Jedna z jejich rodových větví opanovala původně královský hrad Děčín, střežící starou vodní cestu po Labi, na níž bylo založeno několik dalších královských měst a hradů. Kromě Ústí nad Labem s mohutnou siluetou hradu Střekova, to byly především Litoměřice s původně přemyslovským knížecím hradem. Renesanční stavby několika významných zámků nás upomínají na vliv saských a německých rodů v této příhraniční oblasti. Ve šluknovském výběžku vládli v 16. století páni ze Šlejnic, krajinu kolem Děčína ozdobili svými stavbami Býnové z Býnu. K renesančním skvostům patří též dva zámky v Benešově nad Ploučnicí, postavené pány ze Salhausenu. Baroko reprezentuje honosný zámek v Ploskovicích, na kterém, podobně jako na zámku v Zákupech, sídlil panovnický rod Habsburků. Výrazným bodem v krajině je dvojvrší Bezdězů, korunované na vyšším z vrcholů královským hradem. Dalo by se tak pokračovat v představování dalších jednotlivých hradů a zámků zmíněných v této knize. Jejím hlavním posláním je pomocí erbů zachytit z trochu jiného pohledu to nepřeberné bohatství starých šlechtických sídel, která tu stála. Některá z nich se jako poslové dávných časů zachovala dodnes.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 12 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 5 - Milan Mysliveček
Cesta pátého dílu "Erbovní mapy" nás zavede do krajiny severozápadně od Prahy. Mapuje území bývalého Slánského kraje připojeného v roce 1714 k Rakovnickému kraji. Na severu projdeme dolní tok řeky Ohře od Postoloprt přes Louny až k Budyni a ještě o kousek dál až k Roudnici nad Labem. Jižní část mapy tvoří Rakovnicko s rozlehlými křivoklátskými lesy, které byly vyhledávaným lovištěm českých panovníků. Zde se nalézá královský hrad Křivoklát i prezidentský zámek Lány. K dalším významným sídlům mapovaným v tomto dílu patří Okoř, Krakovec, na severu pak Most, Házmburk a zámky Libochovice, Nelahozeves a Veltrusy. V knize jsou pomocí erbů představeni stavebníci zdejších hradů, zámků a tvrzí. Další zobrazené erby patří rodům, které z tohoto území pocházejí. Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a zároveň pokusem zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 5 - Milan Mysliveček
Tajemství našich hradů, zámků a tvrzí - Jan Antonín Novák - e-kniha
eBook: Hrady, pevnosti a tvrze jsou místa se silnou energií. Právě zde se soustředila světská i duchovní moc, tvořily se osudy krajů i zemí, křížily životní cesty mnoha mimořádných osobností, hromadil se majetek, ale také se tu kuly pikle, mučilo se a umíralo násilnou smrtí. I proto mnoho sídel obestírají různé záhady, nezřídka temné.
Objev podobné jako Tajemství našich hradů, zámků a tvrzí - Jan Antonín Novák - e-kniha
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 2 - Milan Mysliveček
Druhý díl "Erbovní mapy" nás zavádí do kraje horního Posázaví od Zruče až po Přibyslav. Na jihu sahá prostor tohoto dílu mapy k Humpolci a Červené Řečici, na severu graficky mapuje hrady, zámky a tvrze Kutnohorska, Čáslavska a částečně i Chrudimska. Pomocí erbů jsou zde představeni stavebníci z řad šlechty či církevních a světských institucí. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně svycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 2 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 4 - Milan Mysliveček
Ve čtvrtém dílu "Erbovní mapy" navštívíme krajinu hradů, zámků a tvrzí severovýchodně od Prahy. Od Mělníka proti proudu Labe se přes Brandýs a Lysou dostaneme k Nymburku. Přes Benátky a Dražice se údolím Jizery vydáme k Mladé Boleslavi, v jejímž okolí se tyčí mohutné zříceniny Michalovic a Zvířetic. Zvláštní kapitolou tohoto dílu je královská metropole Praha, jejíž plocha, ve 20. století značně zvětšená, zaujímá hned několik políček mapy. Mapa graficky zobrazuje dosud stojící zámky, hrady a tvrze této oblasti. Sídla, která se nedochovala, jsou většinou zaznamenána pouze příslušnou značkou. Významnější z nich jsou zakreslena nikoliv jako zříceniny, ale v ideální podobě z časů jejich zašlé slávy. Jednotliví stavebníci z řad šlechty či církevních a světských organizací jsou zde představeni pomocí svých erbů. Další zobrazené erby patří rodům žijícím na tomto území dlouhodoběji, z nichž některé se po svém sídle jmenují, nebo jeho jméno mají ve svém přídomku. Erbovní mapa, jejíž jednotlivé díly budou postupně vycházet, je pokusem zachytit z trochu jiného pohledu to nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 4 - Milan Mysliveček
Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Střední Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Do současnosti vyšlo množství velmi zajímavých knih a encyklopedií, které popisují hrady, tvrze a zámky na našem území. Tato publikace je jen dalším střípkem do mozaiky k představení, doplnění a poznání těchto němých svědků minulosti, které již mnoho desetiletí ba století přitahují duše romantiků, turistů, historiků a vědců. Tato kniha je již druhým doplněným a rozšířeným vydáním, které vyšlo v roce 2000. Tentokrát obsahuje šedesát sedm zřícenin nacházejících se na území středních Čech, jež jsou zachyceny na bezmála čtyřech stovkách fotografií pořízených v rozmezí let 1996 – 2015. Každá zřícenina hradu, tvrze i zámku obsahuje co nejpřehlednější popis historie a architektonického vývoje, dokumentační fotografie k jednotlivým lokalitám, perokresbové hmotové rekonstrukce a schémata (pokud byly vědecky zpracovány) a pro zájemce o osobní návštěvu památky i co nejpřesnější popis turistického přístupu. V příloze je celá textová část přeložena do angličtiny. Stěžejním prvkem tohoto dokumentu jsou barevné fotografie, které zachycují stav zřícenin v současnosti. Předchozí díly této série – Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – střední Čechy (2000), Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – jižní Čechy (2002), Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – západní Čechy (2005), Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – východní Čechy (2012) prokázaly, že se v průběhu let staly jakousi kronikou této doby, co se týče světské torzální architektury. Zřícenina jakožto architektonický prvek totiž není věc stálá a neměnná, ale každým rokem se její podoba mění, a tak je v mnoha případech pravděpodobné, že za deset ne-li padesát let nezbyde po zídkách, hradbách nebo věžích v této publikaci zachycených ani stopy, což dokládají mnohé příklady i z nedávné minulosti.
Objev podobné jako Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Střední Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Série knih o zříceninách od renomovaného kastelologa profesora Tomáše Durdíka a fotografa Viktora Sušického navazuje na řadu předchozích dílů, opět výpravnou publikací, tentokrát mapujících zříceniny na území východních Čech. Kniha představuje na více než 400 barevných fotografiích 50 známých i málo známých lokalit, obsahuje množství odborných perokresbových nákresů, detailní popis přístupu a samozřejmě fundovaný nástin historie památky s popisem stavebního vývoje od jejího vzniku až do současnosti. Celá kniha je v příloze přeložena do angličtiny. Po delší odmlce publikace navazuje na předchozí tři díly: Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - střední Čechy (2000), jižní Čechy (2002) a západní Čechy (2005), které se setkaly s pozitivním čtenářským ohlasem.
Objev podobné jako Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 8 - Milan Mysliveček
Osmý díl Erbovní mapy nás zavádí na jihozápad Čech, do podhůří Šumavy. Tudy, přes pásmo hlubokých lesů, procházelo do Čech několik obchodních stezek, střežených pomezními hrady. Jedním z nich byl hrad Rýzmberk, jehož zakladatelé, páni z Rýzmberka stáli u zrodu několika dalších významných hradů této oblasti. Jejich stavební činnost vyvrcholila v 15. století vybudováním mohutné hradní pevnosti - Rabí, a též dodnes zachovaného vodního hradu Švihova, po němž se jedna z rodových větví psala "Švihovští z Rýzmberka". Starobylé erbovní znamení pánů z Rýzmberka (tři polopruhy v polceném štítu) mělo v tomto kraji ve svém erbu několik dalších spřízněných rodů. K nejznámějším z nich patří dosud žijící panský a hraběcí rod Černínů z Chudenic. Na příkaz krále byly na ochranu zemských stezek vystavěny mohutné hrady Kašperk a Vimperk a také strážný hrad Kunžvart. Mezi významné hrady Pošumaví patří též Velhartice s pozoruhodným hradním mostem. Kromě zmíněných hradů nalezneme v této mapované krajině velké množství drobných šlechtických sídel. Jejich stavebníci jsou pomocí svých erbů představeni v této knize. Další zobrazené erby patří rodům, které z tohoto území pocházejí. Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a zároveň pokusem zachytit nesmírné bohatství dávných šlechtických sídel, které zdobily naši zem, i když na některé z nich není zrovna ideální pohled.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 8 - Milan Mysliveček
Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Jižní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Výpravná publikace je zaměřena na zříceniny hradů, tvrzí a zámků na území jižních Čech. Za bezmála dvacet let od prvního vydání se mnohé změnilo, a tak bylo nutné fotografie i texty aktualizovat dle současného stavu jednotlivých památek. Čtenářům se tak dostane do rukou publikace ve zcela novém hávu, navíc doplněná o čtyři nové lokality. 2. doplněné a rozšířené vydání.
Objev podobné jako Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Jižní Čechy - Tomáš Durdík, Viktor Sušický
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 9 - Milan Mysliveček
Devátý díl erbovní mapy nás zavádí do dolního toku Otavy, až po její soutok s Vltavou a do rybničnaté krajiny mezi těmito řekami, kterou protéká říčka Blanice. Tento kraj od 13. století částečně ovládal mocný rod Bavorů ze Strakonic, který kromě svého rodového hradu ve Strakonicích založil též v okolí Blatnou, Radomyšl a také Bavorov. Dál po proudu Otavy zvedá své věže město Písek. Z tamního královského hradu se však zachovalo jen torzo. Další královská pevnost, Zvíkov, se tyčí na soutoku Otavy s Vltavou. Královskou vládu na jihu Čech značně oslaboval mocný rod Vítkovců, především jeho nejbohatší větev, páni z Rožmberka. Těm se časem podařilo získat některé původně královské državy. Kromě Zvíkova i Hlubokou, Protivín a po Šternbercích také Bechyni. Z hradů Helfenburka a Příběnic, které páni "z růže" v této popisované oblasti vystavěli, se zachovaly už jen zříceniny. Na poslední Rožmberky upomíná hezký renesanční zámek Kratochvíle. Další hojně navštěvovaný zámek je Hluboká, přebudovaná v polovině 19. století v novogotickém slohu kněžnou Eleonorou ze Schwarzenberka. Erbovbí mapa, jejíž díly postupně vycházejí od roku 2014, je pokusem ve zkratce graficky zachytit nesmírné bohatství hradů, zámků a tvrzí, které v Čechách stály, rozpadávají se, a z nichž ty šťastnější dosud stojí.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 9 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 15 - Milan Mysliveček
Erbovní mapa je dlouhodobým projektem a pokusem graficky zmapovat a pomocí heraldiky zachytit z trochu jiného pohledu nesmírné množství hradů, zámků a tvrzí v Čechách. Velkou část území zahrnutého do 15. dílu Erbovní mapy tvoří Chebsko, které společně s Ašskem bylo k Čechám definitivně připojeno až za vlády krále Jana Lucemburského v roce 1322. Správním střediskem této oblasti je starobylé město Cheb, jehož obranu zajišťoval spolu s hradbami mohutný románsko-gotický hrad. Na území Chebska bylo vystavěno několik dalších velmi starých románských a raně gotických hradů: Vildštejn (Skalná), Kinsberg (Starý Hrozňatov), Seeberg (Ostroh) a Hazlov. Jejich stavebníky byli tzv. ministeriálové, členové služebně nižší šlechty, kteří za své správní, hospodářské i vojenské služby získali řadu lén. Ze svých hradů a tvrzí pak kolonizovali zdejší krajinu. Výrazným rodem na tomto území byli Cedvicové (Zedwitzové), kteří zde postavili řadu sídel a jejichž rozvětvený rod se zde udržel po několik století až do roku 1945. Další mocný rod, Šlikové, jenž zbohatl těžbou stříbra, olova a cínu, ovládl několik významných míst při řece Ohři. Kromě původně královských hradů, Kynšperka a Lokte, vlastnil jejich rod Hartenberk, Falknov a také Planou u Mariánských Lázní, ve které zřídil mincovnu. Jižně od Tachova se na vysokém zdaleka viditelném kopci zvedá románská věž zříceniny hradu Přimdy. Hrad střežil nedalekou zemskou hranici a plnil též, podobně jako Loket, funkci královského vězení. Později jím vládli páni ze Švamberka, jejichž původní rodové sídlo Skviřín leží nedaleko města Boru. Ratmír ze Skviřína, předek Švamberků, vlastnil rozsáhlé území jižně od Tachova, kde jeho synové vystavěli několik sídel, především raně gotický hrad Bor. Výraznou empírovou památkou je honosný zámek Kynžvart spojený s osudem svého stavebníka, státního kancléře K. W. Metternicha. Téměř celé území zpracované v tomto dílu Erbovní mapy bylo osídleno převážně Němci. Po roce 1945 v souvislosti s jejich odsunem řada zdejších obcí a s nimi i zámeckých staveb podlehla značné devastaci. Mnoho zámků a tvrzí v této pohraniční oblasti proto ve 2. polovině 20. století zcela zaniklo.
Objev podobné jako Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách 15 - Milan Mysliveček